نقشه راه تغییر؛ تثبیت عادت های درست خوردن (۲)

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ تثبیت عادت های درست خوردن (۲)
تثبیت عادت ها

در این جلسه ۳ راهکار دیگر برای تثبیت عادت های خوب را بیان می کنیم. استفاده از این راهکارها به شما در قسمت های مختلف زندگی به خصوص تناسب اندام کمک می کند.

راهکار چهارم تثبیت عادت ها : یادآور روزانه

سه مدل برای این راهکار داریم که بهتر است از همه استفاده کنید تا نتیجه بهتری را بدست بیاورید. برای شروع چیزی را مقابل چشمانتان قرار دهید تا هدف را به شما یادآوری کند.

۱- چسباندن عکس های قدیمی روی در و دیوار

عکس های قدیمی که در آنها اندام خوبی را داشتید روی آینه، در کمد و دیوار بچسبانید یا بنویسید من در حال رسیدن به تناسب اندام هستم یا  اگر از اول اضافه وزن داشتید با فتوشاپ برای خودتان اندام مناسب طراحی کنید و در مکانی قرار دهید که آن را  ببینید. طبیعی است که در شروع هر کاری آن را فراموش کنیم.

تثبیت عادت ها

۲- استفاده از زنگ هشدار موبایل

عادت ها را با زنگ هشدار موبایل تنظیم کنید که در زمان مشخص به شما یادآوری کند. مثلا فراموش می کنید میان وعده ها را در زمان مشخص بخورید یا این که وسایل ورزشی را آماده کنید و با زنگ هشدار یادآوری کنید که باید باشگاه بروید.

۳- بستن کش یا دستبند

بستن کش یا دستبند که با دیدن آن به یاد می آورید که چه هدفی داشتید و قرار است عادتی را تقویت کنید. مثلا می خواهید دیگر پول برای فست فود و تنقلات ندهید دستبندی را ببندید که هر زمان به آن نگاه کردید یادتان باشد به سمت خوراکی های ناسالم نروید.

تثبیت عادت ها

راهکار پنجم تثبیت عادت ها : شناسایی افکار منفی

آیا می دانید در طول شبانه روز بیشتر با چه کسی صحبت می کنید؟ بله درست است با خودمان. براساس پژوهش ها روزی ۱۰هزار فکر به سراغمان می آید. افکار منفی و مثبت به صورت شبانه روزی خواسته و ناخواسته از ذهن ما عبور می کنند. افکار منفی، مورچه های ذهن هستند. مورچه هایی که وقت و بی وقت وارد ذهن می شوند و از انرژی و وقت استفاده می کند. این مورچه ها سبب ایجاد ترس، نگرانی، بدبینی و اضطراب می شوند. چند تا از این مورچه ها را می شناسید؟

مورچه های منفی که باید از ذهن دور شوند

۱- مورچه منفی باف

این مورچه افکار منفی را وارد ذهن می کند و از کلمه «نکند» استفاده می کند. مثلا  نکند رژیم سبب شود موهای سرم بریزد یا نکند با قطع رژیم چاق تر شوم. نکند ویتامین های بدنم کم شود و ضعیف شوم. نکند در این سن پوکی استخوان بگیرم.

تثبیت عادت ها

۲- مورچه احساسی

همیشه از روی حدس و گمان صحبت می کند. بیشتر افراد هم بدون درخواست علت از این مورچه به صحبت هایش گوش می دهند. حس می کنم هر کاری انجام دهم لاغر نمی شوم. اگر غذایم را کم کنم ضعیف می شوم. این مورچه ادعا می کند که همه صحبت هایش درست است اما اگر مراقب نباشیم دیدگاه مان را نسبت به موضوعی کاملا عوض می کند.

۳- مورچه مقصر

مورچه ای که همیشه و همه جا دنبال مقصر می گردد. واقعا دانستن اینکه چه کسی مقصر است چه فایده ای دارد؟!! مورچه مقصر دنبال نپذیرفتن مسئولیت است. همه چیز تقصیر مادرت هست که غذاهای سرخ کردنی درست می کند و چاق شدی. دوستت هم خیلی مقصر است چون هر بار کافی شاپ یا رستوران می رود به تو زنگ می زند. پدرت هم که در فروشگاه شکلات، کیک و تنقلات خرید می کند. خودتان هم مقصر هستید که خیلی به رژیم پایبند نیستید. شاید در شروع مشکلی نقش نداشته باشید ولی ادامه دادنش با خودتان هست.

تثبیت عادت ها

۴- مورچه برچسب زن

مورچه برچسب زن یک عادت خیلی زشت دارد. به همه برچسب می زند که خیلی برای کسانی که فست فود می خورند مناسب است. مثل خانم همیشه گرسنه، گرد السلطنه را نگاه کنید. باید مراقب باشید که این برچسب ها خیلی حال فرد را خراب می کند.

۵- مورچه متعصب

یک سری باید و نبایدها در ذهن می اندازد که اگر حواسمان نباشد به حرف های آن گوش می دهیم. مثلا بیشتر به خودتان برسید، باید این غذاها رو بخورید چون ضعیف می شوید. مواد مغذی رژیم خیلی کم است باید بیشتر بخورید. زمان آن رسیده است که مسیر این مورچه ها را ببندید. در کنار این ها به ذهن تان مورچه خوار را هم اضافه کنید. با مورچه خوار تک تک صحبت های مورچه را زیر سوال ببرید. یادتان باشد بی توجهی به این مورچه نه تنها آنها را از بین نمی برد بلکه بیشتر هم می شوند. مورچه ها ناخواسته وارد ذهن می شوند.

راهکار ششم تثبیت عادت ها :  جشن گرفتن

کار و تلاش مداوم بدون تفریح فرد را خسته می کند و سبب می شود هدف را کنار بگذارید. هنگامی که برای خواسته هایتان تلاش می کنید زمان هایی را هم برای جشن گرفتن و لذت بردن از موفقیت ها در نظر بگیرید. بهتر است هرچند وقت یک بار (هر ماه، هر هفته و هر روز) برای قدر دانی از تلاش هایتان جوایز و هدایایی بگیرید. مثل یک شاخه گل، رفتن به جایی که دوست دارید،  خرید لباس، از سرکار مرخصی بگیرید و سینما بروید.

ممنون که تا این بخش همراه ما بودید. هدف مجموعه به اندام گسترش سلامت و تناسب اندام در سطح جامعه است.

تثبیت عادت ها

۲٫۷/۵ - (۳ امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*