دلایل پرخوری ؛ به 4 دلیل پرخوری می‌کنید

رژیم لاغری، عادات غذایی، مقالات

  دلایل پرخوری

  چرا پرخوری می کنید؟

  شكي نيست زماني كه پرخوري مي‌كنيد چاق شدن هم رد خور ندارد. اصلاً هر چيزي كه تا حالا راجع به اضافه وزن و چاقي شنيده يا خوانده‌ايد را فراموش كنيد.

  لُب كلام اين است: شما زماني چاق مي‌شويد كه كالري‌هاي دريافتي تان بيشتر از كالري‌هايي باشد كه مي‌سوزانيد. 

  در این مقاله چند دلیل پرخوری و راه حل های مقابله با آن بیان شده است، ما را دنبال کنید.

  دلایل پرخوری ؛ پرخوري با شما عجين شده است!!

  پرخوري خيلي زود تبديل به عادت مي‌شود.  يعني خيلي از مردم به زياد خوردن عادت كرده‌اند.  اين افراد امشب كمي زياده‌روي مي‌كنند، فردا شب كمي ديگر و رفته رفته اين كار هر شب و روزشان مي‌شود.  اين افراد از روي عادت نه نياز پرخوري مي‌كنند. دلايل زيادي وجود دارد كه مردم به پرخوري عادت مي‌كنند اما معمولاً اين عادت از كودكي كسب مي‌شود. در اين حالت زمانی پیام سیری را می فهمید که بیش از نیازتان خورده باشید.

  راه حل

  زیاد خوردن یک دفعه به وجود نمی آید بلکه یک عادت خوردن است که در طول سالها  اون هم به طور ناخودآگاه به وجود آمده است. الان وقتش شده که این عادت نادرست را کنار بگذارید و برنامه غذایی درست داشته باشید.  باید خودتان درک کنید که زیاد می خورید با این وجود نصف راه را رفته اید.وقتی خودتان حسش کنید راحتر می توانید کنار بگذارید.  درست  كه مي‌گويند ترك عادت مرض است اما شما مي‌توانيد از شر اين عادت نادرست خلاص شويد.

   

  دلایل پرخوری ؛ شما نمي‌دانيد چند كالري دريافت مي‌كنيد؟

  گاهی وقت ها  پرخوری ما در نتیجه ندانستن ما هست. بیشتر مردم نمی دانند بیشتر از آنچه انرژی می سوزانند کالری دریافت می کنند. آن‌ها نمي‌دانند حين ورزش چند كالري مي‌سوزانند، با خوردن غذا چند كالري دريافت مي‌كنند. اصولاً هر روز بايد چند كالري دريافت كنند. به عنوان مثال يك آب ميوه يا نوشيدني حاوي 170 كالري را در نظر بگيريد. شما بايد بيش از 40 دقيقه پياده روي كنيد تا كالري‌هاي دريافتي از اين نوشيدني بسوزد.  البته به احتمال زياد شما تصور مي‌كرديد چيزي نخورده‌ايد. حالا چند قلپ آب ميوه كه به جايي نمي‌رسد.

  راه حل
  با وجود اينكه ورزش كردن يكي از راه هاي لاغري و سالم زندگی کردن است. اما بهترين راه براي مهار پرخوري اين است كه از ارزش غذايي و كالري‌هاي موجود در مواد غذايي مصرفي خود آگاه باشيد.  براي سوزاندن كالري‌هاي زيادي مجبوريد ساعت‌ها در باشگاه‌هاي ورزشي خودتان را عذاب دهيد. به جاي اين كار و براي حفظ تعادل انرژي روزانه ساده‌ترين راه اين است كه به اندازه بخوريد. ورزش را براي نشاط و شادابي روح و جسمتان انجام دهيد نه از روي اجبار.  بايد آگاه باشيد كه بدنتان با توجه به جنسيت و سنتان به چند كالري نياز دارد.  مي‌توانيد به يك متخصص تغذيه مراجعه كنيد تا تمام اين اطلاعات را در اختيارتان بگذارد.

