غذاهایی که به صورت طبیعی خالی از گلوتن هستند را بشناسید

عادات غذایی، مقالات

  اگر در میان غذاهای سالم به دنبال مواردی باشید که فاقد گلوتن باشند خیلی سخت پیدا می کنید. اما برایتان خبر خوبی داریم مخصوصا اگر از کسانی هستید که به علت بیماری گلوتن استفاده نمی کنید. امروز می خواهیم غذاهای سالم و خوشمزه ای را به شما معرفی کنیم که به صورت طبیعی بدون گلوتن هستند.

   

  نخود

  نخود از غذاهای عالی برای اضافه کردن به برنامه غذایی بدون گلوتن است. نخود کاربردهای زیادی دارد. از نخود به عنوان جایگزین آرد در پخت و پز استفاده کنید. هر یک دوم فنجان نخود 102 کالری، 2 گرم چربی، 27 گرم کربوهیدرات، 0 گرم قند، 130 میلی سدیم، 6 گرم فیبر و 6 گرم پروتئین دارد.

  سیب زمینی

  معمولا وقتی از برنامه غذایی بدون گلوتن استفاده می کنیم افراد بیشتر از غذاهای بسته بندی شده با برچسب بدون گلوتن استفاده می کنند. در صورتی که سیب زمینی که دو برابر موز پتاسیم دارد. نشاسته اش آرام هضم می شود و برای سلامت روده مفید است انتخاب بهتری است. هر سیب زمینی متوسط دارای 160 کالری، 0 گرم چربی، 37 گرم کربوهیدرات، 2 گرم قند، 15 میلی گرم سدیم، 5 گرم فیبر و 4 گرم پروتئین دارد.

  ذرت

  بسیاری از غذاهای فرآری شده بدون گلوتن از آردهایی با فیبر و پروتئین کم استفاده می کنند که ذرت منبع غنی آنها است. به همین دلیل از آرد ذرت استفاده کنید. با استفاده از آرد ذرت می توانید غذاهای بسیاری برای خود درست کنید. هر عدد ذرت 120 کالری، 2 گرم چربی، 17 گرم کربوهیدرات، 5 گرم قند، 30 میلی گرم سدیم، 3 گرم فیبر و 4 گرم پروتئین  دارد.

  پسته

  پسته نه تنها انتخاب بدون گلوتن است، بلکه از کم چرب ترین و کم کالری ترین آجیل ها است. پسته را به سالاد و مرغ اضافه کنید تا علاوه بر طعم خوب تردی نیز به بافت غذایتان اضافه شود. همچنین پسته منبعی غنی از پروتئین و فیبر است که کمک می کنند برای طولانی مدت سیر بمانید. 40 گرم پسته دارای 120 کالری، 10 گرم چربی، 6 گرم کربوهیدرات، 2 گرم قند، 120 میلی گرم سدیم، 2 گرم فیبر و 5 گرم پروتئین است.

  پنیر چدار

  با اینکه همه پنیرها بدون گلوتن نیستند اما پنیر چدار از انواع بدون گلوتن است. این بسیار خوب است چون  به کمک پنیر چدار پروتئین و کلسیم مورد نیاز خود را دریافت می کنید. همچنین کربوهیدرات پایینی هم دارد و از آن در برنامه غذایی کم کربوهیدرات استفاده کنید. 28 گرم پنیر چدار دارای 115 کالری، 9.5 گرم چربی، 1 گرم کربوهیدرات، 0 گرم قند، 180 میلی گرم سدیم، 0 گرم فیبر و 7 گرم پروتئین است.

  سیب زمینی شیرین

  درست مانند سیب زمینی سفید، سیب زمینی های شیرین نیز در لیست غذاهایی هستند که به صورت طبیعی گلوتن ندارند. سیب زمینی شیرین نه تنها برای کسانی که نمی توانند گلوتن بخورند کربوهیدرات پیچیده فراهم می کند بلکه سرشار است از ویتامین A، فیبر و مقدار زیادی پتاسیم است.یک سیب زمینی شیرین متوسط دارای  100 کالری، 0.2 گرم چربی، 24 گرم کربوهیدرات، 7 گرم قند، 41 میلی گرم سدیم، 4 گرم فیبر و 2 گرم پروتئین است.

  گل کلم

  گل کلم جایگزین خوبی برای غلات است. کربوهیدرات آن از سیب زمینی کمتر است و به صورت پوره مورد از آن استفاده کنید. گل کلم برای کاهش وزن و تثبیت آن بسیار عالی است. علاوه بر اینکه گلوتن ندارد دارای ویتامین C ویتامین های گروه B، کلسیم و منیزیم است. هر فنجان گل کلم دارای 27 کالری، 0.3 گرم چربی، 5 گرم کربوهیدرات، 2 گرم قند، 32 میلی گرم سدیم، 2.1 گرم فیبر و 2.1 گرم پروتئین است.

  گردو

  گردوها از غذاهای سرشار از کربوهیدرات آرام تر هضم می شود و این را مدیون فیبر و چربی های سالم غیر اشباع هستند. همچنین گردو امگا 3 گیاهی دارد. تمام اینها برای سلامت قلب و عروق، مغز و پوست مفید هستند. 42 گرم گردو دارای 270 کالری، 27 گرم چربی، 5.6 گرم کربوهیدرات، 1 گرم قند، 1 میلی گرم سدیم، 2.8 گرم فیبر و 6.5 گرم پروتئین است.

  Sending
  User Review
  5 (1 vote)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  دیدگاه های شما

  زهره احمدی ۰۲ خرداد ۱۳۹۷

  ممنون از مطالب عالیتون