عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم چیست؟

عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یک عمل جراحی پلاستیک برای زیبایی است. این عمل با حذف چربی و پوست اضافی از ناحیه شکم، عضلات قسمت شکم را تنگ و صاف می کنند. این عمل مناسب افرادی است که : غیرسیگاری هستند. این افراد شرایط فیزیکی خوبی دارند و وزنشان در حالت ثبات است. همچنین قسمت […]

عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم چیست؟ - 4 - عمل ابدومینوپلاستی - ورزش و زیبایی
3.5 از 5

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 67440

تاریخ انتشار

عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یک عمل جراحی پلاستیک برای زیبایی است. این عمل با حذف چربی و پوست اضافی از ناحیه شکم، عضلات قسمت شکم را تنگ و صاف می کنند. این عمل مناسب افرادی است که :

  • غیرسیگاری هستند. این افراد شرایط فیزیکی خوبی دارند و وزنشان در حالت ثبات است. همچنین قسمت هایی برآمده از چربی و شل شدگی پوستشان با ورزش و تغذیه از بین نرفته است.
  • افراد کمی چاق که قابلیت ارتجاعی پوست را از دست دادند.
  • مناسب خانم هایی که پوست و عضلاتشان به خاطر زایمان کش آمده است.

عمل ابدومینوپلاستی

خانم هایی که برای بارداری های بعدی برنامه ریزی کردند و یا افرادی که می خواهند وزن چشمگیری را کم کنند باید دست نگه دارند و عمل ابدومینوپلاستی را در زمانی که  شرایط ثبات وزن را دارند، انجام دهند. برخی پس از بارداری یا سزارین نیز این عمل را انجام می دهند.

ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی تامی تاک، جراحی کمتر تهاجمی با برش های کوتاه تر است. این نوع عمل برای بیمارانی با چربی های جمع شده در پایین شکم مناسب است. جراح در عمل ابدومینوپلاستی جزئی برش های کوچکتری ایجاد می کند و دوره ریکاوری از آن نیز کوتاه تر است.

 

روش عمل ابدومینوپلاستی

در طول عمل ابدومینوپلاستی بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. دو برش در بخش مشخص برای جراحی ایجاد می شود: یکی از استخوان لگن در یک سمت تا استخوان لگن در سمت دیگر نزدیک به قسمت شرمگاهی، برش دیگر اطراف ناف است. پوست از عضله شکم جدا خواهد شد. سپس عضلات شکمی به سمت یکدیگر کشیده و بخیه می شوند تا ظاهر میان تنه باریک و شکم سفت تر شود.

سپس قسمته جدا شده پوست روی عضلات که حالا شکل جدیدی به خود گرفته، کشیده می شود و پوست اضافی را برمی دارند. ناف دوباره به قسمتی وصل می شود که ظاهرش طبیعی باشد. برش ها بسته می شود و یک لباس استریل روی قسمت جراحی شده کشیده می شود. جراحی ابدومینوپلاستی 2 تا 5 ساعت زمان لازم دارد.

عمل ابدومینوپلاستی

ریکاوری

یک لوله موقت زیر پوست قرار داده می شود تا مایعات اضافی را از قسمت جراحی شده بیرون بکشند. در طول دوره ریکاوری یک لباس فشرده سازی می پوشید. ریکاوری ممکن است از 2 هفته تا 2 ماه طول بکشد. در طول این دوره بیمار نباید خود را درگیر فعالیت های شدید و بلند کردن چیزهای سنگین کند.  بعد از یک یا دو هفته بیمار با اجازه دکتر فعالیت می کند.

 

خطرهای عمل ابدومینوپلاستی

در کنار خطرهای معمول که با جراحی و بیهوشی همراه است، خطرهای ابدومینوپلاستی عبارتند از:

  • عدم تقارن
  • اثر زخم
  • شل شدن پوست
  • بی حسی در پوست
  • نتایج ضعیف

بیمارانی که در گذشته جراحی شکمی داشتند ممکن است زخم هایشان برجسته، کشیده و یا مشخص تر باشند. پیدا شدن مجدد زخم یکی از نگرانی ها و عوامل ضعیف شدن اثر عمل ابدومینوپلاستی است.

 

چه زمانی به عمل ابدومینوپلاستی نیاز داریم؟

آیا به ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نیاز دارم؟ بسیاری از مردم قبل از اینکه زیر تیغ جراحی بروند این سوال را از خود می پرسند. به صورت کلی اگر یک یا دو مورد از مشکلاتی بیان شده در ادامه مقاله را داشته باشید و یا می خواهید شکمی صاف داشته باشید از عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک برای اصلاح ظاهر این قسمت از بدن استفاده کنید. با دیدن موارد مشکل سازی که در ادامه گفته می شود تصمیم نهایی خود را بگیرید.