  رژیم لاغری - کاهش وزن

   

  دلایل پرخوری ؛ غذا خوردن به شما تسلي خاطر و آرامش مي‌دهد

  كداميك از شما دلش نمي‌خواهد بعد از يك روز كاري سخت يك پياله بستني عالی بخورد؟  چند نفرتان بعد از يك دعواي اساسي با آقا يا خانم خانه سر يخچال نمي‌رويد؟  اصولاً بعضي وقت‌ها ما سراغ مواد غذايي مي‌رويم چون كه خسته، عصبي يا افسرده هستيم نه اينكه واقعاً گرسنه مان است.  در اين مواقع خوردن بهانه اي براي تسلي خاطر و احساس آرامش است نه رفع نياز گرسنگي.

  اما مشكل اينجاست كمتر كسي در اين مواقع به سراغ مثلاً سبزيجاتي مانند كرفس و غيره مي‌رود. همه به سراغ شيريني‌جات، بستني و هله‌هوله ها مي‌روند.  دليلش هم اين است كه مواد غذايي شيرين مانند شكلات و غيره باعث مي‌شود كه بدن هورمون‌هايي به نام هورمون لذت (دوپامين) توليد كند و خلق و خوي افراد بهتر شود.  براي همين هم هست كه هم در عروسي و هم خداي ناكرده در عزا شيريني يا حلوا مي‌خورند.  بايد بدانيد كه قندها به سرعت هضم و باعث توليد نشاط فوري مي‌شوند براي همين مردم در خوردن شيريني‌جات زياده‌روي مي‌كنند.

  راه حل

  بدانيد احساس نشاطي كه بعد از خوردن مواد غذايي شيرين يا چرب به شما دست مي‌دهد موقت و گذراست. البته منظورمان اين نيست كه خودتان را از هر چي شيريني و تنقلات است محروم كنيد.  اگر به مهماني يا رستوران مي‌رويد و مي‌بينيد سيب زميني سرخ كرده ها به شما چشمك مي‌زنند يا دسرها دلتان را آب مي‌كند خودتان را عذاب ندهيد و محروم نكنيد. اما حواستان باشد اين قبيل به اصطلاح خاصه خوري ها را به مناسب‌هاي خاص و ويژه محدود كنيد. نگذاريد مصرف شيريني‌جات و غذاهاي چرب عادت هر روزتان شود.  وقتي عصباني يا افسرده هستيد راه هاي ديگري مانند پياده روي، ديدن فيلم، نفس عميق و غيره را براي بهبود حالتان انتخاب كنيد نه مصرف مواد غذايي شيرين و چرب را.

   

  دلایل پرخوری ؛ شما جنگي غذا مي‌خوريد

  منظورمان اين است كه تند غذا مي‌خوريد. همه‌ي مادرها به فرزندانشان توصيه مي‌كنند : «آرام غذا بخور و لقمه‌هايت را خوب بجو». حق با آن‌هاست. اما كو گوش شنوا!؟  زماني كه تند و باعجله غذا مي‌خوريد مغز فرصت كافي براي دریافت پیام احساس سيري را پيدا نمي‌كند. براي همين شما در دام پرخوري مي‌افتيد.

  راه حل

  خودتان را كنترل كنيد.  دستگاه گوارش ما 20 دقيقه زمان مي‌خواهد تا به مغز خبر دهد پر شده است.  زماني كه تقريباً احساس سيري مي‌كنيد دست از غذا بكشيد.  حتي اگر احساس مي‌كنيد كمي گرسنه‌تان است. يادتان باشد كمي طول مي‌كشد تا سيگنال‌هاي سيري دریافت شوند.  يعني شما سير شده‌ايد فقط دستور آن از مغز دریافت نشده است. پس زودتر دست از غذا بكشيد.

  کلیپ دکتر کرمانی درباره غذا خوردن و پرخوری را ببینید:

   


  ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی

  Sending
  User Review
  5 (2 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *