10 علت سردی بدن حتی در روزهای متعدل و گرم + راهکاری درمان

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » ۱۰ علت سردی بدن حتی در روزهای متعدل و گرم + راهکاری درمان

 همیشه سردتان است؟ دلیل این است…

احساس سرما وقتی کولر روشن است چیزی متفاوت است. اما اگر دائما در حال لرزیدن هستید و یا دست ها و پاهایتان مانند یک تکه یخ هستند در حالیکه اطرافیان از دمای بالای هوا شکایت می کنند، دیگر زمان آن رسیده که به دنبال دلیل بگردید.
هالی فیلیپس (مشاور پزشکی و نویسنده ) می گوید برای خانم ها احساس سرما کردن چیزی شایع است که تا حدی نتیجه ی فیزیولوژی و حساسیت بیشتر به شرایط است که باعث سرما می شود. در ادامه لیستی از عواملی که باعث می شود چنین احساسی کنید را به شما معرفی می کنیم.

چرا همیشه سردم است؟

خیلی لاغر هستید

کمبود وزن – یعنی BMI حدود 18.5 یا پایین تر – به چند دلیل باعث می شود احساس سرما کنید. اول اینکه، وقتی کمبود وزن دارید، فاقد سطح کافی از چربی بدن هستید تا شما را در برابر سرما محافظت کند. مورد دیگر این است که با داشتن چنین وزنی حتما مقدار غذایی که می خورید بسیار کم است و وضعیت تغذیه جالبی ندارید.
درست غذا نخوردن و جا انداختن وعده ها ترمز سوخت و ساز بدن را می کشد، بنابراین به اندازه کافی حرارت بدن تولید نمی کنید. سعی کنید با استفاده از غذاهای کاملی که حاوی مقدار زیادی پروتئین چربی سالم، و کربوهیدرات پیچیده هستند مقداری به وزن خود اضافه کنید.

چرا همیشه سردم است؟

تیروئیدتان تنظیم نیست

برای عدم تحمل سرما غده پروانه ای شکل داخل گلوی خود را مقصر بدانید. دائما احساس سرما داشتن نشان از کم کاری تیروئید است و به این معناست که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. بدون داشتن اندازه کافی از این هورمون، سوخت و سازتان کند می شود و موتور بدنتان دیگر به اندازه گرما تولید نمی کند.
دیگر نشانه های کم کاری تیروئید نازک شدن مو، خشکی پوست و احساس خستگی است. تقریبا 4.5 درصد از آمریکایی ها این مشکل را دارند و این تعداد بین خانم هایی که به تازگی باردار شده اند و یا بیش از 60 سال سن دارند بیشتر است.
اگر شک کرده اید که مشکل تیروئید دارید، باید توسط پزشک معاینه شوید و از شما آزمایش خون گرفته شود تا بتوان 100 درصد تشخیص داد. سپس با تجویز دارو توسط دکتر تیروئید را به حالت تعادل بازگردانید.

چرا همیشه سردم است؟

کمبود آهن دارید

کمبود اهن یکی از دلایل بسیار شایع برای احساس سرمای مزمن است. به این دلیل آهن یک ماده معدنی کلیدی است که به سلول های قرمر خونی کمک می کند اکسیژن را در بدن به حرکت دربیاورند، تا گرما و دیگر مواد مغذی به تمام سلول های سیستم بدن برسد.
بدون داشتن آهن کافی سلول های قرمز خونی درست وظیفه ی خود را انجام نمی دهند بنابراین شما می لرزید. کمبود آهن باعث سست شدن تیروئید می شود و از این رو بسیار حیاتی است. سستی تیروئید منجر به کم کاری تیروئید می شود که این مورد نیز منجر به احساس سرما می شود.
مکمل های آهن کمک می کنند اما بهترین راه برای تقویت آهن دریافتی این است که آن را از طریق غذای سالم بدست بیاورید. گوشت، تخم مرغ، گیاهانی که برگ سبز دارند مانند اسفناج، و غذاهای دریایی گزینه هایی هستند که از آنها استفاده کنید.

چرا همیشه سردم است؟

گردش خون ضعیفی دارید

اگر دست و پاهایتان همیشه مانند یخ است اما باقی بدنتان مشکلی ندارد، ممکن است ایراد از گردش خون باشد که درست به این اندام ها خون رسانی نمی کند. بیماری های قلبی عروقی یکی از دلایل است، این یعنی قلبتان به خوبی خون را پمپاژ نمی کند و یا انسداد شریان ها از رسیدن خون به انگشت های پا و دست جلوگیری می کند.

سیگار کشیدن نیز یکی دیگر از دلایل مشکل در گردش خون است، چون سیگار کشیدن رگ های خونی را تنگ می کند. امکان دیگر شرایطی است که به آن بیماری رینود می گویند که رگ های خونی در دست ها و پاها به صورت موقت تنگ می شوند و احساس سرما می کنید. بیماری رینود با دارو درمان می شود اما برای تشخیصش ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید.

چرا همیشه سردم است؟

به اندازه کافی نمی خوابید

محرومیت از خواب تاثیر ویران کننده روی سیستم عصبی بدن دارد. درست مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد اما تحقیقات نشان داده است که این مشکل در پاسخ به استرس ایجاد شده از درست نخوابیدن ایجاد می شود. یک کاهش فعالیت در هیپوتالاموس جایی که کنترل پنل مغز است و دمای بدن در آنجا تنظیم می شود به وجود می آید.
در اینجا شاید سوخت و ساز نیز مقصر باشد. اگر هنوز بعد از یک شب خواب بی کیفیت احساس خستگی کنید سرعت سوخت و ساز نیز کمتر می شود،گرمای کمتری تولید می شود و جریان خون نیز کند می شود.

چرا همیشه سردم است؟

بدنتان کم آب شده است

بیش از 60 درصد بدن یک فرد بالغ را آب تشکیل داده است و آب به تنظیم دمای بدن کمک می کند. وقتی بدن به اندازه کافی آب داشته باشد، این آب گرما را در خود حبس می کند و به آرامی آزاد می کند که در نهایت منجر به متعادل ماندن دمای بدن می شود. با آب کمتر بدن به حرارت شدید بیشتر حساس می شود.
بدن از راه دیگری نیز گرم تان می کند، به قدرت سوخت و ساز کمک می کند، سیستم سوخت و ساز تنبل به خوبی گرمای بدن را تامین نمی کند. سعی کنید روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید، همچنین سعی کنید قبل و بعد از ورزش زیاد آب بنوشید.

چرا همیشه سردم است؟

به اندازه کافی ویتامین B12 جذب نمی کنید

ماده مغذی که فقط در محصولات حیوانی پیدا می شود نقش بزرگی در جلوگیری از احساس سرما ایفا می کند. بدن برای تولید سلول های قرمز خونی به ویتامین B12 نیاز دارد، که بتواند اکسیژن را به سیستم بدن حمل کند. نداشتن کافی B12 منجر به کم خونی، یا کاهش تعداد سلول قرمز خونی می شود و نتیجه اش هم احساس سرمای مزمن است.
کمبود ویتامین B12 به دلیل برنامه غذایی ضعیف اتفاق می افتد، پس تلاش کنید بیشتر گوشت کم چرب، ماهی و لبنیات مصرف کنید. اما گاهی مشکل جذب ضعیف است، اگر به اندازه کافی از این غذاها مصرف می کنید ولی همچنان لرز دارید به پزشک خود مراجعه کنید تا از شما آزمایش B12 بگیرد.

چرا همیشه سردم است؟

خانم هستید

برای تنظیم دمای ساختمان همیشه با همسر خود و یا دیگر آقایان مشکل دارید؟ جنسیت در احساس سرما تاثیر گذار است. اساسا، خانم ها در گرما از آقایان صرفه جو تر هستند. برای انجام این کار، بدن زنان برنامه ریزی شده تا جریان خون را بیشتر روی اندام های حیاتی مانند مغز و قلب حفظ کند. این یعنی جریان خون به دیگر اندام ها مانند دست و پاها کمتر انجام می شود، به همین دلیل این قسمت های بدن معمولا سرد هستند.

