نکات لاغری ؛ 143 نکته طلایی برای لاغری و کاهش وزن

اقدام برای رژیم، رژیم لاغری، عادات غذایی، عیدانه، مقالات

  نکات لاغری ؛ راهکارهای بسیاری درباره چگونگی کاهش وزن وجود دارد، اما بسیار سخت است که بفهمیم کدام را باید باور کنیم و کدام یک واقعا کار می کند. ما لیستی از نکات ساده برای شما فراهم آوردیم تا در سال جدید به کاهش وزنتان کمک کند.

  نکات لاغری

  غذاخوردن رژیمی

   

   

  2- نکات لاغری ؛ وعده ها را تقسیم کنید

  وعده کوچک یعنی کار سیستم گوارشی برای پردازش غذا راحت تر می شود، از این رو پروسه هضم غذا و سوخت و ساز بدن سریع تر می شود.

   

  3- نکات لاغری ؛ به غذای خود ادویه اضافه کنید

  اضافه کردن ادویه و تندی به غذا مقداری روی سرعت سوخت و ساز بدن تاثیر دارد. به علاوه با اضافه کردن ادویه جا نقش نمک را کمرنگ تر کنید.

   

  4- نکات لاغری ؛ سیب زمینی شیرین بخورید

  سیب زمینی شیرین، ویتامین و مواد مغذی بیشتری از سیب زمینی معمولی دارد. پس گاهی جایگزین مناسبی است.

  نکات لاغری

   

  5- نکات لاغری ؛ پروتئین را جایگزین قند کنید

  کم کردن قند همیشه به کاهش بهتر وزن کمک می کند. اضافه کردن پروتئین کمک می کند در طول ورزش انرژی داشته باشید تا چربی بیشتری بسوزانید و وزن بیشتری کم کنید.

  6- نکات لاغری ؛ قبل از هر وعده، یک لیوان آب بنوشید

  تحقیقات مختلفی نشان داده اند که نوشیدن آب قبل از یک وعده کمک می کند در آن وعده میزان کالری کمتری دریافت کنید که در نهایت به کاهش وزن می انجامد. این اتفاق به این دلیل است که آب احساس پر شدن به وجود می آورد، پس دیگر نیاز به مقدار بیشتری غذا نیست تا احساس سیری کنید. انتخاب آب به عنوان نوشیدنی هیچ ضرری ندارد و از نوشیدنی های قندی که جز کالری هیچ چیز دیگری ندارند، بسیار بهتر است.

   

  7- نکات لاغری ؛ غذاهای پرکالری نخورید

  اگر رژیم می گیرید مطمئن شوید دیگر از نوشیدنی های پرکالری مانند نوشابه استفاده نمی کنید. چون این نوع نوشیدنی ها هیچ ویژگی جز کالری بالا ندارند و اصلا به تغذیه بدن کمک نمی کنند.کالری با ارزش خود را برای غذاهای سالم و حاوی مواد مغذی نگه دارید.

   

  8- نکات لاغری ؛ روزانه 30 تا 50 گرم فیبر مصرف کنید

  فیبر یکی از مهم ترین مواد برای کاهش وزن است، فیبر متابولیسم را بالا نگه می دارد و کمک می کند بدن مواد مغذی را بهتر جذب کند.

   

  9- نکات لاغری ؛ وعده ها را قبل از شروع هفته آماده کنید

  اگر برای وعده هایی که در طول هفته قرار است استفاده کنید، از قبل آماده باشید. دیگر نگران اینکه غذایی ناسالم و خارج از برنامه بخورید نخواهید بود و احتمال اشتباه پایین می آید. با خود غذا به محل کار ببرید و از خوردن فست فودها در محل کار راحت شوید.

  نکات لاغری

   

  10- نکات لاغری ؛ اندازه یک وعده را حدس نزنید، بلکه درست اندازه گیری کنید

  این کار بدان معنا نیست که تا ابد مجبورید اندازه گیری کنید، گرچه اندازه گیری وعده نیز کار چندان دشواری نیست. خوبی این کار این است که دیگر احساس شک و تردید نمی کنید.

   

  11- نکات لاغری ؛ مقدار غذاهای بسته بندی شده ای که در فروشگاه می خرید را کم کنید

  غذاهای بسته بندی شده که اغلب همان غذاهای فرآوری شده هستند، مواد مغذی بسیار کم و یا هیچ گونه مواد مغذی ندارند. بدتر از این، مواد نگهدارنده موجود در این غذاها، به سلامتتان آسیب می رساند. سعی کنید بیشتر به سمت قفسه هایی بروید که غذاهای تازه را عرضه می کنند و از قفسه غذاهای بسته بندی شده دوری کنید.

   

  12- نکات لاغری ؛ یک روز در هفته گوشت را قطع کنید

  برای دریافت پروتئین روزانه تعداد زیادی انتخاب گیاهی نیز دارید، یک روز در هفته را بدون مصرف گوشت سپری کنید. با این کار چربی کمتری نیز مصرف می کنید که به برنامه غذایی تان نیز کمک می کند.

   

  13- نکات لاغری ؛ هر چه می خورید بنویسید

  با این کار عادات بد غذایی را شناسایی کنید، آنچه لازم است را نگه دارید و آنچه غیر ضروری بوده را حذف کنید.

