چطور می توانیم از چرت زدن سر کلاس جلوگیری کنیم و درس را متوجه شویم؟

خانه » زندگی رژیمی » برنامه ریزی رژیم » چطور می توانیم از چرت زدن سر کلاس جلوگیری کنیم و درس را متوجه شویم؟

خوابیدن سر کلاس

ما درس می خوانیم چون می خواهیم کار خوب داشته باشیم، شخصیتمان رشد کند و به استانداردهای یک زندگی ایده آل برسیم. آموزش وسیله ای است که کمک می کند به اهدافمان برسیم و زندگی موفقی داشته باشیم. متاسفانه همه موضوع ها برایمان جالب نیز و در چنین مواقعی سر کلاس بی حوصله می شویم. بیشتر دانش آموزان سخت تلاش می کنند تا سر کلاس خوابشان نبرد اما متاسفانه بیشتر ما گاهی چرت زدن سر کلاس را تجربه کردیم. بیایید رو راست باشیم وقتی بی حوصله می شویم شروع به خط خطی کردن، خیال بافی و یا حتی چرت زدن می کنیم. در واقع اگر در حال خواندن این مقاله هستید احتمالا با چنین مشکلی آشنا بوده اید، در ادامه می خواهیم تکنیک هایی را به شما بیاموزیم تا سر کلاس متمرکز بمانید و خوابتان نبرد.

باید و نباید های پیشگیری از چرت زدن سر کلاس

درست بنشینید: درست نشستن باعث می شود چرخش خون بدون مشکل ادامه پیدا کند و احساس راحتی کنید و خواب آلود نشوید. وقتی درست می نشینید احتمال چرت زدن کم می شود چون در حالت خوبی قرار گرفته اید. اگر درست ننشینید و خود را روی صندلی بیندازید احتمال اینکه به خواب بروید افزایش می یابد. اگر می خواهید درست بنشینید این موارد را رعایت کنید، کمرتان را صاف کنید، کف پاها را روی زمین قرار دهید و دست ها روی میز باشد، این کار کمک بزرگی برای پیشگیری از چرت زدن به شما می کند.
متمرکز بمانید: وقتی استاد در حال تدریس است، باید روی موضوعی که شرح می دهد تمرکز کنید. دیگر مسائل را نادیده بگیرید، نباید در کلاس احساس بی حوصلگی کنید چون باعث می شود به خواب فرو بروید. باید با آموختن و درک مطلبی که آموزش داده می شود خود را مشغول نگه دارید. خود را در فکر کردن به درس فعال نگه دارید، در مورد چیزهایی که استاد می گوید از خود سوال بپرسید، آنچه استاد می گوید را با آنچه خود می دانید مقایسه کنید.
نت برداری کنید، حتی اگر نیازی نباشد: وقتی در فرآینده یادگیری فعال باشید خوابتان نمی برد. دلیل اینکه چرتتان می گیرد این است که وارد آنچه معلمتان می گوید نمی شوید. باید خود را درگیر کنید و یادداشت برداری یکی از موثرترین کارهاست. این یادداشت ها حتما نباید 100 درصد کامل باشند. تنها کافیست مواردی که برایتان جالب است را یادداشت کنید و یا سوال هایی که به ذهنتان می آید را بنویسید. با این کار حتی سوال هم برای پرسیدن دارید که منجر می شود بیشتر در فرآیند یادگیری درگیر شوید.
از بحث کلاس لذت ببرید: باید از بحث کلاس لذت ببرید و فکر نکنید که این بحث کسل کننده است. بسیاری از دانش آموزان فکر می کنند موضوع کلاس بحثی کسل کننده است. برای غلبه به این تصور غلط باید از خود شروع کنید و با چرت نزدن ثابت کنید که بحث کسل کننده نیست. خوب به صحبت های استاد گوش دهید و سعی کنید از نکات کلیدی آن الهام بگیرید و لذت ببرید.
در کلاس مشارکت داشته باشید: به صورت فعال در قرائت و بحث کلاس شرکت کنید. همچنین اگر مطلب را درک نکردید باید سوال هایی بپرسید تا موضوع برایتان روشن شود، با این کار دیگر احساس خواب آلودگی نمی کنید چون در بحث کلاس مشارکت داشته اید.
در طول کلاس خود را ماساژ دهید: کف دست خود را ماساژ دهید و روی قسمت های استراتژیک که کمی دردناک است مقداری فشار بیاورید. روی قسمت های توخالی بازو فشار بیاورید و با انگشتان خود حرکات دایره ای انجام دهید. کمی ماساژ دادن پشت گردن هم می تواند کمک کند. با انجام این کارها باید کاملا سرحال شوید. تمام این حرکات را به نرمی انجام دهید طوری که همکلاسی ها و معلم متوجه آن نشوند.
نزدیک به جلوی کلاس بنشینید: اگر صندلی های اختصاصی دارید از معلم بخواهید که جلوتر بروید. رفتن جلو به این معناست که دوست دارید در بحث کلاس بیشتر مشارکت کنید. این کار تاثیر عجیبی روی توجه کردن به بحث و مشارکت در کلاس دارد، که در نتیجه باعث می شود نخوابید.
از خط خطی کردن و خیال پردازی دست بردارید: در کلاس باید گوش دهید، تمرکز کنید و متوجه صحبت های استاد باشید. نباید مشغول کشیدن و یا فکرکردن به چیزی باشید که از بحث کلاس منحرفتان کند، وقتی درست گوش ندهید دیگر نمی توانید روی درس تمرکز کنید در نتیجه احساس بی حوصلگی می کنید. وقتی بی حوصله می شوید خواب آلودگی خیلی زود خود را نشان می دهد.

