دلایل و نشانه های استرس

مسلما نمی توانید کسی را در زندگی پیدا کنید که نگوید از بابت چیزی دچار استرس نیست، مگر اینکه با راهبانی زندگی کنید که صبح تا شب در حال مدیتیشن باشند. گاهی مواقع استرس مفید است و می تواند کمکتان کند بر ترس ها غلبه کنید و یا برای بدست آوردن چیزی به شما انگیزه […]

نشانه هایی که می گویند بیش از حد دچار استرس هستید استرس رژیم لاغری دکتر کرمانی
3.3 از 5

زمان مطالعه 34 دقیقه

تعداد بازدید 21713

تاریخ انتشار

نشانه هایی که می گویند بیش از حد دچار استرس هستید استرس رژیم لاغری دکتر کرمانی

مسلما نمی توانید کسی را در زندگی پیدا کنید که نگوید از بابت چیزی دچار استرس نیست، مگر اینکه با راهبانی زندگی کنید که صبح تا شب در حال مدیتیشن باشند. گاهی مواقع استرس مفید است و می تواند کمکتان کند بر ترس ها غلبه کنید و یا برای بدست آوردن چیزی به شما انگیزه می دهد. اما اگر پیوسته در حالت استرس و اضطراب باشید می تواند روی حالت فیزیکی و روانی تان تاثیرمنفی داشته باشد.

بر اساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، 90 درصد تمام بیماری ها و مشکلات با استرس مرتبط هستند. توصیه می کنیم هر روز زمان بگذارید و کاری کنید که از استرستان کم کند و باعث شاد شدنتان بشود. پیاده روی کنید، در یک دفترچه برای خود یادداشت کنید و… . می خواهید بیشتر روی سطح استرس خود کنترل داشته باشید؟ خطوط قرمز را شناسایی کنید. در ادامه به بررسی نشانه هایی می پردازیم که می گویند باید مدتی استراحت کنید و سطح استرس خود را پایین بیاورید.

 

1- مریض شده اید و نمی توانید با آن مقابله کنید

اگر تقریبا هر هفته دچار سرفه، گلو درد و تب می شوید ممکن است بخواهید بار کاری و یا همکارتان را که مریض بوده بابت این مسئله سرزنش کنید. وقتی تحت استرس شدید هستیم بدنمان شروع به ترشح هورمونی به نام کورتیزول می کند که در کوتاه مدت کمکان می کند. اما اگر پیوسته دچار استرس باشید این هورمون نمی تواند مفید باشد و ممکن است به مرور زمان خالی شود. کورتیزول و دیگر هورمون ها اجزاء سیستم ایمنی هستند که به بدن کمک می کنند بتواند با استرس مقابله کند. اما وقتی این هورمون ها کاهش پیدا می کنند ما نیز در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر خواهیم شد.

عوارض این موضوع، به همینجا ختم نمی شود. استرس می تواند روند ترمیم زخم ها را آهسته کند، باعث فعال شدن مجدد ویروس های نهفته شود و آسیب پذیری به عفونت های ویروسی را افزایش دهد.

چکار کنیم: وقتی احساس خستگی و بی انرژی بودن می کنید، به حرف بدنتان گوش دهید. برای استراحت و خواب بیشتر زمان بسازید.

 

2- با تمرکز کردن مشکل دارید

وقتی برای تمرکز روی آنچه مقابلتان است، بیش از حد خسته هستید می تواند نشانه این باشد که بیش از حد کار کرده اید. تحقیقات، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مقدار زیادی کورتیزول را با کوچک شدن هیپوکامپ ( مرکز حافظه مغز ) مرتبط دانسته است. تحقیقات نشان داده استرس طولانی مدت می تواند باعث تحریک پروتئینی شود که فرد را به آلزایمر مبتلا می کند.

چکار کنیم: اگر متوجه شدید این مورد را در طول روزهای کاری تجربه می کنید، چندین نفس عمیق می تواند کمکتان کند. نفس عمیق نه تنها کمک می کند بتوانیم روی افکارمان کنترل پیدا کنیم بلکه روی حساسیت های بدنی که هنگام روبرویی با مقدار زیادی استرس تجربه می کنیم نیز تاثیر می گذارند. این نوع نفس کشیدن می تواند به کنترل ضربان قلب و جریان خون و همچنین تنش عضلانی کمک کند.

