چربی اشباع: آنچه باید بدانیم

خانه » اخبار » چربی اشباع: آنچه باید بدانیم

چربی های اشباع نظیر آنچه در گوشت قرمز یا بستنی های پر چرب پیدا می شود، ممکن است برای سلامت قلبتان بد نباشند. بر اساس گزارش های اخیر BMJ (مجله پزشکی بریتانیا ) این چربی ها با بیماری قلبی ارتباطی ندارند. پس این خبر خوبیست؟ بر اساس گفته های دو متخصص تغذیه (دکتر فرانک هو، استاد تغذیه و اپیدمیولوژی در دانشگاه هاروارد و دکتر آلیس لیچتنستین، مدیر آزمایشگاه تغذیه قلبی عروقی در دانشگاه تافتس ) نباید زیاد تند رفت چون این تنها بخشی از ماجراست.

افرادی که خوردن چربی های اشباع را قطع می کنند معمولا کربوهیدرات های تصفیه شده و ناسالم بیشتری استفاده می کنند، مانند نان سفید. این نوع غذاها نیز دوست قلب نیستند.


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی

چربی اشباع

 آیا می توانیم هرچقدر دلمان می خواهد چربی اشباع استفاده کنیم؟

دکتر هو می گوید خیر، من فکر می کنم ما باید نتایج را به دقت جداسازی کنیم. وقتی افراد مصرف چربی اشباع را کاهش می دهند، اگر کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید و برنج سفید را جایگزین کنند، اتفاق خوبی نمی افتد. چون ما می دانیم مصرف زیاد کربوهیدرات تصفیه شده یکی دیگر از شاخص های بالا بردن خطر بیماری قلبی است.

محققان توصیه می کنند زمانی که مصرف چربی اشباع را قطع می کنید باید دقت کنید که چه غذایی را به جای آن می خورید. اگر چربی اشباع را با کربوهیدرات تصفیه شده مقایسه کنیم، هر دو در رابطه با بیماری قلبی یکسان هستند. این تحقیق مدارک قانع کننده مبنی بر اینکه چربی های اشباع باعث بیماری قلبی نمی شوند، ارائه نداد.

 

توصیه نهایی چیست؟

دکتر لیچتنستین می گوید بهترین توصیه ای که می توانیم به مردم کنیم این است که اسید چرب های اشباع مانند گوشت و چربی لبنی ( کره ) را با اسید چرب های دارای حلقه های اشباع نشده مانند دانه های سویا و روغن ذرت جایگزین کنند. دکتر هو می گوید اگر چربی های اشباع را در برنامه غذایی خود با چربی های سالم – روغن گیاهان، آجیل ها، غذاهای دریایی — جایگزین کنید خطر بیماری قلبی تان کاهش می یابد.

 

چه مقدار چربی اشباع شده می توانیم بخوریم و سالم بمانیم؟

راهنما های تغذیه پیشنهاد می کنند این مقدار بیشتر از ۱۰ درصد کالری دریافتی در طول روز نباشد. چربی اشباع در برخی غذاهای سالم مانند روغن زیتون و آجیل وجود دارد. ما باید مواظب باشیم مقدار زیادی غذاهای غیر سالم که سرشار از چربی های غیر اشباع مانند گوشت های فرآوری شده، گوشت قرمز، کره و … هستند، را نخوریم.

 

روغن های پخت و پز چه؟

روغن سویا و ذرت را می توان جایگزین چربی های حیوانی کرد. روغن زیتون، روغن کانولا، روغن گیاهی، و یا ترکیبی از روغن های سویا، کانولا، ذرت، و روغن آفتابگردان نیز هستند که استفاده کنید. دکتر لیچتنستین می گوید فکر می کنم این برای بیشتر افراد راه مناسبی باشد.

روغن پالم، روغن هسته پالم، و دیگر روغن های نظیر اینها سرشار از چربی های اشباع هستند. نمی گوییم که هرگز نباید از این روغن ها در پخت و پز استفاده کرد اما مقدار بیشتر روغن مورد استفاده را باید نوع سالم آن که پیشتر اشاره کردیم، تشکیل بدهد.

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

 

منبع:

Frank Hu, MD, PhD, MPH, professor of nutrition and epidemiology, T.H. Chan School of Public Health, Harvard University.
Alice Lichtenstein, DSc, senior scientist, director of the Cardiovascular Nutrition Laboratory, Tufts University.
Dietary Guidelines for Americans 2010, U.S. Department of Agriculture, U.S. Department of Health and Human Services.

Sending
User Review
3.25 (4 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*