کارهایی که قبل از رفتن به مدسه می توانید انجام دهید تا از خواب آلودگی پیشگیری شود

تثبیت برنامه غذایی سالم: اگر قبل از کلاس مقدار زیادی غذا خورده باشید آنگاه سرکلاس احساس خواب آلودگی خواهید کرد. باید مقدار مشخصی غذا بخورید تا در طول کلاس احساس خواب آلودگی نکنید. غذاهایی میل کنید که تقویت کننده انرژی باشند و میوه بخورید تا مکمل این انرژی باشد. صبح قبل از رفتن به مدرسه ورزش کنید تا بدن سرحال باشد خون به درستی در بدن جریان پیدا کند. بهتر است ورزش های کششی، دویدن و مقداری گرم کردن انجام دهید.
8 ساعت کامل بخوابید: اگر شب به خوبی نخوابید مطمئنا در طول کلاس احساس خستگی می کنید. وقتی با این شرایط به مدرسه بروید همین که آرام بنشینید و به صحبت های معلم گوش دهید احساس خواب آلودگی به سراغتان می آید چون بدن همچنان به استراحت نیاز دارد.
صورت خود را با آب سرد بشویید: شستن صورت با آب سرد باعث می شود 15 دقیقه ای کاملا سرحال شوید. همچنین برای این کار باید بلند شوید و به روشویی بروید که به معنای راه رفتن و فعال کردن بدن است. مسلم است که معلم دوست ندارد وقتی درس می دهد از کلاس خارج شوید ولی خوابیدن سر کلاس خیلی بدتر است!
تکالیفتان را انجام دهید: آماده شدن برای یک کلاس و پیش مطالعه کمک می کند بتوانید بیشتر در بحث کلاس مشارکت داشته باشید. شرکت در بحث کلاس از چرت زدن و کسلی پیش گیری می کند.
کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

4.5/5 - (76 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

Maghare ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

سلام مقالتون عالی بود ولی من روزی فقط ۵ساعت میخوابم چون هم کیک بوکس میرم همم درسام زیادن وقت سرخاروندن پیدا نمیکنم از شدت بی خوابی بعضی موقع ها چشمام سیاهی میره ممنون میشم بگید چطوری برنامه ریزی کنم تا حداقل ۸ساعت بخوابم واقعن نیاز شدید دارم‌به خواب و اینم بگم بخاطر درسام خیلی خیلی استرسی هستم و باهمه تقریبا رقابت میکنم تو درسا