 

3- سردردی مداوم دارید که از بین نمی رود

اگر احساس خفگی و فشار در هر قسمتی از سرتان دارید ممکن است سردرد تنشی یا استرسی باشد. اغلب افراد به مشکلات خاصی در زندگی خود اشاره می کنند که باعث بروز چنین دردی می شود، اما در واقع سبک زندگی عامل اصلی است. به خاطر داشته باشید اگر سردردتان شبیه به سردرد میگرنی بود و یا سردردی بود که اجازه نمی داد بخوابید، نشانه هایی از مشکلات سلامتی خطرناک است و باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

چکار کنیم: وقتی علت سردردتان استرس است، ساده ترین چیز این است که بگوییم استرس کمتری در زندگی داشته باشید. اما این توصیه به خودی خود استرس آور است. اینکه بدانید استرستان از چه چیزی می آید، درمانی مفید است. افراد بیشتر مواقع نگران می شوند و می خواهند ببینند علت چیست. بنابراین دانستن اینکه چنین حالتی یک مشکل جدی برای سلامتی نیست، می تواند باعث شود فرد احساس بهتری پیدا کند. گاهی تاثیرگذار ترین روشی که یک پزشک می تواند انجام دهد این است که به بیمار خود علائم را آموزش دهد.

 

4- کمر و گردنتان همیشه درد می کند

اگر در شانه هایتان مشکل دارید، گردنتان و یا پایین کمرتان بعد از یک روز طولانی گرفته، ممکن است دلیلش تداوم یک کار یا مشکل شخصی باشد، نه حالتی که در طول روز نشسته اید. سطح بالای استرس و تنش با منقبض کردن عضلات و ایجاد اسپاسم، باعث بروز ناراحتی و درد عضلانی می شود. گرفتگی عضلات گردن همچنین می تواند منجر به سردرد نیز بشود.

اگر کمر دردتان بعد از یک حادثه یا مشکل احساسی بدتر شد، می تواند نشانه ای از اختلال استرس پس از سانحه باشد. بهتر است در چنین شرایطی با پزشک صحبت کنید، چون بیشتر افراد تا مشکل احساسی خود را حل نکنند قادر به بهبود درد گردن و کمرشان نیستند.

چکار کنیم: بسیاری از تکنیک های آرامش بخش، می تواند به کاهش استرس کمک کند از جمله نفس عمیق کشیدن از دیافراگم، مدیتیشن، ماساژ و یوگا.

 

5- نمی توانید خوب بخوابید

اگر با نگرانی از خواب بیدار شدید و یا بیش از حد فکر کردن اجازه نمی داد درست بخوابید. این می تواند نشانه ای از استرس و اضطراب باشد. بعد از یک روز طولانی، خوابیدن باید ساده باشد و رفتن به رختخواب زمانی است که می توانید چشمانتان را با آرامش ببندید. اگر احساس خستگی می کنید اما با به خواب رفتن مشکل دارید، ممکن است دچار خستگی مرتبط با استرس باشید.

چکار کنیم: اگر این مشکل معمولا پیش می آید با پزشکتان صحبت کنید و ببینید آیا این استرس مزمن می تواند منجر به افسردگی شود یا خیر. وقتی نتوانید درست بخوابید حتی کوچک ترین نارضایتی ها نیز در طول روز، می تواند باعث خستگی و ناتوانی تان شود چون آسیب پذیر می شوید. یک بدن خسته نمی تواند با موقعیت های استرس زا به خوبی مقابله کند و بیماری را دور نماید. برای اینکه ببینید مشکل خواب دارید یا خیر، چک کنید که آیا 6 تا 8 ساعت می خوابید یا خیر. کاهش مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین و ورزش کردن ( البته چند ساعت قبل از خواب ) می تواند کمکتان کند ساده تر بخوابید.

