چگونه از کار و زندگی خود جلو بیوفتیم

چگونه از کار و زندگی خود جلو بیوفتیم - - - برنامه ریزی رژیم
چگونه از کار و زندگی خود جلو بیوفتیم - 2 - - برنامه ریزی رژیمافراد موفق چه ویژگی دارند؟ آنها چکار کرده اند که موفق شده اند؟ اگر نظر من را میخواهید میگویم آنها خود را برجسته کردند، از اینکه افکار خود را بگویند ، بنویسند و یا عمل کنند نترسیدند.
اعتماد به نفس خود را تراوش کردند و تبدیل به فردی منحصر به فرد در میان جمع شدند. موفقیت به پول و شهرت خلاصه نشده است، افرادی هستند که شاید ثروتمند و مشهور نباشند اما وقتی صحبت میکنند دوست داری بایستی و گوش کنی.
فرض کنید وارد اتاقی شوید و همه به شما نگاه کنند ( نه به خاطر اینکه لباس عجیب غریبی پوشیدید ) حتی خجالتی ترین انسانها نیز دوست دارند دیده و شنیده شوند، پس این را بدانید که ما ستاره های نمایش خود هستیم. باید شجاع بود و دست از بهانه هایی مانند این کار مردانه است، من نمیتوانم، حوصله ندارم، دیگر برای من دیر شده و … برداشت.
بسیاری از ما در تلاش هستیم رهبر بودن در یک گروه را یاد بگیریم تا بتوانیم با ایده های خود دیگران را نیز تحت تاثیر قرار دهیم، اما بیشتر مواقع این اتفاق نمیوفتد و نمیتوانیم کانون توجه باشیم.
یک وقت حرف من را اشتباه برداشت نکنید منظور من از این حرفها بی ادب بودن و یا تمایل به رئیس بودن نیست. محو بودن حس بدی به آدم میدهد هیچ کس دوست ندارد ناتوان و بی اراده دیده شود چون این حالت حتی روی زندگی و کار نیز تاثیر میگذارد.
پس برای اینکه در زندگی و کار خود موفق باشیم باید احترام جذب کنیم، قدرت بگیریم، زندگی خود را بهبود ببخشیم و فردی شویم که دیگران دوست دارند حرفهایش را گوش دهند و حتی از او تقلید کنند. آیا شما هم این اندازه اعتماد بنفس را دارید؟ برای فهمیدنش به این سوالات پاسخ دهید:
1- وقتی میخواهید نظر دیگران را تغییر دهید ( مثلا میخواهید به همکار خود بقبولانید که کارش را طوری دیگر انجام دهد ) برای هر چه بهتر بیان کردن دیدگاه خود استراتژی خاصی را برنامه ریزی میکنید؟
2- آیا احساس خود را بدون تردید بیان میکنید – به رئیس خود، یک غریبه و یا کسی که میدانید نظرش کاملا با شما متفاوت است؟
3- آیا آشکارا قادر به ابراز خشم، سرخوردگی، ناراحتی و یا مخالفت خود با دیگران بدون خجالت و یا نگرانی از صدمه خوردن به احساسات دیگران هستید؟
4- آیا میتوانید تصویری از اعتماد بنفس، توانایی و قدرت خود ارائه دهید؟ اگر پاسختان به تمام این سوالات ” نه ” بوده است نشان دهنده ی این است که برخی فرصت های بزرگ را به خاطر پنهان کردن استعداد و نظر خود از دست داده اید. ( همین سوالات را در مورد زندگی، کار و روابطی که دارید از خود بپرسید. بعضی از ما در خانه بسیار با اعتماد بنفس هستیم اما خارج از خانه و یا محل کار کمتر از این قابلیت بهره میبریم ) چیزی که درباره آن صحبت میکنیم قدرتی است که از بدو تولد همه آن را داریم، اما لازم است آن را پرورش دهیم و مهارت خود را بالا ببریم، این قوانین را به ذهن بسپارید تا موفق شوید:
به نگرش خود اعتماد کنید

چگونه از کار و زندگی خود جلو بیوفتیم - 4 - - برنامه ریزی رژیم

همه ی ما صدایی درونی داریم که میگوید چه احساسی داریم. بسیاری از ما این صدا را به خاطر ترس از رفتن به سمت خواسته ای که داریم سرکوب میکنیم، اما افراد بزرگ و برجسته آن را دنبال میکنند و بر سر راه اجرای افکار خود با موانع میجنگند.
هرچقدر بیشتر این کار را انجام دهید، طبیعت دوم ساده تر خود را ظاهر و بیان میکند.

