هنگام سفر از سلامت آب مصرفی مطمئن شوید

خانه » اخبار » هنگام سفر از سلامت آب مصرفی مطمئن شوید
یک متخصص اطفال با بیان این که اسهال و استفراغ یکی از شایع‌ترین بیماری‌های فصل تابستان است که از عوامل بروز آن مصرف آب آلوده است، از خانواده‌ها خواست تا در هنگام سفر از سلامت آب مصرفی خود اطمینان حاصل کنند.

دکتر محمدحسین توحیدی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، شایع‌ترین بیماری‌های عفونی اطفال در فصل گرم تابستان را "گاستروآنتریت" یا همان "اسهال و استفراغ" نام برد و تصریح کرد: گاستروآنتریت علل مختلفی دارد که از عمده‌ترین علل آن می‌توان به عوامل ویروسی و میکروبی، آلودگی مواد غذایی اعم از آب، میوه و غیره اشاره کرد.
وی افزود: مهمترین خطر این بیماری به ویژه در فصل تابستان که خصوصاً اطفال را تهدید می‌کند، کم‌ آبی بدن است که می‌تواند برای اطفال خطرناک باشد.
این متخصص اطفال به خانواده‌ها توصیه کرد: والدین و خانواده‌ها برای پیشگیری از بروز این بیماری حتماً به سالم بودن آب مصرفی توجه داشته باشند و به ویژه هنگام سفر در تابستان‌، قبل از مصرف آب از سلامت آن اطمینان حاصل کنند.
وی همچنین پرهیز از مصرف میوه‌های نشسته و شست‌وشوی دستان قبل از مصرف هرگونه ماده خوراکی، نگهداری مواد غذایی در یخچال و قرار ندادن آنها به مدت طولانی در بیرون از یخچال را از دیگر عوامل پیشگیری از این بیماری برشمرد.
توحیدی‌فر از خانواده‌ها خواست تا در صورت بروز اسهال و استفراغ در افراد خانواده، حتماً برای درمان و جایگزینی آب و املاحی که بدن از دست داده است، به پزشک مراجعه کنند چرا که به دنبال این بیماری، نه تنها آب بدن بلکه املاح بدن نیز از دست می‌رود.

وی مناسب‌ترین داروی مورد استفاده از سوی خانواده‌ها در چنین شرایطی را استفاده از محلول "ا.آر.اس" خواند و اظهار کرد: برای استفاده از این دارو، یک بسته از محلول را در یک لیتر آب حل کرده و بعد از نگهداری در جای سرد مثل یخچال، در موقع تشنگی از این محلول به جای آب استفاده کنند.
وی پرهیز از مصرف غذاهای بسیار چرب و بسیار شیرین را نیز به بیماران توصیه کرد و افزود: مایعاتی مانند دوغ و عرق نعنا برای این بیماران مفید است ولی مایعات شیرین و شربت‌های شیرین وضعیت بیمار را بدتر می‌کند.
توحیدی‌فر از علائم بیماری به اسهال، استفراغ، بی‌حالی، دل‌ درد و ضعف اشاره کرد و ادامه داد: بعضاً در مواردی که اسهال میکروبی باشد، علائمی مانند تب شدید و تشنج نیز مشاهده می‌شود.
این متخصص اطفال در پایان نیز با بیان این که "تیفوئید" و "وبا" نیز از دیگر بیماری‌های شایع فصل تابستان است، تاکید کرد: این بیماری‌ها امروز غالباً به صورت موردی و نادر مشاهده می‌شود و با علائمی مانند تب، اسهال و استفراغ همراه است.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط مستقیم