هوس های غذایی که رژیمتان را خراب می کنند

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » هوس های غذایی که رژیمتان را خراب می کنند

حقیقت هایی درباره هوس های غذایی

ولع خوردن یک غذا به این معنا نیست که بدن شما به آن ماده ی غذایی نیاز دارد.  هوس خوردن یک غذا، مقدار کمی با نیاز بدن و مقدار زیادی با فعالیت شیمیایی مغز سرو کار دارد. این هوس ممکن است مربوط به بافت یک غذا (ترد ، نرم) و یا مزه (شیرین ، نمکی) آن باشد، اما همه در یک چیز مشترک هستند و آن برهم زدن برنامه ی غذایی شما است.


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

بستنی

معمولا افرادی که زیاد هوس غذا می کنند، کسانی هستند که BMI بالایی دارند. جای تعجب ندارد، چون غذاهای چرب بییشتر مورد توجه قرار می گیرند. ترکیب خنکی، خامه و شیرینی، بستنی را تبدیل به غذایی می کند که مقاومت در برابرش سخت است اما خوردن آن هم حسابی برایتان خرج بر می دارد. یک وعده معمولی بستنی وانیلی حدود ۲۳۰ کالری دارد.

پیشنهاد بهتر: نصف فنجان بستنی کم چرب، کالری بسیار کمتری دارد.
بستنی و رژیم

چیپس سیب زمینی

ترکیب شوری و تردی، جذابیتی فوق العاده به چیپس سیب زمینی می دهد. با توجه به طعم یک پاکت یک اونسی، چیپس سیب زمینی دارای حداقل ۱۵۰ کالری است. خوردن یک بسته ی بزرگ ۸ اونسی حدود ۱۲۳۰ کالری برای شما به دنبال دارد.

چیپس سیب زمینی و فامیل مشهورش سیب زمینی سرخ کرده، از غذاهایی هستند که زیاد هوسشان به سراغ افراد می آید، اما تمام کردن کل یک بسته در یک چشم بهم زدن می تواند نشانه کمبود چربی های سالم در بدن باشد. یکی از موارد مهم امگا ۳ است، بدن ما این اسید چرب را به صورت طبیعی تولید نمی کند، بنابراین برای دریافت مقدار مورد نیاز روزانه باید غذاهایی مانند سالمون، و دیگر ماهی های چرب استفاده کنیم. ممکن هم هست که در کل چربی های سالم بدنتان کم شده باشد که در این صورت باید به سراغ غذاهای بهبود دهنده چربی های سالم نظیر آجیل ها و روغن زیتون بروید.

پیشنهاد بهتر: قطعات کرفس و هویج را در حموص بگذارید و میل کنید. با این کار تردی آن را حفظ کردید و کالری کمتری استفاده کردید. همین طور مقدار قابل توجهی مواد مغذی به بدن خود رسانده اید.
چیپس سیب زمینی و رژیم

شکلات

بیشتر زنان عادت به خوردن شکلات دارند و این کار را به طور منظم انجام می دهند. این درست است که خوردن شکلات روی خلق و خو بسیار تاثیر گذار است.اما فراموش نکنید همین شکلات می تواند صدها کالری به میزان کالری مصرفی روزانه اضافه کند.

اگر دائما خود را در حال شکلات خوردن یافتید، ممکن است دچار افسردگی باشید و با این کار سعی در خود درمانی داشته باشید. ۲۸ گرم شکلات تلخ سطح سروتونین و دوپامین که به نام مواد شیمیایی احساس خوب نیز شهرت دارند را تقویت می کند. علاوه بر این شکلات حاوی منیزیم و تئوبرومین، دو ترکیبی که نشان داده اند می توانند سطح هورمون های استرس را کاهش و آرامش بخشی به عضلات را بهبود دهند است.

