چرا نشستن برایمان بد است و چگونه از آن بپرهیزیم؟

تا مدتی پیش صندلی کار خود را به عنوان قطعه ای بی گناه از زمین می دیدید، اما ناگهان تیتر های وحشتناک سرو کله شان پیدا شد. نشستن مانند سیگار کشیدن است! بیماری نشستن رو به رشد است! قبل از اینکه نشستن بکشتتان از آن بپرهیزید! و بعد از این اتفاقات متوجه شدید آن صندلی […]

زمان مطالعه 8 دقیقه

تعداد بازدید 3121

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

چرا نشستن برایمان بد است و چگونه از آن بپرهیزیم؟ - 3 - نشستن - برنامه ریزی رژیم
امتیاز کاربرها
تا مدتی پیش صندلی کار خود را به عنوان قطعه ای بی گناه از زمین می دیدید، اما ناگهان تیتر های وحشتناک سرو کله شان پیدا شد. نشستن مانند سیگار کشیدن است! بیماری نشستن رو به رشد است! قبل از اینکه نشستن بکشتتان از آن بپرهیزید! و بعد از این اتفاقات متوجه شدید آن صندلی آنقدرها هم پاک و معصوم نیست.

” مشخص شده است نشستن برای مدت طولانی خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، تجربه بیماری قلبی و یا انواع سرطان را افزایش می دهد ”


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

 

چرا نشستن برایمان بد است و چگونه از آن بپرهیزیم؟

مشکلات سلامتی

متخصصان بر این نظرند که نشستن به اندازه سیگار کشیدن ضرر دارد، البته اگر ضررش بیشتر نباشد. مشخص شده است که نشستن برای مدت طولانی خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، تجربه بیماری قلبی و یا انواع سرطان را افزایش می دهد.

در یک تحقیق که به مدت 14 سال انجام شد و شامل 185 هزار شرکت کننده می شد، محققان به این نتیجه رسیدند که زمان هایی که صرف نشستن می شود خطر مرگ و میر را بالا می برد. نتایج این تحقیق آنقدر واقعی بود که بیشتر متخصصان آن را تایید کردند و هشدار دادند که نشستن برای مدت طولانی باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی می شود. مخصوصا نشستن روی صندلی تاوان سنگینی برای بدن دارد چرا که اساسا اجازه می دهد بدن به حالت خاموشی برود.

وقتی روی صندلی می نشینید:

  1. عضلاتتان دیگر درگیر نیستند
  2. باسن سفت می شود
  3. ستون فقرات نیز بی تحرک است.
  4. جریان خون زمانی که نشسته اید کند می شود، که می تواند روی عملکرد مغز، سلامت قلب و رشد سلول های قرمز تاثیر بگذارد.
  5.  تاثیر زیادی روی کند شدن تولید آنزیم های چربی سوز و کالری سوز دارد.

بدن انسان برای اینکه تمام طول روز روی صندلی بنشیند ساخته نشده است، ما تکامل یافته ایم تا بایستیم و فعالیت کنیم. وقتی از صندلی بلند می شویم مانند این است که بدن خود را بیدار کرده ایم. ایستادن نیازمند درگیر کردن عضلات بیشتری است و باعث می شود جریان خون فعال شود. در حالت ایستاده هوشیارتر و نیرومند تریم، ران ها بیشتر از هم فاصله دارند و ستون فقرات نیز آزاد است و به راحتی می چرخد.

 

چطور کمتر نشستن را تمرین کنیم

پادزهر نشستن در طول روز، این نیست که تمام روز بایستید. وقتی تنوع حرکت داشته باشیم بدنمان بهترین پاسخگویی را دارد ( پیاده روی، ایستادن، خم شدن و حتی اسکات رفتن ) پیدا کردن راه هایی برای تنوع در نشستن روی صندلی چالش برانگیز است. در ادامه راه هایی را به شما آموزش می دهیم که قادر باشید مقدار زمان نشستن تان را از همین حالا کم کنید.

 

1- وظیفه ای انتخاب کنید که مجبورتان کند بایستید

این کار می تواند صحبت با تلفن، بررسی پرونده ها یا حتی چک کردن شبکه های اجتماعی باشد. وظیفه هر چه باشد آن را بردارید و ادامه اش دهید. انجام بعضی کارها به صورت ایستاده کمک می کند در طول روز کمتر بنشینید.

 

2- یکی از وعده های روز را در حالی که ایستاده اید میل کنید.

غذا خوردن در حالت ایستاده مدتی از زمان نشستن تان را کم می کند. مثلا سعی کنید صبحانه را روی اوپن آشپزخانه میل کنید یا به دنبال میز ناهار خوری باشید که بلند باشد.در حالت ایستاده غذا خوردن به این معنا نیست که باید سریع غذا بخورید یا غذایی نا سالم انتخاب کنید. وقتی ایستاده اید، غذایی سالم درست مانند زمانی که نشسته اید میل می کنید. 3 تا 15 دقیقه را به صورت نشسته روی زمین بگذرانید.

در فرهنگ صندلی گونه این روزها مرسوم نیست که افراد بالغ مدت زمان زیادی را روی زمین بگذرانند. برای بدست آوردن تحرکی که با نشستن روی صندلی از دست می دهیم باید مدتی را روی زمین بگذرانیم. مطمئنا اگر کودکی دارید اون نیز برای خواندن داستان یا بازی کردن به شما ملحق خواهد شد. یک نیمه از بازی ورزشی مورد علاقه خود را نشسته روی زمین تماشا کنید و یا حتی نشسته کتاب بخوانید.

هر شب صندلی میز خود را کنار بکشید تا فردا صبح به شما یادآور شود که مدتی را ایستاده بگذرانید. صبح که از خواب بیدار می شوید به جای نشستن راه بروید و بدن خود را بکشید با این کار هم فعالیت می کنید و هم بدن را به خوبی بیدار می کنید.

چرا نشستن برایمان بد است و چگونه از آن بپرهیزیم؟ - 6 - نشستن - برنامه ریزی رژیم

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

امتیاز کاربرها
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1397/04/05

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*