چگونه بی اشتهایی کودکان را رفع کنیم؟

بی اشتهایی کودکان مشکل خیلی از پدر و مادرهاست. بعضی از کودکان علاقه‌ای به سبزیجات، گوشت و مواردی از این دست ندارند. صادقانه بیندیشید! آیا کودکان از غذا خوردن شما الگو برداری نمی‌کنند؟ آخرین باری که مقدار زیاد سبزی، حبوبات یا گوشت خوردید را به ‌یاد می‌آورید؟‌ پدر و مادر باید در کنار فرزندشان با […]

بی اشتهایی در کودکان
میانگین امتیاز 4.3 از 5

زمان مطالعه 18 دقیقه

تعداد بازدید 24986

تاریخ انتشار

بی اشتهایی کودکان مشکل خیلی از پدر و مادرهاست. بعضی از کودکان علاقه‌ای به سبزیجات، گوشت و مواردی از این دست ندارند. صادقانه بیندیشید! آیا کودکان از غذا خوردن شما الگو برداری نمی‌کنند؟ آخرین باری که مقدار زیاد سبزی، حبوبات یا گوشت خوردید را به ‌یاد می‌آورید؟‌ پدر و مادر باید در کنار فرزندشان با به ‌به و چه چه از موادی که کودکان کمتر به آن علاقه‌مند هستند، میل کنند.

یکی از مشکلات شایع میان بسیاری از پدر و مادرها، تغذیه کودک به اصطلاح بدغذا و بی اشتهاست. معمولا کودکان به غذاهایی که برایشان مفید است واکنش منفی نشان می‌دهند و میلی به خوردن غذا ندارند. در نتیجه پدر و مادر مجبور می‌شوند به دنبال کودک راه بروند تا به او غذا بدهند. در این مقاله می‌خواهیم روش‌های ساده‌‌ای را به شما آموزش دهیم تا بتوانید به بهبود بی اشتهایی کودک خود کمک کنید.

چه عواملی باعث بی اشتهایی کودک می‌شود؟

 • مادرانی که تنها یک فرزند دارند و به شکل غیرطبیعی همه حرکات او را کنترل می‌کنند.
 • مادرانی که دائم نگران وزن خود هستند. در صحبت‌ها تاکید زیادی بر مد (به‌ویژه نزد دختران کوچک) و رژیم‌های غذایی متفاوت دارند و کودک دچار توهم، همزاد پنداری و الگوگیری نامناسب و کاذب می‌شود.
 • مادرانی که فرزندشان را در هنگام غذا همراهی نمی‌کنند، شاغل هستند و همیشه عجله دارند به همین دلیل ایستاده و با استرس کودک را سیر می‌کنند.
 • کودکانی که در خانواده‌های درگیر، کم‌توجه و سرد رشد می‌کنند، دچار تنش‌های مختلف روحی‌اند و برای جلب ترحم و توجه دچار بی‌اشتهایی کاذب می‌شوند.
 • کودکانی که برای گرفتن امتیاز از والدین غذا نمی‌خورند.
 • کودکانی که مشکلات فیزیکی خاصی دارند و باید تحت درمان پزشکی قرار گیرند.

راهکارهایی برای حل بی اشتهایی کودکان

1- به کودک اجازه دهید با شما آشپزی کند.

کودکان کم سن و سال عاشق این هستند که در آماده کردن غذا کمک کنند. نگران نباشید حتی اگر هنوز به سنی نرسیده باشند که بتوانند نزدیک چاقو شوند، کارهای زیادی هست که می‌توانید به آنها بسپارید. از کودکان بخواهید با یک قاشق بزرگ چوبی مواد را داخل یک کاسه بهم بزنند، به آنها اجازه دهید گوشت چرخ کرده را گرد کنند و یا به شکل برگر در آورند. بگذارید تخم مرغ‌ها را بهم بزنند و مواد لازم برای املت را انتخاب کنند. می‌توانید از آنها بخواهید مواد روی پیتزایشان را خودشان انتخاب کنند.

بی اشتهایی در کودکان

2- بی اشتهایی کودکان را با سرگرم کردن آنها حل کنید.

بی اشتهایی کودکان ممکن است از همان دوران شیرخوارگی و یا کودکی، اتفاق بیافتد. به همین دلیل وقتی می‌خواهید بشقاب غذای کودکتان را آماده کنید ارزشش را دارد کمی بیشتر زمان بگذارید تا ظاهرش دلپسندتر شود. شام کودک خود را تبدیل به چهره‌ای خندان کنید. به جای اینکه ساندویچ را کامل جلوی او قرار دهید آن را به قطعات کوچک و بامزه تقسیم کنید. با این کار زمان غذا خوردن را برای خودتان نیز آرامش بخش‎تر کرده‌اید.

برنامه غذایی کودک را باید به روش‌های مختلف همچون دادن غذای جدید، تغییر در ترکیب غذاها، مزه، بافت، نحوه طبخ، تزئین غذاها به شکل حیوانات، گل و عروسک و استفاده از بشقاب‌های رنگین متنوع کنید.

3- ایجاد فضای دوستانه

یکی از بهترین راه‌ها برای حل بی اشتهایی کودک این است که همراه با او غذا بخورید. اگر کودک، شما را ببیند که دائم و با نگرانی دور سرش می‌چرخید و خودتان هیچ غذایی نمی‌خورید، مسلما فضا برایش ناخوشایند می‌شود. کودکان همیشه پیرو شما هستند. اگر ببینند که با صورتی خندان و شاد، کلم بروکلی می‌خورید مسلما چنین کاری را تکرار می‌کنند. یادتان باشد هر زمان کودکتان غذای جدیدی را امتحان کرد از او تعریف کنید.

هنگام وعده‌های غذایی فرصت مناسبی برای تشویق مهارت‌های اجتماعی است. می‌توانید هنگام غذا خوردن از کارهایی که می‌خواهید به همراه یکدیگر در ادامه روز انجام دهید، صحبت کنید و یا با کودکان کم سن و سال شعر بخوانید و با بزرگترها بازی کلمات را انجام دهید.

با این کارها وعده غذایی را برای آنها لذت‌بخش می‌کنید و به رفع بی اشتهایی آنها کمک زیادی کرده‌اید. وقتی کودک، غذایی را که در بشقابش است نمی‌خورد احتمال اینکه از بشقاب شما غذا بخورد بالاست؛ حتی اگر هر دو غذا یکسان باشد. اگر غذای جدیدی است می‌توانید از او بخواهید امتحانش کند.

4- هرگز کودک را وادار به غذا خوردن نکنید.

یک لازانیا خوشمزه درست کرده‌اید و یا مرغ و سبزیجات پخته‌اید اما کودک غذا نمی‌خورد. سپس شما تلاش می‌کنید به او غذا بدهید و در نهایت خشمگین می‌شوید. در چنین مواقعی هرگز اجازه ندهید نا‎امیدیتان خودش را نشان دهد چرا که هیچ کمکی به حل بی اشتهایی کودکان نمی‌کند.

کودکان خیلی راحت متوجه احساسات و اضطراب پدر و مادرشان می‎شوند. هرگز کودک را مجبور به غذا خوردن نکنید. درست مانند بزرگسالان، کودکان هم گاهی حال غذا خوردن ندارند و یا اصلا گرسنه نیستند. اشکالی ندارد که گاهی بعضی غذاها را نخورند مطمئناً از گرسنگی برایش مشکلی پیش نمی‌آید. کودک باید خودش در مورد سیرشدن تصمیم بگیرد. اگر در یک وعده مقدار کمتری غذا بخورد مسلما در وعده دیگر جبران خواهد کرد.

برای رفع بی اشتهایی کودک هرچه شما کمتر عصبی شوید کودک نیز هنگام غذا خوردن و در کل در مورد غذا آرامش بیشتری خواهد داشت. توصیه می‌شود از دادن میان وعده‌های بیجا تا حد ممکن بپرهیزید تا کودک سه وعده اصلی را بهتر بخورد. با این روش در وعده‌ه‍ای اصلی کودکتان واقعا احساس گرسنگی می‌کند و خوب غذا می‌خورد. اما اگر واقعا نگران کاهش وزن و ترس از غذای او هستید بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید.

5- آهسته پیش بروید.