  نکات لاغری

   

  14- نکات لاغری ؛ غذا را خوب بجوید

  خوب جویدن غذا بسیار مهم است، چون به سیستم گوارش بدن کمک می کند راحت تر غذا را پردازش کند. کار کمتر برای سیستم گوارشی یعنی مقدار بیشتری از مواد مغذی جذب بدن می شود.

   

  15- نکات لاغری ؛ وعده های بین 300 تا 400 کالری بخورید

  وعده های کوچک اما مکرر، بهتر از سه وعده ی پرکالری به کاهش وزنتان کمک می کند. همانطور که گفته شد، وعده ی کوچک تر باعث می شود بدن مواد مغذی بیشتری جذب کند.

   

  16- نکات لاغری ؛ شیرینی های فرآوری شده را حذف کنید

  هر چیزی که فرآوری شده باشد، هضمش نیز برای بدن مشکل است، مخصوصا شیرینی های فرآوری شده. این قندهای اضافی هیچ لطفی برای بدن ندارند.

   

  17- نکات لاغری ؛ هر صبح، یک لیوان آب با لیمو بنوشید

  لیموها سرشار از فیبر پکتین هستند که با هوس گرسنگی مبارزه می کند.

   

  18- نکات لاغری ؛ از نوشیدن نوشابه های قندی بپرهیزید

  همانطور که قبلا نیز گفتیم، مصرف این نوشیدنی ها جز کالری خالی هیچ چیز ندارند و فقط باعث تقویت کافیئن می شوند. این نوشیدنی ها علاوه بر بی خاصیت بودن، خاصیت غذایی که در کنارش می خورید را نیز از بین می برد و در طولانی مدت به ساختار استخوانی نیز آسیب می رسانند.

   

  19- نکات لاغری ؛ قبل از شروع به خوردن، باقی مانده غذا را کنار بگذارید

  با این کار بعد از اینکه وعده خود را تمام کردید، دیگر وسوسه نمی شوید بیشتر بخورید! بدن مدتی زمان لازم دارد تا کاملا متوجه شود که سیر شده است، پس این زمان را در اختیارش بگذارید.

  نکات لاغری

   

  20- نکات لاغری ؛ از برنامه روزانه خود به آرامی کالری کم کنید

  تغییر مناسب زمانی اتفاق می افتد که به آرامی از برنامه خود کالری کم کنید. با این کار بدن ناگهان شوکه نمی شود و به حالت دفاعی نمی رود. بهترین کار این است که از یک متخصص، رژیمی متعادل دریافت کنید و تحت کنترل او باشید.

   

  21- نکات لاغری ؛ قبل از ساعت 8 شام میل کنید

  دو تا سه ساعت قبل از خواب، باید غذای خود را خورده باشید. وقتی می خوابید، کل بدنتان آرام می شود که این شامل سیستم گوارش نیز می شود. برای اینکه نهایت بهره را از غذای خود ببرید، به نهایت قدرت سیستم گوارش نیاز دارید!

   

  22- نکات لاغری ؛ گاهی می توانید کاهو را جایگزین نان کنید

  کاهو از سبزیجاتی است که در برنامه غذایی آزاد به حساب می آید. گاهی ساندویچ خود را به جای نان در یک برگ کاهو بپیچید و میل کنید. با این کار مقدار زیادی کالری را از آن ساندویچ حذف می کنید.

   

  23- نکات لاغری ؛ در حال آشپزی آدامس بجوید تا به غذاها ناخنک نزنید

  بین چشیدن مزه غذا تا ناخنک زدن به آن، فاصله بسیاری است!

   

  24- نکات لاغری ؛ در خانه غذا بخورید

  خوردن غذا در خانه مطمئنتان می کند که واقعا در حال خوردن چه چیزی هستید و خودتان روی مواد مغذی و مقدار کالری غذا کنترل دارید. همچنین غذای خانگی از غذای رستوران ها بسیار ارزان تر است، پس این کار برای شما دو سر برد است.

   

  25- نکات لاغری ؛ وقتی سیر هستید، از غذا خوردن دست بکشید

  وقتی احساس سیری می کنید اما هنوز مقداری غذا در ظرفتان هست، نباید خود را موظف بدانید که حتما غذا را تمام کنید!  دیگر آن کودک کم سن و سال نیستید. اگر حس کردید نیازتان را از غذا گرفتید، باقی آن را برای وعده بعدی کنار بگذارید.

   

  26- نکات لاغری ؛ صبحانه را در نیم ساعت ابتدای بیدار شدنتان میل کنید

  سوخت و ساز بدن در نیم ساعت ابتدایی بیدار شدنتان، در بالاترین سرعت خود قرار دارد.

   

  27- نکات لاغری ؛ قبل از اینکه بیرون بروید، یک میان وعده کوچک میل کنید

  مطمئنا مدتی بعد از بیرون رفتن احساس گرسنگی خواهید کرد، پس برای اینکه به دام فست فودها نیافتید بهتر است از قبل خود را آماده کنید. می توانید قبل از بیرون رفتن، یک عدد سیب میل کنید.

   

  28- نکات لاغری ؛ به آب خود میوه ی واقعی اضافه کنید

  میوه های خاصی مانند لیمو سرعت متابولیسم را افزایش می دهند و مواد مغذی نیز به بدنتان می رسانند. همچنین مزه آبی که استفاده می کنید نیز تغییر می کند و دلچسب تر می شود .

