عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند

عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند - - - عادات غذایی

کودکان می آموزند چه احساسی درباره بدن خود، توانایی های خود و هر آنچه شما میگویید و انجام میدهید داشته باشند.آنها دوست دارند کارهای شما را تقلید کنند.قویترین راه آموزش عادات سالم به کودک با پاداش و یا وادار کردن او نیست. به جای این کارها اعمال خود را در جهت مثبت انجام دهید و الگوی رفتاری سالمی باشید.
تنظیم یک الگوی خوب کمک میکند کودک شاد باشد و وزنی متعادل را حفظ کند. آیا باید خود را تغییر دهید؟ مطمئن باشید به همراه هم میتوانید.

عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند - 2 - - عادات غذایی

عیب گرفتن از شکل و قیافه ی خود این پیام را به کودک میرساند که اعتماد بنفس از مقدار وزن و اندازه بودن لباسها سرچشمه میگیرد.
کودکان – مخصوصا دخترها – میتوانند به راحتی تحت تاثیر آنچه مادرشان میگوید قرار بگیرند. این حالت میتواند کاری کند کودک از آنچه در آینه میبیند خوشش نیاید – که باعث میشود در طول زندگی اعتماد بنفسی ضعیف و تصوری اشتباه از بدن خود داشته باشد، هر دوی این موارد میتواند بعدها او را به طرف رژیم های یویو ( رژیم هایی که زود وزن کم میکنید و سریع هم وزنتان برمیگردد ) و عادات غذایی خطرناک سوق دهد.

عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند - 4 - - عادات غذایی

اگر زمانی که احساس ناراحتی و نا امیدی میکنید از غذا استفاده میکنید تا احساسی بهتر داشته باشید، ممکن است با این کار پیامی ناسالم به کودک خود ارسال کنید. به او نشان میدهید غذا راهی است که با آن احساسی بهتر پیدا میکنید.
به جای این کار سعی کنید با راه های دیگر احساسات خود را تقویت کنید. بگذارید کودک ببیند برای اینکه احساس بهتری پیدا کنید با یکی از دوستانتان صحبت میکنید و یا کمی به پیاده روی میروید. کودکان عادات سالم و ناسالم را بطور یکسان انتخاب میکنند.

عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند - 6 - - عادات غذایی

وقتی خودتان با گوشی سر میز غذا نشسته اید انصاف نیست به کودک بگویید این کار را نکند. اگر چیزی میگویید نباید مخالف کارهایی که خودتان انجام میدهید باشد. در خانه قوانینی برای استفاده از وسائل الکترونیکی بگذارید که شامل والدین هم شود، و بگویید همه موظف هستند از آن پیروی کنند.
کودکانی که مدت زمان زیادی از وقت خود را جلوی صفحه ی کامپیوتر موبایل و دیگر وسائل مشابه میگذرانند معمولا با خواب ، عملکرد در مدرسه، و وزن خود مشکل دارند. اما کودکانی که همراه با خانواده غذا میخورند کمتر در خطر چاقی هستند.

عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند - 8 - - عادات غذایی

بسیاری از دختر بچه ها با لباس پوشیدن بازی میکنند. اما کارشناسان از این بابت ابراز نگرانی میکنند. از وقت دختر بچه ها استفاده کنید تا عادات سالم را بتوانند جذب کنند – به پیاده روی ببریدش، یک ورزش به او بیاموزید. او یاد میگیرد که میتواند قوی، قدرتمند و یک دختر باشد. بعلاوه فعال نگاه داشتن کودک به نوعی استرس را از او دور میکند. همچنین به او بگویید که باهوش و مهربان است و گاهی نیز از زیباییش تعریف کنید.

عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند - 10 - - عادات غذایی

اگر بعد از یک روز خسته کننده به خانه بیایید و بگویید یک نوشیدنی میخواهم ( همه نوع نوشیدنی مخصوصا الکل ) به کودک خود نشان میدهید این نوشیدنی است که به شما کمک میکند احساسی بهتر درباره خود داشته باشید. به جای این کار به دنبال راه دیگری برای دور کردن استرس و یا انرژی گرفتن باشید.
ورزش یا مدیتیشن را امتحان کنید و همه ی خانواده را در این فعالیت شرکت دهید. این بهترین راه برای آرامش و تقویت انرژی است.

عادت بد # 6: همه چیز را تبدیل به مسابقه میکنید

عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند - 12 - - عادات غذایی

اشاره به کودکان دیگر ( همسایه، همکلاسی ، خواهر، برادر ) که مثلا فلانی درس خوان تر است و … به ندرت میتواند به عنوان محرکی خوب برای کودک استفاد شود.
به جای این کار، سعی کنید او را مثبت تقویت کنید، برای اینکه بهترین عملکرد را داشته باشد او را بستایید. به او کمک کنید با خود رقابت کند و از پیشرفتی که میکند لذت ببرد. همچنین میتوانید کمک کنید فعالیتی را پیدا کند که به آن شوق دارد تا آن را تمرین کند. در مورد اینکه هر روز باید حرکتی رو به جلو داشت و اینکه این حرکت چه حسه خوبی به او میدهد صحبت کنید.

عادت بد # 7: همیشه مجادله و بحث

عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند - 14 - - عادات غذایی

اگر شما و همسرتان مرتب با هم جر و بحث میکنید، کودکان می آموزند اینگونه رفتار کردن درست است و باید این کار را انجام دهند. استرس در بیشتر مواقع تحریک کننده ای برای دعواست.
استرس خود را خوب کنترل میکنید؟ اگر خیر سعی کنید جند روش مدیریت استرس را بیاموزید. بحث کردن شاید در ابتدا کمی آرامتان کند اما عواقب بدی دارد. بعلاوه استرس ناشی از جر و بحث تاثیری منفی روی کودک میگذارد. مشخص شده است که استرس منفی روی چاقی تاثیر گذار است.

عادت بد # 8: دروغ پراکنی

عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند - 16 - - عادات غذایی

انتقاد از شکل ظاهری و نوع کار کردن شخصی دیگر نشان از ضعف در اعتماد بنفس است. میخواهید فضولی کنید؟ این کار را متوقف کنید، از خود بپرسید آیا این کار ارزشش را دارد؟ میتوانید با انجام کاری دیگر عادتی مثبت را انتقال دهید.
یه کودک خود بیاموزید درباره دیگران بد قضاوت نکند و پیش داوری را کنار بگذارد.

خود را بجویید

عادات بد سلامت کودکتان را تهدید میکند - 18 - - عادات غذایی

اگر فهمیدید رفتاری منفی دارید و آن را جلو کودک خود انجام میدهید، آن را نادیده نگیرید و نگویید امیدوارم متوجه نشده باشد. به اشتباه خود اعتراف کنید و از آن موقعیت برای یاد دادن کار درست به کودک خود استفاده کنید.
کودک خود را هم درگیر کنید و به او بگویید اگر باز هم این کار اشتباه را کردید به شما بگوید. مطمئنا او خوشحال خواهد شد و اگر باز هم این کار را بکنید به شما میگوید تا بیشتر مواظب باشید. تحقیقات نشان داده، افراد خانواده اگر همدیگر را حمایت کنند بیشتر در رسیدن به اهداف سالم خود موفق خواهند بود.

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*