هرآنچه باید درباره HIV یا ایدز بدانیم

بیماری ها، مقالات

HIV ویروسی است که به واسطه برخی مایعات در بدن پخش می شود و به سیستم ایمنی بدن حمله می کند به خصوص سلول های CD4 که معمولا با عنوان سلول های T نام برده می شوند. با مرور زمان HIV می تواند بسیاری از این سلول ها را از بین ببرد طوری که بدن نتواند با عفونت ها و بیماری ها مقابله کند.

این سلول های ویژه به سیستم ایمنی برای مقابله با عفونت ها کمک می کنند. HIV درمان نشده تعداد سلول های T را در بدن کاهش می دهد. این آسیب به سیستم ایمنی، مقابله با عفونت ها و بیماری های دیگر را برای بدن سخت تر و سخت تر می کند. عفونت ها یا سرطان ها از فرصت پیش آمده و ضعف شدید سیستم ایمنی استفاده می کنند و این پیام را ارسال می کنند که فرد دچار ایدز است. در ادامه می خواهیم بیشتر درباره ایدز و مراحل مختلف HIV صحبت کنیم.

ایدز

 

HIV چیست؟

HIV به معنای نقص سیستم ایمنی بدن انسان است. HIV ویروسی است که در صورت درمان نشدن می تواند منجر به سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز شود. برخلاف برخی دیگر از ویروس ها بدن نمی تواند به صورت کامل از HIV حتی با درمان خلاص شود. بنابراین همین که دچار HIV شدید، تمام طول عمرتان درگیرش هستید. در بلند مدت نیز سیستم ایمنی بدن بسیار ضعیف خواهد شد و نمی تواند با بیماری ها مقابله کند. در این شرایط  تشخیص داده می شود که فرد به ویروس ایدز مبتلا شده است.

در حال حاضر هیچگونه درمان موثری برای ایدز وجود ندارد اما با مراقبت های پزشکی کافی HIV را می توان کنترل کرد. دارویی که برای درمان HIV استفاده می شود درمان ضد ویروسی یا ART نام دارد. اگر افراد مبتلا به HIV داروی ART را آنگونه که تجویز شده دریافت کنند، مقدار ویروس HIV در خونشان می تواند غیر قابل تشخیص شود.

اگر غیر قابل تشخیص باقی بماند فرد مبتلا می تواند عمر طولانی داشته باشد، زندگی سالمی بسازد و همچنین خطر انتقال HIV به شریک HIV منفی از طریق رابطه جنسی وجود نداشته باشد.  قبل از تولید ART در اواسط سال ۱۹۹۰ افراد مبتلا به HIV ممکن بود طی تنها چند سال به ایدز مبتلا شوند. امروزه وقتی فردی مبتلا به HIV شناخته می شود قبل از پیشرفته شدن بیماری درمان می شود طوری که حتی می تواند در کنار کسی که به HIV مبتلا نیست زندگی کند.

 

شروع ایدز می تواند ۱۰ سال طول بکشد

شروع ایدز از زمان آلوده شدن به ویروس HIV، می تواند تا ۱۰ سال طول بکشد. بنابراین فرد آلوده به HIV ممکن است تا سال ها ظاهری سالم باشد و خود نیز احساس سلامت کند اما این فرد در این دوران نیز می تواند ویروس را به شخصی دیگر منتقل کند. داروهای جدید می توانند به فرد کمک کنند برای مدت زمان بیشتری سالم بماند ولی فرد همچنان مبتلا به HIV است.

 

HIV از کجا می آید؟

دانشمندان یک نوع از شامپانزه در آفریقای مرکزی را به عنوان منبع عفونت HIV در انسان ها شناسایی کردند. دانشمندان بر این باورند که ورژن شامپانزه ویروس نقص ایمنی به نام SIV به انسان انتقال پیدا کرده است. وقتی انسان ها این شامپانزه ها را برای گوشتشان شکار می کردند و با خون آلوده آنها تماس برقرار کردند به HIV مبتلا شدند. تحقیقات نشان دادند HIV اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی از میمون ها به انسان ها منتقل شده است. طی دهه ها این ویروس به آرامی در آفریقا پخش شده و بعدها به سایر نقاط دنیا راه یافته است.

