چگونه سابقه خانوادگی می تواند به درک ریسک سرطان کمک کند؟

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » چگونه سابقه خانوادگی می تواند به درک ریسک سرطان کمک کند؟

چگونه سابقه خانوادگی می تواند به درک ریسک سرطان کمک کند؟

رنگ چشمان مادر و قد پدر را به ارث بردید، بعضی می گویند فرم صورتت شبیه پدربزرگ است و بینی ات به مادربزرگ رفته. بسیاری از ویژگی های ظاهری خود را می توانید در اعضای خانوده ببینید.
آنچه در آینه می بینید تنها چیزهایی نیست که از اعضای خانواده به ارث برده اید، شاخص های ژنتیکی به شدت با سلامت نیز تداخل دارند، برای خانم ها سابقه خانوادگی می تواند به معنای بالا رفتن خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان باشد.
استعداد ژنتیکی نباید شما را از فعالیت منصرف کند. دانستن سابقه خانوادگی به همراه معاینه و آزمایش مرتب می تواند کمکتان کند روی سلامت خود کنترل پیدا کنید.

سرطان پستان

بر اساس گفته های موسسه ملی سرطان آمریکا، سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان هاست که ظاهر را تحت تاثیر قرار می دهد و ۱۲ درصد خانم ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. این ارقام در خانم هایی که جهش های ژن BRCA1 یا BRCA2  را حمل می کنند ۴۵ و ۶۵ درصد افزایش پیدا می کند.
نمونه معرفی که در سالهای اخیر اتفاق افتاد مورد آنجلینا جولی بازیگر معروف هالیوود بود. او از سابقه خانوادگی اش با خبر بود و به محض تشخیص تصمیم به جلوگیری از این بیماری گرفت، که موفق هم بود. تشخیص زودهنگام کمک می کند فرشته نجات خود باشید.
خانم هایی که به سن ۵۰ سالگی نزدیک می شوند باید مرتب و با برنامه، ماموگرافی کنند و همچنین سابقه کامل درمانی خانواده خود را با پزشکشان در میان بگذارند. کارگروه خدمات پیشگیری از بیماری آمریکا توصیه می کند، خانم هایی که در خانواده سابقه سرطان سینه، تخمدان، رحم یا سرطان صفاقی داشتند مرتب آزمایش دهند.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان تعداد کمتری را نسبت به سرطان پستان مورد هجوم قرار می دهد. اما در این مورد نیز ژنتیک دخالت زیادی دارد.
بیمارانی که مادرشان، خواهرشان و یا دخترشان مبتلا به سرطان تخمدان شده است، حدود سه برابر بیشتر در خطر ابتلا به چنین سرطانی هستند. سابقه خانوادگی سرطان روده یا پستان نیز به سرطان تخمدان مربوط می شود. آزمایش خونی وجود دارد که می تواند خطر ژنتیکی سرطان های پستان و تخمدان را تشخیص دهد. بررسی سابقه خانوادگی خود به کمک یک مشاور ژنتیک نیز می تواند اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیارتان قرار دهد.

سرطان روده وآندومتر

سرطان های روده و آندومتر نیز می توانند ارثی باشند، این خطر از طریق جهش های ژنتیکی مانند MLH1 و هر وابستگی به تمایل ارثی به نام سندروم لینچ بالا می رود.سندروم لینچ ۵ درصد افرادی که سرطان روده بزرگ دارند را شامل می شود.
داشتن جهش ژنتیکی به تنهایی نمی تواند همیشه منجر به ابتلای فرد به سرطان شود. اما دانستن اینکه چه مقدار در خطر هستید می تواند کمکتان کند از کوچکترین خطرها نیز پیشگیری کنید.

مطالب مرتبط :
هر آنچه باید درباره سرطان پستان بدانید
 استفاده روزانه از آسپرین برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ
 پختن گوشت با دمای بسیار بالا خطر سرطان را افزایش می دهد

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

Sending
امتیاز کاربرها
0 (0 رای)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*