عادت های روزمره ای که باعث تحریک التهاب و پیری می شوند

عادت های روزمره ای که باعث تحریک التهاب و پیری می شوند

عادت های روزمره ای که باعث تحریک التهاب و پیری می شوند

بعد از اینکه اولین آزمایش تلومر ( پیری ژنتیک ) خود را انجام دادم متوجه شدم خیلی سریع پیش رفته ام. بنابراین کنجکاو شدم که بدانم چه چیزهایی باعث شده تا قبل از موعد، ظاهر پیر داشته باشیم. من شرایطی را پیدا کردم که باعث التهاب می شدند. التهاب یکی از عوامل مهم در بروز بیماری ها و پیری بدن است. چگونه متوجه شویم که التهاب را تجربه می کنیم؟ یکی از واضح ترین نشانه های التهاب گرفتگی است، حس می کنید از همیشه کندتر شده اید، همیشه خسته هستید و فراموشکار شده اید.

خبر خوب این است که با متوقف ساختن عادات بد خود می توانید از نظر ظاهری و احساسی جوان تر شوید. در ادامه 10 عادت را به شما معرفی می کنم که باعث التهاب در بدن می شوند و همچنین راه های مقابله با هرکدام را بررسی می کنیم.

1- بالا رفتن چربی

شاید درباره چربی سفید و چربی قهوه ای شنیده باشید. چربی سفید، چربی احشایی است که ارگان های داخلی بدن را با فرستاده هایی مانند اینترلوکین 6 و TNF-آلفا مورد حمله قرار می دهد. از بین بردن این نوع چربی از چربی قهوه ای که بیشتر در کمر و گردن پیدا می شود و بدن را گرم و سوخت و ساز را بالا نگه می دارد سخت تر است. چربی سفید معمولا در شکم متمرکز شده و زیر پوستی است و شما را در خطر بیماری هایی نظیر دیابت و مشکلات قلبی قرار می دهد. ورزش مقدار چربی های سفیدتان را کم می کند و نهایتا باعث می شود این چربی به رنگ بژ دربیاید ( ترکیبی از هر دو چرب ). می توانید این چربی را کاهش دهید و در نهایت آن را به چربی قهوه ای تبدیل کنید. اولین گام این است که به اندازه کافی بخوابید تا بدنتان سطح کافی از هورمون رشد را تثبیت کند.

2- زیاد نشستن

آیا شنیده اید که نشستن درست مانند سیگار کشیدن است؟ متاسفانه در دهه های اخیر، سبک زندگی مردم به سمتی رفته است که فعالیت بدنی در آن بسیار کاهش یافته است. امروزه بیشتر می نشینیم و کمتر از همیشه حرکت می کنیم. با اینکه همه می دانیم ورزش کردن برایمان خوب است اما تنها تعداد کمی از ما به آن مشغول هستیم. بدتر از همه اینکه شغل بسیاری از مردم پشت میزی است. متاسفانه بعد از اینکه از سرکار به خانه بازمی گردیم نیز چیزی تغییر نمی کند و جلوی تلویزیون یا روی مبل می نشینیم و باز هم بی حرکتیم. نشستن، روند پیری را سرعت می بخشد. اگر یک خانم باشید نشستن زیاد به این معناست: شش ساعت یا بیشتر نشستن در روز برابر است با افزایش 10 درصدی خطر ابتلا به سرطان و افزایش 34 درصدی مرگ زودرس. مردانی هم که در روز 6 ساعت می نشینند نیز 17 درصد بیشتر در خطر مرگ زودرس قرار دارند. تنها با اضافه کردن ورزش به برنامه ی روزانه خود و کاهش یکجا نشینی می توانید تا حدود زیادی از این خطرها پیشگیری کنید.

3- دریافت داروهای خاص مانند قرص های ضد اضطراب یا آنتی هیستامین ها

بر اساس تحقیقات اخیر، انواع خاصی از قرص های ضداضطراب می توانند خطر ابتلا به آلزایمر را تا بیش از 50 درصد افزایش دهند. به همین خاطر افرادی که از داروهای خواب آور برای خواب یا آلرژی استفاده می کنند بهتر است به دنبال جایگزین های طبیعی باشند.

4- خوردن مقدار زیادی کربوهیدرات و غذاهای فرآوری شده

غذاهای مرتبط با التهاب، می توانند پیری را سرعت ببخشند و تاثیر منفی شدیدی روی بدن بگذارند. با پرهیز از غذاهای فرآوری شده می توانید تا حدود زیادی التهاب های غیرضروری را کاهش دهید. این غذاها سمی به حساب می آیند و ارتباط مستقیم با افزایش وزن، پیری و حتی بیماری های مزمن دارند. بزرگترین مجرمان؟ قند و جایگزین های آن که قند خونتان را افزایش می دهند. مصرف کربوهیدرات خود را به کربوهیدرات هایی که قند خونتان را افزایش نمی دهند و سرشار از فیبر هستند محدود کنید. همچنین مواظب منابع مخفی قند نیز باشید مانند سس ها، کچاپ ها، غلات بسته بندی شده.