  نکات لاغری

  29- نکات لاغری ؛ برای خود میان وعده، آماده و ذخیره کنید

  درست مانند وعده های اصلی باید برای میان وعده ها نیز آماده بود. سعی کنید همیشه برای میان وعده، غذایی سالم داشته باشید. اگر میان وعده خوبی نداشته باشید کوکی ها و شیرینی های پر کالری ممکن است وسوسه تان کنند.

   

  30- نکات لاغری ؛ صبحانه بخورید

  صبحانه مهم ترین وعده روز است. سیستم سوخت و ساز بدن را به جریان می اندازد و همین طور سیستم گوارش را آماده به کار می کند.

   

  31- نکات لاغری ؛ سالاد را پیش غذای خود کنید

  سالاد سرشار از مواد تازه و مغذی است که به بدن کمک می کند و از سیب زمینی سرخ کرده به عنوان پیش غذا خیلی بهتر به نظر می رسد، اینطور نیست؟

   

  32- نکات لاغری ؛ با هوس های بی موقع بجنگید

  اگر هوس کرده اید که برای ناهار یک همبرگر برای خود سفارش دهید، بهتر است با خوردن یک میان وعده سالم با این هوس بجنگید تا بتوانید بعدا یک وعده سالم میل کنید.

   

  33- نکات لاغری ؛ بین وعده ها کمی به خود استراحت دهید

  نه تنها خوب و با حوصله جویدن برای مغز، زمان می خرد بلکه استراحت بین وعده غذایی نیز به این کار کمک می کند. اگر بعد از استراحت، احساس کردید هنوز گرسنه هستید، هیچ اشکالی ندارد دوباره به خوردن ادامه دهید. اما اگر معده می گوید دیگر بس است، از غذا دست بکشید و باقی آن را برای بعد ذخیره کنید.

   

  34- نکات لاغری ؛ تخم مرغ را برای برنامه غذایی خود ضروری کنید

  تخم مرغ ها جزو سوپر غذاها شناخته می شوند، چون حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند. همچنین کالری آنچنان بالایی نیز ندارند و برای مدتی طولانی سیر نگه تان دارند. از تخم مرغ ها در وعده هایی بیش از صبحانه استفاده کنید.

   

  35- نکات لاغری ؛ تشنگی را با گرسنگی اشتباه نگیرید

  اگر ناگهان احساس گرسنگی کردید، ابتدا نوشیدن یک لیوان آب را امتحان کنید. ممکن است تشنگی را با گرسنگی اشتباه گرفته باشید.

   

  36- نکات لاغری ؛ از پرخوری احساسی جلوگیری کنید

  گاهی برای فرونشاندن احساسات به خوردن رو می آوریم. سعی کنید راه دیگری را برای این کار پیدا کنید، مثلا بروید و قدم بزنید یا بدوید. با این کار حتی کالری هم می سوزانید!

   

  37- نکات لاغری ؛ با هر وعده مقداری پروتئین بدون چربی نیز مصرف کنید

  پروتئین برای کاهش وزن ضروری است، اما باید مطمئن شوید که بدون چربی است.

  نکات لاغری

   

  38- نکات لاغری ؛ میوه و سبزیجات تازه مربوط به فصلی که در آن هستید را میل کنید

  سبزیجات منابعی نامحدود برای کاهش وزن هستند. وقتی تازه و در فصل خود هستند، باید نهایت استفاده را ببرید و از تمام مزایای مواد مغذی آنها بهره ببرید.

   

  39- نکات لاغری ؛ مایونز را با خردل عوض کنید

  کالری مایونز فوق العاده بالا است. بعلاوه مایونزها سرشار از چربی و روغن هستند. بهترین جایگزین مایونز، خردل است چون به همان اندازه طعمی گیرا دارد.

   

  40- نکات لاغری ؛ ادویه های تند بخورید

  اضافه کردن ادویه های تند به غذاها موجب افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزن می شود.

   

  41- نکات لاغری ؛ مقابل آیینه غذا بخورید

  نگاه کردن به آیینه یادآوری می کند که باید وزنتان را کم کنید و کمتر غذا می خورید. همچنین سبب می شود یک سوم غذای خود را کاهش دهید.

   

  42- نکات لاغری ؛ از نمک دان فاصله بگیرید

  نمک اضافی در برنامه غذایی باعث جمع شدن آب در بدن و نفخ می شود. حواستان باشد تغییر در وزن آب بدن به معنای تغییر روی ترازو است.

   

  43- نکات لاغری ؛ هنگام غذاخوردن موسیقی گوش نکنید

  هرچقدر ریتم موسیقی سر میز غذا سریع تر باشد به همان اندازه میزان و سرعت غذاخوردن تان بیشتر می شود. سعی کنید از موسیقی های ملایم استفاده کنید.

   

  44- نکات لاغری ؛ مصرف برنج سفید را کاهش دهید

  مصرف زیاد کربوهیدرات تصفیه شده مانند برنج هر سال 10 میلی متر دور شکم را افزایش می دهد و سبب چاقی در قسمت های میانی بدن می شود.

   

  45- نکات لاغری ؛ برچسب های روی موادغذایی را بخوانید

  این کار سبب می شود درک بیشتری از کالری های هنگام غذاخوردن داشته باشید و به طور ناخودآگاه غذایتان کم می شود.

   

  46- نکات لاغری ؛ مجلات آشپزی را نخوانید

  نگاه کردن به تصاویر غذاهای چرب و پرکالری باعث تحریک قسمت اشتهایی مغز می شود و میل به خوردن افزایش پیدا می کند و  چاق می شوید.

