واژه رغبت و واژه گرسنگی

خانه » رژیم ها » رژیم تثبیت » واژه رغبت و واژه گرسنگی

 آیا می دانید چرا چاق ها بیشتر از نیازشان می خورند؟
علت حقیقی این است که چاق ها بین این دو واژه تفاوتی قائل نیستند.
واژه گرسنگی به معنی نیاز و واژه رغبت به معنی تمایل به خوردن است.
در واقع تفاوت بین این دو واژه در این است که گرسنگی احساسی درونی و ناشی از کمبود انرژی دریافتی است که فرد را به سوی خوردن تحریک می کند. این احساس واقعی بوده و در اثر: ۱ – کمبود قند خون و ۲ – کوچک شدن حجم معده ایجاد می شود.
امّا رغبت (میل به خوردن) ، یک نوع تحریک درونی به سوی دریافت مواد غذایی بدون وجود نیاز واقعی یا کمبود حقیقی قند است و این رفتاربیشتر جنبه ارثی دارد. به همین علت است که متخصّصین تغذیه می گویند بهتر است افراد چاق پس ازدریافت نیازشان بلا فاصله سفره را ترک کنند. زیرا اگر سر سفره بمانند به خوردن ادامه می دهند. آیا می دانید چرا؟
چون احساس سیری نمی کنند و علت آن این است که احساس سیری در سه حالت ایجاد می شود :
۱ـ پر شدن معده
۲ـ افزایش قند خون
۳ـ سپری شدن ۲۰ دقیقه از زمان آغاز غذا خوردن
ولی افراد چاق سر سفره احساس سیری نمی کنند زیرا معده این افراد از ماده ای استرچ مانند ایجاد شده و علاوه بر این بزرگ است به طوری که اگر همه غذا های موجود در سفره را بخورند باز هم پر نمی-شود. به این ترتیب تا اینجا یکی از عوامل احساس سیری حذف شد.
و اما قند خون: دستگاه گوارش ما حدودا”دو ساعت وقت نیاز دارد که غذای مصرف شده را هضم وجذب کرده و به قند تبدیل کند تا بتواند احساس سیری ایجاد کند. پس افراد چاق تا زمان تامین قند خون می توانند بخورند (دو ساعت).
سوم اینکه چاق ها آنقدر سریع غذا می خورند که ظرف ده دقیقه اول غذای خود را تمام کرده و اجازه نمی دهند که ۲۰ دقیقه لازم سپری شده و احساس سیری طبیعی در آن ها ایجاد شود.
به این دلیل است که چاق ها همیشه باید با احساس رغبت و میل به خوردن سفره را ترک کنند. این یک حقیقت تلخ است که افراد چاق ملزم به قبول آن هستند واحادیث زیادی در این مورد وجود دارد.از جمله:
نَحْنُ قَوْمٌ لا نَأکُلْ حَتّی نَجُوعْ وَ إذا اَکَلْنَا لا نَشْبَعْ
ما قومی هستیم که تا گرسنه نشویم دست به غذا نمی زنیم و اگر غذا خوردیم قبل از اینکه سیر شویم دست از غذا خوردن بر می داریم.
بنابراین چاق ها به محض اینکه حس کنند نیازشان از غذا را برطرف کرده اند باید سفره را ترک کنند.
افراد چاق باید کم کم عادت کنند که بتوانند رغبت و میل به خوردنشان را پایمال کنند. اما مگر می شود امیال و رغبت ها را پایمال کرد؟
اگر انسان به اهمیت کاری ایمان پیدا کند نه گفتن برای او آسان می شود.
برای درک مطلب این مثال را می زنم:
اکثر خانم ها عاشق طلا هستند و بهر قیمتی که شده با وام و قرض و غیره آن را می خرند ، ولی اگر یکی از همین خانم ها روزی سوار تاکسی شود و بطور اتفاقی متوجه سرویس طلایی شود که مسافر قبلی در تاکسی جا گذاشته آیا با همه عشقی که به طلا دارد آن را برای خودش برمی دارد؟ غیر ممکن است که دست به این کار بزند. با اینکه عاشق طلا است، فرصت خوبی است و شانس به او رو آورده بود. پس این همه میل و رغبت چه شد؟ ایشان توانست با آرمان های اسلامی و انسانی که دارد رغبت هارا پایمال کند. زیرا اسلام می گوید به مال دیگران دستبرد نزنید و سرقت نکنید که خداوند سارق را دوست ندارد.
بنابراین ما می توانیم میل و هوس های خود را پایمال کنیم، به شرط اینکه آرمان های والاتری داشته باشیم که بتواند با آن رغبت ها مقابله کند و فرمان های بخور بخور را سرکوب کند.به این ترتیب می-توانیم از کلمه “نه” در زمان مناسب استفاده کنیم.
عزیزان اراده ارثی نیست، ما با اراده قوی یا ضعیف به دنیا نمی آییم. اراده اکتسابی است. بنابراین اراده ضعیف را می توان تقویت کرد، مردم فکر می کنند که خیلی از خصوصیات و رفتارهای انسان غیر قابل تغییر است امّا آدمی بطور شگفت انگیزی یک موجود سازگار است. افراد چاق می توانند بیاموزند رفتارهای غذایی خود را تغییر دهند و روش خوردن را کنترل کنند واگر توانستند که رفتارهای غذایی را کنترل کنند می توانند به وزن دلخواه برسند.
از آن مهم تر این است که می توانند با تغییر رفتارها از دست آورد آن (وزن جدید) تا آخر عمر نگه داری کنند.
شاد، سالم، خوش اندام وسر افراز باشید
دکتر محمد صادق کرمانی

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*