5- جا انداختن ورزش قدرتی

سوخت و ساز بدنتان با بالا رفتن سن کند می شود که به معنای افزایش ذخیره بیشتر و از دست دادن عضله است. ممکن است کاهش حجم عضله در ابتدا مشهود نباشد، اما بعد از 30 سالگی به صورت متوسط در هر دهه حدود دو کیلو و سیصد گرم حجم عضلانی از دست می دهید. بنابراین مطمئنا در میانسالی شاهد تغییراتی در بدن خود خواهید بود. اگر به ساخت عضله و استفاده از آنها فکر نکنید مطمئنا روند پیر شدنتان نیز سرعت خواهد گرفت. اگر عضلاتتان را به حال خود رها کنید، به مرور تبدیل به چربی می شوند و دیگر مانند گذشته قدرتی نخواهید داشت.

6- کم خوابیدن یا زیاد خوابیدن

درصد بسیار اندکی از انسان ها دارای ژن (DEC2) هستند که به آنها اجازه می دهد، با کمتر از 8 ساعت خوابیدن عملکرد مناسبی داشته باشند. این بدان معناست که بسیاری از ما خود را از خواب درست و مناسب محروم می کنیم. میزان توصیه شده 7 تا 8 ساعت خواب در شب است. متخصصان می گویند کسانی که در طول شب کمتر از 5 ساعت می خوابند، تا 300 درصد بیشتر در خطر سخت شدن عروق هستند. همچنین کمبود خواب می تواند باعث شود هورمون ها بی نظم و دچار تغییر شوند. 97 درصد از ژن های ریتمیک تبدیل به آریتمی می شوند که برای DNA خطرناک است و می تواند منجر به بیماری هایی نظیر سرطان شود. اما این همه چیز نیست: خواب بیشتر، همیشه بهتر نیست. بیش از هشت ساعت خوابیدن برابر است با کاهش قدرت شناختی، برابر با پنج تا هشت سال افزایش سن. سعی کنید خواب خود را به صورت متعادل تنظیم کنید و اگر قادر نیستید به تنهایی این کار را بکنید به پزشک مراجعه کنید. این کار کمک می کند فشار خون پایین بیاید و بازسازی سلولی در بدن سرعت بگیرد.

7- دریافت ناکافی ویتامین D

آیا می دانستید سطح پایین ویتامین D می تواند خطر زوال عقلی ( آلزایمر ) را دو برابر افزایش دهد؟ با بالا بردن سطح ویتامین D بدن خود به سلامت مغز کمک کنید. ویتامین D یکی از عوامل مهم طول عمر است و همچنین به سلامت استخوان ها، تیروئید و خواب کمک می کند. ویتامین D روی ژن های بسیار زیادی تاثیر دارد. ویتامین D تاثیر مستقیمی بر روی مغز برای تنظیم خواب دارد. برخی گسترده شدن کمبود خواب را در افزایش کمبود ویتامین D در افراد می دانند. ویتامین D تاثیر هورمونی، عصبی و ایمنی روی درد در بدن دارد، نقش کلیدی در علت و تداوم درد مزمن دارد و با مشکلاتی مانند بی خوابی در ارتباط است.

8- بیشتر روزها احساس استرس داشتن

بسیاری از ما بیشتر روزها درگیر استرس هستیم اما علم نشان داده چگونگی پاسخ ما به استرس می تواند تا حدود زیادی روی ژنتیک و سلامتمان به دو شکل فیزیکی و روانی تاثیر بگذارد. استرس اضافی عامل آزاد کننده کورتیکوتروپین را افزایش می دهد که باعث ایجاد حفره هایی در روده می شود و منجر به عدم تحمل غذا، استرس بیشتر و همچنین بهم ریختن سیستم عصبی می شود.

استرس بالا می تواند منجر به ضعف در جذب مواد مغذی، به ویژه ویتامین های B شود. یکی دیگر از اتفاق هایی که زمان استرس رخ می دهد این است که گلوکوکورتیکوئیدها وارد خون می شوند تا بتوانید از موقعیت استرس زا فرار یا با آن مقابله کنید. این مسئله همراه با بالا رفتن فشار خون، ضربان قلب و قند خون است. اگر این اتفاق هر چند وقت یکبار، مثلا هر سه تا شش ماه رخ بدهد مشکلی نیست و بدن می تواند دوباره خود را تنظیم کند.

اما اگر مرتب تحت فشار استرس باشید، ریکاوری بسیار کند و ضعیف پیش می رود. هورمون های اضافی استرس به مرور برای سیستم بدنتان تبدیل به چیزی سمی می شوند. کنترل سطح استرس شاید اصلی ترین کلید سلامت برای بدنتان باشد چون هرچقدر هم زندگی سالمی داشته باشید، در صورت نبود فاکتور آرامش دچار استرس و عواقب آن می شوید.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*