عمل ابدومینوپلاستی

 

پوست شل شده

در طول بارداری و یا زمانی که مقدار زیادی وزن اضافه می کنید این طبیعی است که پوست شکم کشیده شود. متاسفانه بعد از اینکه نوزاد را بدنیا آوردید و یا وزن اضافه را کاهش دادید، پوست شکم سرجای اولش باز نمی گردد. در عوض ظاهر این قسمت به گونه ای می شود که گویا همیشه کشیده شده است. هرچقدر هم دراز و نشست بروید و وزنه هم بلند کنید، تاثیری ندارد. اگر پوستتان نخواهد به شکل اصلی خود بازگردد شاید زمان عمل ابدومینوپلاستی رسیده باشد.

بسیاری از خانم ها به اشتباه فکر می کنند عمل لیپوساکشن شکم شان را تخت می کند. به هر حال عمل لیپوساکشن نیز نشان داده چربی های زیرپوستی و مشکلات شکل بدنی را از بین می برد.

عمل لیپوساکشن نمی تواند مشکلات ظاهر بدنی که به علت شل شدن یا آویزان شدن پوست اتفاق می افتد را برطرف کند. معمولا افرادی که می خواهند ظاهر شکم خود را دوباره بازگردانند از این تفاوت بی خبر هستند. معمولا مردم به جراح زیبایی مراجعه می کنند و در این فکر هستند که تنها کمی لیپوساکشن کار را درست می کند. برای خانم ها شنیدن اینکه لیپوساکشن برای داشتنی شکمی صاف کافی نیست، بسیار نامطلوب است.

چگونه تشخیص دهیم که آیا به ابدومینوپلاستی نیاز داریم یا خیر؟ شل شدگی پوست تنها یک نشانه است. در ادامه نشانه های دیگر را نیز برایتان خواهم گفت اما  به خاطر داشته باشید متخصص جراحی پلاستیک که شما را معاینه کرده،  تصمیم گیرنده نهایی برای عمل است. عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک مانند هر عمل جراحی دیگری خطرها و عوارض جانبی خاص خود را دارد.

عمل ابدومینوپلاستی

چین شکمی

شما هم در قسمت شکمتان چین دارید؟ عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک کمک می کند. چین شکمی یک حالت تا خوردگی روی پوست شکم است که به خاطر پوست اضافی در هر دو سمت چین خوردگی ظاهر می شود.

 

آویزان بودن شکم

آویزان شدن شکم زمانی اتفاق می افتد که پوست قسمت شکم به سمت پایین آویزان شود. پوست آویزان شده ممکن است قسمت بالای لباس زیر یا شلوار فرد را بپوشاند. به چنین حالتی در اصطلاح مافین تاپ گفته می شود. همین ظاهر ناخوشایند کافی است که یک فرد مستقیم به سراغ ابدومینوپلاستی برود.

 

اخم کردن ناف

ناف معمولا ظاهری گرد یا بیضی شکل دارد. اگر ظاهر ناف به شکل اخم درآید به معنای وجود پوست اضافی، شل یا چربی است. اگر می خواهید هنگام ورزش و یا در مهمانی ها لباسی بپوشید که این قسمت از بدن در آن نمایان است عمل ابدومینوپلاستی کمک می کند.

 

چین و چروک پوست شکم

عمل ابدومینوپلاستی برای پوستی که به حالت مچاله شده و یا چین خورده در بیاید و به ظاهر قبلی خود بازنگردد ضروری است.

 

دو حبابی شدن یا دو تکه شدن شکم

اگر شکمتان به حالت دو بخشی در آمده که معمولا یک قسمت بالای ناف و دیگری پایین آن قرار می گیرد نشانه آن است که پوستتان شل شده یا اضافی است. عمل ابدومینوپلاستی این پوست اضافی را از بین می برد.

سخن پایانی

ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی است و آن را با جراحی های کاهش وزن اشتباه نگیرید. با داشتن رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی نیازی به عمل جراحی نیست اما اگر وزن زیادی کم کردید و یا در دوره بارداری شکمتان بیش از حد جلو آمد و دیگر به حالت عادی بازنگشت، پس از مشورت با پزشک متخصص درباره انجام ابدومینوپلاستی تصمیم بگیرید. معمولا کسانی که وزن اضافی بالایی دارند پس از کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل با پوست اضافی شکم به مشکل برمی خورند در چنین شرایطی یکی از راه های درست این عمل زیبایی است.

