لبنیات کم‌کالری چاق‌کننده است

خانه » اخبار » لبنیات کم‌کالری چاق‌کننده است
یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می‌دهد که نوشیدن شیر کم‌چرب نه‌تنها انسان را لاغر نمی‌کند بلکه چاق‌تر نیز می‌کند. به گزارش پایگاه خبری دیلی‌میل کارشناسان می‌گویند: مصرف غذاهای کم‌کالری لزوما به معنی مصرف کالری کمتر نیست بلکه در برخی موارد، باعث خوردن و نوشیدن بیشتر می‌شوند.

در این مطالعه مشخص شد کودکانی که در دوران کودکی شیرهای کم چرب می‌نوشند در سال‌های بعدی زندگی چاق‌تر از کودکانی می‌شوند که شیر کامل مصرف کرده‌اند. به گفته کارشناسان، محصولاتی که با شیر کم‌چرب درست می‌شوند برای خوش طمع شدن‌شان به آنها شکر اضافه می‌شود. این در حالی است که شیر کامل تنها حاوی ۳ تا ۴ درصد چربی است. معمولا تصور می‌شود که با نوشیدن شیرهای کم‌چرب می‌توان از تمام فواید نوشیدن یک شیر کامل ازجمله ویتامین دی، کلسیم و پروتئین بدون مصرف چربی و کالری بهره برد. کاهش چربی در شیرهای کم‌چرب باعث می‌شود که این شیرها دارای کالری کمتری شوند اما دکتر والت ویلت از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد معتقد است که خوردن نوشیدنی‌های کم‌کالری لزوما به معنی مصرف کالری‌های کمتر نیست.

به‌گفته کارشناسان، مدارک کمی برای تأیید این ایده وجود دارد که نوشیدن شیرهای کم چرب موجب کاهش وزن می‌شود زیرا کاهش مصرف چربی با خوردن و نوشیدن بیشتر غذا جبران می‌شود. این مطالعه نشان داد، خطر اضافه وزن پیدا کردن در سال‌های بعدی زندگی افرادی که شیرهای کم‌چرب می‌نوشند، بیشتر است. این مطالعه همچنین نشان داد که شیرهای کم چرب نسبت به شیرهای کامل حاوی مواد مغذی کمتر هستند.

این در حالی است که لبنیات پرچرب حاوی یک منبع حیاتی از ویتامین‌های A، D، E، K و کلسیم و فسفر به‌صورت محلول در چربی است. این مطالعه در مجله JAMA Pediatrics منتشر شده است.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

فاطمه .ل ۰۲ تیر ۱۴۰۰

سلام وقت شمابخیر با توجه به اینکه ما همیشه از شیر محلی استفاده می کنیم که روش مقدار زیادی سرشیر می بنده ، میخواستم بدونم که شیرمحلی پر چرب چند درصد چربی داره؟

کارشناس به اندام ۱۳ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز چربی بسیار بالایی داره

ارتباط مستقیم