ورزش در دوران شیمی درمانی به کوچک شدن تومورها کمک می کند

خانه » اخبار » ورزش در دوران شیمی درمانی به کوچک شدن تومورها کمک می کند

محققان آمریکایی می گویند: ورزش کردن در دوران شیمی درمانی می تواند به طور قابل توجهی به کوچک شدن تومورها کمک کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، ترکیب ورزش با شیمی درمانی می تواند اثرات ضد سرطانی داروها را بیشتر از درمان صرف افزایش دهد.

محققان دانشگاه «پنسیلوانیا» در آمریکا در مطالعه ای با مقایسه افرادی که در حین شیمی درمانی ورزش می کردند با افرادی که تنها تحت شیمی درمانی های معمول قرار داشتند، متوجه شدند که تومورهای افرادی که در حین شیمی درمانی ورزش می کردند پس از دو هفته به طور قابل توجی کوچکتر شده بود.

محققان معتقدند که این می تواند به این دلیل باشد که ورزش با افزایش خون رسانی باعث می شود که خون بیشتری که محتوی داروی شیمی درمانی است به تومورها برسد.

به گزارش رویترز،محققان می گویند: ورزش به همراه شیمی درمانی باعث کوچک شدن تومورها می شود و به این ترتیب بیماران می توانند از دوز کمتری از داروی شیمی درمانی استفاده کنند و اثرات جانبی کمتری را تحمل کنند.

آنها خاطر نشان کردند: نتیجه این مطالعه راه را برای ابداع داروهایی که اثرات ورزش را تقلید می کند، هموار سازد. داروی شیمی درمانی «دوکسوروبیسین» (Doxorubicin) دارویی است که معمولا برای درمان سرطان استفاده می شود.

این دارو علاوه بر عوارض جانبی مانند ریزش مو، اسهال، تهوع و استفراغ که به همراه دارد همچنین می تواند باعث آسیب به سلول های قلب و در طولانی مدت نارسایی قلبی شود. پیش از این نیز مطالعات نشان داده بودند که یک ورزش قبل از دریافت شیمی درمانی می تواند سلول های قلب را از اثرات سمی دوکسوروبیسین محافظت کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط مستقیم