مهمترین راه جلوگیری از سرطان‌های دهان

خانه » اخبار » مهمترین راه جلوگیری از سرطان‌های دهان
ترک سیگار و الکل مهم ترین راه پیشگیری از سرطان‌های دهان است.
نور خورشید و اشعه ماورا بنفش، مصرف تنباکو و سیگار با تاثیرگذاری در سیستم ژنتیک سلول و ژن‌های مسئول تقسیم سلولی، منجر به غیرفعال شدن این ژن‌ها و تغییر عوامل ژنتیکی می‌شود که در نهایت باعث تداوم تقسیم سلولی و ایجاد توده‌های خوش خیم و بدخیم می‌شود. یکی دیگر از عوامل مهم ایجاد کننده سرطان دهان به غیر از عوامل ژنتیک مصرف الکل و سیگار است.
این سرطان‌ها علائم زیادی ندارند و به همین دلیل منجر به تشخیص دیرهنگام در بیمار می‌شود اما گاهی اوقات علائمی مانند ناخوشی، ضعف، درد در ناحیه صورت، تورم غدد لنفافی، تغییر صدا، خشونت صدا، از بین رفتن حس قسمت‌هایی از دهان و زخم‌هایی که دیرتر از دو هفته التیام پیدا می‌کند می‌توانند نشانه‌ای از سرطان‌های دهانی باشند.
سرطان‌های دهانی به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن و تغییرات ژنتیک به وجود می‌آید و با توجه به اینکه این تغییرات به مرور زمان رخ می دهد زمان وقوع این سرطان در سنین بالا است.

عوامل مختلفی مانند پیوند اعضا و پیوند مغز استخوان که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود می تواند منجر به سرطان‌های دهان شود. این نوع از سرطان در افراد سنین ۵۵ سال به بالا و در مردان نسبت به زنان به دلیل مصرف بیشتر سیگار ۲ برابر بیشتر است. با توجه به نوع سرطان های دهانی و مکان آن در دهان راه‌های درمانی متفاوت جراحی، رادیولوژی و شیمی درمانی به کار گرفته می شود که در درجه اول با جراحی به برداشتن سرطان پرداخته می‌شود و سپس به مرور رادیوتراپی و شیمی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
کاهش ویتامین A نیز می تواند منجر به ایجاد سرطان شود. مصرف سیگار به دلیل کاهش اشتها و به دنبال داشتن مشکلات تغذیه‌ای در ایجاد سرطان تاثیرگذار است.

برداشتن سرطان دهانی تاثیراتی در نحوه غذا خوردن و حالت چهره و صحبت کردن دارد و همچنین رادیولوژی نیز می‌تواند منجر به التهاب دهان شود. سرطان‌های دهانی سرطان‌هایی هستند که دیر ظاهر می‌شوند و افرادی که بیشتر در معرض سرطان هستند مانند سیگاری‌ها باید با مراجعه‌های دوره‌ای به دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرند زیرا درمان در مراحل اولیه راحت‌تر است. افراد باید به زخم‌هایی که بهبودی آنها بیشتر از دو هفته زمان می‌برد و همچنین رعایت تغذیه سالم توجه داشته باشند.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط مستقیم