 

6- موهایتان شروع به ریزش می کند

اگر روی بالشتان تعداد زیادی تار مو افتاده، ممکن است مشکلتان آلوپسی آره آتا باشد. این یک مشکل پوستی خودایمنی است و زمانی خود را نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند. این حمله باعث ایجاد قسمت های کوچک بدون مو روی سر می شود. این مشکل خطرناک نیست اما به نظر می رسد با استرس شدید در ارتباط است. با این حال بهتر است آزمایش داده شود تا مشخص شود مشکل دقیق چیست، چون قارچ ها و باکتری ها نیز می توانند چنین تاثیری بگذارند.

 

7- دچار عفونت مجرای ادراری می شوید

اگر تا به حال در جلسه ای بودید که ساعت ها طول کشیده و یا برای رفتن به دستشویی از پشت میز خود بلند نمی شوید، ممکن است در خطر ابتلا به عفونت مجرای ادراری قرار بگیرید. وقتی افراد تحت استرس شدید یا کار سخت هستند گاهی رفتن به دستشویی را به تاخیر می اندازند که یکی از بزرگ ترین عوامل خطر ابتلا به عفونت مجرای ادراری است.

چکار کنیم: شما فردی بالغ هستید، هر زمان احساس کردید نیاز دارید به دستشویی مراجعه کنید کمی به خودتان استراحت دهید و این کار را انجام دهید. درد ناشی از عفونت مجرای ادراری، خیلی بدتر از تلاشی است که برای بلند شدن از جایتان می کنید.

 

8- زندگی جنسی تان متاثر می شود

در حالی که ممکن است خودتان یا همسرتان از این موضوع بی خبر باشید، استرس و تنش از دلایل اصلی اختلال نعوظ است. بسیاری از آقایان وارد مطب من می شوند و می خواهند برای مشکلشان ویاگرا دریافت کنند، اما این مورد نمی تواند کمکی به آنها کند و تنها جلوگیری و کاهش از استرس است که می تواند خیلی سریع مشکلشان را از بین ببرد.

مشکلات نعوظ حتی می تواند استرس را در فرد افزایش دهد. به همین دلیل چرخه ای معیوب به حساب می آید که باید سریع برای درمان آن اقدام کرد.

چکار کنیم: تشخیص دهید که چه چیزی موجب این مشکل شده است. من به بیماران می گویم بدن و ذهن مکمل همدیگر هستند، وقتی یکی حالش خوب نیست به دیگری نیز سرایت می کند. استرس، ذهن را تحت فشار قرار می دهد و از آن سمت بدنتان نیز متضرّر می شود بنابراین عامل استرس زا را شناسایی کنید و با آن روبرو شوید تا بتوانید حلش کنید.

همچنین بهتر است با همسرتان درباره مشکلی که وجود دارد صحبت کنید تا او نیز در جریان قرار بگیرد و در این مسیر کمکتان کند. وقتی هر دو از استرسی که دارید مطلع شوید، دیگر بار استرس رابطه جنسی دامنگیرتان نخواهد شد و با خیال راحت تری می توانید برای حل مشکل گام بردارید.

 

دلایل عجیب استرس

 

1- رنجش های روزانه

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

میدانیم که نباید اتفاقات کوچک را بزرگ کنیم، اما گاهی همین چیزهای کوچک بزرگترین تاثیر را بر روحیه می گذارد.

مسائلی مانند، به مشکل برخوردن با بیمه، بحث با صندوق دار فروشگاه، تلف شدن وقتتان برای پیدا کردن جای پارک.

ما اجازه می دهیم این موارد اذیتمان کند چون باعث ترس ناخودآگاه در ما می شوند.

برای مثال ترس غیر مسئول دیده شدن، خجالت زده شدن، و یا همیشه دیر رسیدن.

گاهی باید یک گام به عقب بردارید و ببینید که بهترین کاری که می توانستید را در آن موقعیت انجام دادید.