پیشنهاد بهتر: از شکلات های تلخ که درصد کاکائو بالایی دارند، استفاده کنید. با این کار، هم کالری کمتری استفاده کردید و هم اینکه این نوع کاکائو برای قلبتان نیز مفید است.
شکلات و رابطه آن با رژیم

پاپ کورن

گاهی اوقات نشستن و فیلم دیدن، باعث می شود هوس کنید پاپ کورن بخورید. حافظه تاثیر زیادی در هوس های غذایی دارد، قبلا در حال دیدن فیلم از خوردن پاپ کورن لذت برده اید و حالا نیز پیشنهاد خوردن دوباره را رد نمی کنید. پاپ کورن ساده، یک میان وعده ی سالم است. اما معمولا پاپ کورن هایی که در بسته بندی به فروش می رسد، با روغن نارگیل درست می شوند و سس کره ای به آنها اضافه می شود. در نتیجه پاپ کورن سالم تبدیل به هیولایی با ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری می شود.

بدن برای اینکه درست عمل کند به سدیم و گلوکز نیاز دارد – دو ماده مغذی که با ورزش کردن سریع خالی می شوند، مخصوصا اگر خیلی عرق کنید. پس اگرهوس یک میان وعده نمکی کردید شاید بدنتان است که می گوید این موارد نیاز به ریکاوری دارند. شاید به همین دلیل است که بیشتر نوشیدنی های ورزشی هم حاوی نمک هستند هم قند.

پیشنهاد بهتر: پاپ کورن را ساده استفاده کنید.
پاپ کورن و کم کردن کالری

دونات ها

اگر رژیم هستید، دونات برای شما مانند میوه ی ممنوعه است. همین ممنوع بودن دلیل کافی برای هوس کردن را فراهم می کند. تحقیقات نشان داده است که خوردن غذاهای دلخواه در یک هفته و سپس کنار گذاشتن آن ها در هفته ی بعد، الگویی یو یو شکل به وجود می آورد و ممکن است هوس کردن را شدت ببخشد. اگر واقعا هوس خوردن غذایی را دارید، مقداری از آن خوردن بهتر از کنار گذاشتن کاملش است. مشکل دونات ها این است که مواد مغذی بسیار کم و کالری بسیار بالایی دارند.

پیشنهاد بهتر: نان سبوس دار با کره ی بادام زمینی
دونات و چاقی

گوشت قرمز

آیا احساس می کنید یک وعده بدون داشتن یک قطعه گوشت وعده نمی شود؟ خبر خوب این است که برای رسیدن به وزن سالم مجبور نیستید گوشت را کنار بگذارید. فقط قطعه ی گوشت درست را انتخاب کنید. یک استیک معمولی حدود ۷۰۰ کالری دارد (اگر چربی آن را کم نکنید، ممکن است بیشتر هم باشد ).

پیشنهاد بهتر: از گوشت چرخ کرده کم چرب استفاده کنید.
گوشت و لاغری

پیتزا

پیتزا یکی از غذاهای محبوب در سراسر جهان است و مزایایی هم برای سلامتی دارد. یک برش، معمولی حدود ۱۲ گرم پروتئین و ۲٫۵ گرم فیبر دارد. اما هر برش پیتزا، حدود ۲۸۰ کالری دارد. ( اگر مواد زیاد شود، می تواند بیشتر هم باشد )

پیشنهاد بهتر: پیتزا را خودتان در خانه درست کنید. از گوشت و پنیر پیتزای کم چرب، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و دیگر سبزیجات استفاده کنید.
پیتزا

ماکارونی

ماکارونی در بیشتر کشورهای جهان جزو ۵ غذای برتر است. مشکل اینجاست که بیشتر مردم از نوعی ماکارونی استفاده می کنند که با آرد تصفیه شده تهیه می شود. ماکارونی ساده تنها یک پنجم ماکارونی سبوس دار فیبر دارد. این یعنی ماکارونی سبوس دار، می تواند انرژی پایدار تری به شما بدهد. سس ماکارونی هم از جمله موارد رژیم کش است. بعضی سس ها حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری دارند.

پیشنهاد بهتر: ماکارونی سبوس دار با سسی که پایه ی آن سبزیجات است، استفاده کنید.
ماکارانی و چاقی

سیب زمینی سرخ کرده

آیا همراه با غذا سیب زمینی هم می خورید؟ همین سوال کافیست تا هوس خوردن سیب زمینی سرخ کرده در شما بیدار شود. یک وعده ی بزرگ سیب زمینی سرخ کرده، معادل یک همبرگر کالری داشته باشد( ۵۰۰ کالری ).

