چگونه از ورزش خود بیشترین استفاده را کنیم؟

تماشای عملکرد یک ورزشکار – شناگری که با بازوهای توانمندش خود را از میان آب به سمت جلو می برد و یا فوتبالیستی که با قدرت بدنی و دقتش در شوت زنی به وجدتان می آورد – بسیار زیبا است. با اینکه نمی توانید با این افراد در المپیک یا جام جهانی رقابت کنید اما […]

چگونه از ورزش خود بیشترین استفاده را کنیم؟ ورزش دکتر کرمانی
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 8 دقیقه

تعداد بازدید 5209

تاریخ انتشار

چگونه از ورزش خود بیشترین استفاده را کنیم؟ ورزش دکتر کرمانی


تفاوتی که ورزش ایجاد می کند…

تماشای عملکرد یک ورزشکار – شناگری که با بازوهای توانمندش خود را از میان آب به سمت جلو می برد و یا فوتبالیستی که با قدرت بدنی و دقتش در شوت زنی به وجدتان می آورد – بسیار زیبا است. با اینکه نمی توانید با این افراد در المپیک یا جام جهانی رقابت کنید اما می توانید از این آمادگی جسمانی و عملکرد در ورزش و دیگر جنبه های زندگی خود الهام بگیرید.

ساعت ها تمرین کردن است که باعث می شود یک تنیسور چنین عملکردی داخل زمین داشته باشد، برای شما نیز این ورزش است که پایه و اساس بدنی سالم را بنا می کند و باعث می شود بهتر زندگی کنید. چه یوگا کار کنید و چه به معنای واقعی کلمه از کوه بالا بروید، تلاش برای رسیدن به بهترین عملکرد کمکتان می کند بتوانید به بالاترین درجات در حرفه، روابط، معنویت و زمان آزاد خود برسید.

همین حالا هم می دانید ورزش چقدر برایتان خوب است – سلامتتان را بهبود می دهد، ظاهر بیرونی تان را درخشان می کند، ذهنتان را متمرکز می کند و حتی باعث می شود طول عمرتان افزایش پیدا کند. بنابراین زمان را از دست ندهید و حرکت کنید.

افزایش سرسختی ذهنی

تفاوت بین ورزشکاری که تحت فشار رشد می کند و کسی که کم می آورد در چیست؟ سرسختی ذهنی. بهبود و رشد ذهنی خوش بینانه کمکتان می کند نه تنها از نظر ورزشی بلکه در تمام زمینه های زندگی به بهترین عملکرد برسید.

روانشناسان ورزشی و ورزشکاران حرفه ای سرسختی ذهنی را عاملی در حفظ اعتماد به نفس در مواقع سختی می دانند.
آنها می گویند برای تقویت عضله باید به این ذهنیت درونی بپردازید: به زمانی فکر کنید که حس می کردید بر قله دنیا ایستاده اید. قبل و یا در میان هر رویدادی آن حس پیروزی را دوباره فراخوانی کنید. در برابر سختی از خود ضعف نشان ندهید از شکست ها بیاموزید. تحقیقات نشان داده رشد و افزایش تصور مثبت از خود به عنوان یک ورزشکار کمکتان می کند خیلی سریع شکست ها را پشت سر بگذارید.

یکی دیگر از جنبه های سرسختی ذهنی مقاومت در برابر میل به مقایسه است. کمبود اعتماد به نفس و شک کردن به خود عملکرد مناسب در ورزش را از بین می برد. بنابراین چشم به خود بدوزید و به دنبال رقابت با خود باشید نه دیگران. شاید به اندازه قبل از آسیب دیدگی تان سریع و قوی نباشید اما می توانید بهترینِ حال حاضرتان باشید.

هوشمندانه تر ورزش کنید

عضلات خود را می کشید و وزنه بلند می کنید اما تا زمانی که یاد نگیرید از ریه ها درست استفاده کنید هرگز نمی توانید به بهترین عملکرد خود برسید. وقتی نفس خود را بیرون می دهید و در واقع تمرینات تنفسی انجام می دهید به دیافراگم خود می آموزید برای افزایش جذب اکسیژن، ظرفیت ریه و پایداری به درستی خود را درگیر کند. نه تنها متوجه تغییر در عملکرد ورزشی تان می شوید، بلکه احساس انرژی بیشتری خواهید داشت، بهتر استراحت می کنید و حتی کمتر دچار هوس های غذایی می شوید.

ارگان دیگری که برای تناسب فیزیکی بدنتان ضروری است، مغز شماست. ذهن باید همیشه مورد استفاده قرار بگیرد تا بتواند بهترین عملکرد خود را نشان دهد. تحقیقات ثابت کرده افرادی که چیزهای جدید یاد می گیرند، قدرت تصمیم گیریشان در ورزش افزایش می یابد. این شامل مواردی چون پرتاب توپ و دیگر تصمیم گیری ها می شود.

سریعتر ریکاوری کنید

وقتی در زمین بازی یا در باشگاه به خود فشار می آورید بدنتان برای ریکاوری به زمان احتیاج پیدا می کند. بین ورزش ها عضلاتی را که به کار گرفته اید بپوشانید و با ماساژ دادن آن قسمت اجازه دهید خون جریان پیدا کند از جمع شدن مایعات پیشگیری شود و ریکاوری بین ورزش ها سرعت بگیرد. برای ماساژ دادن عضلات می توانید از غلتک های ماساژور استفاده کنید. با این کار عضلاتتان از شما متشکر خواهند شد و می توانید دفعه بعد دوباره با بالاترین آمادگی تمرین کنید.

 

منابع:

Developing Mental Toughness: From Research to Practice – http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/21520704.2011.563436

A  Real – World Investigation  into the Benefits o f Transcranial  Direct  Current Stimulation to the Primary Motor Cortex o n  Muscular Performance i n Elite Athletes – https://halo-website-static-assets.s3.amazonaws.com/whitepapers/mjp.pdf

Dynamic Compression Enhances Pressure-to-Pain Threshold in Elite Athlete Recovery: Exploratory Study. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24531439

 

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*