چرا همیشه سردم است؟

دیابت دارید

دیابتی که کنترل و چک نشود، منجر به ایجاد شرایطی می شود که به آن نفروپاتی محیطی می گویند. حمله ثابتی به اعصاب که باعث حساسیت دست و پاها می شود. اگر این مشکل گسترش پیدا کند در دست و پای خود بی حسی و گاهی درد را تجربه خواهید کرد و از آنجایی که این عصب ها مسئول گزارش وضعیت تنظیم دما به مغز نیز هستند دست و پاها احساس سرما نیز می کنند.
نفروپاتی دیابتی به مرور گسترش می یابد، پس ممکن است متوجه نشوید که این مشکل را دارید، اما اگر دیابت دارید و یا نشانه های این بیماری را دارید، سعی کنید مرتب با پزشک در ارتباط باشید.

چرا همیشه سردم است؟

باید حجم عضلانی خود را افزایش دهید

عضله با تولید گرما دمای بدن را ثابت می کند، پس نداشتن حجم عضلانی به اندازه کافی باعث می شود احساس سرما کنید. افزایش بافت عضلانی سیستم سوخت و ساز را نیز فعال تر می کند، که این خود باعث تنظیم دما خواهد شد. برای اینکه همیشه یک پتو روی شانه های لرزان خود نکشید بهتر است که تمرینات قدرتی را وارد برنامه ورزشی خود کنید تا مقداری عضله بسازید.

چرا همیشه سردم است؟

4.1/5 - (28 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

مرجان ۰۵ آبان ۱۴۰۱

سلام دکتر ۱۳ سالمه۱۱ روز ۱۲ روزی میشه که رژیم گرفتم ۶ کیلو کم کردم بدنم همش شروع به سرما می کنه به نظرتون چیکار کنم؟

کارشناس به اندام ۰۷ آبان ۱۴۰۱

سلام مرجان .کمبود آهن کمبود ویتامین کم خوابی کم آبی بدن تنظیم نبودن تیروئید تحلیل رفتن عضله و ماهیچه میتونه علتش باشه اینکه در این مدت زمان کم این میزان کاهش وزن رو هم داشتی بی تاثیر نیست بهتره به پزشک مراجعه کنی تا آزمایش های لازم انجام بشه

علیرضا1 ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر من حساس به سرما مخصوصا سرما کولر هستم یا وقتی محیط بیرون خنک میشه من احساس سرما و لرز از داخل و بالا رفتن ضربان قلبم میشه بدنم هم مخصوصا دست هام و پشت ناحیه سرم سیخ سیخ میشه لطفا راهنمایی فرمائید . با تشکر

کارشناس به اندام ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

سلام آقا علیرضا. از مغزیجات و خوراکی های گرم مثل خرما و عسل و حلوا ارده و.... بیشتر استفاده کن از خوراکیهای آهن دار مثل گوشت و جگر هم بیشتر استفاده کن.این موضوع میتونه علتش تنظیم نبودن تیروئید کم خونی خواب ناکافی گردش خون ضعیف کمبود ویتامین و...باشه به هر حال بهتره که به پزشک مراجعه کنی و آزمایش های لازم رو انجام بدی .

علیرضا ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر من حساس به سرما مخصوصا سرما کولر هستم یا وقتی محیط بیرون خنک میشه من احساس سرما و لرز از داخل و بالا رفتن ضربان قلبم میشه بدنم هم مخصوصا دست هام و پشت ناحیه سرم سیخ سیخ میشه لطفا راهنمایی فرمائید . با تشکر

کارشناس به اندام ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

سلام آقا علیرضا. از مغزیجات و خوراکی های گرم مثل خرما و عسل و حلوا ارده و.... بیشتر استفاده کن از خوراکیهای آهن دار مثل گوشت و جگر هم بیشتر استفاده کن.این موضوع میتونه علتش تنظیم نبودن تیروئید کم خونی خواب ناکافی گردش خون ضعیف کمبود ویتامین و...باشه به هر حال بهتره که به پزشک مراجعه کنی و آزمایش های لازم رو انجام بدی .

فریبا مقدس ۰۸ شهریور ۱۴۰۱

درود بر شما مطالب دکتر کرمانی همیشه کامل و با ارزش هست ممنون از اطلاعات مفیدتون.