پیشنهاد بهتر: به جای سیب زمینی، سالاد بخورید و یا اگر اراده ای آهنین دارید، سیب زمینی سفارش دهید اما تنها پنج یا شش عدد استفاده کنید.
سیب زمینی سرخ کرده

گاهی هوس یک خوردنی خاص می تواند در واقع پیامی مهم از طرف بدنتان باشد، در این مقاله می خواهیم ۱۱ مورد از این موارد را برای شما شرح دهیم تا با دیدی بازتر به آنها نگاه کنید.

هوس یخ می کنید؟

بعضی ها واقعا از جویدن یخ لذت می برند. اما اگر دیدید خیلی هوس یخ یا چیزهای سرد می کنید ممکن است نشانه ای از کم خونی باشد. هوس یخ یک نوع پیکا است – میل به خوردن چیزهای غیر غذایی مانند خاک یا صابون  و با سطح پایین آهن در ارتباط است. محققان فرض را بر این می گذارند که خوردن یخ به صورت موقت جریان خون در مغز را بالا می برد و کندی مربوط به کمبود آهن را جبران می کند.

هوس چیزهای شیرین می کنید؟

روز و شب در رویای خوردن انواع شیرینی ها هستید؟ اگر چنین است باید مدت زمان بیشتری را به خوابیدن اختصاص دهید. تحقیقات نشان داده افرادی که تغییری کوچک حتی حدود نیم ساعت کاهش در خوابشان رخ می دهد روز بعد ۵۵۰ کالری ممکن است کالری اضافی دریافت کنند و این کالری اضافی از مرغ کبابی و بروکلی نیست. محققان می گویند افراد از غذاهای شیرین به عنوان راه حلی سریع برای مبارزه با احساس خستگی شان استفاده می کنند. متاسفانه این راه حل عمر کوتاهی دارد و در طولانی مدت سطح خستگی تان را افزایش نیز می دهد.

هوس پنیر می کنید؟

پنیر یکی از مواد اصلی بیشتر غذاهای محبوب است. این ماده خوشمزه و ذوب شده حاوی L- تریپتوفان است ترکیی که خلق و خو را بهبود می بخشد و احساس آرامش را تقویت می کند. پس اگر حس می کنید بیشتر مواقع هوس یک پیتزای پنیری یا ماکارونی و پنیر کرده اید ممکن است نشانه نیاز به مقداری آرامش باشد. یک وعده به اندازه می تواند روی کاهش استرس و احساسی بهتر تاثیر داشته باشد، اما اگر هوس به غذاهای پنیری تان فروکش نمی کند و دائما ادامه دارد می تواند نشانه مشکلات شناختی با تمرکز و حافظه نیز باشد. در یک تحقیق مشخص شد افراد مبتلا به اختلال نقص توجه بیش فعالی دو برابر دیگران هوس پنیر می کنند.

هوس نوشابه می کنید؟

بسیاری از افراد هستند که قسم می خورند یک روز بدون نوشابه نمی توانند سر کنند. با اینکه از طعم شیرین و گازدار نوشابه لذت می برید اما چیزی که بیشتر بدنتان به دنبال آن می باشد کافئین است. یک وعده نوشابه حاوی ۳۰ میلی گرم کافئین است، این مقدار برای بیدار کردنتان کافیست بدون اینکه عصبی شوید. یک دلیل کمتر شایع هوس کردن نوشابه کمبود کلسیم است. اسید فسفریک موجود در نوشیدنی گازدار می تواند می تواند کلسیم و منیزیم را از استخوان ها بشوید، و یک دور باطل تخلیه و ولع به مصرف را بسازد.

هوس آب می کنید؟

اگر خیلی تشنه هستید ممکن است فقط دچار کمبود آب شده باشید و بدنتان می گوید یک بطری آب بردار و این کمبود را جبران کن. اما اگر تمام مدت احساس تشنگی می کنید و آب می نوشید ممکن است مشکل عمیق تر باشد مانند دیابت. تشنگی و دفع ادرار شدید، از اولین نشانه های این است که سطح انسولینتان بهم ریخته است. قند اضافی که در خونتان تجمع کرده باعث می شود کلیه در این فرآیند بیش از حد کار کند. وقتی بدن نمی توانند پا به پای قند پیش برود مقداری از آن را توسط ادرار دفع می کند، که همین باعث می شود احساس تشنگی کنید.

