قبل از احساس تشنگی در فعالیت‌های ورزشی مایعات مصرف کنید

خانه » اخبار » قبل از احساس تشنگی در فعالیت‌های ورزشی مایعات مصرف کنید
یک دکترای طب ورزشی با بیان اینکه احساس تشنگی در هنگام فعالیت‌های ورزشی زمانی بروز می‌کند که بدن آب زیادی از دست داده باشد، گفت: در هنگام ورزش باید قبل از احساس تشنگی و در فواصل منظم، آب و نوشیدنی‌های مناسب و طبیعی مصرف شود.
دکتر رضا علیزاده در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در ورزش‌های کوتاه مدت، آب بهترین نوشیدنی در پیشگیری از بروز کم آبی است، گفت: در ورزش‌هایی که کمتر از ۳۰ دقیقه به طول می انجامد، آب بهترین مایع جایگزین در پیشگیری از کم آبی است.
وی گفت: در ورزش‌های طولانی مدت مصرف آب به تنهایی نمی‌تواند از بروز خستگی زودرس و کم آبی جلوگیری کند.
علیزاده افزود: در فعالیت‌های طولانی مدت جذب آب به تنهایی موجب افت سریع غلظت پلاسما و سبب بروز خستگی زودرس، استفراغ، گیجی و کم آبی می‌شود. در این حالت اضافه کردن کمی سدیم و گلوکز به آب بسیار سودمند است.

این دکترای طب ورزشی با تاکید بر اینکه هنگام ورزش نمی توان از تشنگی به عنوان علامتی برای کم آبی استفاده کرد، گفت: بروز تشنگی در حین ورزش نشان دهنده وضعیت همودینامیکی بدتری نسبت به حالت تشنگی در یک فرد عادی است.
وی خاطرنشان کرد: در هنگام فعالیت‌های ورزشی زمانی تشنگی عارض می‌شود که مقدار زیادی آب بدن از دست رفته باشد بنابراین باید پیش از احساس تشنگی در هنگام ورزش و در فواصل منظم مایعات مصرف شود.

علیزاده گفت: میزان مصرف مایعات بر حسب شدت فعالیت ورزشی و سن ورزشکار متفاوت است ولی در بزرگسالان حداقل هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک لیوان و در کودکان کمی بیشتر از این توصیه می‌شود.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط مستقیم