کارشناس به اندام ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

ممنون از محبت و همراهی شما 🌹❤

سحری ۰۵ شهریور ۱۴۰۱

سلام.. من جز افراد سرمایی هستم ۲۸ سالمه. حتی تابستون کولر روشن میکنیم من سردم میشه. گوشت و تخم و مرغ ایناهم میخورم زیاد.گرمی هم میخورم به بدنم نمیسازه تاول میزنم. بنظرتون چیکار کنم

کارشناس به اندام ۰۷ شهریور ۱۴۰۱

سلام دوست خوبم از مغزیجات و خوراکی های گرم مثل خرما و عسل و حلوا ارده و.... بیشتر استفاده کن از خوراکیهای آهن دار مثل گوشت و جگر هم بیشتر استفاده کن.این موضوع میتونه علتش تنظیم نبودن تیروئید کم خونی خواب ناکافی گردش خون ضعیف کمبود ویتامین و...باشه به هر حال بهتره که به پزشک مراجعه کنی و آزمایش های لازم رو انجام بدی .

صبا خانی ۲۰ فروردین ۱۴۰۱

سلام من 13 سالمه حدود دوسه ماهی یک بار به شدت سردم میشه و به زمان 10 دقیقه طول میکشه که هرچی خودمو میپوشونم گرمم نمیشه مشکل از چیه؟

کارشناس به اندام ۲۱ فروردین ۱۴۰۱

سلام صبا جان ممکنه دچار افت فشار یا کم خونی میشی به هر حال بهتره که به پزشک مراجعه کنی و آزمایش‌های لازم رو انجام بدی

Z.kh ۱۱ دی ۱۴۰۰

عالی

سمیه ۲۵ آذر ۱۴۰۰

سلام من ۱۵ سالم هست همیشه بدنم سرد هست فقط دست و پاهام سرد نیست کل بدنم سرده سر درد هم میشم و وقتی که یکم در جای سرد باشم بدن درد میگیرم همیشه احساس خستگی و خواب الودگی هم دارم دلیلش چی میتونه باشع ممنون میشم راهنماییم کنید

کارشناس به اندام ۲۸ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ممکنه دلیلش کم خونی یا اختلالات تیروئد باشه به پزشک مراجعه کن و آزمایش‌های مربوط به کم خونی و تیروئید رو انجام بده

زینب کریمی ۲۸ آبان ۱۴۰۰

سلام من کلا سرماییم همش سردم میشه دیگه خسته شدم باید چیکار کنم

کارشناس به اندام ۱۸ آذر ۱۴۰۰

سلام زینب خانم عزیز از مغزیجات و خوراکی های گرم مثل خرما و عسل و حلوا ارده و.... بیشتر استفاده کن از خوراکیهای آهن دار مثل گوشت و جگر هم بیشتر استفاده کن

سحر ۲۴ مرداد ۱۴۰۰

سلام من قبل از بارداری و در بارداری خیلی احساس گرما داشتم ولی بعد از زایمان به شدت سرمایی شدم و اصلا تحمل سرما رو ندارم دیابت بارداری هم داشتم الان علتش چی می‌تونه باشه ممنون

کارشناس به اندام ۰۳ شهریور ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز احتمالا به دلیل بر هم خوردن نظم هورمونی در طول دوران بارداری هست برای اطمینان باید به متخصص مربوطه مراجعه کنید

احمد مختاری نظرلو ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

آیافشارخون پایین باعث احساس سرما می شود؟

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله امکانش هست

دختر ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

من ۱۴ سالمه و کمبود هورمون رشد دارم و همیشه سردمه یکم باد بهم بخوره لرزم میگیره بستنی نمیتونم بخورم . و حتی نوشیدنی یکم سرد باشه هم نمیتونم بخورم موهای بدنم سیخ میشه حمام برام سخته ممکنه از کمبود هورمون رشد باشه اخه قبلا امپول میزدم الان ۶ ماهی هست دیگه نمیزنم یعنی دیگه امپولش موجود نیست لطفا جواب بدین ممنون

کارشناس به اندام ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

دوست خوبم به احتمال زیاد دچار کم کاری تیروئید شدین باید آزمایش بدین و زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید

علی ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

ممنون

فهیمه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

ممنون