هشدار وزارت بهداشت به کسانی که میوه و سبزی نمی‌خورند

خانه » اخبار » هشدار وزارت بهداشت به کسانی که میوه و سبزی نمی‌خورند
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، با اشاره به نقش میوه‌ها و سبزیجات در سلامت، خودمراقبتی و پیشگیری از بیماری‌ها، گفت: این درحالیست که متاسفانه ۸۸ درصد مردم در روز کمتر از پنج واحد میوه و سبزی مصرف می‌کنند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر شهرام رفیعی‌فر گفت: ۸۸ درصد مردم روزانه کمتر از پنچ واحد میوه و سبزی مصرف می‌کنند، یعنی به طور میانگین میوه یا سبزی مصرفی‌شان یک و نیم واحد است.
وی افزود: ۱۷میلیون و ۷۰۰ هزار ایرانی به مشکلات ناشی از کمبود مصرف میوه و سبزی دچار هستند؛ به طوری که از هر ۱۰ ایرانی تنها یک نفر در طول روز به اندازه کافی میوه و سبزی مصرف می‌کند.

رفیعی‌فر به افراد توصیه کرد که لحاظ روزانه ۵ نوبت میوه و سبزی‌های خام در سبد مصرف عذایی روزانه‌شان را جدی بگیرند و افزود: انتخاب سبزی و میوه‌های تازه برای مصرف، استفاده از سبزی در کنار وعده‌های غذایی، مصرف میوه‌های تازه یا آب‌میوه به عنوان میان وعده، مصرف زیاد سالاد هنگام نهار و شام با سس‌های بدون چربی و کمی آبغوره یا آبلیمو نیز توصیه می‌شود.
رفیعی‌فر در ادامه افزود: سعی کنید میوه‌های خرد شده و قطعه قطعه شده را سریع مصرف یا تا زمان مصرف در یخچال نگهداری کنید؛ زیرا پوست کندن، قطعه قطعه کردن و آسیب به بافت میوه، به مرور محتوای ویتامین‌های آن میوه را کم خواهد کرد.
وی افزود: به منظور تشویق کودکان به مصرف میوه، بهتر است والدین جهت میان وعده مدرسه فرزندان‌شان میوه در نظر بگیرند و فراموش نکنند که ذائقه کودکان از دوران کودکی شکل می‌گیرد.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، بر تنوع در مصرف میوه‌ها تاکید کرد و گفت: ترکیب میوه‌ها با یکدیگر متفاوت است. بدین ترتیب بدن افراد ویتامین‌ها و ترکیبات مختلف را دریافت می‌کند.
گیلاس، آلبالو و توت با سرطان می‌جنگند، سیب دارای مقدار زیادی فیبر است، پرتقال و کیوی هم محتوی مقدار زیادی ویتامین C هستند و به همین ترتیب میوه‌های مختلف فواید خاص خود را به بدن منتقل می‌کنند و لازم است در مصرف آنها بحث تنوع نیز مد نظر قرار گیرد.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط مستقیم