وقتی ورزش میکنید مغزتان چنین است

وقتی ورزش میکنید مغزتان چنین است - - - ورزش و زیبایی

وقتی ورزش میکنید مغزتان چنین است - 2 - - ورزش و زیباییهمه میدانیم فعال بودن و مرتب ورزش کردن مزایای زیادی برای سلامت قلب و قوی شدن عضلات دارد. پس جای تعجب نیست که متخصصان تغذیه و ورزش به افراد توصیه میکنند در طول هفته حتما برنامه ای برای انجام ورزش های هوازی و قدرتی داشته باشند. اما جالب است بدانید مزایای ورزش تنها محدود به بدن نمیشود و چیزی فراتر از آن است. در ادامه لیستی بلند از تاثیر مثبت ورزش روی روان را برای شما میگوییم.

ورزش مغز را از استرس دور و از افسردگی جلوگیری میکند

موسسه کارولینسکا در سوئد تحقیقات جدیدی در مورد بررسی رابطه ی ورزش و کاهش استرس انجام داده است. وقتی محققان روی موش ها آزمایش انجام میدادند، متوجه شدند موش هایی که با سطح بالایی از پروتئین در ماهیچه ها آموزش داده شده اند سطح بالایی از آنزیم KAT نیز دارند. این آنزیم به کاهش استرس کمک میکند. این یعنی کسانی که خوب ورزش میکنند و عضله میسازند راحت تر میتوانند استرس را از خود دور کنند و از افسردگی در امان باشند.
عضلاتی که ورزش داده میشوند ماده ای تولید میکنند که اثرات مفیدی روی مغز دارد. در واقع عضلات آنزیمی تولید میکنند که بدن را از مواد مضر تصفیه میکند. بنابراین در این زمینه عملکرد عضله مانند کبد و کلیه است.

میتواند کاری کند خلاقیتتان فوران کند

ورزش نه تنها باعث میشود استرستان کم شود و شادتر باشید، بلکه کمک میکند ایده های بیشتری نیز به ذهنتان بیاید. استفان هاو دکتر، و متخصص فیزیولوژی و تغذیه میگوید: هر زمان که میدوم بهترین ایده ها به ذهنم می آید. البته لازم نیست حتما کیلومتر ها بدوید تا از این مزایا برخوردار شوید.
محققان دانشگاه استنفورد به این نتیجه رسیده اند که انجام یک کار ساده مانند پیاده روی نیز میتواند قدرت خلاقیت را تا 60 درصد افزایش دهد.

ورزش تیز هوشتان میکند

پژوهش ها نشان میدهد کسانی که بیشتر ورزش میکنند حجم سلول های خاکستری مغزشان افزایش میابد. سلول های خاکستری مغز برای حافظه بسیار مهم هستند. دیگر تحقیقات نیز نشان داده اند حجم سلول های خاکستری افراد فعال در قسمت های فرونتال، تمپورال و پاریتال مغز بیش از دیگران است.
آرتور کرامر، روانشناس در دانشگاه ایلینوی میگوید: قسمت فرونتال مغز روی چیزی که مردم به آن سطح بالاتر شناخت میگویند بسیار تاثیر دارد. لوب فرونتال جایی است که ما با آن تصمیم گیری میکنیم، مشکلات را حل میکنیم، رفتارها را کنترل میکنیم و احساسات را تنظیم میکنیم. قسمت تمپورال مسئول حافظه، احساسات، شنیدن، آموختن و زبان است. قسمت پاریتال نیز مسئول پردازش اطلاعات حسی و جایی است که کلمات به هم میپیوندند تا جملات را بسازند و افکار ما را بیان کنند.

ورزش به صورت جدی روی اعتماد بنفس تاثیر میگذارد

ورزش کردن در کنار اینکه بدنتان را تغییر میدهد روی نگرشتان به خود نیز تاثیر میگذارد. 70 درصد از کسانی که هر روز ورزش میکنند درباره اندام خود احساس خوبی دارند این در حالی است که تنها 50 درصد از کسانی که در هفته یک روز ورزش میکنند چنین گزارشی داده اند. این یعنی با اضافه کردن تعداد روزهایی که ورزش میکنید میتوانید تا میزان زیادی اعتماد بنفس پیدا کنید. برای داشتن اعتماد بنفس مهم این است که ابتدا دیدتان نسبت به خودتان مثبت باشد، ورزش میتواند سریع این کار را برایتان انجام دهد.

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*