کارشناس به اندام ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام عزیزم شما برای اینکه میزان یادگیری وبالا ببرید به همون نسبتی که زمان برای درس خوندن میزارین باید استراحتم داشته باشید بدن باید توانایی تمرین ورزش واموختن وداشته باشه از۲۴ساعت ۸ساعت برای خواب مابقی درس و ورزش گاهی هم تفریح کوچکی رو درنظربگیرید

نشانه ۲۴ مهر ۱۴۰۱

سلام ممنون بابت مقاله خوبتون. من همیشه 8 ساعت به عنوان خواب شب دارم. این چند روز خواب شب من به 7 ساعت و 6 ساعت رسیده و سر کلاس همیشه احساس خستگی و خواب آلودگی دارم. از طرفی بعد از اینکه از مدرسه بر میگردم از خستگی فوق العاده زیاد چندین و چند ساعت به عنوان خواب ظهر میخوابم. در نهایت مجبور میشم که شب ها بیدار بمونم و درس هام رو بخونم اما باز هم خوابم میاد. یعنی اینطور بگم احساس میکنم ذهنم بیداره اما چشمانم خوابه! و سر این موضوع خیلی زیااد حواسم پرت میشه و گیج میزنم. لطفا راهنماییم کنید.

کارشناس به اندام ۲۵ مهر ۱۴۰۱

سلام عزیزم .دلیل این خستگی و کسلی چند ساعت خوابیدن بعد از ظهر هست .30 تا 40 دقیقه استراحت برای رفع خستگی کافیه آلارم بذارید که به موقع بیدار بشید و به بقیه کار هاتون رسیدگی کنید اینجوری هم به درس هاتون با دقت و تمرکز بیشتری میرسید هم اینکه شب خواب راحت تر و با کیفیت تری دارید ....

ali ۰۸ مهر ۱۴۰۱

دم هرکس گرم که اینارو نوشت ما یاد گرفتیم خدا پدرشو بیامرزه

محمد نظری ۰۲ مهر ۱۴۰۱

خوابم نمیبره سه روزه سرماهم خوردم و مامانم هم تشک رو هم عوض کرده ایا اینا همه ربطی داره به خواب بعد من قدیما هیچ کاری نمیکردم کمتر از 30 ثانیه میخوابیدم بدون هیچ برنامه ریزی ولی الان نمیتونم ایا شما راه حلی دارید

کارشناس به اندام ۰۴ مهر ۱۴۰۱

سلام جناب نظری .نوشیدنی های کافئین دار استفاده نکنید ودر طول روز ورزش کنید با حداقل نیم ساعت پیاده روی داشته باشید .ساعت خواب و بیداریتون رو تنظیم کنید .غذای سبک که کالری و چربی کمی داره استفاده کنید و فاصله غذا خوردن و خوابیدنتون حداقل دوساعت باشه .دخانیات یکی دیگه از عواملی هست که به شدت خواب رو دچار مشکل میکنه سعس کنید استفاده نکنید .

محمد نظری ۰۲ مهر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر خدمت شما راستش من سه شب نخوابیدم نمیدونم چرا اصلا علاقه و حس خوابیدن رو ندارم زدم تو اینترنت گفت چایی برای خوابیدن بد است ایا این راست استش بعد میگن اگر پاهارو خسته کنیم خوابمان میبرد پس چرا من خوابم نمیبره باید چیکار کنم که خوابم ببره

کارشناس به اندام ۰۴ مهر ۱۴۰۱

سلام جناب نظری .نوشیدنی های کافئین دار استفاده نکنید ودر طول روز ورزش کنید با حداقل نیم ساعت پیاده روی داشته باشید .ساعت خواب و بیداریتون رو تنظیم کنید .غذای سبک که کالری و چربی کمی داره استفاده کنید و فاصله غذا خوردن و خوابیدنتون حداقل دوساعت باشه .دخانیات یکی دیگه از عواملی هست که به شدت خواب رو دچار مشکل میکنه سعس کنید استفاده نکنید .

