چگونه جلوی اضافه شدن وزنمان در پاییز را بگیریم

چگونه جلوی اضافه شدن وزنمان در پاییز را بگیریم - - - رژیم لاغری
مقدمه

چگونه جلوی اضافه شدن وزنمان در پاییز را بگیریم - 2 - - رژیم لاغری

پاییز برای هر کسی میتواند دو معنا داشته باشد، برای یکی میتواند نا امید کننده باشد، سقوط برگ ها، آسمان خاکستری رنگ، سرد شدن هوا، تمام شدن تعطیلات و شروع مدارس. برای بعضی نیز میتواند به معنای گرما و درخشش باشد فصلی برای دور کردن عادات بد مانند برگ هایی که میریزد و شروعی دوباره. قرار گرفتن در هر کدام از این دسته ها بسته به این است که چگونه با این فصل برخورد کنیم.

بازگشت پاییز به معنای بازگشت وزن نیست!

بیشتر افراد با شروع فصل پاییز غذایشان بیشتر میشود و کمتر ورزش میکنند و البته این روند تا اواخر زمستان نیز ادامه دارد. البته به جایی که زندگی میکنید و ساعت کاری که دارید نیز بستگی دارد.
مثلا اگر ساعت کاری تان طوری باشد که با تاریک شدن هوا به خانه برمیگردید مسلما بیشتر تمایل دارید جلوی تلوزیون لم دهید تا اینکه برای پیاده روی و ورزش بیرون بروید. تمام این موارد میتواند روی برنامه غذاییتان تاثیر بگذارد. تابستان فصل سالاد ها و میوه های تازه است. اما با سرد شدن هوا مردم بیشتر تمایل به خوردن غذاهای پرکالری دارند. اگر والدین بچه های مدرسه ای نیز باشید، ممکن است به غذاهایی تکیه کنید که آماده هستند مانند فست فود ها، میان وعده های فرآوری شده مانند چیپس سیب زمینی و کلوچه ها. فقط به خاطر اینکه به راحتی تهیه میشوند. اما بیشتر این غذاها سرشار از چربی های ناسالم، سدیم، غلات تصفیه شده و کالری میباشند. یک میان وعده ی کوچک و سریع خوب است، اما اگر سالم بودن در نظر گرفته نشود تغذیه قربانی میشود.
پاییز همچنین یکی از پرکالری ترین فصل ها نیز به حساب می آید، انواع مناسبت ها در این فصل و همچنین غذاهای گرم و پرکالری میتواند برای وزنتان مشکل ساز شود. تحقیقات نشان داده بیماری هایی نظیر فشار خون بالا، مشکلات قلبی و دیابت در این فصل بیشتر شایع میشود. با رعایت نکردن شیوه ی تغذیه صحیح و بروز چنین مشکلاتی که از نظر جسمی تهدیدتان میکند مشکلات روحی روانی نیز کم کم خود را نشان میدهند. افسردگی، اضطراب و احساس شرم از وزنی که اضافه شده از این موارد است.

از گذشته درس بگیرید

چگونه جلوی اضافه شدن وزنمان در پاییز را بگیریم - 4 - - رژیم لاغری

گذشتگان وقتی با کمبود میوه و سبزیجات مواجه بودند از غذاهایی مانند ترشی، ماهی، گوشت خشک شده و دانه غلات بیشتر استفاده میکردند. این یعنی قند و چربی های ناسالم بسیار کمتری از انسان های امروز مصرف میکردند. البته در آن زمان هنوز چیپس ها، نوشابه ها و غذاهای فرآوری شده به چرخه نیامده بودند تا سلامت انسان ها را به خطر بیاندازند. ما نیز باید کمی از عادات غذایی گذشتگان درس بگیریم. آب سالم بنوشیم نه آبی که در بطری های پلاستیکی برای ماه ها مانده است.
گوشت سالم و بدون چربی استفاده کنیم نه گوشت های فرآوری شده و ناسالم مانند سوسیس و کالباس. فست فود ها و چیپس و پفک را باید کنار بگذاریم و به غذاهای مغذی و سالم رو بیاوریم. امروزه امکاناتمان از گذشتگان نیز بیشتر است و در تحقق این امر مشکلات گذشتگان را نداریم.

غذاهای پاییزی که باید امتحان کنید

چگونه جلوی اضافه شدن وزنمان در پاییز را بگیریم - 6 - - رژیم لاغری

استفاده از محصولات فصلی در برنامه غذایی یکی دیگر از راه هایی است که میتوانید برنامه غذایی خود را بهبود ببخشید. یکی از مزایای اصلی خوردن غذاهای فصل تازگی آنهاست. غذاهای پاییزی مانند دیگر فصل ها خواص خاص خود را دارند. سعی کنید در هر فصل به خوردن غذاهای خاص آن فصل عادت کنید.
البته گاهی ممکن است محصولاتی که مربوط به دیگر فصل ها است را نیز در فروشگاه ها پیدا کنید اما این محصولات ارزش غذایی بالایی ندارند پس سعی کنید با فصل پیش بروید. محصولاتی که در فصل پاییز باید انتظار آنها را داشته باشید عبارتند از: انار، کدو تنبل، بروکلی، سیب زمینی شیرین، سیب، انگور، بادمجان، فلفل دلمه ای، گل کلم، چغندر، گلابی و … . محصولات پاییزی را میتوانید در تمام وعده ها و میان وعده ها استفاده کنید میتوانید با آنها سوپ و انواع خورش را بپزید، سالاد درست کنید و در کیک ها و دسرها استفاده کنید.
البته در کنار برنامه غذایی ورزش هم بسیار مهم است. سعی کنید برای ورزش هم زمانی قرار دهید و نگذارید سرمای هوا جلوی شما را بگیرد. ورزش کردن در دمای پایین باعث میشود بدن بیشتر کالری بسوزاند، البته استفاده از لباس مناسب نیز بسیار ضروری است. در خانه نیز میتوانید انواع روتین های ورزشی را انجام دهید.
یادتان نرود عید نوروز نیز در پیش است و پاییز و زمستان زمانی مناسب برای آماده سازی خود است. پس از همین امروز به فکر هماهنگ سازی خود با فصل باشید و فصل پاییز را برای خود زیبا کنید.

کاری از گروه ترجمه به اندام(دکتر کرمانی).

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*