چرا دوستانتون سعی دارند برنامه غذایی شما رو خراب کنند؟

خانه » صوت » چرا دوستانتون سعی دارند برنامه غذایی شما رو خراب کنند؟
شیرینی رژیم لاغری دکتر کرمانی

شیرینی رژیم لاغری دکتر کرمانی

 

دانلود فایل صوتی مقاله

پیگیری یه برنامه غذایی و سبک زندگی سالم کار بزرگیه. تصمیم گرفتن هیچوقت ساده نیست و پیگیری یه تصمیم به این معناست که با موانع رسیدن به موفقیت آشنایید و می دونید چطور بهش غلبه کنید.

یکی از سخت ترین موانعی که تو مسیر کاهش وزن وجود داره دوستان و یا حتی اعضای خانواده ای هستند که نظرشون با شما یکی نیست و یا اینکه تصمیمتون رو تهدیدی نسبت به جایگاه خودشون می دونند.

حقیقت اینه که همراهی بقیه افراد می تونه به خوبی روی رفتارهای غذایی ما تاثیر بذاره. تحقیقات نشون داده افرادی که هنگام غذا خوردن از همراهی دوستاشون برخوردارند، نسبت به وقتی که تنها هستند ۳۰ درصد بیشتر کالری دریافت می کنند و تو این قضیه، خانم ها بیشتر از آقایون تحت تاثیر اطرافیان قرار می گیرند.

این نوع تاثیرها حالت های مختلفی داره: همکار مهربونی که همیشه با خودش شیرینی های خونگی میاره و جز اینکه شیرینی هاش رو بخورین انتظار هیچ جواب دیگه ای از شما نداره، دوستی که وقتی تصمیمات سالم شما رو می بینه شروع می کنه به مسخره کردن و خندیدن و یا مادری که همیشه با حجم بالای غذاهاش، عشقش رو بهتون نشون میده.

مهم اینه که بدونیم چطور واکنش های این افرادو کنار بذاریم و مطمئن بشیم تو تصمیممون برای سالم موندن دخالت نمی کنند. در ادامه می خوایم درباره روش هایی صحبت کنیم که با انجامشون می تونید از پس این مانع بربیایید.

۱- به احساس گناهشون اهمیت ندید!

بعضی افراد برای اینکه پرخوری براشون احساس گناه ایجاد نکنه، بقیه رو هم با خودشون وارد بازی می کنند. پس اگه چیزی براتون سفارش دادن که نمی خواستید، محکم باشید، توضیح بدید که گرسنه نیستید و اگه اونا می خوان می تونند به غذا خوردن ادامه بدن. احساس گناه اونا، مشکل خودشونه و شما نباید برای احساس راحتی دیگران خودتون رو درگیر کنید.

۲- اطرافیانتون رو هم با خودتون همراه کنید.

اگه بتونید اطرافیانتان رو تو مسیر سلامتی، با خودتون همراه کنید، درصد موفقیتتون بیشتر میشه. برای این افراد دلایلتون رو بگید و ازشون بخواید باهاتون همراه بشن و اگه دوست نداشتند براشون توضیح بدید که چقدر حمایتشون برای شما اهمیت داره. واضح بگید که منظورتون از حمایت چیه و بهشون بگید با چه کاری می توانند شرایط رو برای شما ساده تر کنند و یا حداقل از سختیش کم کنند.

۳- به نزدیکانتون بگید چرا این تصمیم مهمه!

تو جامعه ای زندگی می کنیم که از غذا برای ارتباط با دیگران استفاده میشه، برای جشن گرفتن، دلسوزی کردن و حتی برای ابراز عشق از غذا استفاده میشه. ما کودکان و افرادی که دوستشون داریم رو تغذیه می کنیم و ممکنه رد کردن تعارف غذایی یه نفر، نشونه رد کردن اهمیت و علاقه ش باشه.

برای همین مهمه به کسانی که براتون اهمیت دارند توضیح بدید این کار رو برای اهمیت سلامتی انجام میدید. وقتی طرف مقابل رو به این درک می رسونید که رد کردن تعارفش، فقط به خاطر تصمیم خودتونه، پس اونها هم از شما حمایت می کنند و ناراحت هم نمیشن.

ترشیجات رژیم لاغری دکتر کرمانی

۴- یادتون باشه ما تمایل داریم چیزی رو بخوریم که می بینیم.

اگه کسی، چه توی خانه و چه محل کار، به شما کیک یا بیسکوییت تعارف کرد مطمئن شید میان وعده سالم خودتون جلوی دستتون باشه. جدی به این فکر کنید که آیا واقعا اون غذا را می خواید یا نه. چون غذایی که به شما تعارف شده به این معنا نیست که باید حتما اونو بخورید. گفتن ” نه ” هیچ ایرادی نداره. شما اون فرد رو رد نکردید، بلکه فقط یه غذا رو رد کردید تا بتونید تو مسیر تصمیم درستی که گرفته بودید بمونید.

 ۵- رابطه ناسالم کسانی که می خوان تصمیمتون رو خراب کنند، با غذا در نظر بگیرید.

همیشه به نظر می رسه افراد دچار اختلال تغذیه، علاقه ای به غذا خوردن ندارن. معمولا برعکس این ماجرا هم ممکنه. برای همین تماشای غذا خوردن دیگران، حس کنترلشون در برابر غذا رو تقویت می کنه. وقتی کسی جلوی اونا غذا می خوره، احساس پیروزی برای صرف نظر کردن از اون کالری رو دارن.

اگه تشخیص دادید طرف مقابلتون چنین رفتاری داره، اول خودتون رو مجبور نکنید به خاطر اون هر غذایی بخورید و بعد از این فرصت استفاده کنید که اختلال تغذیه ش رو با یه عادت سالم تر جایگزین کنید. کنار چنین افرادی بهتره روی چیزی غیر از غذا تمرکز کنید.

نویسنده: دکتر لیندا پاپادوپولوس

منبع:

netdoctor


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی
امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*