وقتی عشقتون غذا باشه، نه گفتن سخت می شه!

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » وقتی عشقتون غذا باشه، نه گفتن سخت می شه!

%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d9%87

 

 

arrow-download-iconدانلود فایل صوتی مقاله

یه روز خانمی که می شناختمش بهم گفت مادر، عمه یا مادربزرگی که برای نشون دادن عشقش مجبورتون می کنه بیش از حد غذا بخورید فقط یک کلیشه و مثال نیست بلکه این افراد تو خیلی از خانواده ها وجود دارن. اونا واقعا فکر می کنند که هرچی بیشتر غذا بپزن، بیشتر عشقشون رو نشون دادن و شما هم هرچی بیشتر بخورید عشق بیشتری به اونا دارید. تو خانواده ی این خانم، دوست داشتن و یه تیکه بزرگ لازانیا با هم مساوی بودند و این، ارثی بود که مادربزرگ خانواده به جا گذاشته بود. قرعه آشپزی و مهمونی  به هر کسی که می افتاد، پا جای پای مادر بزرگ می ذاشت. در کنار فراوونی غذا تو این خانواده وسواس و نگرانی نسبت به وزن هم وجود داشت. اقوام نزدیک، دائما در حال وزن کردن خودشون و گرفتن رژیمای غذایی بی پایه و اساس بودند. حتی اون عضو خانواده که مسئول پخت و پز و غذا دادن به بقیه بود هم، متوجه افزایش وزن یا کاهش وزن بقیه اعضا می شد.

با اینکه تصمیم کاهش وزن نهایتا بستگی به خودمون داره، اما همگی نیاز به کمک و حمایت داریم. احتیاج داریم که دیگران بدونند چه کاری می خوایم انجام بدیم و به هدفمون احترام بذارن. شما می خواید اطرافیانتون به تغییرات ضروری مسیر زندگی و هدفی که انتخاب کردید کمک کنند.

اگه کاهش وزن به این معنیه که تا یه مدت، جمعه ها ناهارو کنار پدر و مادر یا مادربزگ نباشید، یا از دستپخت مادرتون به اندازه ای که قبلا می خوردید نخورید، ممکنه اعضای خانواده از این کارتون ناراحت بشن. اگه کاهش وزن به این معنیه که برای دیگران جذاب تر جلوه کنید، ممکنه همسرتون زیاد تو این مسیر حمایتتون نکنه. حتی گاهی اگه کاهش وزن باعث بشه به مرور از بهترین دوستتون ظاهر بهتری پیدا کنید، ممکنه حس کنید اون فرد هم در برابر کاهش وزنتون مقاومت نشون میده. خانواده و دوستاتون شما رو همینطور که هستید می خوان یا میشه گفت به این شکل عادت کردن، پس اگه حس کردید دوست ندارن تغییر کنید و روال قبل رو ادامه بدید تعجب نکنید.

مسلما نباید خودتونو از فعالیتای اجتماعی با خانواده یا دوستان جدا کنید، اما باید تو تصمیم خودتون محکم باشید. اگه برای غذا خوردن به خونه پدر و مادر یا دوستانتون می رید مطمئن بشید اونا می دونن شما مواظب چیزی که می خورید هستید. اگه دوستاتون برای آخر هفته می خوان بیرون برن و شما هم می خواید همراهشون برید، باید بدونن کاهش مقدار غذاهای پرکالری و نوشیدنیای قندی یکی از راه هاییه که برای کاهش وزن و سالم تر شدن استفاده می کنید. پس از اونها درخواست کمک و حمایت کنید.

رسیدن به وزن سالم، به اراده قوی و حمایت بالا نیاز داره. وقتی دنبال حمایتید رو به همسر، پدر و مادر و بهترین دوستاتون می کنید. درسته، اونا می تونن کمکتون کنند اما اینو یادتون باشه: اونا همونطور که هستید دوستون دارند، اونا وقتی اضافه وزن داشتید هم دوستون داشتن. اگه پزشک به شما بگه برای در امون موندن از بیماری ها و سالم موندن باید وزن کم کنید، بعضی از بهترین دوستا و فامیلاتون ممکنه مقاومت نشون بدن چون این یه تغییره. شاید اونا قصد خراب کردن اهدافتونو نداشته باشن، فقط براشون سخته این نوع تغییرو قبول کنند. اگه حس می کنید واکنش اطرافیان اینطوریه، پس نمی تونن منبع حمایت خوبی باشن.

دوستان و خانواده می تونند خیلی شما رو دوست داشته باشن و برای اینکه می خوان همونی که هستید بمونید، دلایل خودشونو داشته باشن. شاید متوجه نیستند که چاقی و اضافه وزن چقدر براتون سخته یا شاید شما رو خیلی جدی نگرفتن. شایدم فکر می کنن اگه موافقت کنند که باید وزن کم کنید، به احساساتتون ضربه زدن و از روی ادب ترجیح می دن تایید نکنند که به کاهش وزن نیاز دارید. به خاطر همینه که گاهی، کسانی که بیشترین انتظارو از اونا دارید حمایتتون نمی کنند. ممکنه به عنوان هدیه، یه بسته شکلات بگیرید یا از طرف مادرتون برای بیشتر غذا خوردن تحت فشار باشید. تو چنین شرایطی باید اونقدر قوی باشید که تحت تاثیر نظر اونا قرار نگیرید. بیشتر مواقع این افراد حتی نمی دونند با کارشون به شانس موفقیتتون آسیب می زنند و اگه به روشون بیارید ممکنه ناراحت بشن.

اما اگه تونستید اینقدر دل و جرات پیدا کنید که عادتای ضعیف غذایی رو کنار بذارید تا وزن اضافی تون رو کاهش بدید. یا اینکه وزن سالم رو تثبیت کنید و سالمتر بشید، می تونید دل و جرات لازم برای ایستادن در مقابل هر کسی که می خواد جلوتون رو بگیره بدست بیارید. نمیشه همیشه خوشایند دیگران، عمل کرد. شاید کمی خود خواهی باشه اما این نوع از خودخواهیه که می تونه زندگی تون رو نجات بده. معنیش این نیست که دوستا و خانواده تون رو دوست ندارید یا واکنشی به عشق اونا ندارید، بلکه یعنی به همون اندازه به سلامت خودتونم اهمیت می دید. از اونا به خاطر غذای خوبشون و اینکه شما رو همونطوری که هستید دوست دارن تشکر کنید و طوری رفتار کنید که متوجه بشن دقیقا چه کاری می تونن بکنند تا حامی شما باشن. شما هم برای اونا همین کارو بکنید.


کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )
امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*