3.5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

-ملیکا 1402/07/16

سلام وقتتون بخیر من 25سالمه وزنم 65قدم 170ودوتازایمان طبیعی داشتم که درهرحاملگیم ب 100کیلوهم وزنم میرسیدالان بااینکه چربی شکمی ندارم ووچندسالم هست ورزشم میکنم وشکمم کوچیکه وتخته فقط تنها مشکلی داره نافم بدجورشده وپوست شکمم درحالی ک خم میشم شل وافتاده اس وترک داره میخواستم ببینم میتونم ابدوانجام بدم؟

کارشناس به اندام 1402/07/17

سلام عزیزم بله با جراح ومتخصص زیبایی مشورت کنید

- 1402/06/19

سلام من تقریبا ۱ ساله زایمان کردم زایمان طبیعی ولی افتادگی شکم دارم بعد از زایمانم شکمم کوچیک نشده میخواستم ببینم میتونم این عمل رو انجام بدم

کارشناس به اندام 1402/06/20

سلام عزیزم اول با رژیم وورزش وزن وکاهش بدین به نتیجه دلخواه نرسیدین عمل رو انجام بدین

-چهره ورداز 1402/02/27

سلام خسته نباشید من قدم ۱۶۶ هست وزنم ۱۱۵ اما شکم دو تکه و شلی دارم مخصوصا قسمت پایین شکمم که واقعا اذیت میکنه و اینکه دیابت نوع ۲ دارم.چقدر وزن کم کنم تا بتونم شکمم رو عبدو کنم؟؟؟

کارشناس به اندام 1402/02/28

سلام عزیزم این میزان رو پزشک معالجتون تعیین میکنن دراین روش بیشترپوست کشیده میشه

متین حسینعلی نژاد 1401/11/09

من ورزش و تغذیه رو امتحان کردم بارها .ولی نتیجه نگرفتم.میشه پزشک خود بهم معرفی کنید برای ابدو؟؟؟؟

کارشناس به اندام 1401/11/10

عزیزم پزشکی رو معرفی نمیکنیم میتونین از اطرافیان اشنایان تحقیق وبررسی داشته باشید

معراج 1401/06/31

سلام. من ۳۵ سالمه. ۱۶۰ قدمه و ۶۰ وزنمه بخاطر زایمان شکمی شل و افتاده دارم و پراز ترکه. ایا با این جراحی نتیجه مطلوب میگیرم؟

کارشناس به اندام 1401/07/02

سلام دوست خوبم .بله نتیجه داره .اما توصیه اول ما برای داشتن تناسب اندام داشتن تغذیه مناسب و انجام فعالیت منظم ورزشی هست اگه با رعایت این دومورد به اندام دلخواهتون نرسیدین میتونید برید سراغ جراحی .

محمد 1400/10/18

سلام من ۱۱۲کیلووزن دارم قدمن ۱۷۵تقریبا۳۰کیلو اضافه دارم ایااین روش خوبه

کارشناس به اندام 1400/10/19

سلام دوست عزیز اول این که ما روش‌های تهاجمی رو پیشنهاد نمی‌کنیم دوم این که شما چه بخواهید عمل جراحی ابدو انجام بدید چه ندید به هر حال هم قبلش و هم بعدش نیاز به یه رژیم غذایی اصولی دارید چون قبل از عمل باید چربی‌های احشایی‌تون رو با رژیم و ورزش آب کنید و بعد از عمل هم با رژیم مراقب باشید که وزنتون بالا نره پس به هر حال به رژیم نیاز دارید برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

هدیه 1400/08/11

من ۸۰ کیلوام و میخام ۷۰ کیلو بشم ایا ب این عمل نیاز پیدا میکنم ؟؟

کارشناس به اندام 1400/09/02

سلام دوست خوبم شما میتونی به روش غیر تهاجمی و با رژیم و ورزش این مقدار وزن رو کم کنی

زیبا 1399/09/11

من ۱۴ سالم ۱۷ کیلو اضافه وزن دارم و افرسدگی گرفتم نمیدونم چکار کنم لاغرشم ۴۵ کیلو دوست دارم بشم توروخدا کمکم کنید ؟؟؟

کارشناس به اندام 1399/09/20

زیبای عزیز، برای داشتن یه اندام مناسب و وزن ایده آل داشتن یه برنامه غذایی اصولی نیاز دارین. مخصوصا کسایی که در شرایط خاص مثل سن رشد، اختلالات تیروئیدی و بیماری ها هستن.برای اطلاعات بیشتر روی صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن کلیک کنید.