کالری و کاهش وزن ؛ چند کالری بسوزانیم که ۱۰۰ گرم از وزنمان کم شود؟

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » کالری و کاهش وزن ؛ چند کالری بسوزانیم که ۱۰۰ گرم از وزنمان کم شود؟

کالری و کاهش وزن ؛ فاکتورهای زیادی از جمله سن، سایز بدن، جنسیت، ژنتیک، ترکیب بدنی و دیگر شاخص های سلامت روی سوخت و ساز و وزن فرد اثر می گذاردند. مقدار کالری سوزی برای کاهش وزن متفاوت است. فرمول هایی برای مقدار کالری تخمینی کاهش وزن وجود دارد. راه های زیادی برای سوزاندن ۱۰۰ گرم و یا حتی بیش از نیم کیلو وجود دارد.

بسیاری از برنامه های غذایی و تغییرات در رفتار غذایی سبب کاهش وزن می شوند. کاهش وزن اولیه نتیجه از دست دادن وزن آب بدن، بافت عضلانی یا چربی ها است. برخی برنامه های غذایی و ورزشی سالم کمک می کنند کاهش وزن بیشتر از بخش چربی های بدن اتفاق بیفتد.

چگونه ۱۰۰ گرم بسوزانیم؟

کاهش ۱۰۰ گرم از وزن بدن می تواند در یک روز و با تغییر در مصرف مایعات و مقدار غذای دریافتی اتفاق بیفتد. اگر می خواهید ۱۰۰ گرم یا هر مقدار دیگری که می سوزانید چربی باشد. مطمئن شوید برنامه غذایی بسیار محدود را دنبال نمی کنید. چنین برنامه هایی معمولا کالری بسیار پایینی دارند و غذاهای بسیاری را محدود می کنند. نمی توانید از غذاهای سرشار از مواد مغذی استفاده کنید. رعایت برنامه بسیار کم کالری به کاهش وزن کمک  می کند اما با قطع رژیم غذایی تمام وزن کم شده دوباره بر می گردد.

کالری شماری

چگونه می توانیم وزنی کم کنیم که از چربی بدن باشد؟

کاهش چربی بدن شاید دیرتر دیده شود اما نوعی از کاهش وزن است که به عنوان بهبود سلامت در نظر گرفته می شود. کاهش چربی بدن از طریق برنامه غذایی متعادل همراه با ورزش روزانه بدست می آید. مقدار و نوع ورزش برای کاهش وزن و سلامت در افراد متفاوت است. ترکیبی از ورزش قدرتی، ورزش هایی با شدت متوسط و بالا علاوه بر کالری سوزی به افزایش و تثبیت بافت عضلانی نیز کمک می کنند.

چه زمانی وزنتان کم می شود؟

کاهش هر ۳٫۵۰۰ کالری برابر با کاهش نیم کیلو وزن است یعنی برای نیم کیلوگرم کاهش وزن در یک هفته باید هر روز ۵۰۰ کالری خود را محدود کنید. اگر می خواهید در یک هفته یک کیلو وزن کم کنید این مقدار دو برابر می شود و باید در یک هفته روزی ۱۰۰۰ کالری خود را محدود کنید. این مقدار را با ترکیب برنامه غذایی و ورزش کم کنید. اگر می خواهید ۱۰۰ گرم کم کنید در تئوری باید توسط برنامه غذایی و ورزش ۸۷۵ کالری از برنامه خود کم کنید. به این شکل در طول یک روز ۱۰۰ گرم وزن کم خواهید کرد.

برای کم کردن کالری، غذاهای بدون کالری و نه غذاهای سرشار از مواد مغذی و سالم را حذف کنید. هدف از کاهش مقدار کالری دریافتی این است که بدن در حالت چربی سوزی قرار گیرد. با این حال برخی افراد پس از اینکه توسط برنامه غذایی کم کالری مقداری وزن اولیه را کم می کنند بلافاصله دچار توقف کاهش وزن یا حتی افزایش وزن می شوند. دلیل چنین وضعیتی این است که ممکن است با کاهش کالری دریافتی سوخت و ساز کند شود و هورمون استرس نیز ممکن است افزایش پیدا کند که کاهش وزن را دشوارتر می کند.