اگر کودکتان به شدت بی اشتهاست، بهتر است غذاهای جدید را آرام آرام به او معرفی کنید. برای مثال غذای جدید را در کنار غذایی که می‌دانید دوست دارد به بشقاب اضافه کنید. وقتی آرام آرام این کار را می‌کنید، کودک در کنار غذاهای مورد علاقه خود موارد جدید را نیز امتحان می‌کند و یاد می‌گیرد همه غذاها را دوست داشته باشد. با این روش گام بزرگی در بهبود بی اشتهایی کودک برداشته‌اید.

میان وعده‌های سالم برای رفع بی اشتهایی کودکان

بهترین متخصصان تغذیه توصیه‌هایی برای تغذیه سالم کودکان به ویژه میان‌وعده‌ها دارند. مهم است که نیاز بدن کودک خود را قبل از انجام تکالیف، بازی و ورزش و یا حتی خواب بدانیم و آن را با یک میان‌وعده‌ سالم و البته خوشمزه برآورده کنیم. در ادامه زمان  و خوراکی‌های مناسبی برای خوردن میان‌وعده را بررسی می‌کنیم.

قبل از انجام تکالیف

به دنبال غذایی باشید که سرشار از فیبر و پروتئین است و چربی و قند پایینی دارد. این میان‌وعده‌ها باعث می‌شود فرزندتان برای مدت طولانی‌تری سیر بماند و در میان تکالیف دچار افت قند نشود. شکلات داغ می‌تواند انتخاب مناسبی باشد چون مقداری کافئین دارد. کافئین سطح اندروفین بدن را بالا می‌برد و باعث افزایش تمرکز می‌شود.

میان وعده‌های پیشنهادی

 • سه چهارم فنجان ماست وانیلی با یک قطعه سیب یا گلابی برای اینکه همراه با ماست میل شود.
 • یک فنجان شکلات داغ
 •  یک دوم فنجان مخلوط غلات به همراه یک چهارم فنجان میوه خشک طبیعی ( شیرین نشده )
 • یک دوم فنجان بلغور جو ( با جو پرک فرق دارد ) که روی آن دو قاشق چای‌خوری تخم کتان آسیاب شده و یک قاشق چای‌خوری عصاره افرا ریخته شده باشد.
 • دو قطعه نان سبوس‌دار به همراه یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی طبیعی.

بی اشتهایی در کودکان

قبل از ورزش

میان وعده‌ای انتخاب کنید که کم چرب و سرشار از کربوهیدرات و مقداری فیبر باشد مانند چوب شور سبوس‌ دار، کراکرهای سبوس دار و پوره سیب شیرین نشده. به یاد داشته باشید که آب نقشی کلیدی در سلامت بدن دارد و بهتر از نوشیدنی‌های ورزشیِ سرشار از کالری است. اگر کودکتان علاقه ای به آب ندارد از میوه‌های آبدار یا بستنی‌های یخی میوه‌ای استفاده کنید.

میان‌وعده‌های پیشنهادی

 • ۳ عدد کراکر سبوس دار
 • ۲ عدد نارنگی یا یک فنجان توت فرنگی
 •  یک دوم فنجان پوره سیب شیرین نشده
 • یک عدد بستنی یخی میوه‌ای

قبل از خواب

غذاهای دارای تریپتوفان مانند لبنیات و حموص به تولید سروتونین کمک می‌کنند. سروتونین هورمون آرامش بخشی است که کمک می‌کند فرزندتان راحت بخوابد. برای بالا بردن تاثیر سروتونین، میان‌وعده‌ها را با بهبود دهنده‌های خواب یعنی کربوهیدرات‌های پیچیده که در غلات کامل یافت می‌شود، ترکیب کنید.

میان‌وعده‌های پیشنهادی

هدف این است که به خواب فرزندمان کمک کنیم نه اینکه شارژش کنیم.

 • یک دوم فنجان شیر کم چرب به همراه یک عدد کلوچه کوچک (کلوچه ای که دارای غلات کامل باشد)
 • یک دوم فنجان برشتوک که از غلات کامل تولید شده به همراه یک دوم فنجان شیر کم چرب
 • یک دوم نان خشک سبوس‌دار به همراه یک چهارم حموص.
 •  یک دوم فنجان پنیر خامه‌ای به همراه سه عدد زردآلوی خشک.

