10 علت سردی بدن حتی در روزهای متعدل و گرم + راهکاری درمان

 همیشه سردتان است؟ دلیل این است…

احساس سرما وقتی کولر روشن است چیزی متفاوت است. اما اگر دائما در حال لرزیدن هستید و یا دست ها و پاهایتان مانند یک تکه یخ هستند در حالیکه اطرافیان از دمای بالای هوا شکایت می کنند، دیگر زمان آن رسیده که به دنبال دلیل بگردید.
هالی فیلیپس (مشاور پزشکی و نویسنده ) می گوید برای خانم ها احساس سرما کردن چیزی شایع است که تا حدی نتیجه ی فیزیولوژی و حساسیت بیشتر به شرایط است که باعث سرما می شود. در ادامه لیستی از عواملی که باعث می شود چنین احساسی کنید را به شما معرفی می کنیم.

چرا همیشه سردم است؟

خیلی لاغر هستید

کمبود وزن – یعنی BMI حدود 18.5 یا پایین تر – به چند دلیل باعث می شود احساس سرما کنید. اول اینکه، وقتی کمبود وزن دارید، فاقد سطح کافی از چربی بدن هستید تا شما را در برابر سرما محافظت کند. مورد دیگر این است که با داشتن چنین وزنی حتما مقدار غذایی که می خورید بسیار کم است و وضعیت تغذیه جالبی ندارید.
درست غذا نخوردن و جا انداختن وعده ها ترمز سوخت و ساز بدن را می کشد، بنابراین به اندازه کافی حرارت بدن تولید نمی کنید. سعی کنید با استفاده از غذاهای کاملی که حاوی مقدار زیادی پروتئین چربی سالم، و کربوهیدرات پیچیده هستند مقداری به وزن خود اضافه کنید.

چرا همیشه سردم است؟

تیروئیدتان تنظیم نیست

برای عدم تحمل سرما غده پروانه ای شکل داخل گلوی خود را مقصر بدانید. دائما احساس سرما داشتن نشان از کم کاری تیروئید است و به این معناست که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. بدون داشتن اندازه کافی از این هورمون، سوخت و سازتان کند می شود و موتور بدنتان دیگر به اندازه گرما تولید نمی کند.
دیگر نشانه های کم کاری تیروئید نازک شدن مو، خشکی پوست و احساس خستگی است. تقریبا 4.5 درصد از آمریکایی ها این مشکل را دارند و این تعداد بین خانم هایی که به تازگی باردار شده اند و یا بیش از 60 سال سن دارند بیشتر است.
اگر شک کرده اید که مشکل تیروئید دارید، باید توسط پزشک معاینه شوید و از شما آزمایش خون گرفته شود تا بتوان 100 درصد تشخیص داد. سپس با تجویز دارو توسط دکتر تیروئید را به حالت تعادل بازگردانید.

چرا همیشه سردم است؟

کمبود آهن دارید

کمبود اهن یکی از دلایل بسیار شایع برای احساس سرمای مزمن است. به این دلیل آهن یک ماده معدنی کلیدی است که به سلول های قرمر خونی کمک می کند اکسیژن را در بدن به حرکت دربیاورند، تا گرما و دیگر مواد مغذی به تمام سلول های سیستم بدن برسد.
بدون داشتن آهن کافی سلول های قرمز خونی درست وظیفه ی خود را انجام نمی دهند بنابراین شما می لرزید. کمبود آهن باعث سست شدن تیروئید می شود و از این رو بسیار حیاتی است. سستی تیروئید منجر به کم کاری تیروئید می شود که این مورد نیز منجر به احساس سرما می شود.
مکمل های آهن کمک می کنند اما بهترین راه برای تقویت آهن دریافتی این است که آن را از طریق غذای سالم بدست بیاورید. گوشت، تخم مرغ، گیاهانی که برگ سبز دارند مانند اسفناج، و غذاهای دریایی گزینه هایی هستند که از آنها استفاده کنید.

چرا همیشه سردم است؟

گردش خون ضعیفی دارید

اگر دست و پاهایتان همیشه مانند یخ است اما باقی بدنتان مشکلی ندارد، ممکن است ایراد از گردش خون باشد که درست به این اندام ها خون رسانی نمی کند. بیماری های قلبی عروقی یکی از دلایل است، این یعنی قلبتان به خوبی خون را پمپاژ نمی کند و یا انسداد شریان ها از رسیدن خون به انگشت های پا و دست جلوگیری می کند.