   

  47- نکات لاغری ؛ در دوستی تان دقت کنید

  اگر 4 تا دوست چاق داشته باشید احتمالا 2 برابر بیشتر از  افرادی که دوست چاق ندارند در آینده نه چندان دور افزایش وزن را تجربه خواهید کرد.

   

  48- نکات لاغری ؛ در بشقابی با رنگ اشتباه غذا نخورید

  اگر رنگ بشقاب با رنگ غذای داخل آن یکسان باشد میزان غذاخوردن را افزایش می دهد و حجم غذا زیاد می شود.

   

  49- نکات لاغری ؛  غذاخوردن مقابل تلویزیون ممنوع

  هنگام تماشای تلویزیون تمرکزی روی غذاخوردن خود ندارید و موادغذایی زیادی را وارد بدن خود می کنید و چاق می شوید.

   

  50- نکات لاغری ؛ غذا را در دیس بزرگی نریزید

  با انجام این کار ممکن است هر کسی چند بار غذا بخورد ولی اگر مقدار غذای مورد نیاز هر کس را در آشپزخانه داخل بشقاب بریزید کالری کمتری ذخیره می شود.

   

  51- نکات لاغری ؛ بشقاب خود را پُر نکنید

  در هر وعده غذا حدود 25 درصد بشقاب را پُر کنید تا با غذای کمتر کالری کمتری هم دریافت کنید و لاغر بمانید.

   

  52- نکات لاغری ؛ به اندازه بخوابید

  خوابیدن 1 تا 2 ساعت سرعت کالری سوزی بدن را پایین می آورد و متابولیسم بدن کند می شود.

   

  53- نکات لاغری ؛ روغن کمتری استفاده کنید

  تا جایی که ممکن است غذاها را بخارپز یا آب پز کنید تا حداقل از 124 کالری (هر قاشق غذاخوری روغن) در امان باشید.

   

  54- نکات لاغری ؛ غذایتان را با دیگران شریک شوید

  هرچه تعداد نفراتی که از یک غذا می خورند بیشتر باشد کالری کمتری دریافت خواهید کرد مثل سه نفر یک پیتزا.

   

  55- نکات لاغری ؛  برای شام کمتر مهمانی بروید

  حضور در جمع چندنفره شما را وادار می کند که غذای بیشتری بخورید و ممکن است 96 درصد بیشتر کالری دریافت کنید.

   

  56- نکات لاغری ؛ به هنگام انجام دادن کارها در خانه قدم بزنید

  هنگامی که با تلفن همراه صحبت می کنید دائما راه بروید که موفق به سوزاندن حداکثر 350 کالری در روز خواهید شد.

   

  57- نکات لاغری ؛ بعد از ورزش غذا نخورید

  کسانی که بلافاصله بعد از اتمام ورزش، غذا می خورند به همان اندازه که کالری سوزانده اند کالری وارد بدن می کنند، در نتیجه کمتر لاغر می شوند.

   

  58- نکات لاغری ؛  تنوع غذایی داشته باشید

  رژیم های تک غذایی سبب می شود احساس ضعف و گرسنگی کنید و میل بیشتری به غذاخوردن داشته باشید.

   

  59- نکات لاغری ؛ روزی یک بار نه بگویید

  هر روز یک غذای پرکالری را از برنامه خود حذف کنید و به سمت کاهش وزن حرکت کنید. این کار کمک می کند سریعتر وزن کم کنید.

   

  60-  نکات لاغری ؛ در یک ظرف کوچک غذا بخورید

  افرادی که در ظرف بزرگ غذا می خورند 16 درصد بیشتر از بقیه غذا می خورند و روند کاهش وزن به تاخیر می افتد.

   

  61- نکات لاغری ؛ هزینه خوراکی هایتان را نقدی پرداخت کنید

  وقتی هزینه شکلات، فست فود و … را  نقدی پرداخت می کنید رنج از دست دادن پول را  بیشتر حس می کنید، بنابراین لذت خرید برایتان کم می شود.

   

  62- نکات لاغری ؛ در ساعات معین غذا بخورید

  این کار باعث در مسیر درست تغذیه قرار می گیرید و متابولیسم بدنتان تنظیم می شود و راحت تر از قبل به تناسب اندام خواهید رسید.

   

  63- نکات لاغری ؛  نوشیدنی ها را جایگزین کنید

  به جای خوردن کیک، بیسکویت یا بستنی نوشیدن یک لیوان چای، شیر یا قهوه را جایگزین کنید تا میزان کالری دریافتی را کاهش دهید.

   

  64- نکات لاغری ؛ برای کاهش وزن نبود وقت را بهانه نکنید

  سعی کنید کارهایی که ضروری نیستند را کمتر کنید و کارهای مهم مثل ورزش کردن را در اولویت قرار دهید تا در کنار رژیم غذایی زودتر به هدف برسید.

   

  65- نکات لاغری ؛ با بیشتر غذاخوردن ورزش را جبران نکنید

  به خاطر ورزش کردن با میان وعده و غذای بیشتر به خود پاداش ندهید چون این نوع غذاخوردن کالری دریافتی تان را بالاتر از مقدار تعیین شده می برد و باعث اضافه وزن می شود.

   

  66- نکات لاغری ؛ احساسات را با غذاخوردن جواب ندهید

  گاهی برای فرونشاندن احساسات (ناراحتی، عصبانی) نیازی به غذاخوردن نیست و کارهایی مثل قدم زدن، دویدن و … انجام دهید که هم کالری سوزی کرده اید و هم به کاهش وزنتان کمک کرده اید.

