چگونه چربی های شکم را بسوزانید؟

رژیم لاغری، عادات غذایی، مقالات

  چربی های شکمی همیشه سخت ترین بخش بدن هستند. آیا شما هم کارهای زیادی را برای از بین بردن چربی های شکم مانند کرانچ، کرانچ معکوس، پلنک، دوچرخه و حتی رولِ شکم را امتحان کرده اید؟ آیا این کارها واقعا در آب شدن چربی های شکم موثرند؟ شما روزی 50.000 مرتبه کرانچ انجام دادید، اما این تنها به قوی ساختن  عضله  زیر شکم کمک می کند. حقیقت این است که برای افزایش عضلات و سوزاندن چربی، باید بیشتر روی عضلات شکم کار کنید. اما چگونه از شر چربی های زیر شکم خلاص شویم؟

  چربی های شکم

  چربی های شکمی از چه نوعی هستند؟

  همه افراد چربی دارند. چربی احشایی یک نوع چربی است که در زیر پوست قرار دارد و از بدن محافظت می کند. در واقع همان چربی های شکمی به حساب می آیند.چربی شکمی از چربی دیگر بدن خطرناک تر است و با افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، فشار خون و سندروم متابولیک همراه است.

  مردان و زنان، چربی ها را متفاوت از یکدیگر ذخیره می کنند. به صورت متوسط خانم ها نسبت به آقایان 6 تا 11 درصد چربی بدنی بیشتری دارند. معمولا این چربی ها اطراف ران ها و باسن ذخیره می شوند و حالت گلابی شکل را به بدن آنها می دهند. (البته تا قبل از رسیدن به دوره یائسگی). مردان بیشتر چربی های خود را اطراف شکم ذخیره می کنند. خانم ها نیز به دلیل هورمون استروژن چربی شکمی دارند. پژوهش ها نشان دادند بدن خانم ها نسبت به آقایان، بهتر چربی را ذخیره می کند و دلیلش نیز آماده کردن بدن برای بارداری است. با وجود اینکه خانم ها در این مورد بد شانس هستند اما فرم بدن گلابی شکل خانم ها از فرم بدن سیبی شکل آقایان سالم تر است.

   

  چگونه چربی های شکمی را بسوزانیم؟

  انجام ورزش هسته بدن، عضلات قسمت شکم را قوی می کند اما باعث آب شدن چربی ها نمی شود و به همین دلیل است که باید غذای سالم بخورید. شما در مقابل 23 ساعت و نیمی که ورزش نمی کنید 30 دقیقه تمرین دارید، بنابراین باید سالم غذا بخورید. و غذاهای ناسالم را کنار بگذارید. ترکیبی از میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، آجیل ها، دانه ها، لوبیاها، لبنیات و پروتئین های کم چرب مانند گوشت مرغ، تخم مرغ و ماهی برای دریافت اسید چرب های امگا 3 موجود در آن استفاده کنید. باید از خوردن قند های اضافه شده پرهیز کنید. نتایج پژوهش ها نشان دادند وقتی برنامه ای سرشار از غلات کامل داشته باشید کالری دریافتی تان را کنترل کنید تا چربی شکمی را آب کنید. اما باید حواستان به مقدار وعده ها نیز باشد.

  بسیاری از مردم غذاهایی سالم می خورند و غذاهای ناسالم در برنامه شان وجود ندارد، اما مقدار وعده های غذای شان بسیار بالا است. اگر در انتخاب غذایی که می خورید، باهوش باشید. مقدار دریافتی خود را محدود کنید در نهایت چربی ها را در سراسر بدن کاهش می دهید. اما متاسفانه باید بگویم هیچ راهی وجود ندارد که تنها از قسمت شکم چربی آب کنید. ممکن است چربی ها از ناحیه صورت، ران ها، باسن و قفسه سینه نیز آب شوند.

  چربی های شکم

   

  خوشبختانه ورزش اینجا کمک تان می کند

  وقتی ورزش می کنید و حواستان به مقدار کالری و آنچه می خورید باشد، چربی های احشایی به خوبی پاسخ می دهند. تعادل، فرم بدن، حرکات کاربردی همه از مرکز بدن سرچشمه می گیرد. وقتی هسته بدن قوی باشد، عملکردتان نیز بهتر می شود. پژوهش ها نشان دادند ورزش های ترکیبی با شدت بالا به کاهش چربی اطراف میان تنه کمک می کنند. در کنار کار کردن روی هسته بدن، سعی کنید یکی دو روز را هم به ورزش هایی با شدت بالا اختصاص دهید حتی اگر خسته باشید چون درصد چربی بدن را کاهش می دهد.