سیگار کشیدن نیز یکی دیگر از دلایل مشکل در گردش خون است، چون سیگار کشیدن رگ های خونی را تنگ می کند. امکان دیگر شرایطی است که به آن بیماری رینود می گویند که رگ های خونی در دست ها و پاها به صورت موقت تنگ می شوند و احساس سرما می کنید. بیماری رینود با دارو درمان می شود اما برای تشخیصش ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید.

چرا همیشه سردم است؟

به اندازه کافی نمی خوابید

محرومیت از خواب تاثیر ویران کننده روی سیستم عصبی بدن دارد. درست مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد اما تحقیقات نشان داده است که این مشکل در پاسخ به استرس ایجاد شده از درست نخوابیدن ایجاد می شود. یک کاهش فعالیت در هیپوتالاموس جایی که کنترل پنل مغز است و دمای بدن در آنجا تنظیم می شود به وجود می آید.
در اینجا شاید سوخت و ساز نیز مقصر باشد. اگر هنوز بعد از یک شب خواب بی کیفیت احساس خستگی کنید سرعت سوخت و ساز نیز کمتر می شود،گرمای کمتری تولید می شود و جریان خون نیز کند می شود.

چرا همیشه سردم است؟

بدنتان کم آب شده است

بیش از 60 درصد بدن یک فرد بالغ را آب تشکیل داده است و آب به تنظیم دمای بدن کمک می کند. وقتی بدن به اندازه کافی آب داشته باشد، این آب گرما را در خود حبس می کند و به آرامی آزاد می کند که در نهایت منجر به متعادل ماندن دمای بدن می شود. با آب کمتر بدن به حرارت شدید بیشتر حساس می شود.
بدن از راه دیگری نیز گرم تان می کند، به قدرت سوخت و ساز کمک می کند، سیستم سوخت و ساز تنبل به خوبی گرمای بدن را تامین نمی کند. سعی کنید روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید، همچنین سعی کنید قبل و بعد از ورزش زیاد آب بنوشید.

چرا همیشه سردم است؟

به اندازه کافی ویتامین B12 جذب نمی کنید

ماده مغذی که فقط در محصولات حیوانی پیدا می شود نقش بزرگی در جلوگیری از احساس سرما ایفا می کند. بدن برای تولید سلول های قرمز خونی به ویتامین B12 نیاز دارد، که بتواند اکسیژن را به سیستم بدن حمل کند. نداشتن کافی B12 منجر به کم خونی، یا کاهش تعداد سلول قرمز خونی می شود و نتیجه اش هم احساس سرمای مزمن است.
کمبود ویتامین B12 به دلیل برنامه غذایی ضعیف اتفاق می افتد، پس تلاش کنید بیشتر گوشت کم چرب، ماهی و لبنیات مصرف کنید. اما گاهی مشکل جذب ضعیف است، اگر به اندازه کافی از این غذاها مصرف می کنید ولی همچنان لرز دارید به پزشک خود مراجعه کنید تا از شما آزمایش B12 بگیرد.

چرا همیشه سردم است؟

خانم هستید

برای تنظیم دمای ساختمان همیشه با همسر خود و یا دیگر آقایان مشکل دارید؟ جنسیت در احساس سرما تاثیر گذار است. اساسا، خانم ها در گرما از آقایان صرفه جو تر هستند. برای انجام این کار، بدن زنان برنامه ریزی شده تا جریان خون را بیشتر روی اندام های حیاتی مانند مغز و قلب حفظ کند. این یعنی جریان خون به دیگر اندام ها مانند دست و پاها کمتر انجام می شود، به همین دلیل این قسمت های بدن معمولا سرد هستند.

چرا همیشه سردم است؟

دیابت دارید

دیابتی که کنترل و چک نشود، منجر به ایجاد شرایطی می شود که به آن نفروپاتی محیطی می گویند. حمله ثابتی به اعصاب که باعث حساسیت دست و پاها می شود. اگر این مشکل گسترش پیدا کند در دست و پای خود بی حسی و گاهی درد را تجربه خواهید کرد و از آنجایی که این عصب ها مسئول گزارش وضعیت تنظیم دما به مغز نیز هستند دست و پاها احساس سرما نیز می کنند.
نفروپاتی دیابتی به مرور گسترش می یابد، پس ممکن است متوجه نشوید که این مشکل را دارید، اما اگر دیابت دارید و یا نشانه های این بیماری را دارید، سعی کنید مرتب با پزشک در ارتباط باشید.

چرا همیشه سردم است؟

باید حجم عضلانی خود را افزایش دهید

عضله با تولید گرما دمای بدن را ثابت می کند، پس نداشتن حجم عضلانی به اندازه کافی باعث می شود احساس سرما کنید. افزایش بافت عضلانی سیستم سوخت و ساز را نیز فعال تر می کند، که این خود باعث تنظیم دما خواهد شد. برای اینکه همیشه یک پتو روی شانه های لرزان خود نکشید بهتر است که تمرینات قدرتی را وارد برنامه ورزشی خود کنید تا مقداری عضله بسازید.

چرا همیشه سردم است؟

4.3/5 - (119 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

-معصوم ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام مطالب خیلی عالی بود منم همهی این مشکلات رو دارم تم کم خونی شدید هم استرس وکم خوابی وتیرویید وهم سردمه همیشه گرفتکی عضله دارم وپادرد ویبوست چه کاری باید انجام بدم.

کارشناس به اندام ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام تشکرازهمراهیتون عزیزم مصرف مکمل برای کم خونی تیروئیدهم با دارو کنترل میشه احساس سردی و..برطرف میشه تغذیه خوبی داشته باشید با ورزش مطالعه و...استرس و ازبین ببرید اب زیاد بنوشید سبزیجات خیلی به رفع یبوست کمک میکنن

-فاطمه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام،من 6ماه از زایمان سزارین م میگذره،وهمش احساس سرما دارم،چکاب کامل دادم،فقط ویتامین د کم بود،علت از چیه

کارشناس به اندام ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم تغییراتی به واسطه این دوران در بدن ایجاد میشه ویتامین دی رو با نظر پزشک استفاده کنید

خ فرهین مددی ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام من کم کاری تیروییدچندوقته دارم. قرص لووتیروکسین 100 مصرف میکنم رفتم طب سنتی گفت بلغم بدنت زیادشده وحجامت پشت ساق پاچپ انجام ازون موقع همش احساس سرما میکنم لطفا راهنمایی کنین 45 سالمه ازدواج نکردم دوساله پریودنشدم

کارشناس به اندام ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم باید چکاب انجام بدین عدم تعادل در تیروئید کم خونی کمبود ویتامین واملاح و.. میتونه علتش باشه نزدیک یائسگی هم هستین علائمش میتونه باشه

خ فرهین مددی ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

رفتم دکترطب سنتی گفته غلبه بلغم دارم همیشه احساس سرما واسترس اینکه سرمابخورم وکسی بهم رسیدگی نمیکنه وخونواده م مسخرم میکنن وکم کاری تیروئیددارم بعدازمصرف قرص تیرویید پس از5 ساعت ناهارمیخورم صبحانه نمیخورم تازه حجامت ساق پشت پاچپ کردم ایامیتونه ازون باشه. خلاصه دارواعصابم مصرف میکنم خونواده میگن برو تیمارستان تادرمان بشی روانی درکم نمیکنن خ فرهین مددی 09193259256 دوسالم پریودم تاخیرافتاده قرص ویتاگنوس داده چون باتیرویید تداخل داره ااستفاده نمیکنم راهنمایی کنین لطفا دکتر ازهمه بدتر کتک. دعواپدرومادر. وحتی اقدام به قتل. کمبودمحبت ایام

کارشناس به اندام ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

عزیزم برنامه ها براساس طبع ومزاج تنظیم نمیشه میتونه از تنظیم نبودن تیروئید و کم خونیم باشه

-دوستی ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام وقت به خیر من خانمی 40 ساله هستم حدود 10 روز است ساعت 6 عصر یک مرتبه احساس ضعف خیلی شدید میکنم و دستهایم یخ میزند در این شرایط با ولع زیاد شروع به خوردن خیلی سریع غذا یا خشکبار یا شیرینی و شکلات میکنم اما باز هم شاید نزدیک یک ساعت طول می‌کشد تا حالم بهتر شود البته توی شرایطی هستم که استرس زیادی دارم تا حالا هم مشکل خاصی نداشتم فقط از بچگی همیشه دستهایم کمی سرد بوده ممنون میشوم مرا راهنمایی نمایید متشکرم

کارشناس به اندام ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم همون طور که اشاره کردین استرس بالا علت این میل شدید به خوردن هست باید تمام تلاش روی رفع و کنترل استرس باشه

-زینب ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام من الان ۲۰ روز عمل کردم و احساس سرمای شدید میکنم و بی اشتها شدم و وزنم کم شده علتش چیه

کارشناس به اندام ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم با نظر پزشکتون مولتی ویتامین رو استفاده کنید

-قنبری ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر منم دو سه ساله احساس سرما همراهم شده حتی تابستونا کولر نمیتونم تحمل کنم رفتم ازمایش دادم اهن خونم خوبه تیرویید ندارم بی ای امم ۲۰ هست ولی باز احساس سرما دارم

کارشناس به اندام ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر عزیزم باید بررسی لازم توسط متخصص انجام بشه

.. ۳۱ فروردین ۱۴۰۲

سلام ۲ روزی میشه ب طور مداوم حس سرما دارم گاهی هم سردرد ولی بدنم درد نمی‌کند هرچقدرهم لباس گرم‌پوشیدم و چیز گرم خوردم نتیجه نداد میشه راهنمایی کنید...

کارشناس به اندام ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم بهتره برای بررسی ودرمان به متخصص مراجعه کنید کم خونی اختلال هورمون از دلایل این حالت میتونه باشه

- ۲۹ فروردین ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید. من تو این‌یه هفته اخیر اصلا خال خوبی ندارم تمام بدنم میلزره احساس سرما میکنم درحالی ک هوا گرمه حالت تهوع دارم شبا خاب نمیرم بیخابی میکشم بعدشم سردرد میشم اصن حال خستگی بدی دارم جوری ک بزور بلند میشم

کارشناس به اندام ۳۰ فروردین ۱۴۰۲

سلام سلامت باشید عزیزم شاید سرماخوردگی و بیماری ویروسی باشه سعی کنید تغذیه خوبی داشته باشید مایعات بیشتر بخورید به پزشکم مراجعه کنید نیاز بود دارویی هم تجویز بشه

-زینب. ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

سلام وقت.بخیر.من.همیشه.پاهام.مثل.یخ.است.عرق.سرد.از.پیشانی.دارم..وکمبود.اکسیژن.هم.دارم.موقع.دراز.کشیدن.سرم.را.بالا.تر.ازتنه.میزارم.ممنون.میشوم.جواب.بدین

کارشناس به اندام ۱۳ فروردین ۱۴۰۲

سلام عزیزم دلایل درمقاله توضیح داده شده گردش خون پایین کم خونی اختلال هورمون و... برای بررسی ودرمان حتما به متخصص مراجعه کنید

-سمیعی ۰۹ فروردین ۱۴۰۲

سلام دکتر من چه زمستان چه تابستان پاهام از بالا تا پایین یخه چه متخصصی برم

کارشناس به اندام ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

سلام عزیزم با متخصص داخلی مشورت کنید

- ۰۴ فروردین ۱۴۰۲

سلام دکتر من همیشه پاهام سرد از اوایل پاییز تا بهار که هوا گرم دلیلش چیه چکار کنم البته کم خونی شدید دارم

کارشناس به اندام ۰۵ فروردین ۱۴۰۲

سلام عزیزم همین کم خونی خیلی شدید علتش هست باید تحت نظر ودرمان متخصص باشید

-نرگس ۲۶ اسفند ۱۴۰۱

سلام و عرض ادب ..من مرتبا براثر مشکلاتی ک دارم دچار استرس شدید و افسردگی هستم و اکثر اوقات در هوای عالی سردم هست ..چکار کنم؟

کارشناس به اندام ۲۷ اسفند ۱۴۰۱

سلام سلامت باشید عزیزم باید استرس ازبین بره خیلی روی شرایط سلامتی بدن تاثیر داره با روانشناس مشورت کنیدکم خونی واختلال هورمون روهم بررسی کنید

احمد بختیاری ۰۵ دی ۱۴۰۱

سلام دوکتور> من از دو زمستان بدینسو روی قفس سینه و پشت شانه بی اندازه خنک دارم و پیاپی بی اختیار می لرزم" نمیدانم علت آن چیست. قابل یادآوریست این مشکل را سالهای قبل نداشتم.

کارشناس به اندام ۱۵ دی ۱۴۰۱

سلام اقای بختیاری کم خونی مشکلات مربوط به تیروئید ضعف سیستم ایمنی و...میتونه علت باشه حتما به متخصص مراجعه کنید

مهسا ۰۹ آذر ۱۴۰۱

سلام من ۱۸ سالم هسش قدم ۱۶۴ و وزنم ۵۰ اینکه همش مریض میشم (سرماخوردگی) در طول یک ماه ۲ یا ۳ باری مریض میشم می تونید بگید مشکل از چیه ک این همه مریض میشم؟؟

کارشناس به اندام ۱۹ آذر ۱۴۰۱

سلام مهسا جان .ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن باعث میشه که فرد تندتند مریض بشه .کم خوابی استرس زیاد نداشتن برنامه غذایی مناسب نداشتن تحرک و فعالیت استفاده از بعضی دارو ها میتونه علت ضعیف شدن سیستم ایمنی و در نهایت مریض شدن بشه

مرجان ۰۵ آبان ۱۴۰۱

سلام دکتر ۱۳ سالمه۱۱ روز ۱۲ روزی میشه که رژیم گرفتم ۶ کیلو کم کردم بدنم همش شروع به سرما می کنه به نظرتون چیکار کنم؟

کارشناس به اندام ۰۷ آبان ۱۴۰۱

سلام مرجان .کمبود آهن کمبود ویتامین کم خوابی کم آبی بدن تنظیم نبودن تیروئید تحلیل رفتن عضله و ماهیچه میتونه علتش باشه اینکه در این مدت زمان کم این میزان کاهش وزن رو هم داشتی بی تاثیر نیست بهتره به پزشک مراجعه کنی تا آزمایش های لازم انجام بشه

علیرضا1 ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر من حساس به سرما مخصوصا سرما کولر هستم یا وقتی محیط بیرون خنک میشه من احساس سرما و لرز از داخل و بالا رفتن ضربان قلبم میشه بدنم هم مخصوصا دست هام و پشت ناحیه سرم سیخ سیخ میشه لطفا راهنمایی فرمائید . با تشکر

کارشناس به اندام ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

سلام آقا علیرضا. از مغزیجات و خوراکی های گرم مثل خرما و عسل و حلوا ارده و.... بیشتر استفاده کن از خوراکیهای آهن دار مثل گوشت و جگر هم بیشتر استفاده کن.این موضوع میتونه علتش تنظیم نبودن تیروئید کم خونی خواب ناکافی گردش خون ضعیف کمبود ویتامین و...باشه به هر حال بهتره که به پزشک مراجعه کنی و آزمایش های لازم رو انجام بدی .

علیرضا ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر من حساس به سرما مخصوصا سرما کولر هستم یا وقتی محیط بیرون خنک میشه من احساس سرما و لرز از داخل و بالا رفتن ضربان قلبم میشه بدنم هم مخصوصا دست هام و پشت ناحیه سرم سیخ سیخ میشه لطفا راهنمایی فرمائید . با تشکر

کارشناس به اندام ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

سلام آقا علیرضا. از مغزیجات و خوراکی های گرم مثل خرما و عسل و حلوا ارده و.... بیشتر استفاده کن از خوراکیهای آهن دار مثل گوشت و جگر هم بیشتر استفاده کن.این موضوع میتونه علتش تنظیم نبودن تیروئید کم خونی خواب ناکافی گردش خون ضعیف کمبود ویتامین و...باشه به هر حال بهتره که به پزشک مراجعه کنی و آزمایش های لازم رو انجام بدی .

فریبا مقدس ۰۸ شهریور ۱۴۰۱

درود بر شما مطالب دکتر کرمانی همیشه کامل و با ارزش هست ممنون از اطلاعات مفیدتون.

کارشناس به اندام ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

ممنون از محبت و همراهی شما 🌹❤

سحری ۰۵ شهریور ۱۴۰۱

سلام.. من جز افراد سرمایی هستم ۲۸ سالمه. حتی تابستون کولر روشن میکنیم من سردم میشه. گوشت و تخم و مرغ ایناهم میخورم زیاد.گرمی هم میخورم به بدنم نمیسازه تاول میزنم. بنظرتون چیکار کنم

کارشناس به اندام ۰۷ شهریور ۱۴۰۱

سلام دوست خوبم از مغزیجات و خوراکی های گرم مثل خرما و عسل و حلوا ارده و.... بیشتر استفاده کن از خوراکیهای آهن دار مثل گوشت و جگر هم بیشتر استفاده کن.این موضوع میتونه علتش تنظیم نبودن تیروئید کم خونی خواب ناکافی گردش خون ضعیف کمبود ویتامین و...باشه به هر حال بهتره که به پزشک مراجعه کنی و آزمایش های لازم رو انجام بدی .