هوس چوب شور می کنید؟

هوس نمک کردن می تواند نشانه کمبود مواد معدنی باشد. خانم هایی که گزارش داده اند هوس به خوردن نمکشان بسیار بالا است مشخص شده که بیشتر در خطر کمبود کلسیم، منیزیم و زینک قرار دارند. بعلاوه هوس سیری ناپذیر به نمک می تواند نشانه بیماری آدیسون یا سندرم بارتر باشد، مخصوصا اگر هوس غذایی همراه با دیگر نشانه ها از جمله خستگی، کاهش وزن، و رنگ رفتگی پوست باشد.

هوس غذاهای تند می کنید؟

خوردن غذاهای تند می تواند سریعترین راه بدن برای کنار آمدن با حرارت بالا باشد، شاید به همین دلیل باشد که مردم کشورهای گرمسیری به خاطر عشقشان به غذاهای تند معروف هستند. شاید درست به نظر نیاید، اما خوردن غذای های تند به صورت موقت سوخت و ساز بدنتان را بالا می برد، همین باعث می شود بیشتر عرق کنید و در نتیجه زودتر دمای بدنتان کاهش پیدا کند. خوردن غذاهای تند می تواند به خاطر افزایش سطح آدرنالین نیز باشد. برخی افراد به بالا بردن آدرنالین عادت می کنند و این به نوعی اعتیاد در آنها بدل می شود.

هوس همه چیز می کنید؟

هوس شدید برای هر غذایی ( اما معمولا میان وعده ها ) معمولا با گرسنگی اشتباه گرفته می شود در حالی که نشانه کم آب شدن بدن است. احساس تشنگی آخرین نشانه کم آب شدن بدن است. متاسفانه ما معمولا سیگنال هایی که بدن ارسال می کند را بد تعبیر می کنیم. دفعه بعد که چنین احساسی داشتید ابتدا یک لیوان آب بنوشید کمی منتظر بمانید تا مطمئن شوید واقعا گرسنه هستید یا خیر.

آجیل ها

در مهمانی ها، خوردن یک مشت آجیل کار ساده ای است اما همین آجیل مخلوط بو داده شده، می تواند بیش از ۸۰۰ کالری انرژی داشته باشد.

پیشنهاد بهتر: از آجیل هایی که پوست دارند، استفاده کنید. این آجیل ها سرعت خوردن را کم می کنند.
رابطه آجیل ها با کاهش وزن

قهوه

هوس خوردن قهوه چیزی فراتر از یک هوس ساده است، چون قهوه خاصیتی اعتیاد آور دارد. بعضی افراد بدون خوردن قهوه، حس می کنند نمی توانند کامل هوشیار شوند. خوشبختانه قهوه کالری خاصی ندارد البته تا زمانی که به آن شکر و خامه اضافه نکرده باشید.

پیشنهاد بهتر: در قهوه ی خود از شیر کم چرب یا شیر سویا استفاده کنید.
نقش قهوه در کاهش وزن

حمله ی ساعت ۳ میان وعده

اگر ساعت ۳ ماشین میان وعده شروع به هشدار دادن کرد، بدانید دچار افت قند خون بین دو وعده شده اید. متاسفانه یک کلوچه ی شکلاتی با اینکه کالری بالایی دارد، فقط می تواند برای مدتی کوتاه این حس را از بین ببرد.

پیشنهاد بهتر: از میان وعده هایی مانند پنیر کم چرب روی کراکر های سبوس دار استفاده کنید که ترکیب پروتئین و دانه های کامل باشد. میان وعده های سالم، کمک می کند کمتر درگیر هوس های غذایی شوید و همچنین باعث می شوند بیشتر پایبند رژیم بمانید.

ناخنک های عصبی

گاهی هوس های غذایی از روی گرسنگی نیست و جنبه ی عصبی دارد. برای مثال احساسات ناخوشایند مانند استرس و اضطراب. به این حالت، خوردن احساسی می گویند و اگر درگیر این مشکل هستید و هرچند وقت این کار را انجام می دهید، رژیم خود را تضعیف می کنید.