  در پایان باید گفت راه جادویی وجود ندارد که با کمک آن بتوانید در مدتی بسیار کوتاه، شکمی صاف برای خود بسازید. برای به دست آوردن نتیجه، باید به تغییر سبک زندگی در بلند مدت فکر کنید.

  چربی های شکم

  یک پیوست مهم!

  یکی از راه های پیشگیری از افزایش وزن و کاهش چربی شکمی پایین آوردن استرس است بنابراین در ادامه این مقاله می خواهم روش هایی برای کاهش استرس به شما آموزش دهیم.

   

  همین حالا استرست را کم کن

  علائمی مانند بالا رفتن ضربان قلب و دل پیچه در طول روز اذیتم می کرد و شب ها به راحتی نمی خوابیدم، تعداد این علائم از حد شمارش خارج شده بودند. بنابراین تصمیم گرفتم تغییری ایجاد کنم تا موارد استرس زا در زندگی را کم کنم. اما من قادر نبودم تمام آنها مانند فشار های کاری، خرج و مخارج و غیره را از بین ببرم.

  بنابراین سعی کردم شیوه هایی را بیاموزم تا در چنین مواقعی جلوی افزایش استرس را بگیرم و خودم را آرام کنم. علاوه بر تکنیک های تنفسی که به کاهش استرس کمک می کرد یاد گرفتم که در طول استرس دقیقا چه اتفاقی درون بدن رخ می دهد این گامی بسیار مهم بود تا بتوانم تمرینی مناسب برای از بین بردن آن استرس را به کار ببرم.

  چربی های شکم

  بدنتان در طول استرس

  وقتی بدن با یک تهدید روبرو می شود ( رفتن به آپارتمانی جدید، جر و بحث با یک دوست ) شروع به واکنش می کند. استرس فیزیولوژیک ما با نام جنگ و گریز شناخته می شود. این رفتار را از اجداد غارنشین خود کسب کرده ایم، درست زمانی که آنها در مواجه با حیوانات وحشی چنین واکنشی نشان می دادند. در طول این واکنش فیزیولوژیک بدن آدرنالین و کورتیزول ترشح می کند. ممکن است در طی این واکنش تغییراتی مانند تغییر در تنفس، تنش در گروه های اصلی عضلانی مانند پاها و شانه ها و مشکلات گوارشی مانند از دست دادن اشتها را تجربه کنید چون بدن خون رسانی به قسمت های درگیر را در اولویت قرار می دهد.

   

  مداخله در استرس

  در حالی که واکنش جنگ و گریز روزمان را بهم می ریزد، کارهایی مانند تمرین های تنفسی و دیگر تمرینات مراقبت از خود با تنظیم کردن ضربان قلب و آرامش موثر است. نفس عمیق عصب واگ (مسئول فعالیت های حسی خاص ) را تحریک می کند. عصب واگ به مغز پیامی ارسال می کند که در خطر نیست بنابراین دوباره به حالت عادی باز می گردد. تمرینات تنفسی مختلفی وجود دارد که از آنها استفاده کنید. برای بهره بردن از این تمرینات کافی است چند دقیقه وقت بگذارید.

   

  تمرین های تنفس عمیق

  • اگر ممکن است به جایی آرام بروید و اگر امکان نداشت همانجا روی صندلی خود صاف بنشینید ( سرِ کار، در خانه و یا هرجایی که احساس استرس کردید ). توجه خود را روی تنفستان بیاورید. بدون اینکه چیزی را قضاوت کنید یا تغییر دهید ابتدا تشخیص دهید از نظر روانی چه اتفاقی افتاده است.
  • تمرکز را به درون خود بیاورید، به تنفستان توجه کنید. سپس به آرامی تمرکز خود روی نفس کشیدن را افزایش دهید.
  • شروع به نفس کشیدن کنید، نفس را کاملا به داخل بکشید و هوا را به سمت پایین شکم هدایت کنید و سپس کاملا نفس را بیرون دهید. به آرامی دست ها را روی قفسه سینه و شکم قرار دهید تا بالا و پایین رفتنشان بر اثر تنفس را حس کنید این کار به شما تمرکز حواس می دهد. سه تا پنج مرتبه یا تا زمانی که حس می کنید استرستان فروکش کرده تکرار کنید. اگر برای بار اول احساس خوبی نداشتید بی انگیزه نشوید، بعدا که آماده بودید دوباره امتحانش کنید.
  •  در دفعات بعد پاهای خود را به سمت زمین فشار دهید.

  چربی های شکم

  این تمرین را برای زمان هایی از روز که بیشتر از همیشه احساس استرس می کنید، انجام دهید. هرچه این تمرین را بیشتر انجام دهید احساس آرامشتان نیز افزایش می یابد. همانطور که گفته شد این تمرین ها وقت زیادی از شما نمی گیرد.

  Sending
  User Review
  4 (5 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *