چگونه بر غذا خوردن احساسی غلبه کردم؟(مقاله صوتی)

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » چگونه بر غذا خوردن احساسی غلبه کردم؟(مقاله صوتی)
چگونه بر غذا خوردن احساسی قلبه کردم

چگونه بر غذا خوردن احساسی قلبه کردم

 

icon-download29دانلود فایل صوتی مقاله

سال ها خود را به خاطر غذا و بدنم مورد آزار قرار دادم فقط چون فکر می کردم آنچه هستم کافی نیست. حس می کردم برای اینکه دوست داشته شوم باید لاغرتر، زیباتر و باهوش تر باشم.

به خودم اجازه نمی دادم طبیعی غذا بخورم، و این نتیجه تداوم همان افکاری بود که باعث میشد از خود راضی نباشم ، در واقع به بدنم آنقدر که باید غذا رسانی نمی کردم.

و البته این محدودیت ها در پایان منجر به پرخوری میشد، همانطور که برای خیلی از خانم ها شده بود.

اگر تا حدی که احساس ناراحتی کنید خود را با غذا پر می کنید و از فرم بدنتان نیز بدنتان می آید، شاید حس می کنید چیزی کم دارید و این اندازه که هستید کافی نیست.

تنها با شناخت حد کافی بودن در زندگم توانستم جلوی عادات غذا خوردن احساسی خود را بگیرم. قادر بودم دوباره به صورت عادی غذا بخورم و یاد بگیرم از آنچه نیاز دارم به اندازه کافی به خود بدهم. اینجا به شما می گویم که چطور این کار را کردم:

۱- تمام غذاها مجاز بودند

قبلا برخی غذاهای خاص را در لیست سیاه قرار می دادم.

غذا خوردن عادی به این معناست که هیچ غذایی غلط یا درست نیست، و همه چیز مجاز است. گاهی خود را از غذاهای خاصی محروم می کنیم و کم کم به جای اینکه میلمان فروکش کند بدتر بیشتر جلوی چشممان رژه می روند این روند آنقدر ادامه پیدا می کند که یک روز می بینیم در خوردن آنچه خود را از آن محروم کرده بودیم زیاده روی کرده ایم. این شکست ضربه بدی به روحیه می زند و باعث شکل گیری زنجیره ای از افکار بد درباره خود و شکل بدن می شود.

شما هم از ترس چاقی برخی غذاهای خاص را برای خود منع کردید؟ اگر به خود بگویید هنگام گرسنگی می توانید از هر نوع غذایی که دوست دارید بخورید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

۲- روی آنچه حس خوبی دارد تمرکز کنید

از وقتی همه غذاها را در برنامه غذایی ام مجاز دانستم، تمرکزم را روی غذاهایی گذاشتم که حس خوبی به من می دادند نه آنهایی که برای ذهنم قابل قبول به نظر می آمدند.

۳۰ دقیقه بعد از هر وعده ای که می خورید سعی کنید روی اینکه چه حسی دارید تمرکز کنید; احساس خستگی، نفخ، انرژی، شادی و غیره.

با تمرین و و آگاهی کامل، دیگر آنچه به ذهنتان خوب می آید تبدیل به همان چیزی می شود که احساس خوبی را در شما بر می انگیزد و دیگر برای سالم ماندن مجبور نیستید خود را محدود کنید، بدن خود مسیر را نشان می دهد.

۳- فراوان کردن غذا

باید به خودم ثابت می کردم که خود را محدود نمی کنم و غذاها همیشه برایم در دسترس هستند. بنابراین هر جا می رفتم با خود غذا هم می بردم و هر زمان از نظر فیزیکی احساس گرسنگی می کردم غذا می خوردم.

آیا برایتان اتفاق افتاده که تا آخرین دقیقه منتظر غذا خوردن باشید و سپس در پایان چون خیلی گرسنه بودید دچار پرخوری شوید؟ من توصیه می کنم با خود میان وعده داشته باشید و هر زمان در شکمتان احساس گرسنگی کردید میلش کنید ( به جز گرسنگی احساسی که سریع می آید و اتفاق می افتد و معمولا در دهان و ذهن حسش می کنید ).

۴- زمان خوردن وعده ها را مقدس کنید

از غذا و آب قبل از اینکه به بدنتان بفرستیدشان تشکر کنید. وقتی غذا می خورید بنشینید و هرآنچه باعث حواس پرتی تان می شود را محدود کنید. غذا را در جوی آرام و امن میل کنید و از صحبت های منفی هنگام غذا بپرهیزید. هنگام جویدن غذا قاشق و چنگال را پایین بگذارید. یک شمع روشن کنید و آهنگی آرامش بخش پخش کنید. همه چیز در این مراسم باید رعایت شود.

هرچقدر بیشتر وقت بگذارید و برای بدن و روحتان تجربه ای دلپذیر رقم بزنید، بعد از غذا خوردن بیشتر احساس رضایت خواهید کرد و کمتر احتمال دارد فراتر از مرز سیری تان غذا میل کنید.

۵- برای احساسات خود جا باز کنید

خانم ها از راه های فراوان بسیاری غیر از غذا تغذیه می شوند، همچنین بسیاری از ما فراموش کرده ایم که چه چیزی واقعا سیرمان می کند.

وقتی بچه بودید چه چیزی راضی تان می کرد؟ برای من وقت گذراندن در طبیعت، صحبت با گیاهان، آواز خواندن و رقصیدن در میان علفزار بود. برای جنبه های روحی و روانی زندگی خود نیز که برای بسیاری از ما به فراموشی سپرده شده نیز وقت بگذارید. این جنبه ها اگر شاد و راضی تان می کنند به اندازه هر چیز دیگری مهم هستند.

۶- به یاد داشته باشید که کافی هستید

همین که هستید خوب است. هیچ مشکلی ندارید. شکست خورده نیستید. کامل، دوست داشتنی، و کاملید، درست همانطور که هستید. به خود اجازه غذا خوردن بدهید. به خود اجازه زندگی بدهید. برای دوست داشتن و دوست داشته شدن منتظر وزن کم کردن نباشید.

اگر برای زندگی و دوست داشتن منتظر چیزی بمانید زجر خواهید کشید. تک تک لحظات زندگی تان باید برایتان  با اهمیت باشد. اجازه ندهید بدنتان شما را از زندگی و عشقی که باید داشته باشید دور نگه دارد. چیزی برای تغییر دادن وجود ندارد، زندگی تان را بکنید، زندگی که همین حالا در جریان است، برای سالم ماندن فقط کافیست خود را دوست داشته باشید.


کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )
Sending
User Review
0 (0 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*