پیشنهاد بهتر: سعی کنید از روش های کنترل استرس استفاده کنید. یوگا یا مدیتیشن کار کنید. و یا در این موقعیت ها، غذاهای آزاد را به جای غذاهای پرکالری استفاده کنید.
ناخنک عصبی و علل پرخوری

یک روز بد

خوردن احساسی، در پایان یک روز بد اتفاق می افتد. در این موقعیت ممکن است برای کاهش احساس اندوه و غم،  به غذاهای پرکالری رو بیاورید. خوردن احساسی در موارد شدید، موجب می شود فرد حتی وقتی پر شده است، نیز به خوردن ادامه دهد.

پیشنهاد بهتر: برای فروکش کردن احساسات خود، به جایی غیر از یخچال مراجعه کنید. با دوستی که از او آرامش می گیرید تماس بگیرید، به موزیک مورد علاقه خود گوش دهید و یا آنچه در فکرتان است را در یک دفترچه بنویسید.
خوردن احساسی

کنترل کردن هوس های غذایی: خوردن میان وعده

اگر زمانی که گرسنه هستید، هوس های غذایی  به سراغتان می آیند میان وعده های سالم بین وعده های اصلی بخورید. خوردن درست و از روی برنامه ی میان وعده ها، کمک می کند کمتر گرسنه شوید و هوس های غذایی از شما دور شود. این را فراموش نکنید که هر میان وعده باید کمتر از ۲۰۰ کالری داشته باشد. انتخاب های خوب عبارتند از ماست با میوه های تازه، تخم مرغ آب پز، اسموتی میوه.

خوردن میان وعده

کنترل کردن هوس های غذایی: پیاده روی

همه می دانیم که پیاده روی باعث سوزاندن کالری و کاهش وزن می شود اما به تازگی مشخص شده است که پیاده روی کمک می کند کمتر شیرینی جات بخورید. در یک تحقیق مشخص شد افرادی که ۱۵ دقیقه پیاده روی می کنند، نسبت به افرادی که ۱۵ دقیقه استراحت می کنند، کمتر میل به خوردن شکلات دارند.

کنترل هوس غذایی

کنترل هوس های غذایی: رژیم کم کربوهیدرات

تحقیقات نشان داده است که کسانی که در برنامه ی غذایی خود بیش از حد کربوهیدرات مصرف می کنند هنگام رژیم گرفتن و زمانی که غذایشان محدود می شود، بیشتر درگیر هوس های غذایی می شوند. اما افرادی که به آرامی کربوهیدرات برنامه غذایی خود را کم کرده و به حد متعادل رسانده اند، در برابر هوس های غذایی مقاوم تر بوده و در رژیم گرفتن نتایج بهتری کسب کرده اند.

رژیم کم کربوهیدرات و لاغری

کنترل هوس های غذایی: مقداری خوش گذرانی

گاهی اوقات مقاومت کردن بیش از حد، در برابر غذاهای دلخواه باعث تحریک بیش از پیش هوس های غذایی می شود. برای اینکه کمتر دچار این مشکل شوید، می توانید گاهی یکی از میان وعده های خود را به غذای دلخواهتان اختصاص دهید تا بتوانید اشتیاق خود به چنین غذاهایی را کنترل کنید. البته مواظب باشید که کالری آن وعده، بیش از حد  بالا نرود.

کنترل هوس غذاهای ناسالم

۱۰ انتخاب که هوس غذا خوردن را بیشتر می کند!

هوس خوردن برای کسی که سعی دارد وزن کم کند مانند حرفی زشت می ماند.

مهم نیست ” همین الان می خواهم ” شما چیست – پیتزا، برگر، بستنی، کیک –

مطمئنا در این زمان درگیر کشمکش بین کاری که دوست دارید انجام دهید

( خوردن غذایی که هوس کردید ) و کاری که باید انجام دهید ( خوردن سبزیجات ) هستید.

متاسفانه اینکه بیشتر عادات ما در طول روز، منجر به تشدید و زیاد شدن هوس های غذایی می شود حقیقت دارد.

اما به این معنا نیست که کاری از دستتان بر نمی آید.

بیاموزید بزرگترین این اشتباهات کدام است تا آن ها را تصحیح کنید.

در مورد صبحانه کوتاهی می کنید

شاید صبح که بیدار می شوید احساس گرسنگی نداشته باشید.

