قرص برنج قاتل سالانه ۶۰۰ نفر در ایران

خانه » اخبار » قرص برنج قاتل سالانه ۶۰۰ نفر در ایران
سالانه حدود ۶۰۰نفر در ایران بر اثر مصرف قرص برنج جان خود را از دست می‌دهند.
دستگاه‌های متولی پیشگیری از مسمومیت ازجمله وزارت بهداشت در کنترل این روند موفق نبوده‌اند.قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست که جهت جلوگیری از آفت‌زدگی برنج انبار شده مصرف می‌شود. فسفیدها همچنین برای دفع آفات سایر غلات انبار شده و جلوگیری از کپک زدگی مصرف می‌شود.

سازمان پزشکی قانونی چندی پیش اعلام‌کرد: در بهار امسال ۱۶۹نفر بر اثر مسمومیت با قرص‌برنج در کشور جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۹۷نفر مرد و ۷۲نفر دیگر زن بودند. براساس این گزارش در ۳ماه نخست امسال تعداد فوتی‌های ناشی از قرص‌برنج در کشور ۱۶۹نفر بود. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار مرگ بر اثر مصرف قرص برنج ۱۱۵نفر بود، ۴۷درصد افزایش یافت. در ۳ماه ابتدایی امسال استان‌های تهران با ۶۸فوتی (۳۴مرد و ۳۴زن)، گیلان با ۳۲فوتی (۲۴مرد و ۸زن) و مازندران با ۱۹فوتی (۱۴مرد و ۵زن) بیشترین آمار مرگ ناشی از مصرف قرص‌برنج را داشته‌اند و مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت با قرص‌برنج در ۵سال اخیر (۸۷تا ۹۱) با سیر صعودی مواجه بود به‌نحوی که از آمار ۲۱۴مورد در سال ۱۳۸۷به ۵۹۸مورد در سال ۱۳۹۱رسید و براساس آمارهای موجود مرگ ناشی از مصرف قرص‌برنج در سال ۱۳۹۱در مقایسه با سال قبل از آن ۲/۲۹درصد افزایش داشته است. روز گذشته رئیس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو از اقدامات جدی برای جمع‌آوری قرص برنج در کشور خبر داد.

دکتر طلعت قانع اظهار داشت: با توجه به شمار مسمومیت با قرص برنج در کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ناجا رایزنی‌هایی انجام داده است.
وی به ایسنا گفت: سال گذشته فروش قرص برنج در عطاری‌ها را ممنوع کردیم، اما امسال درصدد انجام اقدامات جدی تری هستیم. bbباید رایزنی‌هایی با نیروی انتظامی در این خصوص انجام شود. احتمالا قرص‌ برنج را از سطح بازار جمع‌آوری خواهیم کرد یا به شکلی تولید و عرضه‌اش می‌کنیم که قابلیت سوءاستفاده نداشته باشد.این اقدام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گرچه دیر هنگام است اما اگر در حد حرف باقی نماند و به‌درستی اجرا شود می‌تواند از قربانی شدن مردم جلوگیری کند.
آنچه مسلم است اینکه به هیچ عنوان نباید قرصی سمی که فقط باید در دست کشاورزان باشد به راحتی در دسترس عموم قرار گیرد و جان مردم را هدف قرار دهد. به گفته کارشناسان، با تماس این ماده با رطوبت، گاز خطرناک فسفین آزاد می‌شود که علت اصلی توکسیسیتی این ماده است و هر چه این ترکیبات تازه‌تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک‌تر هستند.

عوارض ناشی از مصرف قرص برنج یا فسفین شامل عوارض حاد از قبیل سردرد، گیجی، خستگی، سرفه همراه با خلط (سبز رنگ)، اختلال در حرکت و صحبت‌کردن، تهوع و استفراغ، درد معده و اسهال می‌شود و استنشاق مزمن آن کاهش اشتها، کاهش وزن، آنمی، شکستگی خودبه‌خود استخوان، دندان درد و تورم ونکروز فک را به همراه دارد.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط مستقیم