نیاز روزانه به مصرف فیـــبــر، چرا؟

خانه » اخبار » نیاز روزانه به مصرف فیـــبــر، چرا؟
مصرف فيبر، جزء لازم و ضروري يک برنامه غذايي سالم است که به سلامت روده ها کمک مي کند. مصرف زياد فيبر، کلسترول خون را کنترل مي کند و از ميزان قند خون مي کاهد و در کنترل ديابت نيز نقش دارد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،مصرف فيبر براي کاهش وزن اضافه و حفظ وزن مناسب ضروري است و مردان نسبت به زنان نياز به مصرف فيبر بيشتري دارند.

نقش فيبر در کاهش وزن: فيبر حاوي ماده کاهش دهنده وزن نيست و باعث چربي سوزي نمي شود بلکه، مصرف آن اثراتي ايجاد مي کند که به کم کردن وزن و ثابت نگه داشتن آن کمک مي کند.
مواد غذايي غني از فيبر باعث احساس سيري مي شود. يکي از راهکارهاي موثر کاهش وزن، کنترل کردن و پيش گيري از پرخوري است. مواد غذايي غني از فيبر، احساس سيري ايجاد مي کند. مواد غذايي غني از فيبر انرژي کمتري دارد مصرف مواد غذايي حاوي فيبر يعني مصرف غذاي بيشتر و دريافت کالري کمتر، مصرف اين نوع غذاها اگرچه باعث مي شود تمايل شما به مصرف غذا همانند قبل و حتي بيشتر از قبل باشد اما کالري اضافه دريافت نمي کنيد.
افرادي که فيبر بيشتري مصرف مي کنند، لاغرترند. نتايج تحقيقات نشان مي دهد، مصرف مواد غذايي غني از فيبر، باعث مصرف کالري کمتري در طول روز مي شود و در نتيجه فرد لاغرتر به نظر مي آيد به ويژه مصرف يک صبحانه غني از فيبر مفيد است.
ميوه و سبزي هاي سرشار از فيبر: سبزي هاي غني از فيبر شامل برگ هاي سبز پررنگ از جمله، نخودسبز، کلم بروکلي، گل کلم و کلم و … است. سبزيجات و لوبيا منبع عالي فيبر است. غلات سبوس دار مانند برنج قهوه اي، گندم، جو، بلغور و … منابع فيبر است.
نياز فيبر براي مردان:

مردان نسبت به زنان به فيبر بيشتري نياز دارند. نياز مردان به فيبر روزانه بين ۳۰ و ۳۸ گرم و در زنان روزي ۲۱ تا ۲۵ گرم است.
نکته از آن جا يي که مواد غذايي حاوي فيبر ديرتر هضم مي شود بنابراين مدت زمان بيشتري نياز است تا پيام هاي سيري از مغز مخابره شود. به همين دليل ممکن است بسياري از ما غذاي بيشتري مصرف کنيم و دچار سيري ناراحت کننده و نفخ شويم. بنابراين غذاي خود را در آرامش ميل کنيد تا زودتر احساس سيري به سراغ تان بيايد.
منبع: سلامت نیوز

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*