2- استرس دیگران

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

استرس واگیر دارد، بر اساس تحقیقات محققان آلمانی در چند مورد آزمایش مشخص شد:

بیشتر شرکت کنندگان که شاهد توضیح یک فرد از استرسش بودند خود نیز دچار استرس شدند و سطح هورمون کورتیزول ( هورمون استرس ) در بدنشان بالا رفت.

حتی وقتی شخصی که می شناسید توسط یک رویداد آسیب زا تحت تاثیر قرار گرفته باشد می توانید استرس را تجربه کنید، مانند تصادف ماشین یا یک بیماری مزمن.

شما نگران می شوید که آه خدای من این اتفاق اگر برای من پیش می آمد چی؟

ما اغلب تمایلی به فکر کردن درباره این مسائل نداریم تا زمانی که در نزدیکی مان رخ می دهند.

3- شبکه های اجتماعی

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

شاید شبکه های اجتماعی تنها راهی باشند که با دوست هایی که زیاد نمی بینید بیشتر همراه باشید.

اما این شبکه های اجتماعی بدی هایی نیز دارند، با توجه به تحقیقی که در سال 2015 انجام شد محققان دریافتند:

این شبکه ها می توانند از موقعیت های استرس زا دوستان با خبرتان کنند، که همین باعث ورود استرس به زندگی شما نیز می شود.

این تحقیقات نشان داد همه ی افراد تحت تاثیر اینگونه استرس ها قرار نمی گیرند اما افرادی که مرتب از اینگونه شبکه های اجتماعی استفاده می کنند انواع استرس را ممکن است تجربه کنند.

از جمله تصور غلط از شکل بدن و ناراحتی طولانی مدت از یک شکست.

 

4- حواس پرتی

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

پرت شدن حواس گاهی می تواند چیز خوبی باشد مثلا فراموش کردن یک موقعیت استرس زا یا یک تصمیم دشوار، مانند زمانی که می خواهید برای استراحت ناهار یک دوست را ملاقات کنید.

اما این حالت طور دیگری نیز کار می کند: وقتی سرتان خیلی شلوغ است به این فکر می کنید که چه چیزی هست که یادتان رفته و باید به آن عمل کنید، همین احساس گیجی باعث می شود دچار استرس شوید.

دکتر ریچارد لنوکس، مدیر مرکز مشاوره دانشجویی در دانشگاه فناوری تگزاس می گوید:

تمرین تمرکز حواس به ذهن تازگی و طراوتی که نیاز دارد را می دهد.

توجه کامل به اطراف زمانی که راه می روید یا رانندگی می کنید می تواند کمک کند، وقتی به زمان حال فکر می کنید استرس و اضطراب خود به خود ذوب می شوند.

5- کودکیتان

دلایل عجیبی که باعث استرس مان می شوند

رویداد های بدی که در دوران کودکیتان اتفاق افتاده است می تواند تاثیر خود روی سطح استرس و سلامت کلی را تا دوران بزرگسالی نیز ادامه دهد.

تحقیق محققان دانشگاه ویسکانسین در سال 2014 نشان داد:

این تجربیات دوران کودکی حتی می تواند بعضی بخش های مغز را که مسئول پاسخگویی به استرس و احساسات هستند را تغییر دهد.

طرز بزرگ شدن نیز می تواند تاثیری ماندگار روی نگرانی های روزانه داشته باشد.

تحقیقات نشان داده کودکانی که والدینی با مشکل اختلالات اضطرابی اجتماعی دارند در آینده بیشتر دچار استرس خواهند شد.

این تنها به خاطر ژنتیک نیست بلکه بیشتر به دلیل رفتارهای والدین با آنهاست نظیر عدم گرمی و شور، یا انتقاد زیاد و شک به آنها.

6- چای و شکلات

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

احتمالا می دانید وقتی اضطراب دارید بهتر است از قهوه دوری کنید، کافئین همیشه استرس را بدتر می کند.

اما شاید نوشیدن چند فنجان چای یا جویدن یک شکلات آنچنان به ذهنتان نیاید.

هر دو این موارد درست مانند یک فنجان قهوه حاوی کافئین هستند. شکلات یکی از منابع سرشار از کافئین است.

