متابولیزم صرفه جو می تواند کاهش وزن را مختل کند

خانه » اخبار » متابولیزم صرفه جو می تواند کاهش وزن را مختل کند

متابولیزم صرفه جو می تواند کاهش وزن را مختل کند

متابولیزم صرفه جو می تواند کاهش وزن را مختل کند

تحقیقات جدید نشان داده بیشتر افرادی رژیم گیرنده که از کاهش وزن خود نا امید شده اند دلیل ناموفق بودن خود را این می دانند که متابولیزم بدنشان نسبت به دیگر افراد کند تر است.
دکتر مارتین راینهارت، مدیر این تحقیق می گوید: نتایج تحقیقات این را تایید می کند که برخی افراد چاق به دلیل تفاوتشان در متابولیزم باید برای کاهش وزن بیشتر تلاش کنند. اما بیولوژی همه چیز نیست، رژیم غذایی متعادل و فعالیت فیزیکی مرتب در طول یک دوره می تواند روی کاهش وزن بسیار تاثیر گذار باشد.
یک تحقیق آزمایشگاهی کوچک که شامل ۱۲ مرد و زن چاق می شد به ارزیابی استفاده بدن از انرژی در یک روز روزه داری پرداخت، این کار در پی شش هفته کاهش کالری دریافتی انجام شد. بعد از محاسبه شاخص هایی مانند سن، جنسیت و نژاد، محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که در طی شش هفته کاهش کالری دریافتی حداقل میزان کاهش وزن را داشتند همان هایی هستند که در یک روز روزه داری متابولزیمشان کندتر از دیگران بوده است. این افراد مشکلی داشتند که محققان به آن متابولیزم صرفه جو می گویند، در مقابل این افراد کسانی بودند که وزن زیادی کم کردند و از نظر محققان متابولیزمی دست و دل باز داشتند.
وقتی افراد چاق مقدار غذایی را که می خورند کم می کنند، پاسخ متابولیک بسیار متفاوت است، با متابولیزم صرفه جو احتمال کاهش وزن کمتر می شود. عوامل رفتاری مانند پایبندی به رژیم غذایی به یک اندازه در کاهش وزن تاثیر می گذارد، پس ما باید در تحقیقاتمان عوامل بیشتری را مورد بررسی قرار دهیم و فقط به صرفه جو بودن متابولیزم فرد اتکا نکنیم ( رعایت نکردن برخی موارد است که باعث صرفه جو شدن متابولیزم می شود ).درست مشخص نیست که افراد از همان ابتدای تولد با پاسخ متابولیکی متفاوت به دنیا می آیند و یا در طی زمان این تفاوت شکل می گیرد.
تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود عوامل رفتاری تا چه میزان می تواند باعث پیشگیری از اضافه شدن وزن شود. مواردی که از این تحقیقات می آموزیم شاید روزی کمکمان کند برنامه رسیدن به وزن سلامت را در افراد چاق بیشتر شخصی سازی کنیم.
متاسفانه آمار چاقی در جهان مخصوصا در افراد بالغ رو به افزایش است، به همین دلیل بیماری هایی مانند ناراحتی قلبی، دیابت و برخی از انواع سرطان روز به روز بیشتر می شود.

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

منبع:

U.S. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, news release, May 11, 2015

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*