عادات بد را باید حذف کنید

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » عادات بد را باید حذف کنید
عادات بد را باید حذف کنید

عادات بد را باید حذف کنید

چند سال پیش برای آموزش رانندگی زحمت زیادی کشیدید ، آنقدر رانندگی برای شما سخت بود که حتی تصور نمی کردید که روزی بتوانید در جاده های شلوغ یا خیابان های باریک رانندگی کنید.با خود میگفتید: خدایا چطور می شود در یک لحظه فکرم در پنج جا درگیر باشد، فکر پای راست روی گاز یا فکر پای چپ روی کلاج یک دست دنده عوض کند و دست دیگر فرمان را کنترل کند و چشمی که نباید خطا کند و کاملا مراقب باشد.کار بسیار سخت و پیچیده بود . ولی تلاش زیاد کردید و تصدیق رانندگی را گرفتید .
امروز پشت فرمان می نشینید و به جاهای مختلف میروید،خیابانهای باریک و پر ترافیک را رد میکنید بی آنکه لحظه ای دشواری رانندگی راحس کنید.
آیا از خودتان پرسیده اید که چگونه رانندگی تا این حد برای شما آسان شد؟
جواب این است:
ما دو عقل داریم یک عقل ظاهری ما است که توسط آن فکر و برنامه ریزی میکنیم ، کارهای جدید یاد میگیریم ، با وسایل جدید آشنا می شویم و…..
و عقل دوم که بیشتر کارهای روز مره را کنترل می کند عقل ناخودآگاه یا ضمیر ناخودآگاه نام دارد. آموخته های قبلی چه صحیح باشد چه غلط آن ها را بدون تفکرو تغییر تکرار می کند . مثل رانندگی و بسیاری از کارهای دیگر که ما در طول روز تکرار میکنیم. اما موضوعی که ما امروز با آن سرو کار داریم تغذیه است که جزء رفتارهایی است که با ضمیرناخودآگاه کنترل می شود . متاسفانه بیشتر آموخته های غذایی چاق ها از بچگی اشتباه بوده و تغییر آن کار دشواری است چرا که رفتارهای نادرست غذایی در ضمیر ناخودآگاه ایشان حک شده و از آنجاییکه ضمیر ناخودآگاه تنها مجریست بنابراین تلاشی برای اصلاح این اشتباهات نمیکندبنابراین این عقل ظاهریست که با استمرار و تلاش باید این رفتارهای نادرست را تصحیح کند.به عنوان مثال اگر پس از رانندگی با اتومبیلی که دندهدستی دارد پشت فرمان اتومبیلی بنشینید که دنده اتوماتیک دارد متوجه خواهید شد که دست و پایتان مدام دنده و کلاج را جویا میشوند اما اگر این کار را ندین مرتبه تکرار کید مسلما دیگر اینطور نخواهدبود.در اینجا عقل ظاهری رفتار نادرست ضمیر ناخودآگاه رااصلاح میکند.
عادات بد غذایی، رفتارهای غلط غذایی است که در ناخودآگاه ضبط شده و بواسطه این ضمیر آنها را تکرار میکنیم.

ما می توانیم ناخودآگاه خود را تغییر دهیم اما همانطور که در بالا اشاره

شد نیاز به تلاش و استمرار دارد. به حدی رفتار صحیح را تکرار میکنیم تا بالاخره روی نوار ضمیر ناخودآگاه ضبط شود.در زیر چند مثال از کارهای ناخودآگاه تغذیه را بیان میکنم:
۱٫ تشنه به سمت یخچال برای نوشیدن آب میروید طبیعی ترین رفتار این است که تنها آب بنوشید و در یخچال را ببندید اما دستبردی هم به کوفته ،برنج ،موز،شربت و یا هر ماده غذایی دیگر که در یخچال موجود هست میزنید. باید برای مغز تان برنامه ریزی جدید بکنید که هر وقت به یخچال برای رفع تشنگی می روید ، آب را بنوشید و یخچال را ترک کنید.
۲٫ بر سر سفره کاملا سیر شده اید در این حالت نیز بهترین کار ترک سفره است اما همچنان نشسته اید و به غذا ناخنک میزنید باید برای مغز تان برنامه ریزی جدید بکنید که هر وقت غذا تان تمام شد بلا فاصله سفره را باید ترک کنید .
۳٫ در منزل مشغول تماشای تلویزیون هستید و اصلا احساس گرسنگی نمیکنید ، خانم در آشپزخانه مشغول پخت حلوا است ،به محض اینکه بوی حلوا به مشامتان برسد با آنکه سیر هستید به سراغ حلوا میروید در حالیکه این رفتار باید اصلاح شود و بهترین کار ادامه دادن به تماشای تلویزیون میباشد .
۴٫ خانم خانه داری هستید . در آشپزخانه به پخت خورشت فسنجان مشغولید ، لازم میبینید که فسنجان را بچشید ، برای این کارمیتوانید از یک قاشق چای خوری استفاده کنید اما متاسفانه ملاقه را انتخاب می کنید ،بنابراین باید برای مغز تان برنامه ریزی جدید بکنید که هر وقت خواستید غذا را بچشید از قاشق چای خوری استفاده کنید.
۵٫ با جارو برقی مشغول جارو کردن خانه تان هستید چند دانه بادام روی قالی است ، ب جای آنکه بادام ها را برداشته و کنار بگذارید ،جاروبرقی را خاموش و به خوردن بادامها مشغول میشوید در اینجا نیز مغز تان برنامه ریزی جدیدی احتیاج دارد.بطوریکه اگر هنگام جارو خوراکی دیدید آن را کنار بگذارید و کارتان را ادامه دهید .
۶٫ برای صرف شام به رستوران رفته و یک پیتزا برای خودتان سفارش میدهید. با آنکه نصف پیتزا نیز شما را سیر میکند اما همه برشهای پیتزا را میل میکنید در حالیکه بهترین کار این است که نیمه باقیمانده را در ظرفی گذاشته و آن را برای وعده دیگری میل کنید. پس باید باید این مهم را که نباید هر آنچه که بر روی میز غذا گذاشته میشود به طور کامل خورده شود را در ضمیر ناخودآگاه خود ثبت کنید.
۷٫ برای صرف ناهار دعوت میشوید و تنها دو کفگیر برنج نیاز شماست.آن را در بشقاب گذاشته و قاشق های پر را سریع به سوی دهانتان میبرید و قبل از دیگران سهم خود را تمام میکنید. وقتی دست از غذا بکشید میزبان تعارف و اصرارخواهدکرد.مجبور میشوید کفگیر دیگری نیز بکشید. بهتر است که نگذارید دیگران بفهمند که شما در حال رژیم هستید . آهسته بخورید ، قاشق را خیلی پر نکنید ،بین یک لقمه و لقمه بعدی فاصله بیندازید .این باید برنامه جدیدی باشد که روی ضمیر ناخودآگاهتان ضبط میشود.
در پایان باید ذهن تان را وادار کنید که اندیشه های منفی و آموخته های اشتباه را دور بریزد و اندیشه های مثبت را جایگزین آن کند . زیرا اندام ما بازتاب اندیشه ها و رفتارهای غذایی ناخودآگاه ماست .

شاد،سالم و موفق باشید
دکتر محمدصادق کرمانی

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*