چگونه بدون اینکه کسی متوجه شود مدیتیشن کنیم

خانه » زندگی رژیمی » ورزش و زیبایی » چگونه بدون اینکه کسی متوجه شود مدیتیشن کنیم

از زمانی که بیدار میشویم در حرکت و عجله هستیم. عجله برای بیرون رفتن از خانه، عجله برای تمام کردن پروژه های کاری، عجله برای خرید، عجله برای رسیدن به خانه، عجله برای آماده کردن شام، و قبل از اینکه متوجه شوید دوباره به ابتدای این چرخه بازمیگردید.

با توجه به این واقعیت، بررسی ها نشان میدهد ۸۵ درصد از افرادی که راز و نیاز و مدیتیشن را امتحان کرده اند در مدیریت استرس خود نیز موفق بوده اند.

کیت کافمن، روانشناس بالینی در اسکندریه میگوید: همیشه وقتی مدیتیشن را میشنویم فکر میکنیم باید چهار زانو روی زمین بنشینیم و انگشتان دستمان را جمع کنیم. اما در حقیقت افراد میتوانند هنگام پیاده روی، رفت و آمد، و یا حتی سرکار وقتی پشت میز نشسته اند مدیتیشن انجام دهند بدون اینکه حتی کسی متوجه شود. به این کار مدیتیشن آگاهانه میگویند،. یعنی زمانی که از افکار، احساسات، احساس بدن و محیط اطراف آگاه باشیم. و این کار با مزایای جسمی، روانی، و اجتماعی، از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش استرس، کاهش علائم افسردگی و حتی مواردی بیش از اینها مرتبط است.

در بسیاری از حالات میتوانیم این تمرین را انجام دهیم. کار بسیار ساده است فقط به مقداری توقف نیاز است، شاید این توقف به نظر برخی بسیار مشکل بیاید ولی در ادامه میبینید اصلا کار سختی نیست.

کیت کافمن میگوید همه چیز به همین توقف بستگی دارد، حتی ۱۰ ثانیه توقف و نفس گرفتن نیز کمک میکند برای مدتی طولانی بتوانید بدوید.

آماده ی شروع هستید؟ حتی اگر یک اتاق تاریک و آرام ندارید که به آنجا بروید موقعیت های زیادی هست که از آن برای مدیتیشن آگاهانه استفاده کنید. این ۶ تکنیک را امتحان کنید ( بهتر است هنگام انجام این کارها چشمان خود را ببندید، البته این کار الزامی نیست ).

۱- تمرین تنفس انجام دهید

برای شروع روی تنفس خود متمرکز شوید. استیون هندین، روانشناس بالینی در نیوپورت بیچ، کالیفرنیا توصیه میکند، صاف روی صندلی خود بنشینید، و پاهای خود را روی زمین قرار دهید، تمرکز خود را روی معده قرار دهید. به سادگی به بالا و پایین رفتن منطقه ی شکم خود با هر بار تنفس توجه کنید. الگوی نفس کشیدن خود را تغییر ندهید، بگذارید نفس کشیدن به طور طبیعی انجام بپزیرد. برای اینکه راهنمای خود باشید کافیست انگشتان یک دست را روی شکم قرار دهید.

۲- آگاهانه بنشینید

صاف روی صندلی خود بنشینید، یک اسکن روانی از کل بدن خود بگیرید تا متوجه شوید فشار روی کجای بدن است. با تمرکز روی احساس بدنتان روی صندلی شروع کنید، فشار جایی که صندلی با بدن شما تماس دارد را حس کنید. سعی کنید تمام احساسات ظریف تماس با صندلی را پیدا کنید. این کار شامل جا به جا کردن بدن روی صندلی برای داشتن احساسی بهتر نیز میشود.چه مناطقی از بدنتان دارای تنش است؟

این تمرین را در طول روز انجام دهید: این کار کمک میکند احساس لحظه به لحظه ی خود روی صندلی را حس کنید.

۳- به میز خود نگاه کنید

روی یکی از اشیاء اطراف خود تمرکز کنید – به آن فکر نکنید، فقط نشان دهید که این کار را میکنید، در مورد چیزی که میبینید قضاوت نکنید. به چیزهایی در اطراف خود توجه کنید که چون با آنها آمیخته شده اید دیگر آنها را نمیبینید. حالا اجازه دهید این اشیاء دوباره به زندگی بازگردند و دید تازه ای به آنها داشته باشید.

۴- افکار خود را دنبال کنید

چشمان خود را ببندید، و یا به چیزی در چند قدمی خود خیره شوید. حالا به مدت حداقل سه دقیقه بر روی قطار افکار خود تمرکز کنید. بدون اینکه درباره افکار خود قضاوت کنید، فقط توجه کنید که آنها از کجا می آیند. جریان تفکر نشان میدهد در حال حاضر چه چیزی باعث توجه شما شده یا برایتان جالب است. روزی چند بار انجام این کار کمک میکند ذهنتان آرام شود و بهتر بتوانید با کار خود تعامل ایجاد کنید.

۵- با غذای خود بازی کنید

از غدد چشایی برای در مرکز قرار دادن خودتان استفاده کنید، یک تکه شیرینی یا مثلا لازانیا در دهان خود قرار دهید و با زبان آن را در اطراف دهان بچرخوانید. تمام توجه خود را روی طعم غذا و اینکه چه احساسی در شما بوجود می آورد بگذارید. در این حالت متوجه طعم های مختلقی که در غذا وجود دارد میشوید در صورتی که وقتی آن را بی توجه میجوید تنها یک طعم را حس میکنید. این کار برای مغز یک بازی و استراحت است.

۶- در طبیعت قدم بزنید

اگر میتوانید برای چند دقیقه بیرون بروید، پیاده روی کوتاه مدتی داشته باشید و روی چیزی ساده مانند گرمای خورشید روی پوستتان و یا جریان باد روی بدنتان تمرکز کنید. همین فعالیت فیزیکی کوتاه و ساده کمک میکند مغز خود را از روند بی پایان جریان فعالیت نجات دهید.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

باران امیدی ۱۴ آذر ۱۳۹۵

دوست عزیز خیلی عالی بود من فقط یک نوع مدی تیشن میشناختم و انجام میدادم