   

  67- نکات لاغری ؛ چربی ها را به طور کامل حذف نکنید

  چربی سالم و غیر اشباع که در آجیل ها، دانه هاو … پیدا می شود را در برنامه غذایی جای دهید که مزایای فراوانی برای سلامت بدن دارد و باعث می شود غذاها سیر کننده شوند.

   

  68- نکات لاغری ؛ وعده های غذایی را حذف نکنید

  با این کار به مقدار غذای بیشتری احتیاج پیدا می کنید و بیشتر از قبل غذا می خورید و حتی ممکن است انتخاب های ناسالم داشته باشید.

   

  69- نکات لاغری ؛ غذاهایی میل کنید که آب زیادی دارند

  غذاهایی (سوپ، خیار، سالاد) با کالری کم احساس سیری می دهند و باعث می شوند غذای اصلی را کمتر بخورید.

   

  70- نکات لاغری ؛ در فاصله نهار و شام میان وعده بخورید

  خوردن یک میان وعده سالم ( نان و پنیر، شیر و بیسکویت) در نیمه بعد از ظهر (حدود ساعت ۳) شما را تا زمان شام پر انرژی نگاه می دارد و مجبور نیستند برای کنترل گرسنگی  از شیرینی فروشی سر راهتان خرید کنید.

   

  71- نکات لاغری ؛ هنگام غذاخوردن به اندام خود نگاه کنید

  به جای اینکه مدام به بشقاب غذایتان دقت کنید نگاهی به اندام خود بیاندازید تا از ذخیره شدن کالری های اضافه در بدن جلوگیری کنید.

   

  72- نکات لاغری ؛ گوشی همراه را کنار بگذارید

  خوردن غذا در حالی که حواستان پرت است به این معنا است که کالری دریافتی تان از زمانی که روی غذا تمرکز دارید بیشتر است.

   

  73- نکات لاغری ؛ سرعت غذاخوردنتان را کم کنید

  زمانی که آرام غذا می خورید 70 کالری صرفه جویی می کنید که منجر به کاهش یک کیلو در ماه می شود.

   

  74- نکات لاغری ؛ آشپزخانه را از غذاهای سالم پر کنید

  میوه های تازه هر فصل را جایگزین شیرینی و شکلات کنید تا کمتر به سراغ غذاهایی با کالری زیاد بروید و به کاهش وزنتان کمک کنید.

   

  75- نکات لاغری ؛ هنگام خرید کنسرو ماهی دقت کنید

  به جای کنسرو ماهی پر از روغن از کنسروهایی که با آب پر شده استفاده کنید تا کالری کمتری مصرف کنید.

   

  76- نکات لاغری ؛ پنیر ساندویج را جایگزین کنید

  به چای پنیر در ساندویج برگر خود از کاهو، گوجه فرنگی، پیاز و خیارشور استفاده کنید که احساس سیری بیشتری می کنید و کالری کمتری دارد.

   

  77- نکات لاغری ؛ در مصرف غذاهای سالم زیاده روی نکنید

  وقتی غذایی سالم است نباید هرچقدر که دوست دارید از آن بخورید بکله باید باتوجه به کالری مورد نیاز بدنتان استفاده کنید تا به کاهش وزن برسید.

   

  78-  نکات لاغری ؛ کربوهیدرات ها را از برنامه غذایی تان حذف نکنید

  حذف کربوهیدرات ها مانند نان سبوس دار باعث می شود خیلی سریع احساس خستگی، سستی و بدخلقی کنید پس انواع درست را بخورید.

   

  79- نکات لاغری ؛ حبوبات پخته بخورید

  حبوبات پخته با آزاد کردن تدریجی انرژی در عین کم کالری بودن، گرسنگی فرد را برطرف می کند و مانع از افزایش وزن می شود.

   

  80- نکات لاغری ؛ بشقاب غذای خود را با غذاهای سالم تقسیم بندی کنید

  یکی از این دو نیم را با پروتئین هایی مانند مرغ، ماهی و گوشت قرمز کم چرب پر کنید و نیم دیگر را با غلات کامل سرشار از فیبر مانند برنج قهوه ای پر کنید تا احساس گرسنگی نداشته باشید و سیر بمانید.

   

  81- نکات لاغری ؛  کیسه های خرید جایگزین دمبل

  كيسه‏ هاي خريد خود را به صورت متوازن و يك بسته در هر دست حمل كنيد. حتي اگر مجبوريد چندين بار طي مسير كنيد چون باعث کالری سوزی و لاغری می شود.

   

  82- نکات لاغری ؛ پروتئین را جایگزین قند کنید

  کم کردن قند همیشه برای کاهش وزن مفید است و اضافه کردن پروتئین کمک می کند تا چربی بیشتری بسوزانید و وزن بیشتری کم کنید.

   

  83- نکات لاغری ؛  نیمی از شیرینی خود را برای بعد بگذارید

  شیرینی خود را با کسی قسمت کنید و یا نیمه ی آن را برای میان وعده یا صبحانه روز بعد بگذارید.

   

  84- نکات لاغری ؛  پروتئین خود رابه روش جدید درست کنید

  به جای سرخ کردن مرغ و ماهی آنها را کباب یا گریل کنید و بهتر اینکه در فر بپزید چون در اثر سرخ کردن خاصیت های خود را از دست می دهد.

