مضرات نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی

این روزها مصرف نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی در بین جوانان و نوجوانان بسیار رایج شده است. اغلب افراد تصور می کنند این نوشیدنی ها ترکیبات سالم تری بوده است. توانایی جسمی را افزایش داده و به تناسب اندام کمک می کنند. اما متاسفانه نوشابه های ورزشی و انرژی زا برای سلامت دندان ها […]

زمان مطالعه 4 دقیقه

تعداد بازدید 5900

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

ضرر‌های نوشابه‌های رژیمی
امتیاز کاربرها

این روزها مصرف نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی در بین جوانان و نوجوانان بسیار رایج شده است. اغلب افراد تصور می کنند این نوشیدنی ها ترکیبات سالم تری بوده است. توانایی جسمی را افزایش داده و به تناسب اندام کمک می کنند.

اما متاسفانه نوشابه های ورزشی و انرژی زا برای سلامت دندان ها مضر هستند.اسیدیته بالا در این نوشیدنی ها موجب آسیب رساندن به مینای دندان ها می شود.

ضرر‌های نوشابه‌های رژیمی

به گزارش ایران ناز و بر اساس مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد. 30 تا 50 درصد بزرگسالان و 62 درصد نوجوانان در امریکا به طور مداوم از نوشیدنی های انرژی زا استفاده می کنند.

در این تحقیق، اسیدیته، pH و میزان فلوراید در 9 نوشیدنی انرژی زا و 13 نوشیدنی ورزشی مورد بررسی قرار گرفت. نمونه مینای دندان به مدت 15 دقیقه در این نوشیدنی ها و سپس 2 ساعت در بزاق مصنوعی قرار گرفت.

این عمل روزانه 4 بار و به مدت 5 روز تکرار شد. پس از 5 روز، صدمات مینای دندانی مشاهده شد و مشخص گردید.تحلیل و فرسایش ایجاد شده در مینای دندان توسط این نوشیدنی ها، قابل بازگشت و بهبود نیست.موجب آسیب پذیری دندان ها در برابر پوسیدگی و افزایش حساسیت آنها به سرما می شود.

دندانپزشکان مصرف مداوم این نوشیدنی ها را توصیه نمی کنند.معتقدند که جویدن آدامس بدون قند پس از مصرف این نوشیدنی ها، میزان بزاق در دهان را افزایش می دهد.

بنابراین به کاهش سطح اسید در دهان کمک می کند. شستن دهان با آب نیز همین اثر را داراست .به علاوه متخصصان بر این باورند که بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی های انرژی زا یا ورزشی، مسواک نزنید.

برای این کار بهتر است 1 ساعت یا بیشتر صبر کنید.مسواک زدن بلافاصله پس از آشامیدن این نوشیدنی ها به دلیل انتشار و گسترش اسید در محیط دهان، احتمال فرسایش و تحلیل دندان را افزایش می دهد.

در حقیقت قند و شکر به طور مستقیم موجب آسیب دندانی نمی شوند. بلکه تبدیل آنها به اسید توسط باکتری ها، موجب صدمه به دندان ها می شود.

مضرات نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی - 5 - نوشیدنی های انرژی زا - اخبار

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

امتیاز کاربرها
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1392/02/06

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
منیره 1402/01/08

کامل بود متشکرم

کارشناس به اندام 1402/01/09

ممنون از توجه شما بزرگوار