مهسا ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

باعرض سلام خیلی ممنونم از شما خیلی مطالب جالبی را آموختم🙂🙂👌👍

زینب ۲۸ فروردین ۱۴۰۱

سلام من ساعت 12 الا 3میخوابم اما تو مدرسه خوابم میبره چیکار کنم تا بتونم خوب بفهمم درسم را من‌ 12 سالمه

کارشناس به اندام ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

سلام زینب جان راه حلش خیلی سادس شبها عادت کن که زودتر بخوابی اینجوری ناخودآگاه صبح‌ها هم زودتر بیدار میشی

حدیث ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

سلام‌ خسته نباشید آقای دکتر کرمانی من ۱۳ سالمه دختر هستم من ساعت ۹ صبح کلاس مجازی دارم و ساعت ۳ یا ۵ صبح میخوابم و توی کلاس مجازی خواب میمونم و اینم بگم من ساعت ۱۲ که کلاسم تموم میشه گوشی رو میزارم کنار تا فرداش اما نمیدونم چرا اینجوری شدم به مادرم میگم عین خیالش نیس خودمم نگرانم آقای دکتر تورو خدا تورو قرآن کمکم کنید خیلیییی ناراحتم این بی خوابی باعث شده چشام آسیب ببینه کمکم کنید ثواب داره خدا خیرتون بده🤕♥️

کارشناس به اندام ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

سلام حدیث جان خوب خیلی راحت با تنظیم خوابت میتونی صبح‌ها زودتر بیدار بشی برنامت رو جوری تنظیم کن، که شب‌ها زودتر بخوابی جوری که بتونی ساعت 9 تا 10 شب بخوابی هر چی شب‌ها زودتر بخوابی، زودتر بیدار می‌شی به همین راحتی

Mlok ۱۸ دی ۱۴۰۰

ببخشید من ساعت ده می خوابم صورتم را اب سرد می شورم حواسم جمع است ولی باز خوابم می برد برای چی است؟

کارشناس به اندام ۱۹ دی ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز شاید ساعتهای زیادی چشمتون روی گوشی موبایل یا کامپیوتر هست یا شاید کم خونی داشته باشید دلایل متعددی میتونه داشته باشه

Sarvenez ۲۵ شهریور ۱۳۹۹

من هر کاری میکنم نمیشه😭😭خوابم میبره زنگ تفریح دوستام به من میخندن تعجب میکنن نشسته خوابم میبره فقط زنگ اول اینجورم زنگ تفریح اول سعی میکنم بخوابم تا خستگیم رفع بشه اما خوابم نمیبره

کارشناس به اندام ۰۹ مهر ۱۳۹۹

دوست خوبم، باید علت خواب آلودگی پیدا کنید. مثلا عدم خواب کافی یا بی کیفیت، کم خونی، استرس، اختلال در زمان خواب و غیره باعث میشه این مشکل رخ بده. با رعایت یه برنامه غذایی منظم ، تغییر سبک زندگی و ورزش میتونید این خواب آلودگی رو به حداقل برسونید.

Amir ۱۷ مهر ۱۳۹۸

سلام_ من شب زود خواب میشم_ ساعتا حول خوش10 ولی فرداش تو مدرسه من بدنم رو صندلی به شدت درد میگیره^ آبریزش بینی_ خواب آلودگی 😐 از صندلی پا میشم سرم گیج میره معلم هرچی میگه چیزی نمیفهمم😀 چه کنم دکتر برم؟؟؟

کارشناس به اندام ۲۰ مهر ۱۳۹۸

سلام و روز بخیر. بله بهتره حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکنه علتش کم خونی و یا یک بیماری باشه که باید برطرف بشه.

امیر محمد ۱۵ بهمن ۱۳۹۷

وقعا از مطالب خوبتون ممنونم ،تاثیر زیادی روی من داشت.سپاس.???