   

  85- نکات لاغری ؛  مواظب فروش ویژه منوهای غذایی باشید

  اکثرا پیشنهاد ویژه رستوران ها غذایی با حجم بسیار بالا و کالری زیاد است که چاق کننده است و زحمات چند روز را از بین می برد.

   

  86- نکات لاغری ؛ قسمتی از غذای رستوران را به خانه ببرید

  یادتان باشد تمام غذایی را که در رستوران سفارش می دهید یکجا نخورید و قسمتی از آن را با خود به خانه ببرید تا کالری کمتری دریافت کنید.

   

  87- نکات لاغری ؛ غلات کامل بخورید

  غلات کامل مانند برنج قهوه ای، جو، گندم کمک می کند کالری کمتری مصرف کنید و کلسترول خون تان را نیز بهبود دهید.

   

  88-  نکات لاغری ؛ افکار نادان را در نظر بگیرید

  مثل هنگام خوردن یک بستنی یک تصویر ناخوشایند مثلا سوسک را ببینید که به اندازه کافی اشتهای شما را کم می کند و اصلا فکر غذاخوردن از ذهنتان بیرون می رود.

   

  89- نکات لاغری ؛ نوشابه ننوشید

  به جای استفاده از نوشابه، آب گازداری بنوشید که در آن مقداری لیمو یا پرتقال چکانده باشید.

   

  90-  نکات لاغری ؛ میوه هایی پیدا کنید که درست بسته بندی شده باشند

  به جای مصرف کمپوت هایی که درون شربت های سرشار از قند نگهداری می شوند انواعی را استفاده کنید که داخل آب یا آب میوه طبیعی هستند.

   

  91-  نکات لاغری ؛ همه چیز را تمام نکنید

  همیشه سعی کنید 3 تا 4 لقمه از غذای خود را دست نخورده نگه دارید تا هر بار مقداری از کالری غذایتان را کم کنید.

   

  92- نکات لاغری ؛ نهار را  با خود سرکار ببرید

  نهاری که اداره به شما می دهد از بیرون تهیه شده است و چربی و … زیادی دارد اگر غذای خانگی با خود ببرید مطمئنا انتخاب سالمتری دارید.

   

  93- نکات لاغری ؛ به جای آب میوه از میوه کامل استفاده کنید

  هوس آب پرتقال کردید؟ به جای آن یک پرتقال متوسط میل کنید و یا خودتان در خانه آب میوه بگیرید تا از قند اضافه شده و کالری بیشتر در امان بمانید.

   

  94-  نکات لاغری ؛ سیب زمینی سرخ کرده سفارش ندهید

  به جای سفارش سیب زمینی سرخ کرده  در رستوران سالاد میل کنید با این کار به مقدار زیاد کالری دریافتی را پایین می آورید .

   

  95-  نکات لاغری ؛ یک پیمانه مشخص داشته باشید

  برای اندازه گیری درست وعده های غذایی تان یک پیمانه مشخص مثلا یک فنجان داشته باشید و سعی کنید مقدار غذای خود را کاهش دهید.

   

  96-  نکات لاغری ؛ لباسی از دوران چاقی را برای خود نگه دارید

  هر بار که وزن خود را از دست می دهید لباس را نگاه کنید و ببینید چه اندازه فرق کرده اید این کار انگیزه ای برای ادامه مسیر است و موفق خواهید شد.

   

  97-  نکات لاغری ؛ برای چند دقیقه حواس خود را به جایی دیگر متمرکز کنید

  هر زمان احساس گرسنگی به سراغ شما می آید خود را با یک بازی پازل یا … سرگرم کنید و به از مدتی متوجه می شوید که دیگر گرسنه نیستید.

   

  98-  نکات لاغری ؛ میل به شیرینی جات را کاهش دهید

  به خاطر کمبود آب بدن میل به شیرینی زیاد می شود بنابراین خوردن خاکشیر و تخم شربتی بهترین راه برای حفظ آب بدن و سرکوب میل به شیرینی است.

   

  99-  نکات لاغری ؛ قانون 80-20 را رعایت کنید

  80 درصد غذای خود را بخورید و 20 درصد آن را کنار بگذارید از این طریق روزانه مقداری کالری را از برنامه غذایی تان کم می کنید.

   

  100-  نکات لاغری ؛ خودتان را تشویق کنید

  هنگام رعایت برنامه غذایی و لاغری برای خود هدیه ای به غیر از غذا مانند لاک، لباس و … بگیرید.

   

  101- نکات لاغری ؛ واقع بین باشید

  بیش از حد از بدن خود انتظار نداشته باشید و خود را با دیگران مقایسه نکنید چون این کار شما را به عقب باز می گرداند و منجر به رفتارهای ناسالم می شود.

   

  102-  نکات لاغری ؛ برای خودتان یک پشتیبان داشته باشید

  همراه بودن با یک دوست و یا اعضای خانواده در رژیم غذایی کمک می کند تا به برنامه غذایی خود پایدار و با انگیزه بمانید و راحتر وزن کم کنید.

   

  103-  نکات لاغری ؛ اهداف معناداری برای خود تعیین کنید

  با این کار واقعا درک می کنید که چرا می خواهید وزن کم کنید و زودتر به برنامه خود می رسید. مثلا توانایی بازی کردن با کودک در زمان زیاد.

   

  104- نکات لاغری ؛ شکر را حذف کنید

  نوشیدنی شیرین مانند نوشابه را حذف کنید و با آب با کالری صفر جایگزین کنید که کمک می کند 10 قاشق شکر را از کالری تان کم کنید.

