عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت

ترفند های عجبی که واقعا کار میکنند برای بهبود سلامت روش هالی ساده ی زیادی وجود دارد: برای کاهش وزن، کمتر خوردن و بیشتر ورزش کردن ; برای تقویت انرژی، بیشتر خوابیدن ; برای پیشگیری از کم آب شدن، بیشتر آب خوردن و دیگر موارد که شاید متضاد با منطق باشند. مواردی که در ادامه […]

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 24 - - عادات غذایی
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 14 دقیقه

تعداد بازدید 1729

تاریخ انتشار

ترفند های عجبی که واقعا کار میکنند

برای بهبود سلامت روش هالی ساده ی زیادی وجود دارد: برای کاهش وزن، کمتر خوردن و بیشتر ورزش کردن ; برای تقویت انرژی، بیشتر خوابیدن ; برای پیشگیری از کم آب شدن، بیشتر آب خوردن و دیگر موارد که شاید متضاد با منطق باشند. مواردی که در ادامه خواهد آمد واقعا کار میکنند اما ممکن است بعد از خواندنشان سرتان را بخارانید.

قهوه بنوشید تا چرت بهتری داشته باشید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 26 - - عادات غذایی

در یک تحقیق ژاپنی که روی چگونگی بهتر چرت زدن انجام شد محققان دریافتند کسانی که درست قبل از چرت زدن حدود 200 میلی گرم کافئین دریافت میکنند از کسانی که مستقیم میخوابند کیفیت خواب بهتری را تجربه میکنند.
چطور چنین چیزی ممکن است؟ یک چرت 20 دقیقه ای درست زمانی به پایان میرسد که کافئین ضربه خود را وارد میکند و مغز را از مولکولی به نام آدنوزین خالی میکند و هوشیاری را به حداکثر میرساند. آدونوزین محصول بیداری و فعالیت است، وقتی سطح آدونوزین بالا میرود خسته میشویم، چرت زدن آدونوزین را کم میکند و وقتی با کافئین ترکیب میشود آدونوزین بیش از پیش کاهش میابد و سطح کیفیت چرتی که زدید بسیار بالا میرود.

برای داشتن دندانی سالم بعد از غذا مسواک نزنید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 28 - - عادات غذایی

بعد از غذا یا نوشیدنی بلافاصله دندان خود را مسواک نزنید، مخصوصا اگر غذا یا نوشیدنی که استفاده کردید اسیدی باشد مانند گوجه فرنگی یا نوشابه ( هر دو در برنامه غذایی مردم شایع هستد ) چون مینای دندان نرم میشود.
مسواک زدن دندان در این مقطع تاثیر اسید روی مینای دندان را بیشتر میکند و لایه ی روی آن را میساید. توصیه میشود بعد 30 تا 60 دقیقه صبر کنید.

برای پوشیدن سایز کوچک تر، وزن اضافه کنید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 30 - - عادات غذایی

وزن عضلانی را میگوییم. دو خانم 70 کیلویی را فرض کنید اگر یکی از این دو فقط با وزنه کار کند شانس بیشتری برای پوشیدن لباس با سایز کوچک تر نسبت به دیگری دارد. خانمی که وزنه میزند میتواند درست مانند یک خانم 65 کیلویی که این کار را نمیکند لباس بپوشد.
دلیل: با اینکه نیم کیلو چربی از نظر وزن با نیم کیلو چربی برابر است، عضله فضای کمتری را اشغال میکند. پس میتوانید با اضافه کردن عضله سایز کلی خود را کم کنید. بسیاری از خانم ها از جایگزین شدن عضله به جای چربی میترسند. اما با داشتن یک برنامه غذایی مناسب و ورزش منظم میتوانید به راحتی متناسب شوید.

برای اینکه کمتر بخورید، بیشتر بخورید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 32 - - عادات غذایی

استفاده 100 کالری کوکی یا چوب شور به عنوان میان وعده شاید هوشمندانه به نظر بیاید، اما ممکن است بیشتر گرسنه تان کند. خوردن مقدار کمی کربوهیدرات هیچ کاری جز بالا بردن سطح قند خون و انتظار برای کربوهیدرات بیشتر نمیکند.
متخصصان توصیه میکنند پروتئینی مانند کره بادام زمینی یا پنیر به همراه سیب استفاده کنید. این موارد در هر وعده کالری بیشتری دارند اما پروتئین و چربی کمکتان میکنند زودتر احساس سیری کنید و برای مدت طولانی تری سیر بمانید.

وقتی خسته اید نوشیدنی انرژی زا استفاده نکنید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 34 - - عادات غذایی

نوشیدنی های انرژی زا پنج برابر قهوه کافئین دارند. اما تقویت انرژی زودگذری که دارند همراه با عوارض جانبی ناخوشایندی همچون عصبانیت، تحریک پذیری و بالا رفتن ضربان قلب است.
همچنین نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقدار زیادی تائورین که یک محرک سیستم عصبی مرکزی است و بالای 50 گرم قند در هر قوطی هستند ( حدد 13 قاشق چای خوری! ). شیرینی موقتا باعث بالا رفتن قند خون میشود، تنها مدتی بعد از سقوط قند خون احساس خستگی میکنید و ممکن است یک نوشیدنی دیگر استفاده کنید.