توصیه‌های کلی برای بهبود بی اشتهایی کودکان

 •  اگر شاغل هستید، نیم ساعت زودتر از خواب برخیزید. بعضی از بچه‌ها تا مدتی بعد از بیداری، گرسنه نیستند. بگذارید کم کم بیدار شوند.
 • برای وعده‌های غذایی انتخاب‌های بیشتری فراهم کنید، گاهی خوردن پلو از شب ‌مانده با ماست برای کودک دلچسب‌تر از شیر، نان، کره و عسل است.
 • بلافاصله بعد از صرف وعده اصلی، میان‌ وعده‌ای را که دوست دارد در اختیارش قرار دهید (بستنی، لواشک، شیرینی‌های خانگی و…) .
 • امکان فعالیت بدنی را برایش فراهم کنید. رفتن به پارک، حیاط منزل و یا هرگونه حرکت فیزیکی که گرسنگی را تحریک می‌کند. کودکی که از صبح تا ظهر جلوی تلویزیون یا کامپیوتر بی‌تحرک نشسته، هرگز میلی به غذا نخواهد داشت.
 • از شتاب زندگی بکاهید و به فرزند خود توجه و عشق بورزید. گاهی کودک برای جلب توجه و یا لجبازی از غذا خوردن امتناع می‌کند. با ابراز علاقه بدون قید و شرط،‌ بستری از احساس امنیت و شادابی را برایش فراهم کنید.
 • از خواص مواد غذایی برایشان بگویید. آگاهی از فواید خوراکی‌ها در ترغیب کودک برای مصرف بیشتر این گروه‌های غذایی یاری خواهد کرد.
 • در هنگام غذا دادن به کودک صبور باشید با او صحبت و او را تشویق کنید.
 • در زمانی که کودک با علاقه غذا می‌خورد می‌توان از او تعریف و تمجید کرد.
 • ساعات برنامه غذایی کودک نباید متغیر باشد. فاصله زمانی بین مصرف میان‌وعده و وعده اصلی باید رعایت شود.
 • در زمان غذاخوردن، کودک نباید خیلی گرسنه یا خیلی خسته باشد.
 • برای خوردن غذا جایزه در نظر نگیرید.
 • نباید انتظار داشت کودک خیلی تمیز و مرتب مطابق با خواسته شما غذا بخورد. ریخت و پاش غذا را می‌توان با ملایمت و به‌تدریج محدود کرد.

بی اشتهایی در کودکان

چگونه بی اشتهایی کودکان را رفع کنیم؟ - 9 - بی اشتهایی کودکان - تغذیه

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-سادات 1403/02/25

سلام آقای دکتر ممنونم از راهنمای تون . ببخشید من بچه دوسال نیم دارم و مشکل عصب هم داره تحت تداوی هست فعلا ولی خیلی کم خوراک هست اصلا نمیخوره اگه شب غذا بخوره صبح و نهار نمیخوره چیکار کنم .

کارشناس به اندام 1403/02/26

سلام و درود برشما موارد ونکاتی که در مقاله گفته شد انجام بدین همین میزان کم رو هم مقوی کنید مثلا یک لیوان شیر وبه معجون تبدیل کنید حجم همونه ولی انرژیش بیشتر شده

-پرهام 1403/02/01

سلام پسرم یک سالشه سه ماه پیش سرما خورد و دیگه لشتها به غذا نداشت الان اصلا غذا نمیخوره چهار ماهه وزنم نگرفته لطفا راهنماییم کنید

کارشناس به اندام 1403/02/02

سلام عزیزم با مشورت پزشک نوع کمکی وتغییر بدین یااز مکمل با نظرپزشک استفاده کنید

-کاربر 1403/01/26

سلام پسرم 8سالشه هنوزشیرتوشیشه میخوره هیچی ترک نمیکنه غذا هم نمیخوره هیچی اصلا نمپرسه غذا چی داریم سرسفره نمیشینه چیکارش کنم لطفا ر اهنماییم کنید

کارشناس به اندام 1403/01/27

سلام عزیزم باید عادتهای خوردن تغییر کنه شیشه رو باید حذف کنید حتی خوردن شیر هم اندازه داره روزی دو لیوان نهایت بتونه بخوره

-پرهام 1403/01/17

سلام آقای دکتر بچه من هفت ماهشه از دوماهگی وزنش جلو نیومد بهش غذا دادم از چهارونیم ماهگی الان اصلا اشتها نداره نه غذا می خوره نه شیر

کارشناس به اندام 1403/01/18

سلام عزیزم نمیشه هیچی نخوره پس نیاز بدن از کجا تامین میشه ؟ با متخصص کودکلن مشورت کنید در صورت نیاز مکمل اشتها اور بدن

-ثنا سلیمیان 1403/01/04

سلام خسته نباشید من دختر ۳ساله دارماصلا غذا نمیخوره تا دوسالگی خوب غذا میخورد الان تقریبا یک سال غذا نمی خوره لطفاً من را راهنمایی کنید ممنون میشم

کارشناس به اندام 1403/01/05

سلام سلامت باشید عزیزم قطعا نیاز بدنش و جور دیگه ای تامین می‌کنه که چیزی نمیخوره هل هوله تنقلات مانع غذاخوردن میشن

-عاطفه 1402/12/11

سلام آقای دکتر خسته نباشید. ببخشید پسر من الان ۱سال و ۳ماهش هست. خیییلی بد غذا شده. وقتی غذا می زارم جلوش فقط دوست داره با غذا بازی کنه.نمیخوره.اصلا میلی به غذا نداره .فقط میریزه.منم چیزی بهش نمی گم.وقتی گشنش باشه و غذا نخوره خیلی بهانه گیر میشه.حتی درست نمیتونه بخوابه.توخواب هم خییلی اذیت میشه.ازمایش هم داده خداروشکر چیزی نبوده.به دکترش هم که گفتم ایشون گفتن طبیعی هستش

کارشناس به اندام 1402/12/12

سلام بله عزیزم طبیعی هست به مقدار نیاز بدنش غذا میخوره

-ریحانه 1402/11/18

سلام آقای دکتر تورو خدا چیکار کنم دخترم وقتی دوماه بود آمپول متوکلروپین براش زد حالت تشنج بهش دست داد سه روز بستریش کردم الان ۵ سالشه یکسره این دکتر اون دکتر میبرم ک اشتها داشته باشه نه تنها اشتها نداره عصبین هست همیشه گریه مکنه چیکار کنم تورو خداکمکم کنید

کارشناس به اندام 1402/11/19

سلام عزیزم باید تحت نظر باشه الان هم تشنج میکنه؟

-آنا 1402/09/23

سلام من پسرم 2سالو3ماه دارد اصلأ غذا نمیخوره و من خیلی غصه میخورم

کارشناس به اندام 1402/09/24

سلام عزیزم به چه چیزی علاقه داره؟ مشکل گوارشی نداره؟

-همتا 1402/09/07

سلام دختر مندنزدیک ۴ سالش و اصلا غذا نمیخوره هر کاری میکنم تزئین و بازی کنارش ولی اصلا اشتها نداره خواب درست نداره فقط شیر میخوره و نه ناهار نه شام ن میان وعده من نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید .اگر غذا بخوره فقط و فقط سیب زمینی اب پز و دیگه هیچی نمیحوره

کارشناس به اندام 1402/09/08

سلام عزیزم بامتخصص کودک مشورت کنید مصکل گوارش ندارن؟مکمل خوردن؟

-ایما 1402/06/05

سلام دخترم دو سالشه موهاش اصلا رشد نداره هر چی میزنم خوب نمیشه لطفا یک چیزی رهنمایی کت

کارشناس به اندام 1402/06/06

سلام عزیزم ژنتیکی هم هست با نظر پزشک مولتی بهش بدین تغذیشم باید کامل باشه روغن تراپی هم خوبه

مامان آرتمیس 1402/03/20

سلام دخترم ۷ماه و ۲۰روزشه ۳روزه کم غذا شده چیکار کنم

کارشناس به اندام 1402/03/21

سلام عزیزم باید با متخصص کودکان مشورت کنید

- 1402/03/07

سلام ببخشید آقای دکتر پسرم ۲ ساله اس واصلا غذا نمیخوره به دکتر هایی زیادی برای تغذیه اش مراجعه کردم فقط شیر گاو میخوره میشه راه نمایم کنید ممنون میشم

