هفته ملی کودک مبارک باد

اخبار

نامگذاری هفته ملی کودک

پدر و مادر تمام نیازهای کودکان اعم از مادی و معنوی را تامین می کنند. تامین اساسی ترین نیازهای کودک مانند نیاز به غذا، پوشاک، تعلیم و تربیت، احترام به کودک و عاطفه انسانی یادآور خاطرات کودکی و روزهای شاد و آرام می شود.  بیایید هفته ملی کودک را ارج نهیم و با شعار «آینده را باید ساخت» در ساختن آینده ای بهتر برای کودکانمان قدم برداریم.

در سال ۱۹۸۶ در چنین روزی ۲ تن از دانش آموزان ۹ ساله آتاتوری در نیویورک با نگارش نامه ای از همه بچه های دنیا خواستند که با هم روزی را به صلح اختصاص دهند و به همین خاطر این روز با این عنوان نامگذاری شده است و گرنه در کشورهای مختلف هر کدام برای این روز تاریخ مشخصی دارند.

در مقدمه ی کنوانسیون حقوق کودک آمده است : کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی و محبت و تفاهم بزرگ شود.  آسیب پذیرترین گروه در جامعه کودکان هستند. کودکانی که خود خالق زیباترین احساسات در زندگی انسان ها هستند و اگر کودکان نبودند شکوفه های زندگی به بهار نمی رسیدند. بهتر است برای این عضو مهم و موثر خانواده ارزش زیادی قائل بود چون شخصیت بزرگسالی آنها در دوران کودکی توسط ما ساخته می شود و خود تربیت کننده ی نسلی دیگر است.

 

کودک و محبت

تنها نقطه امید و مایه شادی و آرامش کودک پدر و مادرش است. کودک تان را زیاد ببوسید و بغل کنید و رابطه عاطفی خوبی برقرار کنید. به او این حس را بدهید که بسیار خاص است. تا حدی به کودکتان نزدیک باشید که تمام نیازهای او را بفهمید و اعتمادش را جلب کنید. به او افتخار کنید و برای افتخاراتش هدیه بگیرید این شما هستید که کمک می کنید کودکتان آینده خوبی را برای خود بسازد و تشنه محبت دیگران نباشد. همان طور که رسول گرامی اسلام (ص) فرمودند به کودکان احترام بگذارید چرا که بی توجهی و بی احترامی به آنها باعث مشکلات عاطفی زیادی در کودکان می شود.

 

کودک و رشد

کودک از زمانی که به دنیا می آید در حال رشد است. باید محیطی پر از آرامش برایش آماده شود که از هرگونه استرس دور باشد، زمانی که استرس می گیرد خواب کودک هم بهم می ریزد. در کنار این دو تغذیه او هم ناسالم می شود. تغذیه ای که در رشد کودک بسیار تاثیر گذار است. در هر حال مشاوره با متخصصین تغذیه برای مادران باردار و شیرده و کودکان در حال رشد اهمیت ویژه ای داشته و در موارد بسیاری به رشد قدی و وزن گیری مناسب کودکان در حال رشد کمک شایانی می کند.

 

کودک و تغذیه

کودکان در حال رشد هستند و همیشه به یک اندازه غذا نمی خورند. تغذیه کودک خود را از پنج گروه غذایی مهم تامین کنید. این گروه های مهم غذایی عبارتند از غلات، میوه ها، سبزیجات، لبنیات، منابع پروتئینی گیاهی و حیوانی و چربی های سالم. خوردن غذاهای متنوع از هر گروه نه تنها از مغذی بودن برنامه غذایی کودک مطمئنتان می کند بلکه باعث می شود کودک بتواند از طعم ها و بافت های مختلف غذایی لذت ببرد. وقتی برای تغذیه کودکتان برنامه ریزی می کنید می توانید از انتخاب های غذایی متفاوت که در گروه های غذایی وجود دارد بهره بگیرید. برای کودکتان وقت بگذارید که با اعضای خانواده غذا بخورد و غذاهای او را تزئین کنید.

 

کودک و بازی

کودک برای پدر و مادر هم کودکی می آورد. وقتی با کودک بازی می کنید باعث شخصیت دادن به آن می شوید و حتی خود نیز به دوران کودکی خود برمی گردید. برایش قصه بخوانید، شعر بخوانید، از او بخواهید که شما را همراهی کند. وقت زیادی از شما نمی گیرد ولی حس محبت، حضور در جمع و … را برای او فراهم می کنید و فرزندتان راحت تر در اجتماع ظاهر می شود. همچنین با برنامه ریزی برای کلاس های ورزشی مناسب سن کودکتان؛ استقامت، تعادل، چابکی، هماهنگی و قدرت در بدنش را بالا ببرید.

 

کودک و احساسات

احساسات کودکان را نادیده نگیرید. آن ها دارای افکار و احساسات مختص خودشان هستند و این برای نحوه ی رفتار با آنها بسیار مهم است. کودکان همه چیز را می فهمند و درک می کنند. هیچ وقت در مقابل فرزندتان منفی بافی نکنید چون تاثیر مستقیمی بر ذهن و روح او خواهد داشت. زندگی سالم را برایش برنامه ریزی کنید و در رسیدن به اهدافش او را همراهی کنید.

هفته ملی کودک

Sending
User Review
5 (1 vote)
    به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

دیدگاه های شما

مهدی ۱۷ مهر ۱۳۹۷

ممنون از شما مطالب خیلی عالی و جالبی بودند