وقتی نفخ داشتید آب بنوشید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 36 - - عادات غذایی

وقتی دچار نفخ هستید شاید نوشیدن آب به نظر شرایط را بدتر کند، اما اغلب کمک میکند. برای مثال اگر برنامه غذایی با فیبر بالا دارید، بدن برای بهتر کار کردن به آب بیشتری نیاز دارد. آب با فیبر مخلوط میشود و ماده ای ژله ای شکل میسازد، این کار روی تحرک روده ها تاثیر میگذارد و نفخ را کم میکند.
خوردن زیاد آب حتی نفخ حاصل از کمبود آب بدن را نیز بهبود میبخشد. وقتی که بدن کم آب میشود از آب موجود در خود استفاده میکند که باعث نفخ میشود.

برای کاهش وزن نوشابه رژیمی استفاده نکنید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 38 - - عادات غذایی

باید همه نوع نوشابه را کنار بگذارید مخصوصا رژیمی آن را. تحقیقات اخیر نشان داده است افراد دارای اضافه وزن و چاقی که نوشابه رژیمی مصرف میکنند نسبت به کسانی که نوشابه معمولی استفاده میکنند کالری بیشتری از غذا میگیرند.
بعلاوه تحقیقات دیگر نیز نشان داده نوشابه های رژیمی 70 درصد بیشتر باعث اضافه شدن حجم میان تنه میشوند. بسیاری از مردم فکر میکنند ” کم چرب ” یا ” کم قند ” به معنای کالری کمتر است، اما این همیشه درست نیست. به طور معمول زمانی که تولید کنندگان چیزی را حذف میکنند به همان اندازه چیز دیگری را اضافه میکنند تا طعم سرجایش باقی بماند.

برای خنک شدن یک نوشیدنی گرم بنوشید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 40 - - عادات غذایی

در یک صبح گرم تابستانی کدام یک خنکتان میکند، یک نوشیدنی گرم یا خنک؟ در برخی از فرهنگ ها مانند هند نوشیدن چای گرم در هوای گرم مرسوم است. وقتی یک نوشیدنی گرم را مینوشید، بدن متوجه تغییر دما میشود و تولید عرق را افزایش میدهد. و وقتی عرق روی پوست تبخیر میشود به صورت طبیعی خنک میشوید.

وقتی خسته اید، ورزش کنید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 42 - - عادات غذایی

بعد از یک روز بلند و طاقت فرسای کاری، به نظر میرسد ورزش آخرین انتخابی است که میتوانید به آن فکر کنید. اما انجام ورزش در واقع کمک میکند انرژی تان بالا برود. بر اساس تحقیقات خستگی و خلق و خو بعد از یک ورزش با شدت متوسط به راحتی میتواند بهبود پیدا کند. هر کاری که میکنیم از اکسیژن استفاده میکند، پس وقتی وزش میکنید بدن بهتر کار میکند و به راحتی خسته نمیشوید. این کار از نظر روانی نیز اثراتی مثبت دارد.

یادداشت با دست خط خود بنویسید تا قدرت مغز را بالا ببرید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 44 - - عادات غذایی

تحقیقات نشان داده یادداشت هایی را که با دست خط خود مینویسید را بیشتر دوست دارید به خاطر بسپارید. برای یادگیری چیزی، نیاز است خود آن را پردازش کنید. و وقتی یک یادداشت که خود نوشته اید ( یعنی توسط خودتان پردازش شده ) را میخوانید زودتر به خاطر میسپاریدش. وقتی به دست خط خود نگاه میکنید در واقع به صورت طبیعی اطلاعاتی را که از قبل ذخیره کردید را دوره میکنید.

برای بهبود وابستگی و ارتباط، مدت زمان کمتری را با هم بگذرانید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 46 - - عادات غذایی

نداشتن زمان برای هواخوری تنها کیفیت رابطه تان را قربانی میکند. برای مدتی تنها بودن به شما این اجازه را میدهد که به جای تکانه و عمل کمی افکار خود را پردازش کنید و در نتیجه خودتان را بهتر میشناسید. تنهایی این اجازه را میدهد بیشتر با خود در ارتباط باشید. بعلاوه باعث کاهش استرس و اضطراب میشود که میتواند به گونه ای به رابطه کمک کند.
مدیتیشن انجام دهید، به پیاده روی بروید، در یک کافه بنشینید و مردم را نگاه کنید، یا حتی میتوانید کمد خود را تمیز کنید.

صابون آنتی باکتریال را کنار بگذارید تا از مریضی پیشگیری کنید

عجیب اما واقعی، نکاتی برای سلامت - 48 - - عادات غذایی

استفاده از صابون های آنتی باکتریال ضرورتا موجب پیشگیری از بیمار شدن یا بیمار کردن دیگران نمیشود، در واقع هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این نوع صابون ها از انواع معمولی بهتر هستند. همچنین، استفاده طولانی مدت از این نوع صابون به دلیل داشتن موادی مانند تریکلوزان ممکن است باعث ایجاد خطر برای سلامتی مانند بالا رفتن مقاومت باکتری ها و تاثیرات هورمونی شود.
تحقیقات بیشتری روی تریکلوزان باید انجام شود. در بعضی ایالات آمریکا استفاده از این صابون ها ممنوع شده است و تا سال 2017 پیش بینی میشود به صورت کامل در تمام ایالات ممنوع شود.

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی)

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*