 

ایدز از چه راه هایی منتقل می شود؟

۱-مایعات آلوده بدن فرد مبتلا به HIV

HIV از طریق رد و بدل شدن هر گونه مایعات بدن آلوده به HIV منتقل می شود. انتقال در تمام مراحل بیماری می تواند صورت بگیرد. ویروس HIV مایعات بدن از جمله خون، اسپرم (و مایعات قبل از انزال)، ترشحات واژن، شیر مادر وجود دارد.

ایدز

 

۲-روابط جنسی

HIV بیشتر از راه های جنسی انتقال پیدا می کند. دلیلش هم این است که در روابط جنسی هم مایعات و هم مسیرهای باز به سمت بدن حضور دارند. دخترها به دلیل بافت واژینال خود، بیشتر در خطر آلوده شدن به HIV قرار دارند چون نازک تر و حساس تر از خانم های بالغ هستند.

 

۳- عفونت های منتقله از راه جنسی

افرادی که دچار عفونت های منتقله از راه جنسی می شوند، بیشتر در خطر ابتلا به HIV و همین طور انتقال آن به دیگران هستند. چنین افرادی باید هرچه سریع تر به دنبال درمان عفونت خود باشند و یا روش های ایمن تر (استفاده از کاندوم) نزدیکی را امتحان کنند. همچنین شخص دوم را نیز از مشکل خود مطلع کنند.

اگر افراد نزدیکی نداشته باشند، خطر انتقال ویروس HIV می تواند کاهش پیدا کند. همچنین استفاده از کاندوم و یا نزدیکی بدون دخول نیز می تواند خطر انتقال را کاهش دهد. تنها راهی که می توانید کاملا مطمئن شوید انتقالی صورت نمی گیرد، این است که از هرگونه تماس جنسی پیشگیری کنید.

 

۴- افرادی که به خود مواد مخدر تزریق می کنند 

HIV زمانی که پوست بریده می شود و یا با سوزنی غیر استریل به آن تزریق می شود ممکن است منتقل شود. دیگر موارد انتقال عبارتند از چاقو، تیغ و یا هر وسیله دیگری. افرادی که به خود، مواد مخدر تزریق می کنند و یا با مصرف کنندگان مواد مخدر نزدیکی دارند بیشتر در خطر آلوده شدن به HIV قرار دارند.

 

ایدز از چه طریقی منتقل نمی شود؟

HIV به واسطه بغل کردن، دست دادن، تماس های معمولی روزمره، استفاده از استخر، صندلی توالت، استفاده از یک تخت مشترک، استفاده از بشقاب غذا، گزش حشرات و دیگر پشه ها، سرفه و عطسه کردن منتقل نمی شود.

ایدز

 

HIV چه مراحلی دارد؟

وقتی افراد دچار HIV می شوند و درمانی دریافت نمی کنند معمولا مشکلشان به سه مرحله از بیماری پیشرفت می کند. داروی درمان HIV با نام ART شناخته می شود و اگر بر اساس تجویز مورد استفاده  قرار بگیرد می تواند به افراد در تمام مراحل این بیماری کمک کند. درمان می تواند پیشرفت بیماری از یک مرحله به مرحله دیگر را آهسته و یا پیشگیری کند. همچنین افراد مبتلا به HIV که داروی این بیماری را مصرف می کنند در صورت قابل تشخیص نبودن ویروس در خونشان حتی به واسطه رابطه جنسی نیز خطر انتقال HIV به شریک HIV منفی خود را ندارند.

 

مرحله ۱: HIV حاد

طی ۲ تا ۴ هفته بعد از آلوده شدن به HIV افراد ممکن است بیماری آنفولانزا مانندی را تجربه کنند که چند هفته ای ادامه پیدا می کند. این واکنش طبیعی بدن به آلودگی است. وقتی افراد دچار آلودگی حاد HIV می شوند، مقدار زیادی از این ویروس را در خونشان دارند و فوق العاده واگیردار هستند. اما افراد دچار آلودگی حاد HIV از اینکه دچار این بیماری شدند بی خبر هستند چون ممکن است اصلا احساس بیماری نداشته باشند.

برای اینکه متوجه شویم شخصی دچار آلودگی حاد HIV است، انجام آزمایش آنتی ژن یا آنتی بادی یا آزمایش اسید نوکلئیک ضروری است. اگر فکر می کنید از راه رابطه جنسی یا مواد مخدر در معرض HIV قرار گرفتید و دچار علائمی مانند آنفولانزا هستید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و برای تست تشخیص آلودگی حاد HIV درخواست دهید.