به خاطر داشته باشید: کامل دشمن خوب است

بعضی افراد بیشتر مواقع ترجیح میدهند قبل از بیان ایده صبر کنند و جستجو کنند تا به چیزی برسند که اعتقاد دارند ایده ایست بی عیب و نقص ( یک راه دیپلماتیک برای بیان ایده ). اما ساکت ماندن آنچنان هم خوب نیست، ایده ی خود را بیان کنید دوستان و همکاران اگر هم عیب و نقصی داشته باشد به کامل کردن آن کمک میکنند، مهم این است که در عوض کردن بازی نقش داشته باشید.

اولین باشید

دقت کرده اید کسانی که موفق تر هستند همیشه از آن دسته بوده اند که قبل از همه عمل میکردند. ابتدا با خود تمرین کنید، سپس حرکت خود را آغاز کنید. هر حرکتی. راه حلی جدید در محل کار ارائه دهید، در جمع دوستان سوالی چالش برانگیز بپرسید، یک قدم رو به جلو بردارید و ببینید چگونه احترام دیگران را جذب میکنید و فرصت های جدید به سویتان می آیند.

از اشتباه کردن نترسید

باید قبول کرد که گاهی شکست میخوریم، اما باید بلند شد و حرکت کرد، و از آنچه از شکست آموختیم برای بهتر شدن استفاده کنیم. شاید بعد ها متوجه شوید که بعضی شکست ها بد هم نبوده و کمک کرده است قوی تر شوید.

مانند یک رئیس صحبت کنید

چگونه از کار و زندگی خود جلو بیوفتیم - 6 - - برنامه ریزی رژیم

آیا در جمع ساکت هستید؟ این راه حل ها که توسط مت ایونتوف ( متخصص و مدرس صحبت در جمع) ارائه شده است را امتحان کنید: آرام صحبت کنید در پایان هر جمله کمی مکث کنید تا توانا جلوه کنید.
با این کار کسانی که به حرف های شما گوش میدهند جذب میشوند که ببینند حرف بعدی چیست، همچنین خودتان هم کمتر مجبور میشوید از کلماتی مانند ( آه، اوم، مثلا ) استفاده کنید استفاده از این کلمات باعث میشود مضطرب به نظر بیایید.
اگر بین مکثی که داشتید کسی حرفتان را قطع کرد، به گرمی لبخندی بزنید ( به صورت غیر تهاجمی ) و بگویید: در واقع هنوز صحبتم را تمام نکردم، سپس ادامه دهید.
بلند و قوی صحبت کنید برای جلب نظر دیگران بایستید و از دیافراگم خود صحبت کنید، اینگونه صدایی قوی تولید میکنید. قدرت کلمات خود را بالا ببرید از اظهارات اعلانی استفاده کنید، به جای اینکه بگویید من فکر میکنم بگویید من میدانم، تا نشان دهید به چیزی که میگویید معتقد هستید. اضافه کردن ” به نوعی ” و یا ” درسته؟ ” به پایان جملات نظرتان را ضعیف میکند.
با تن صدا بازی کنید اگر در کل صدایتان بلند است، برای نشاندن نظر خود در جای مورد نظر صدای خود را کمی پایین بیاورید، اگر فردی آرام هستید کمی صدای خود را بالا ببرید.

هنر ایستادگی

حالتی که فرم بدنتان دارد میتواند سیگنال های قوی ارسال کند، حتی اگر چیزی بر زبان نیاورید. جنی درایور، رئیس موسسه زبان بدن در واشنگتن نکاتی را در این مورد به شما آموزش میدهد: وسط یک جمع مکان مناسبی است که مهم جلوه کنید پس این منطقه را از دست ندهید.
همچنین اگر در حال صحبت با دیگران در میان در بایستید نیز بیشتر مورد توجه قرار میگیرید. وقتی جمعیتی را مورد خطاب قرار میدهید سر خود را راست و ثابت نگه دارید این کار اقتدارتان را نشان میدهد.
وقتی در حال گوش دادن هستید، سر خود را به سمت چپ کمی بچرخوانید این کار نشان دهنده ی آگاه بودن شماست، و یا میتوانید به سمت راست بچرخوانید که نشان دهنده ی جذب شدن شماست. وقتی می ایستید به اندازه یک گام بین پاهایتان فاصله باشد با این کار جذاب و قدرتمند جلوه میکنید.

کاری از گروه ترجمه به اندام(دکتر کرمانی)

5/5 - (1 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

عارف 1400/12/14

فوق العاده بود