من کسانی را می شناسم که قهوه را برای کافئینش نمی نوشند.

طی دو ساعت شش قطعه شکلات می خورند و اصلا نمی دانند چه کاری می کنند.

مصرف مقدار زیادی کافئین، در هر شکل، می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند بی خوابی، مشکل هضم و کج خلقی شود.

7- انتظارات شما

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

وقتی کارها آنطور که برنامه ریزی کردید پیش نمی رود، بیشتر تمایل به ناراحت شدن و تدافعی عمل کردن دارید.

یا خود را برای برنامه ای جدید آماده می کنید؟

اگر جزء گروه اول هستید، این بدبینی می تواند آرام آرام شما را پایین بکشد، حتی اگر شرایط خیلی هم بد نباشد.

سطح آرامش تان با مقدار انتظارتان متناسب است.

این بدان معنا نیست که برای خود اهداف جاه طلبانه در نظر نگیرید، و به چیزی کمتر از آنچه انتظار داشتید راضی شوید.

اما واقع گرا بودن نسبت به آنچه ممکن است نیز بسیار مهم است.

عکس العملتان نسبت به استرس

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

اگر تمایل دارید در تقابل با موقعیت های استرس زا ساعات بیشتری کار کنید.

تمرینات ورزشی را نادیده بگیرید.

با غذاهای بی ارزش پرخوری کنید، برایتان خبرهای بدی داریم: فقط شرایط را بدتر می کنید.

فعالیت فیزیکی و غذاهای سالم کمک می کنند بهتر با استرس مواجه شویم.

متاسفانه درست در همین زمان که بیشتر از هر وقتی به آنها احتیاج داریم از انجامشان اجتناب می کنیم.

مردم واقعا باید درباره این عادت فکر کنند و سعی کنند آن را تغییر دهند.

1- انجام چند کار با هم

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

فکر می کنید با انجام چهار کار با هم خیلی موثر می شوید؟ باید بگوییم که چنین نیست.

این کار در حالی که استرستان را بالا می برد تنها باعث کاهش کارآمدیتان می شود.

محققان دانشگاه ایروین در یک تحقیق دریافتند:

افرادی که در حال انجام کارهایشان دائما در حال جواب دادن به ایمیل های خود نیز هستند از کسانی که به یکباره ایمیل های خود را جواب می دهند تغییر ضربان قلب بیشتری را تجربه می کنند ( شاخص استرس روانی ).

تمرکز روی یک کار کمک می کند:

از تمام قابلیت های خود برای انجام صحیح آن استفاده کنید پس دیگر مجبور نیستید که بازگردید و آن را دوباره بازنگری کنید چون مطمئن هستید.

نگران نباشید برای انجام تمام کارها فرصت خواهید داشت.

در واقع خواهید دید از آنچه فکرش را می کردید بیشتر وقت دارید.

2- ورزش مورد علاقه تان

دلایل عجیبی که باعث استرس مان می شوند

تماشای یک مسابقه ی ورزشی نزدیک حتی اگر با پیروزی تیم مورد علاقه تان تمام شود باعث بالا رفتن استرس است.

جودی گلیچریست، پزشک در دانشگاه آلاباما و درمانگاه قلب و عروق بیرمنگام می گوید:

بدن نمی تواند بین استرس بد کاری و استرس خوب ناشی از یک مسابقه تفاوت قائل شود.

تماشای مسابقات ورزشی حتی می تواند سبب تحریک سیستم عصبی سمپاتیک بدن، آزاد شدن آدرنالین و کاهش جریان خون به قلب شود.

این علائم زودگذر معمولا چیزی نیستند که باعث نگرانی شوند.

اما در طولانی مدت، استرس مزمن می تواند باعث فشار خون بالا و افزایش خطر بیماری شود.

البته این موارد بدون در نظر گرفتن پرخوری هایی است که هنگام تماشا رخ می دهد، خود این پرخوری ها باعث افزایش استرس می شوند.

شاید نتوانید نتیجه بازی را تغییر دهید اما می توانید تاثیرش را روی خود کمتر کنید.