اما با نخوردن صبحانه، مقداری کالری کاری می کند در ادامه هوس های ناسالم غذایی به سراغتان نیاید.

در یک تحقیق مشخص شد دختران دارای اضافه وزنی که صبحانه ای حاوی ۳۵۰ کالری که حداقل ۱۳ گرم آن پروتئین بود می خوردند، کمتر از کسانی که صبحانه را نادیده می گرفتند دچار هوس خوردن غذاهای شیرین و اغوا کننده می شدند.

محققان مطمئن نبودند دلیل اصلی این رفتار چیست؟

اما احتمال داده می شود پروتئین باعث تحریک آزاد سازی هورمون دوپامین می شود.

ماده ای شیمیایی که در قسمت پاداش مغز قرار دارد و به کنترل هوس خوردن کمک می کند.

نصف فنجان پنیر محلی، دو تخم مرغ آب پز یا یک فنجان بلغور جو دوسر پخته شده با دو قاشق غذاخوری کره بادام زمینی می تواند چاره ساز باشد.

وعده ای که استفاده می کنید خیلی بزرگ است

دلتان هوس کیک کرده، می روید کمی بخورید و با این مسئله مشکلی هم ندارید.

اما سه تکه برمی دارید، در صورتی که تنها نیمی از آن را می خواستید.

در تحقیقی که روی ۱۰۴ دانش آموز انجام شد، مشخص شد کسانی که میان وعده های کوچک مانند چیپس، پای سیب و شکلات استفاده می کنند به اندازه ی کسانی که از همین غذاها در سایز های بزرگ تر استفاده می کنند راضی می شوند.

گروه دوم  ۷۸ درصد بیشتر کالری مصرف می کند.

پس سایز وعده خود را پایین بیاورید و از آن لذت ببرید، سپس ۱۵ دقیقه صبر کنید تا ببینید میلتان فروکش می کند یا نه.

چیزی نمی خورید

دلتان شیرینی می خواهد؟

یک کاسه توت فرنگی ( یا میوه ی شیرین دیگر ) را امتحان کنید.

چیپس هم می خواهید؟ پسته ی بدون نمک که هنوز درون پوسته است را امتحان کنید.

ماریسا مور، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی می گوید:

“تنها برای برآورده کردن میلتان کافیست جایگزینی سالم انتخاب کنید.”

هوس های غذایی عمر کوتاهی دارند و زود فراموششان می کنید.

با یک میان وعده ی سالم می توانید به سلامت خود کمک کنید.

این یک کار دو سر برد است.

اگر میل به چیپستان را فقط چیپس برآورده می کند مقدار مشخصی از آن را جدا و آرام آرام میل کنید و لذت ببرید.

گاهی اوقات باید برای خودتان تفریح هم داشته باشید.

نمی دانید چرا دلتان هوس غذایی را کرده

کریستین پالومبو، عضو هیات علمی دانشگاه کنیاک می گوید: نمی توانید جلوی خود را بگیرید که پفک پنیری نخورید.

تا ندانید چرا، نمی توانید کاری در موردش بکنید.

پالومبو توصیه می کند دفترچه ی یادداشتی درباره هوس های غذایی تان درست کنید.

فقط کافیست وقتی میل به خوردن غذا سراغتان آمد بنویسید در آن لحظه چه حسی داشتید، استرس داشتید؟ بی حوصله، افسرده، و یا خسته بودید؟

در نهایت می توانید دلایل اصلی را پیدا کنید و با برطرف کردن آن ها جلوی این اتفاق را بگیرید.

غذایی را که هوس کردید، با غذایی سالم جایگزین نمی کنید

وقتی دلتان می خواهد غذایی را بخورید نباید طوری رفتار کنید که یا این غذا یا هیچ.

می توانید شعله ی این میل را بخوابانید، کافیست این وعده ی کوچک و پرکاری را با یک وعده ی بزرگ و سالم جایگزین کنید.

این کار جواب میدهد، چون هم توانسته اید بیشتر غذا بخورید و هم غذایی سالم و کم کالری میل کردید.

اما چگونه این کار را بکنیم؟

فرض کنید به یک رستوران رفته اید و به جای اینکه خودتان را با سیب زمینی سرخ کرده پر کنید، یک تکه مرغ سوخاری و سالاد میل کنید.

