طریق تندرستی

خانه » زندگی رژیمی » برنامه ریزی رژیم » طریق تندرستی
آیا هدف یک فرد چاق درست همان تصویری است که ما از یک شخص لاغر اندام به دست داده‌ایم؟ اگر به معنای برخورد آزاد با غذا باشد، جواب آری است . اگر به معنای آگاهی از روش درست غذا خوردن (و دست کشیدن به موقع از خوردن غذا) با گوش فرادادن به نداها و علائم تقاضاهای درونی بدن باشد جواب آری است . اگر به معنای لذت بردن از غذا، و احساس گناه نکردن از غذا خوردن باشد، باز هم جواب آری است . با این وجود، تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که شخص لاغر اندام الزاماً‌ به گونه‌ای نمی‌خورد که حداکثر سلامتیرا بدست آورد؛ چرا که روش‌های نوین تهیه و عرضه غذاها، و تمایل عمومی به بیشتر خوش آیند کردن مواد غذایی با افزودن چربی جامد و شکر تصفیه شده به آن‌ها، افراد لاغر اندام را نیز مانند دوستان چاق شان ناگزیر ساخته است که غذاهای بسیار چرب بخورند .اشخاصی که می‌کوشند لاغر اندام بمانند اما غذاهای معمولی، بسیار پرورده و تصفیه شده، پر چرب، شیرین، پر نمک اما کم الیاف می‌خورند بسیار احتمال دارد که سلامتی‌شان در دراز مدت آسیب ببیند .
خوردن هر گونه غذای پر چرب و زیاد شیرین احتمالاً‌ مواد مغذی کمتری از رژیم کم چرب و کم شیرین، با کالری به طور کلی یکسان، برای بدن فراهم می‌سازد (بویژه شکر یا «قند» که کالری بدون پروتئین، مواد معدنی و ویتامین تولید می‌کند) . سوء تغذیه‌ی خفیف (همراه با کمبود مختصر ویتامین و املاح معدنی، با چربی و قند بسیار فراوان و الیاف گیاهی بسیار اندک) می‌تواند خود را به صورت خفیف و بی سرو صدا نشان دهد . در این حالت شما ممکن است خود را زیر تعادل و «وارفته» حس کنید؛ مقاومت‌تان می‌تواند نسبت به عفونت‌ها کاملاً‌ متزلزل گردد؛ و آنچنانکه باید نسبت به زندگی رغبتی نداشته باشید .

برای رسیدن به حداکثر بهره‌ی سلامتی، تمایل هر کسی، صرفنظر از وزن، باید این باشد که غذا خوردن خود را به روش بسیار تدریجی تغییر دهد . این تغییرات ضرورتاً نباید بزرگ باشد . همانطور که قبلاً‌ گفتیم، شما . می‌توانید غذاهای مورد پسند خود را در برنامه بگنجاند و نباید از قواعد سختی که شما را از لذایذ زندگی محروم می‌سازد، پیروی کنید . هنگامی که غذا خوردن را به شیوه‌ای سالم آغاز کردید، کنترل خوب وزن نیز آسان‌تر می‌شود .

جمع آوری گروه به اندام (دکتر کرمانی)

 

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*