کارشناس به اندام 1402/03/08

سلام عزیزم با متخصص تغذیه کودک باید مشورت کنید خوردن فقط شیر اشتهابرای غذا براش نمیزاره حجم مصرف شیر وکمتر کنید

-بازیان 1401/12/26

سلام اقای دکتر ایا شیر گاو برای کودک خوبه دخترم سه سالشه از وقتی که از شیر خودم گرفتمش شیر گاو بهش میدم شب وصبح یک استکان ضرری داره

کارشناس به اندام 1401/12/27

سلام عزیزم زیر یک سال نباید بخوره بررگتر وقتی حساسیت نداره مشکلی نیست

-زهرا 1401/12/06

سلام من یه پسر چهار ساله دارم بعضی موقع ها غذاشو میخوره بعضی موقع ها هم کلا اشتهاش میره الان یه ماه اشتها نداره و فقط اب میخوره

کارشناس به اندام 1401/12/07

سلام عزیزم بدون هیچ غذایی که قطعا قند وفشارش میوفته وحالش بد میشه شاید مشکل گوارشی دارن که روی میل به خوردن تاثیر داشته استرس دوره ای از رشد مشکلات روده ای عصبی شدن و... میتونه از دلایلش باشه

هانا حقی 1401/10/22

سلام دخترم دوسال ونیم سنش هست.خیلی کم اشتهاست.صبح تا شب چیزی نمیخوره اگه هم بخوره به زور یک یا دوقاشق میخوره.فقط آب زیادمیخوره.دکترهم بردم بیفایده بود.فقط آب میخوره

کارشناس به اندام 1401/10/22

سلام خانم حقی باتوجه به سنش بایدبا متخصص تغذیه کودک مشورت کنید

محدثع 1401/10/19

سلام اقای دکتر من ی پسر سه سال ونیم دارم خیلی بد غذاس همش میگع سیرم هیجی نمیخوره چکارکنم

کارشناس به اندام 1401/10/20

سلام مادر عزیز راهکارهایی که در این مقاله عنوان شده رو انجام بدین انشالله تاثیرخوبی رو داره

گنجعلی 1401/05/22

سلام من ی دختر یکسال و نیم دارم حدود یکماه لب به غذا نمیزن چیکار کنم؟

کارشناس به اندام 1401/05/23

سلام دوست عزیز.شما باید به متخصص اطفال مراجعه کنید .

پروانه عظیمی 1401/03/29

دخترم سه سالشه خیلی بی اشتها است تا به زور چیزی بهش ندم نمیخوره الان یه هفته است لب به غذا نزده آب زیاد میخوره نمیدونم چطور زنده است دارو اشتها آور گرفتم فایده نداشت لطفأ رهنماییم کنید چه کار کنم 😭

کارشناس به اندام 1401/07/27

سلام پروانه جان .بهتره که به متخصص کودکان مراجعه کنید حتما

محدثه 1401/03/12

دخترم ۹ سالشه خیلی بد غذاست همش برنج و ماکارانی میخوره دیگه هیچ غذایی را نمیخوره گوشت و مرغ و گوشت چرخ کرده هم نمیخوره تخم مرغ و کره هم نمیخوره هر غذایی درست میکنم نمیخوره خیلی لاغر شده نمیدونم چی کار کنم لطفا راهنماییم کنید چی کار کنم دخترم یه خورده چاق بشه وزنش ۲۸ کیلو ولی از بدن خیلی خیلی لاغره لطفا راهنماییم کنید با تشکر

کارشناس به اندام 1401/03/17

سلام دوست عزیز شما می‌تونی داخل همون برنج و ماکارونی رو از ترکیباتی که بدنش بهش نیاز داره مخلوط کنی و بهش بدی یا برای جلب توجهش برای غذا خوردن غذاهاش رو به سبک بچه گونه تزیین کنی

رها 1400/10/07

آقای دکتر کرمانی مرسی که ب همه ی بچه‌ها تخمین داداید و براشون از اینا گذاشتی خیلی ممنون