معجزه این نوشیدنی در پیشگیری از نابینایی

خانه » اخبار » معجزه این نوشیدنی در پیشگیری از نابینایی
محققان می‌گویند:مصرف روزانه قهوه به پیشگیری از نابینایی ناشی از آب سیاه، پیری و دیابت کمک می‌کند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، مصرف روزانه قهوه به پیشگیری از نابینایی ناشی از آب سیاه، پیری و دیابت کمک می‌کند زیرا قهوه شامل کلوروژنیک اسید (chlorogenic acid) یک آنتی اکسیدان قوی است.چانگ لی پروفسور علوم غذایی در دانشگاه کرونل در آمریکا گفت: قهوه خام تنها یک درصد کافئین دارد اما شامل ۷ تا ۹ درصد کلوروژنیک اسید است.
کلوروژنیک اسید یک آنتی اکسیدان قوی است که روند آزاد سازی گلوکز را در جریان خون و بعد از صرف غذا کند می‌کند.محققان می‌گویند: کلوروژنیک اسید همچنین می‌تواند از انحطاط شبکیه در موش‌ها جلوگیری کند.شبکیه یک لایه بافت حساس به نور است که در لایه زیرین سطح چشم قرار دارد و عملکردی همانند فیلم دوربین عکاسی دارد.

در این مطالعه دانشمندان به موش‌ها اکسید نیتریک دادند که موجب بروز تنش و ایجاد برخی رادیکال‌های آزاد مضر می‌شود که به نوبه خود به شبکیه آسیب زده و انحطاط شبکیه را به دنبال دارد.انحطاط شبکیه نیز در نهایت موجب کاهش بینایی می‌شود. این مطالعه که در مجله Agricultural and Food Chemistry منتشر شده است نشان می‌دهد که موش‌های قرار گرفته در معرض اکسید نیتریک که با کلوروژنیک اسید درمان شدند علائم قابل تشخیصی از آسیب شبکیه در آنها مشاهده نشد.

محققان گفتند: قهوه محبوب ترین نوشیدنی در سراسر جهان است و ما در حال شناخت فوایدی هستیم که از این نوشیدنی می‌توانیم بهره بگیریم.مطالعات قبلی نشان داده‌اند که میان نوشیدن قهوه و کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون، پروستات، دیابت، آلزایمر و کاهش‌های شناختی مرتبط با سن ارتباط وجود دارد.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*