هرچقدر بیشتر سالاد بخورید سریع تر میلتان فروکش می کند.

احساس گناه می کنید

اگر تولد دوستتان باشد و آنجا کیکی هم باشد که از آن یک تکه خوردید، احساس رضایت می کنید یا گناه؟

لذت بردن از یک غذای خوشمزه به جای احساس شرم و خجالت، می تواند کلید کار باشد.

تحقیقات نشان داده کسانی که بابت خوردن غذا خود را سرزنش نمی کنند و از آن لذت می برند کنترل بیشتری روی برنامه و عادات خود دارند.

دلیل می خواهید؟

وقتی احساس گناه می کنید می خواهید به نحوی افکار خود را نادیده بگیرید.

شاید همین کار اثری معکوس بدهد و به بیشتر غذا خوردن منجر شود.

قدرت اراده خود را امتحان می کنید

استفاده از قدرت اراده همیشه هم کار نمی کند.

اگر تسلیم شوید باعث می شود احساس شکست خوردگی کنید.

یک استراتژی برای پیروز شدن: حواستان را پرت کنید.

یک تحقیق نشان داد سه دقیقه انجام بازی ( تتریس )، قدرت هوس غذایی را کاهش می دهد و حتی از صبر کردن و تحمل کردن هم بهتر جواب می دهد.

حتی ۱۵ دقیقه پیاده روی هم می تواند این هوس را از بین ببرد.

هوس های غذایی لحظه ای هستند و زیاد دوام ندارند، فقط کافیست در این مدت خود را مشغول کنید.

اسباب وسوسه را اطراف خود نگه می دارید

نمی توانید هر روز با کلوچه هایی که در آشپزخانه و جلوی چشمتان است مبارزه ی ذهنی را ادامه دهید.

از دل برود هر آنکه از دیده رود، اینجاست که خوب جواب می دهد.

فرض کنید ساعت ۱۰ شب است و دلتان هوس کلوچه کرده، مطمئناً نمی روید بیرون تا یک کلوچه بخرید!

از طرفی دیگر اگر چیزی مانند کلوچه همیشه جلوی چشمتان باشد و به صورتتان زل بزند، دست آخر می روید و کلوچه می خورید.

اگر خانواده تان عادت دارد همیشه چنین غذاهایی را بخرد و داشته باشد حداقل می توانید آنها را دور از چشم خود نگه دارید.

می توانید آنها را پشت ظرف میوه و سبزیجات نگه دارید تا اول چشمتان آن ها را ببیند.

رژیم سخت می گیرید

نیت خوبی دارید: در تلاشید وزن کم کنید، با خود می گویید خوردن شیرینی و همبرگر گناه است و باعث چاقی می شود.

اما درکتان از رژیم نیز مهم است.

معمولا کسانی که رژیم های سخت می گیرند،روی بعضی غذاها ( معمولا نان، برنج ، شیرینی ) خیلی سختگیری می کنند و این سختگیری بیشتر از کسانی است که فقط می خواهند وزنشان ثابت بماند.

اما این افراد خود را از غذاهایی محروم می کنند که تمام مدت دوست داشتند!

حسرت نخوردن چنین غذاهایی کم کم جمع می شود و ناگهان با یک انفجار منجر به پرخوری می شود.

در طول رژیم به خود هر روز فرصت نفس کشیدن هم بدهید.

چه بخواهید وزن کم کنید، چه نخواهید قدرت هوس غذایی را نمی توان دست کم گرفت.

از اینستاگرام یا پینترست استفاده می کنید

دوستتان و یا صفحه ای که در آن مشترک هستید عکسی از یک غذای خوشمزه گذاشته!

دیدن عکس غذاها لذت بخش است اما شاید مجبورتان کند بلند شوید و به اولین رستوران سر راهتان بروید.

تحقیقات جدید نشان داده دیدن عکس غذاهای پرکالری باعث افزایش فعالیت در بخش پاداش دهی مغز می شود.

اگر نمی توانید در برابر چنین عکس هایی مقاومت کنید، حداقل عکس هایی ببینید که غذایی سالم را به نمایش گذاشته اند و یا می توانید در این برنامه ها کسانی را دنبال کنید که عادت به خوردن غذایی سالم دارند ( حتی میتوانید Health را در اینستاگرام و پینترست دنبال کنید ).