3- وسیله های دیجیتالی

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

چه برای کار چه برای بازی از این وسائل استفاده کنید، تکنولوژی نقش بزرگی در سلامت روانتان ایفا می کند.

استفاده از کامپیوتر یا دیگر وسائل دیجیتالی نزدیک به زمان خواب می تواند مشکلاتی را برای خواب پیش بیاورد.

همچنین صرف زمان زیاد در شبکه های اجتماعی می تواند زندگی واقعی را بسیار استرس زا نشان دهد.

پیامک زدن هرگز نمی تواند باعث تحریک هورمون های شاد کننده شود این ویژگی مختص صحبت رو در رو است.

متاسفانه کارمندان هنگام کار نیز با گوشی های هوشمند خود مشغول هستند و همین باعث می شود در حال انجام کار وظایفی اضافی بر آنان تحمیل شود که نتیجه اش بالا رفتن استرس است.

4- سلامتی تان ( خوب بودن )

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

این مورد اصلا به استرس زا بودن و داشتن یک بیماری مزمن یا شنیدن خبر بد از پزشک نیست.

اما افراد کاملا سالم نیز در مورد سلامت بدن خود، برنامه غذایی شان و یا سطح تناسب شان نگران هستند.

در واقع کسانی که سعی می کنند بسیار سلامت زندگی کنند هم سطوحی از استرس را تجربه می کنند.

برای مثال کسانی که برنامه غذایی کم کربوهیدرات را دنبال می کنند بیشتر گزارش ناراحتی و استرس داده اند.

در بعضی موارد نیز فرد آنقدر نگران است که کمتر به سمت غذا می رود و شرایطش او را به سمت بیماری هایی نظیر آناروکسیا می برد.

5- کارهای خانه

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

تا کردن لباس ها باعث آرامشتان می شود یا باعث می شود خونتان به جوش بیاید؟

اگر در شرایطی زندگی می کنید که به نظرتان می رسد در تقسیم کار به شما بی انصافی شده است.

حتی کارهایی که از آن لذت می بردید تبدیل به شکنجه می شوند.

تقسیم کارهای خانه و مسئولیت نگهداری از فرزندان به خصوص برای زوج هایی که هر دو بیرون کار می کنند بسیار دشوار است.

تعریف شما از تقسیم وظایف برابر و نا برابر می تواند تا حدود زیادی به تغییر این استرس کمک کند.

6- تردید

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

استرس زا می تواند در هر شکلی معنا شود و خود را نشان دهد.

هر نوع شکی در طول روز می تواند بالا رفتن سطح استرس کمک کند.

وقتی می دانید یک چیز ممکن است هر لحظه عوض شود، همیشه در حالت آماده باش هستید و نمی توانید از چیزی لذت ببرید.

عدم اطمینان مالی می تواند مشهود ترین نوع اینگونه استرس باشد.

مطمئن نیستید که بتوانید شغلتان را حفظ کنید، و یا نمی دانید چطور باید از پس پرداخت وام ها بر بیایید.

تردید در مورد روابط تان و امور زندگی نیز می تواند سطح اسرس بالایی را در پی داشته باشد.

7- تحصیلات

دلایل عجیبی که باعث استرسمان می شوند

داشتن مدرک تحصیلی خوب شانس بدست آوردن کاری پر درآمد را بالا می برد، پس دیگر از اضطراب های مربوط به مسائل مالی رنج نخواهید کشید، اما تحصیلاتتان
می تواند دیگر استرس ها را بوجود بیاورد.

با توجه به آخرین تحقیقات به دلیل فشار کاری، کار بیش از حد، و درگیری بین کار و خانواده افراد تحصیل کرده بیشتر در خطر استرس قرار دارند.

قدرت بیشتر در کار مسئولیت را نیز وسعت می دهد.

برای مثال باید تصمیم های بزرگ بگیرید و یا دیگران را راهنمایی کنید.

با داشتن این نوع مسئولیت، بی کفایتی و انجام نشدن کارها توسط دیگران نیز شما را آزار خواهد داد و در نتیجه سطح استرس بالا می رود.

3.3 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*