   

  105- نکات لاغری ؛ لیوان نازک شیشه ای انتخاب کنید

  استفاده از یک لیوان شیشه ای بلند و لاغر به جای کاسه کوتاه و بزرگ روشی مناسب برای کاهش کالری مایعات و  وزن است.

   

  106-  نکات لاغری ؛ حرکات یوگا را فراموش نکنید

  حرکات یوگا ذهن را آرام کرده و از استرس دور می کند در نتیجه از پرخوری جلوگیری می کنید و لاغر می شوید.

   

  107-  نکات لاغری ؛ با خودتان مهربان باشید

  وقتی پرخوری می کنید خودتان را سرزنش نکنید و به جای آن مشکل را پیدا کنید تا دیگر تکرار نشود.

   

  108-  نکات لاغری ؛ چربی غذا را کم کنید

  اگر نمی توانید از چربی غذاها بگذرید حداقل با دستمال کاغذی چربی های آن را بگیرید تا کمی بهتر شود.

   

  109-  نکات لاغری ؛ غذایتان را منجمد کنید

  به اندازه ای که می خواهید بخورید از غذایتان بردارید و باقی مانده را در یخچال قرار دهید تا کمتر ببنید و بخورید.

   

  110- نکات لاغری ؛ چشم ها تو ببند

  وقتی غذاها و خوراکی های مورد علاقه ات را می بینی چشمهایت را ببند تا آنها را نبینی و رد شوی یعنی شتر دیدی ندیدی!!

   

  111-   نکات لاغری ؛ با چربی کمتری آشپزی کنید.

  هنگام پخت غذا به جای یک قاشق غذاخوری کره و یا روغن مقدار کمتری استفاده کنید. مطمئن باشید هیچ تغییری در طعم غذا حس نمی کنید.

   

  112- نکات لاغری ؛ غذا را با آرامش بخورید.

  آهسته غذا بخورید و عجله نکنید تا غذایتان دیرتر تمام شود و  دیگری میلی به خوردن بشقاب دوم نداشته باشید.

   

  113-  نکات لاغری ؛  به غذا خوردن خود توجه کنید.

  این کار سبب می شود از غذایتان لذت ببرید و پیام سیری را برای مغز خود بفرستید. در نتیجه بیش از حد نخورید و چاق نشوید.

   

  114-  نکات لاغری ؛ روزانه یک لیوان آب بیشتر بنوشید.

  سعی کنید در طول روز یک لیوان اضافی تر آب بنوشید در بسیاری از موارد احساس تشنگی با گرسنگی اشتباه گرفته می شود.

   

  115-  نکات لاغری ؛ روزانه 100 کالری بیشتر بسوزانید.

  با انجام 20 دقیقه پیاده روی در روز یا 30 دقیقه مرتب کردن خانه، 100 کالری بسوزانید.

   

  116-  نکات لاغری ؛ هوشمندانه خرید کنید.

  یک لیست غذایی قبل از رفتن به خرید برای خود بنویسید که انتخاب خوبی برای انتخاب غذاهای سالم و کمک به کاهش وزن است.

   

  117-  نکات لاغری ؛ کربوهیدرات پیچیده بخورید.

  انواع موادغذایی مانند جو، هویج و سیب زمینی با کربوهیدرات پیچیده کمک می کنند برای مدت طولانی تر احساس سیری داشته باشید و کمتر چاق شوید.

   

  118-  نکات لاغری ؛ برای وعده های غذایی تان زمان مشخص کنید.

  یک تایمر را برای 20 دقیقه تنظیم کنید و غذایتان را در این تایم به آرامی بخورید تا فرمان سیری به مغزتان هم برسد.

   

  119- نکات لاغری ؛ در طول روز چند وعده غذا بخورید.

  اگر  کالری کمتری بخورید، وزن خود را بیشتر از دست می دهید. پس کالری روزانه تان را به وعده های غذایی کوچکتر تقسیم کنید.

   

  120- نکات لاغری ؛ از دوستانتان کمک بگیرید.

  آنها را شما را در ورزش کردن، درست خوردن و کم شدن وزن همراهی می کنند و سبب می شوند  هیچ وقت از برنامه عقب نمانید.

   

  121- نکات لاغری ؛ از غذاهای مورد علاقه ات لذت ببر

  به جای نخوردن غذای مورد علاقه ات بهتر یک تکه کوچک از آن را بخوری که فکرش از ذهنتان بیرون برود.

   

  122-  نکات لاغری ؛ به دوستتان زنگ بزنید.

  کافی است تلفن را بردارید و به دوستتان زنگ بزنید چون سرگرم تلفن می شوید و غذاخوردن را فراموش می کنید.

   

  123-  نکات لاغری ؛ استرس را کنترل کنید.

  این هورمون تحریک کننده اشتهاست و باعث می شود غذای زیاد بخورید و چاق شوید.

   

  124-  نکات لاغری ؛ نشسته غذا بخورید.

  با انجام این کار حواستون به کالری هایی که می خورید هست و هرگز پرخوری نمی کنید.

   

  125- نکات لاغری ؛ با دست مخالف غذا بخورید.

  اگر این کار را انجام دهید 30 درصد کمتر غذا می خورید و سرعت غذا خوردن هم پایین می آید.

   

  126-  نکات لاغری ؛ لبخند بزنید

  وقتی لبخند می زنید بین لقمه های غذایی فاصله می افتد و مکث کوتاهی دارید که زودتر احساس سیری می کنید.

