پاسخ به برخی سوالات در مورد ماه رمضان

همه ما ممکن است در مورد برخی از مسائل ماه رمضان سوالاتی داشته باشیم. بعضی سوالات متداول درباره روزه داری در ماه رمضان را توسط متخصصان پزشکی، محققان و پژوهشگران اسلامی پاسخ داده ایم.   فهرست مطالب (کلیک کنید) آیا کسی که دیابت دارد باید روزه بگیرد؟کسانی که فشار خون بالا یا پایین دارند باید […]

پاسخ به برخی سوالات در مورد ماه رمضان - - - عادات غذایی
3.8 از 5

زمان مطالعه 11 دقیقه

تعداد بازدید 6104

تاریخ انتشار

همه ما ممکن است در مورد برخی از مسائل ماه رمضان سوالاتی داشته باشیم. بعضی سوالات متداول درباره روزه داری در ماه رمضان را توسط متخصصان پزشکی، محققان و پژوهشگران اسلامی پاسخ داده ایم.

 

آیا کسی که دیابت دارد باید روزه بگیرد؟

کسانی که دیابت خود را با رژیم غذایی و یا مصرف قرص تحت کنترل دارند میتوانند روزه بگیرند. اما باید با مشورت پزشک این کار را بکنند و اگر قرص استفاده میکنند پزشک باید طوری داروها را تجویز کند که فرد بتواند خارج از زمان روزه داری آنها را مصرف کند. افراد دیابتی که برای کنترل دیابت خود انسولیسن مصرف میکنند نباید روزه بگیرند. اگر غذا نخورم دچار سردرد های شدید میگرنی میشوم و با روزه گرفتن این سردرد ها بدتر هم میشود، آیا باید روزه بگیرم؟ کسانی که میگرنی کنترل نشدنی دارند نباید روزه بگیرند. کنترل سردرد میگرنی با استفاده از داروهای مناسب و تغییراتی در سبک زندگی امکان پذیر است. اگر میتوانید سردرد میگرنی خود را کنترل کنید پیش از ماه رمضان با پزشک خود نیز حتما صحبت کنید.

 

کسانی که فشار خون بالا یا پایین دارند باید روزه بگیرند؟

افرادی که میتوانند به خوبی فشار خون خود را کنترل کنند میتوانند روزه بگیرند. پزشک این افراد میتواند تغییراتی در داروها انجام دهد که بیمار بتواند خارج از ساعات روزه داری قرص های خود را بخورد. کسانی که فشار خون پایین دارند اما سلامت هستند میتوانند روزه بگیرند، این افراد باید به اندازه کافی مایعات و نمک استفاده کنند.

 

آیا روزه برای خانمی که احتمال میدهد باردار است ضرر دارد؟ خانم های باردار باید روزه بگیرند؟

شواهد پزشکی میگوید روزه گرفتن زنان باردار اصلا ایده ی جالبی نیست. اگر خانم بارداری در اوایل دوره ی بارداری احساس سلامتی و با انرژی بودن کند ممکن است بتواند روزه بگیرد. اگر خانم باردار احساس خوبی نداشته باشد اسلام او را از روزه گرفتن معاف میداند و میتواند در زمانی دیگر روزه بگیرد. اگر موفق به این کار هم نشد میتواند فدیه بدهد (یک روش برای جبران یک عمل از دست رفته، از عبادت)

 

آیا ماه رمضان زمان مناسبی برای ترک سیگار است؟

بله، ماه رمضان فرصتی مناسب برای ترک بسیاری از عادات بد است. سیگار برای سلامت بسیار مضر است. یکی از ویژگی های ماه رمضان تصفیه کننده بودن آن است. این فرصت را از دست ندهید.

 

کودکان از چه سنی میتوانند بدون مشکل روزه بگیرند؟

کودکان با رسیدن به سن بلوغ میتوانند روزه گرفتن را شروع کنند. تحمل روزه گرفتن قبل از سن بلوغ دشوار است و البته بسته به نگرش پدر و مادر و سلامت عمومی کودک برای هر شخص فرق میکند. روزه گرفتن برای کودکان زیر هفت تا هشت سال اصلا توصیه نمیشود. خوب است که کودکان را از روزه گرفتن و معنای ماه رمضان آگاه کنیم. میتوانید اجازه دهید کودک برای چند ساعت روزه گرفتن را امتحان کند.