شاید دلتان خواست غذایی جدید و سالم را امشب امتحان کنید.

چگونه از هوس های غذایی پیشگیری کنیم؟

پیشگیری ازهوس های غذایی یکی از بزرگ ترین چالش های درمان اعتیاد است، چون معمولا باعث می شود اعتیادهای گذشته دوباره عود کنند. برای مثال، از دست دادن کنترل هوس دلیل اصلی عود کردن دوباره مشکل سیگاری ها و کسانی است که الکل مصرف می کرده اند. مثال دیگری از قرار گرفتن در معرض هوس های غذایی و تجربه آنها عادات غذایی و افزایش وزن است. توانایی مدیریت هوس ها در پیشگیری از بازگشت به پرخوری و اضافه وزن مجدد نقش بسیار کلیدی و مهمی دارد.

وسوسه زمانی ایجاد می شود که موقعیت دارای نشانه های تحریک کننده باشد، طوری که فرد پاداشش را جلوی چشمانش ببیند و هدف بلند مدتی که به خاطر آن اعتیادش را ترک کرده به فراموشی بسپرد. عدم توانایی برای مقاومت در برابر میل درونی باعث اتخاذ تصمیمات اشتباه می شود. شکافی بین اولویت و چیزی که در لحظه دلتان می خواهد به وجود می آید، فرد می داند که تحت تاثیر هوس خود قرار دارد اما چون توانایی مقاومت در برابرش را ندارد دچار لغزش می شود.

ترجیحات ما به نشانه هایی مانند بوی شیرینی، صدای افتادن یخ در لیوان نوشابه و دیدن بستنی حساس است. این نشانه ها با مورد استفاده قرار دادن آنها در گذشته مرتبط است. برای مثال اگر بوی شیرینی با مورد استفاده قرار دادنش در گذشته ارتباط داشته باشد، بوی شیرینی در زمان حال نیز میل فرد به خوردنش را افزایش می دهد. وقتی یک فرد نشانه غذایی را تجربه می کند ( برای مثال بوی شیرینی ) در خود میل به خوردنش را حس می کند. حضور این هوس باعث می شود ترجیح فرد به سمت شیرینی برود.

نشانه های محیطی مانند محرک هایی عمل می کنند که پرخوری و خوردن غذای ناسالم را افزایش می دهند. بر اثر تکرار حضور در فضای تحریک آمیز و وسوسه برانگیز، احتمال بازگشت فرد به پرخوری و عادات ناسالم بیشتر و بیشتر می شود. علت تاثیر نشانه های محیطی، واکنش روانی ای است که ما به صورت آگاه یا ناخودآگاه به آنها داریم.

در کوتاه مدت، قرار گرفتن در معرض نشانه ها توضیح می دهد که چرا عود کردن مشکل فرد همواره با نشانه های محیطی تحریک می شود و چرا مدیریت نشانه ها می تواند بدون فشار روانی از ضربه های وسوسه برانگیز جلوگیری کند. مدیریت نشانه ها یک تکنیک رفتاری درمانی شایع است. این نوع از کنترل خود، بیشتر برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که ترجیح می دهند در موقعیت هایی که باعث تحریک هوسشان می شود قرار نگیرند. برای مثال کسی که عادت به مصرف مداوم پیتزا دارد سعی می کند زیاد به سمت فست فودها نرود.

برای اینکه تا جای ممکن از تحت تاثیر قرار گرفتن توسط هوس ها جلوگیری کنید ابتدا باید عوامل تحریک کننده را شناسایی و سپس سعی کنید طوری برنامه ریزی داشته باشید که تا جای ممکن در معرض آنها قرار نگیرید. اینکه همیشه از نشانه ها و موقعیت های تحریک آمیز در امان باشیم غیر ممکن است. بنابراین به فکر باشید تا در صورت اتفاق، راهی برای دور کردن ذهنتان از آنها داشته باشید. گاهی نوشیدن یک لیوان آب می تواند نجاتتان دهد، به همین سادگی!

Sending
User Review
4.25 (16 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

~∆ ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

امیدوارم بتونم وزنم رو کم کنم 🙂🌻

آروین ۲۳ دی ۱۳۹۶

عالی بود