متابولیسم خوب یعنی چه و چگونه آن را تقویت کنیم؟

خانه » انواع رژیم ها » رژیم لاغری » متابولیسم خوب یعنی چه و چگونه آن را تقویت کنیم؟

ممکن است به صورت طبیعی دارای متابولیسم سریع باشید

 

آیا تا به حال آقا یا خانمی را دیده اید که با وجود خوردن پیتزا و همبرگر باز هم هیکل متناسبی دارند؟ با خود می گویید آنها می توانند از همه ی خوشمزه های بد لذت ببرند در حالی که من با نگاه کردن به یک چیز برگر چاق می شوم!
و یا ممکن است به صورت طبیعی دارای متابولیسم سریع باشند. به نظر می رسد این افراد در دنیایی بی نقص زندگی می کنند، و بدون شک در عجبید که آنها چگونه این کار را می کنند.

شما باید ساعت ها غذای خرگوش ها را بخورید و در آخر هم هیچ! این ژنتیکی است ” واژه ای که در بیشتر مواقع برای دفاع گفته می شود. من پاهای متناسبی دارم چون در کل خانواده چنین است ” اون فقط چون ژنتیک خوبی داره این شکلیه ” به هر شکلی که منطق ژنتیک را قطعه قطعه کنید، قطعا بعضی چیزهایی که گفته می شود کمی حقیقت دارد. برای مثال انواع بدن، مربوط به ژنتیک می شود.اگر اندومورف، مزومورف، یا اکتومورف ( حالات مختلف شکل بدن ) باشید حالت بدنتان با بیشتر هم ژنتیک های خود یکسان است.

گاهی ژنتیک به نفعمان است، و گاهی آنطور که می خواهیم نیست. پس اینکه دوست خوش اندامتان بعد از خوردن پیتزا می گوید: ” من فقط سوخت و ساز خوبی دارم ” یعنی چه؟

وقتی به بحثمان درباره شکل بدن برمی گردیم، اگر خود را از نظر شکل بدن یک اکتومورف می بینید، ممکن است به صورت طبیعی دارای متابولیسم سریع باشید. اکتومورف ها معمولا افراد لاغر و  استخوانی هستند که سخت وزن اضافه می کنند.
این افراد علاوه بر اینکه دیر وزن اضافه می کنند برای اضافه کردن توده بدن ( عضله ) نیز باید بسیار صبر کنند. در حالی که داشتن متابولیسم با سرعت بالا به نظر چیز خوبیست. اما برای کسانی که برای اضافه کردن وزن یا توده عضلانی تلاش می کنند می تواند مشکل ساز باشد.
اگر ژنتیک به نفع شماست یا نه باز هم می توانید کارهایی انجام دهید تا روی متابولیسم خود تاثیر بگذارید. شاید این طبیعی باشد که با خود بگویید کاش متابولیسم بدنم خود به خود سریع بود و از نوع کند نبود. متاسفانه ما دنیایی پر از افراد اکتومورف نداریم! حالا که باید خودمان دست به کار شویم

از کجا شروع کنیم؟

انجام ورزش با شدت بالا

  • خوردن غذاهایی مانند مرغ، ماهی، تخم مرغ، آجیل، لوبیا،
  • وزنه زدن (توده عضلانی کالری بیشتری مصرف می کند پس عضله بسازید )
  • خوردن چندین وعده کوچک در طول روز
  • پروتئین بیشتر بخورید
  • نوشیدن چای سبز

راهی برای بالا بردن سرعت متابولیسم به صورت دائمی وجود ندارد. به همین دلیل بسیار مهم است که عادات سالم را تبدیل به کارهای روزانه بکنید تا سرعت متابولیسم بدنتان همیشه در سطح خوبی باقی بماند.

همین که این عادات را کنار بگذارید سرعت متابولیسم بدنتان به سطح قبلی خود افت می کند. از ساعات بعد از ورزشتان نهایت استفاده را بکنید. در این ساعات غذاهایی مصرف کنید که تراکم کالری و مواد مغذی بالا داشته باشند.

چه سرعت متابولیسم بدنتان خوب باشد چه بد شما کنترلی روی مرکز چربی سوزی ندارید. بهترین کاری که می توانید بکنید این است که خود را درگیر ورزش روزانه و یک رژیم غذایی متعادل و سالم بکنید.

کسی چه میداند شاید توانستید کاری کنید که دوستانتان فکر کنند شما ژنتیکی اینگونه هستید! برای بهبود روال متابولیسم بدن تان، با غذاهایی که سرعت آن را بالا می برند آشنا شوید.

 

بیشتر بخوانید: خودتان را بسنجید:آیا متابولیسم بدنم تغییر کرده است یا خیر


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

Sending
User Review
5 (1 vote)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

شهاب ۲۷ خرداد ۱۳۹۷

بسیار مفید و عالی بود خسته نباشید ممنون