اگر می خواهید بدانید روزانه چند کالری باید مصرف کنیم، این ویدئو را از دست ندهید:

نوسانات طبیعی وزن در طول روز

اگر در پی وزن کم کردن هستید باید بدانید که در طول روز نوسانات وزن کاملا طبیعی است. تمرکز روی این مقدار کمِ کاهش وزن سبب ایجاد وسواس می شود به نحوی که پیوسته خود را وزن و عادات غذایی ناسالم را انتخاب می کنید. حواستان باشد سلامت بدن از عدد روی ترازو مهم تر است. عدد روی ترازو نمی تواند به شما بگوید چه مقدار بافت عضلانی دارید و یا اینکه داخل بدنتان چه خبر است. تمرکز باید روی ساخت عادات سبک زندگی سالم مانند خوردن غذای سالم، الگوی خواب سالم، پایین آوردن سطح استرس و روتین ورزشی باشد.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

چرا محاسبه کاهش وزن همیشه کار نمی کند؟

متاسفانه، کاهش وزن همیشه به سادگی جمع و تفریق اعداد نیست. بدن انسان بسیار پیچیده تر از این اعداد ساده است. شاید به همین دلیل است که استفاده از معادله ریاضی در برخی از شرایط جواب نمی دهد. ایده برابری ۳٫۵۰۰ کالری با نیم کیلوگرم به اطلاعاتی از سال ۱۹۵۸ بر می گردد اما با دانش متخصصان امروزی درباره کاهش وزن متوجه می شویم همه چیز به این سادگی نیست. خبر خوب اینکه قانون کم کردن کالری به این مقدار از برنامه غذایی برای اوایل کاهش وزن به خوبی جواب می دهد اما اگر بخواهید از همین شیوه در طولانی مدت استفاده کنید به مرور کاهش وزن کمتر می شود. به این دلیل که وقتی وزن کم می کنید شرایط بدن تغییر می کند و باید با توجه به این تغییرات برنامه غذایی نیز تغییر کند.

آیا این بدان معناست که تمام کاهش وزن هایی که بر این مبنا است را باید بدون کارایی بدانیم؟ خیر، اینطور نیست. از آن به عنوان یک مبنا استفاده کنید اما همانطور که گفته شد برنامه غذایی باید تغییراتی نیز داشته باشد.

Sending
امتیاز کاربرها
3.98 (122 رای)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

زهرا ۲۹ مرداد ۱۴۰۰

سلام.من 15 سالمه و وزنم 65 و قدم 16۵ هست. ورزشم روزانه هستش و حدودا روزی 500 کالری میسوزونم تا الان 6 روز ورزش کردم و از طریق برنامه کالری تقریبی که سوزونده شده 3 هزار کالری هست وعده غذاییم هم کمتر شده روزی ۵۰۰ تا ۹۰۰ کالری مصرف میکنم اگه با همین روند پیش برم میتونم در طول 2 ماه به وزن 60 کیلو برسم؟

کارشناس به اندام ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله میتونی به هدفت برسی ولی مراقب باش که از یه رژیم درست و اصولی استفاده کنی که بدنت دچار آسیب نشه

ساره ۲۵ مرداد ۱۴۰۰

سلام من 120 کیلو وزن ، 160 قد وسنم 50 ساله .وآرتروز شدید دارم وتحرک ندارم.باید روزی چند کالری بسوزانم تا هفته ایی دو کیلو کم کنم.....ممنون از راهنمایی های خوب دکتر کرمانی.روش شما عالیه دکتر جان.ممنون

کارشناس به اندام ۰۸ شهریور ۱۴۰۰

سلام ساره خانم عزیز ممنون از لطف و همراهی شما توی یه رژیم درست و اصولی شما میتونید در ماه بین 3 تا 4 کیلو در ماه کم کنی برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید

مهگل ۲۳ مرداد ۱۴۰۰

سلام من ۱۵سالمه و قدم ۱۸۰هست متاسفانه به وزن ۹۰رسیدم چطوری کم کنم😑

کارشناس به اندام ۰۲ شهریور ۱۴۰۰

سلام مهگل جان برای لاغری و کاهش وزن مصرف نان و برنج و شیرینیجات و تنقلات ناسالم رو کم کن مصرف قند و شکر رو هم کاهش بده ورزش و پیاده روی رو هم فراموش نکن برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی هم که مناسب با سن رشدت باشه به این لینک مراجعه کن

شیدا محسنی ۲۲ مرداد ۱۴۰۰

سلام من 14 سالمه وزنم 65 و قدم ۱۶۵ من میخوام توی دو ماه به ۴۵ کیلو برسم میشه لطفاً بگین من روزی چقدر باید کالری مصرف کنم و چقدر و کالری بسوزانم ؟

کارشناس به اندام ۰۱ شهریور ۱۴۰۰

سلام شیدا جان به این لینک مراجعه کن و کالری که باید مصرف کنی رو در اون پیدا میکنی

الهه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰

سلام من س خانوم 21سالمه و وزنم 90 قدم 152 چربی دور شکم و پهلوم رنج میبرم بازوهام همینطور و از اون دسته ای هستم ک خیلی دیر وزن کم میکنم میش راهنماییم کنید

کارشناس به اندام ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

سلام الهه خانم عزیز مصرف برنج و نان و شیرینیجات رو کم کنید و ورزش منظم و پیاده روی روزانه داشته باشید برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید