ثبت نام و دریافت رژیم غذایی راهنمای ثبت نام 32143-025

منتظر زمان مناسب نباشید همین حالا شروع کنید

منتظر زمان مناسب نباشید همین حالا شروع کنید

 

دانلود فایل صوتی مقاله

بسیاری از ما برای سلامت، تغذیه و تناسب خودمون تنها منتظر زمان مناسب نشستیم. اما این طرز فکر باعث میشه هرگز به نتایجی که واقعا دلمون می خواد نرسیم.

آیا منتظر زمان مناسب هستید تا شروع به سالم غذا خوردن، ورزش کردن و روی فرم اومدن کنید؟

آیا سفرِ رویایی، پروژه جدید و یا مهارت جدیدی که می خواستید یاد بگیرید رو برای پیدا کردن زمان مناسب عقب انداختید؟

اگه اینطوره، این جمله ها باید براتون آشنا باشن:

وقتی کارِ دیگه ای گرفتم.

وقتی سرم خلوت تر شد.

وقتی کسی رو پیدا کردم که همراهش ورزش کنم.

وقتی لوازم مناسب رو پیدا کردم.

هر وقت احساس بهتری توی باشگاه داشتم.

هر وقت 10 کیلو وزن کم کردم.

هر وقت برنامه مناسب ورزشی جور شد.

هر وقت یخچالم پر از غذاهای سالم پر بود.

فردا، هفته دیگر، هرگز.

انسان همیشه به دنبال زمان مناسب است اما چرا؟

برای بسیاری از ما زمان مناسب حکم پرت کردن حواس و یا توجیه را دارد. این عبارت کمک می کنه از انجام کار واقعی طفره بریم.

برای بعضی ها هم کمال گرایی، مثل یه سپر قوی در مقابل خجالت، انتقاد و شکست عمل می کنه. اما متاسفانه این سپر جلوی رشد، پیشرفت و تبدیل شدن به کسی که می خواهیم رو هم می گیره.

هیچ زمان مناسبی وجود نداره و نخواهد آمد

گاهی اوقات پیش میاد که کل دنیا دست به دست هم میدن تا همه چیز به کام شما پیش بره. لباس مورد علاقه تمرینتون رو  پوشیدید و با کفشایی که باهاشون احساس راحتی می کنید، آهنگ مورد علاقه تون پخش میشه و تمرین هم همونیه که عاشقش هستید و اینقدر سبک بال ورزش می کنید که انگار فرشته ها به کمکتون اومدن.

اما این موقعیت های جادویی در برابر شرایطی که تو زندگی واقعی تجربه می کنید خیلی کمتر به وجود میان. شانس بدست آوردن این موقعیت ها خیلی خیلی کم است پس نباید بهشون دل ببندید و منتظر رسیدنشون بشینید.

موقعیت های خودتون رو بسازید

هیچکس قرار نیست براتون یه موقعیتی رو فراهم کنه. این خودتون هستید که باید دنبالش برید.

شکارش کنید، دنبالش کنید و کاری کنید که اتفاق بیفته. این شمایید که می توانید موقعیتی رو برای خودتون خلق کنید. همه چیز تو دستای شما است. این مسیر ساده نیست و مسلمِ که خسته میشید.

خودتون رو را با این جمله ها گول نزنید: همیشه موقعیت برای افراد دیگه خود به خود فراهم می شه، بقیه وقت و پول دارن، انگیزه دارن و به اندازه کافی اطلاعات دارن.

چنین باوری غلطه برای همه یک نوع خواهد بود.

موقعیت ها در برابر انتظاراتی که داریم مقاومت می کنند، درست مثل آب که اجازه نفوذ روغن رو نمیده. موقعیت مناسب همیشه وجود داره. موقعیت مناسب همین حالا است چون تمام همه چیزی که دارید، زمان حالِ.

منتظر زمان مناسب نباشید همین حالا شروع کنید

فقط شروعش کنید

برای رفتن از یه موقعیت به موقعیت دیگه لازم نیست خیلی مقدمه چینی کنید، فقط شروعش کنید.

بعد می بینید که موقعیت ها یکی یکی خلق میشن و قبل از اینکه متوجه بشید می بینید به هدفی که دنبالش بودید رسیدید. اما می گید من نمی تونم! من نمی تونم شروع کنم و این مشکلم است.
نه این مشکل شما نیست. اگه نمی تونید شروع کنید به این معنیِ که خیلی جلو پریدید. از نقطه شروع حرکت نکردید و در واقع خواستید از جایی در میانه راه شروع کنید.

مثلا تصمیم گرفتید درباره مواد مغذی مطالعه کنید.اگه این کار باعث بشه به سمت موقعیت بعدی حرکت کنید شروع خوبیه. اما اگه باعث بشه توی صندلی تون گیر کنید و تا آخر شب هم نتونید به چیزی که می خواید برسید شروع خوبی نیست.

برای همین ممکنه خوندن درباره مواد مغذی، شروع خوبی برای شما نبوده باشه.

می تواند چیزِ دیگه ای باشه مثل رفتن سراغ یخچال و خوردن یه سیب تازه و خوشمزه. یا ایجاد یه لیست خرید و گذاشتن اون کنار سوئیچ ماشین تا فردا یادتون نره. و یا انتخاب غذاهای سالم و خوندن منوی رستورانی که برای غذا خوردن به اونجا رفتید.

چگونه یک کار رو واقعا شروع کنیم

شروع کردن یعنی بالا آوردن یه پا و گذاشتن اون جلوی پای دیگه. نه اینکه فقط بایستید و به این فکر کنید کدوم مسیر رو باید برم و یا اینکه  کدوم کفشم رو بپوشم. برای بعضی افراد، شروع کردن می تونه از این هم ساده تر باشه مثل بالا آوردن پا. گاهی شروع کردن به کمک نیاز داره و این اصلا ایرادی نداره. تا زمانی که حرکت داشته باشید یعنی شروع کردید.

فشار بیارید و مقاومت رو یاد بگیرید

خیلی از افراد، کاری رو شروع می کنند و چون با مقاومت روبرو میشن فکر می کنند شکست خوردند و تسلیم میشن.

چون طعم بروکلی رو دوست نداشت دیگه سراغ سبزیجات نمیره. چون لیست ورزش هاش رو روی میز جا گذاشته دیگه تو باشگاه ورزش نمی کنه. چون موقع بالا رفتن از تپه، پاش صدا داده دیگه تا آخر مسیر رو نمیره.

شروع همیشه با مقاومت همراهه، مخصوصا تو ابتدای مسیر. به خودتون زمان بدید که در برابر وسوسه تسلیم شدن مقاومت کنید. به حرکتتون ادامه بدید تا ببینید به مرور اوضاع به شکلی که خودتون می خواید در میاد.

یادتون باشه تو همه مسیر مجبور نیستید مقاومت کنید. فقط چند ماه اول رو باید تحمل کنید و با سختی های مسیر کنار بیایید تا به جایی که می خواید برسید.

نویسنده: اسکات دیکسون

منبع:

precisionnutrition

حمایت شده توسط :

    به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*