 

مرحله ۲: بدون علامت بالینی

به این دوره آلودگی HIV بدون علامت یا آلودگی مزمن HIV می گویند. در طول این دوره، HIV همچنان فعال است اما در سطح بسیار پایین تولید مثل می کند. افراد در این دوره ممکن است هیچگونه علائمی نداشته باشند و مریض نشوند. برای افرادی که دارو دریافت نمی کنند یا به درمان HIV نپرداختند این دوره می تواند یک دهه یا بیشتر طول بکشد اما برخی نیز ممکن است زودتر از این دوره عبور کنند. افرادی که برای درمان HIV دارو استفاده می کنند ممکن است چندین دهه در این مرحله باقی بمانند.

مهم است بدانید افراد در این مرحله نیز همچنان می توانند HIV را به دیگران منتقل کنند اما همانطور که گفته شد کسانی که دارو مصرف می کنند خطری برای انتقال HIV به شریک HIV منفی خود از طریق رابطه جنسی ندارند. در پایان این دوره بار ویروسی فرد شروع به بالا رفتن می کند و تعداد سلول های T کمتر و کمتر می شود. با این اتفاق فرد به علت افزایش سطح ویروس در بدنش شاهد علائم خواهد بود و به مرحله سوم بیماری منتقل می شود.

 

مرحله ۳: سندروم نقص ایمنی اکتسابی ( ایدز )

ایدز شدیدترین مرحله آلودگی HIV است. سیستم ایمنی افراد مبتلا به ایدز شدیدا آسیب دیده است طوری که دچار چندین نوع بیماری می شوند که بیماری های فرصت طلب نام دارند. بدون درمان، افراد مبتلا به ایدز معمولا تنها ۳ سال زنده می مانند.

علائم معمول ابتلا به ایدز شامل لرز، تب، عرق کردن، غدد لنفاوی ملتهب، ضعف و کاهش وزن می شود. زمانی ایدز در فرد تشخیص داده می شود که تعداد سلول های CD4 به زیر ۲۰۰ سلول در میلی متر بیاید یا فرد دچار برخی از بیماری های فرصت طلب شده باشد. افراد مبتلا به ایدز ممکن است بار ویروسی بالایی داشته باشند و فوق العاده آلوده شوند.

ایدز

 

چگونه بفهمم که دچار HIV هستم یا خیر؟

تنها راه اطمینان حاصل کردن از اینکه آلوده هستید یا خیر انجام آزمایش است. دانستن وضعیت تان مهم است چون کمک می کند انتخاب های سالمی انجام دهید تا از دچار شدن یا انتقال HIV پیشگیری کنید.

برخی افراد ممکن است ۲ تا ۴ هفته بعد از آلودگی بیماری آنفولانزا مانندی را تجربه کنند ( مرحله اول ) اما برخی نیز ممکن است در طول این دوره احساس بیماری نکنند. علائم این دوره شبیه به آنفولانزا  است و شامل تب، لرز، عرق کردن شبانه، گرفتگی عضلات، گلو درد، خستگی، التهاب غدد لنفاوی یا زخم های دهانی. این علائم ممکن است از چند روز تا چندین هفته طول بکشند. در طول این مدت، آلودگی HIV ممکن است در آزمایش HIV خود را نشان ندهد اما افراد مبتلا به شدت واگیر دار هستند و می توانند آلودگی را به دیگران منتقل کنند.

اگر شما هم دچار این علائم هستید بدان معنا نیست که دچار HIV هستید. هر کدام از این علائم ممکن است به دلیل دیگر بیماری ها اتفاق بیفتد اما اگر این علائم را بعد از قرار گرفتن در معرض HIV تجربه کردید سریعا باید به یک پزشک مراجعه کنید. همانطور که گفته شد تنها راه تشخیص قطعی انجام تست آلودگی HIV است.

 

آیا HIV درمانی هم دارد؟

در حال حاضر درمان موثری برای HIV وجود ندارد اما با مراقبت های پزشکی مناسب HIV را می توان کنترل کرد. افرادی که قبل از پیشرفت بیماری متوجه آن می شوند می توانند به کمک درمان های موجود طول عمری شبیه به یک فرد سالم داشته باشد.

Sending
User Review
5 (1 vote)
    به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*