 

آیا در ماه رمضان میتوانم از داروی استنشاقی آسم ( اسپری آسم ) استفاده کنم؟

در مورد این مشکل نظرات مختلفی وجود دارد. برخی میگویند استفاده از اسپری آسم با خوردن و آشامیدن فرق دارد، و در طول روزه داری استفاده از آن مشکلی ندارد. از نظر آنان فرد مبتلا به آسم میتواند روزه بگیرد و هر زمان که احتیاج پیدا کرد از اسپری آسم خود استفاده کند. برخی نیز معتقد هستند اسپری آسم مقداری مایع به ریه ها انتقال میدهد که باعث شکسته شدن روزه میشود. آنها میگویند کسانی که کنترل چندانی روی وضعیت آسم خود ندارند تا زمانی که بتوانند آسم را کنترل کنند نباید روزه بگیرند. اگر آسم دارید و میخواهید روزه بگیرید حتما ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

 

در طول روزه داری میتوانم شنا کنم؟

بله میتوانید اما نباید آب بخورید و سرتان را به طور کامل زیر آب ببرید. شنا، حمام کردن یا دوش گرفتن تاثیری بر روزه ندارد. در تمام این مراحل باید مواظب باشید آب بلعیده نشود چون باعث شکسته شدن روزه میشود.

 

آیا شخصی که انتقال خون میکند میتواند روزه بگیرد؟

خیر به کسی که خون میدهد توصیه نمیشود که روزه بگیرد، این فرد میتواند در روزهای آینده جبران کند.

 

من بطور منظم دارو میخورم، آیا میتوانم روزه بگیرم؟

اگر دارویی که مصرف میکند حتما در زمانی که روزه هستید باید خورده شود نمیتوانید روزه بگیرید. اگر این داروها برای درمان یک بیماری کوتاه مدت است بعدا میتوانید روزه ای که نگرفته اید را جبران کنید. اگر تحت درمانی بلند مدت هستید میتوانید با پزشک معالج خود صحبت کنید که میشود زمان استفاده از داروها را عوض کرد یا خیر. اگر امکان پذیر بود ساعت استفاده را به زمانی که روزه نیستید منتقل کنید. اگر با قطع کردن دارو و انتقال آن به زمان دیگر کنترل بیماری از دست میرود اصلا نباید روزه بگیرید. افرادی هم که توان جبران ندارند میتوانند فدیه بدهند.

 

آیا یک خانم شیرده میتواند روزه بگیرد؟

خیر، اسلام میگوید خانم های شیرده مجبور نیستند روزه بگیرند. آنها میتوانند زمانی که شیردهی به پایان رسید روزه هایی را که نگرفته اند را جبران کنند و یا فدیه آن را بدهند.

 

آیا یک فرد بیمار در طول روزه داری میتواند تزریق دارو داشته باشد؟

در این مورد هم نظرات مختلفی وجود دارد. برخی تزریق دارو، استفاده از قطره های چشم و گوش را مانند آب و غذا نمیدانند و معتقدند روزه را باطل نمیکند. اسلام میگوید فرد بیمار لازم نیست روزه بگیرد.

 

آیا کم آبی شدید بدن میتواند باعث شود روزه ی خود را بشکنیم؟

قبل از روزه گرفتن اگر به اندازه کافی آب ننوشید ممکن است با مشکل کم آبی شدید بدن مواجه شوید. کم آبی میتواند با توجه به شرایط آب و هوایی و فعالیت های روزانه مانند رفتن به سرکار یا کارهای خانه بدتر نیز بشود. اگر بدن مقدار بسیار کمی ادرار تولید کند و یا اصلا تولید نکند و احساس گیجی و ضعف ناشی از کم آبی داشته باشید باید روزه داری را متوقف کنید و آب یا دیگر مایعات بنوشید. اسلام هرگز نمیخواهد برای انجام روزه به خودتان صدمه بزنید. اگر روزه خود را شکستید میتواند در زمانی دیگر آن را جبران کنید.

 

کال تو اکشن

 

من دیالیز میکنم آیا میتوانم روزه بگیرم؟

افراد تحت دیالیز نباید روزه بگیرند و میتوانند به جای روزه فدیه بدهند. دیالیز تقریبا سه بار در هفته انجام میشود و تغییرات زیادی را در سطح مایعات و نمک بدن ایجاد میکند.

کاری از گروه به اندام (دکتر کرمانی)

 

3.8 از 5
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

Tina 1402/01/24

سلام من یک سوال داشتم من بی اشتهایی عصبی دارم نمیتونم یه حجم عظیم غذا رو تو یه وعده مثل سحر بخورم ،سحر اندازه یک بچه غذا میخورم،بعد کم خونی هم دارم راه میرم سرگیجه های متعدد دارم و امروز حتی پاهام خیلی سست شده بود و با توجه به اینکه دانش آموزم و نمیتونم در طول روز استراحت کنم،آیا روزه بر من واجب است؟

کارشناس به اندام 1402/01/25

سلام عزیزم تشخیص این مورد به عهده متخصص هست

-جمشید 1402/01/13

سلام ببخشید من یه سوال داشتم اگه کسی ندونه اذان صبح خوانده شده یا نه بعدش بفهمه که اذان گفتهروزش باطله

کارشناس به اندام 1402/01/14

سلام عزیزم موردی نداره قبل خوردن سحری حتما زمان اذان رو چک کنید

Hani 1400/02/01

عالی بود