   

  127-  نکات لاغری ؛ برای خودتان وقت بگذارید.

  ناهار سالم برای سرکارتان درست کنید، به کلاس ورزش بروید که برای شادابی اندام بسیار خوب است.

   

  128-  نکات لاغری ؛ قدرت خستگی را دست کم نگیرید.

  هنگام خستگی غذای بیشتری می خورید و اصلا به کالری ها تمرکزی ندارید و چاق می شوید پس حواستان باشد خوراکی های پرکالری را کنار بگذارید.

   

  129-  نکات لاغری ؛ در ایستگاه اتوبوس نشینید

  وقتی منتظر اتوبوس هستید حتما بایستید تا 50 کالری بیشتر از هنگامی که نشسته اید می سوزانید.

   

  130-  نکات لاغری ؛ با هر وزنه ای خودتان را وزن نکنید

  اندازه و دقت همه ی ترازوها یکی نیست. یک ترازو برای خودتان مشخص کنید و همیشه با آن در همان مکان خودتان را وزن کنید.

   

  131- نکات لاغری ؛ با قاشق مرباخوری یا چنگال غذا بخورید!!

  با انجام این کار غذاخوردن سخت تر می شود در نتیجه غذای کمتری می خورید و غذا هم خوب هضم می شود.

   

  132-  نکات لاغری ؛ ماشین را دورتر از فروشگاه پارک کنید

  هنگام خرید از فروشگاه ماشین را دورتر پارک کنید تا مجبور شوید کمی راه بروید و ورزش کنید.

   

  133-   نکات لاغری ؛ مصرف لبنیاتتان را دوبرابر کنید

  لبنیات سرشار از کلسیم است. از این رو شما باید حداقل 1000 میلی گرم از لبنیات را در برنامه غذایی خود بگنجانید تا از تجمع چربی در بدن تان جلوگیری شود و در نهایت سرعت کاهش وزن تان را افزایش دهد.

   

  134-  نکات لاغری ؛ قهوه بنوشید و لاغر شوید.

  نوشیدن قهوه نه تنها انرژی را افزایش می دهد بلکه سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می برد و تا حدود 12 درصد افزایش می دهد. در نتیجه برای کمک به لاغری گزینه مناسبی است.

   

  135-   نکات لاغری ؛ اوایل روز ورزش کنید.

  45 دقیقه ورزش صبحگاهی سوخت و ساز بدن را تا حدود 14 ساعت بالا نگه می دارد و 190 کالری بیشتر خواهید سوزاند.

   

  136-  نکات لاغری ؛ شبکه های آموزش آشپزی را حذف کنید!!

  دیدن غذاهای خوش رنگ این شبکه ها مرکز اشتهای مغز را تحریک می کند و ناگهانی احساس گرسنگی می کنید و  به سمت غذاهای ناسالم می روید.

   

  137-  نکات لاغری ؛ از هندزفری برای مکالمات تلفنی استفاده نکنید

  هنگام صحبت کردن با هندزفری حواستان به محیط اطرافتان نیست و در نتیجه هنگام خرید کنترلی بر روی خرید غذاهای سالم ندارید  و یک قوطی آبنبات شیرین می خرید بدون اینکه متوجه شوید.

   

  138-  نکات لاغری ؛ ظرف میوه خوری روی میز را پر کنید

  میانگین وزن افرادی که این کار را انجام می دهند نسبت به  دیگران 5 کیلوگرم کمتر است چون فیبر میوه دیرتر هضم می شود و حجم زیادی از معده را پر می کند.

   

  139- نکات لاغری ؛ در محیط های آرام غذا بخورید.

  هنگام غذاخوردن تلویزیون، گوشی تلفن، قبض های پرداخت نشده و …  کنار بگذارید چون سبب استرس در اتاق غذاخوری می شوند. وقتی در محیط آرام غذا می خورید هم لذت بیشتری می برید و هم کنترلی بر مقدار غذای خود دارید.

   

  140- نکات لاغری ؛ بیش از اندازه نیازتان خرید نکنید.

  وقتی موادغذایی بیشتری داشته باشید میزان مصرف تان هم افزایش می یابد. چون تحت فشار قرار می گیرید که حتما آنها را مصرف کنید. پس غذاهایی مثل تخم مرغ و روغن را زیاد نخرید.

   

  141-  نکات لاغری ؛ به خودتان گرسنگی ندهید

  بر خلاف باور عموم، اینکه چقدر می خورید مهم نیست، بلکه نوع غذا مهمتر است. کنار برنامه غذایی، ورزش های مثل پیاده روی انجام دهید تا وزن تان کم شود تا اینکه به خودتان گرسنگی ندهید.

   

  142- نکات لاغری ؛ یکباره مصرف تنقلات را قطع نکنید.

  قطع کردن ناگهانی یک نوع غذا شاید در ابتدا باعث شود وزنتان کاهش بیابد اما به مرور زمان احساس محرومیت میکنید و شاید شدیدتر از قبل شروع به خوردن بکنید.

   

  143-  نکات لاغری ؛ حرکات یوگا را انجام دهید.

  با اینکه یوگا بخشی با ارزش از هر ورزش روزانه است اما نمی تواند زیاد در کاهش وزن کمک کند. هر ساعت انجام تمرینات یوگا 200 کالری می سوزاند.

  در حال ارسال
  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  4.88 (8 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها