چگونه چیزی رو با رضایت رها کنیم؟!

خانه » صوت » چگونه چیزی رو با رضایت رها کنیم؟!
چگونه چیزی رو با رضایت رها کنیم؟!

چگونه چیزی رو با رضایت رها کنیم؟!

 

arrow-download-iconدانلود فایل صوتی مقاله

 

اجازه دارم چنین کاری بکنم؟
این سوال یکی از مراجعینم بود! منم سوالش رو با یه سوال دیگه جواب دادم: اجازه داری؟! منظورت از اجازه داشتن چیه؟!

در حالی که گیج شده بود این سوال رو می پرسید، منظورم اینه حالا که شروعش کردم، یعنی نباید این کار لعنتی رو تموم کنم؟

دوباره جواب دادم: نمی دونم! می خوای تمومش کنی؟

مراجعم، کارآفرینی بود که سه سال گذشته روی یه اپلیکیشن کار کرده بود و براش کلی هم پول خرج کرده بود اما قبل از اینکه بتونه عرضه ش کنه شبیه اون محصول توسط رقبا ساخته و توی بازار پخش شده بود. در واقع ایده اون، سه سال پیش منحصر بفرد بود اما حالا دیگه بازار تغییر کرده بود و کاری که می کرد ارزشی نداشت.

با این حال نمی خواست تسلیم بشه و این کارو رها کنه. شاید تسلیم نشدن، یه ویژگی به حساب بیاد اما در این مورد باید بگم کشتی ایده هاش بدون اون راهی میلیون ها گوشی هوشمند دیگه شده بود. سرمایه گذارا و دوستاش اینو می دونستند و خودش هم در عمق وجودش می دونست، اما براش سخت بود که  شکست رو قبول کنه. حالا به نقطه شکست رسیده بود. بعد از سال ها صرف وقت و پول و سختی کشیدن، رها کردن این کار به نظرش غیر ممکن می اومد.

حالا باید چکار می کرد؟ در مارکتینگ اصطلاحی وجود داره که می گه: پول خوب رو دنبال بد ننداز ! معنی این اصطلاح چیه؟ یعنی برای چیزی که شکست خورده، پول بیشتری صرف نکن. با سرمایه گذاری هوشمندانه فرصت های زیادی به وجود میاد اما گاهی به نقطه ای می رسیم که سرمایه گذاری، زیادم هوشمندانه به نظر نمیرسه.

در این مثال، پول می تونه همون معنای خودش رو داشته باشه، اما سرمایه گذاری رو می شه به سادگی به زمان، تلاش، شور، خواب و در کل هرچیزی که برامون با ارزشه ربط داد. چیزایی که بعد از هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها از خود گذشتگی به خاطر از دست دادنشون احساس پشیمونی می کنیم.

اگه حس می کنید باید یه پروژه، رابطه یا هر نوع هدف دیگه ای رو رها کنید، مواردی هست که باید اونها رو مد نظر قرار بدید.

۱- اون چیز، دیگه لذت بخش نیست

وقتی چیزی بیشتر از اینکه لذت بخش باشه، زجر آور می شه نشونه برجسته ایه که به شما می گه ازش دست بکشید. این به این معنی نیست که چون از تمرین برای کاهش وزن خسته شدید رهاش کنید! این حالت برای مواقعی هست که هدف نهاییتون، دیگه الهام بخش نیست و به جای اینکه ازش انرژی بگیرید، بیشتر باعث می شه احساس پوچی کنید.

۲- از دست می دید

هرچیزی می تونه باشه، چه پولی که با سختی بدست میارید، چه سلامتی و یا حتی کمی وقت گذاشتن برای خودتون. یه دفه به خودتون می آید و می بینید با این روندی که پیش گرفتید نه تنها چیزی بدست نیاوردید بلکه چیزایی هم از دست دادید. از خودتون یه سوال ساده بپرسید، اگه رهاش کنم آیا زندگیم بهتر میشه؟! مثالش رو می تونید بارها و بارها تو زندگی خودتون ببینید. برای مثال شخصی که اسیر عادت بد سیگار کشیدنه، کسی که به خوردن فست فود عادت کرده و عادت های بد دیگه!

۳- کارای مهم تر فدا می شن!

هر بار که کاری رو انجام می دیم، هر کاری که باشه، هزینه ش انجام ندادن کار دیگه ای هست. آیا به خاطرش از کاری دل می کنید که ممکنه ارزشش بیشتر باشه؟! آیا سرمایه گذاری بهتری هست که بتونید انجامش بدید؟! این می تونه شامل کاری بهتر، سبک زندگی سالم تر و یا حتی رفتن به یک تعطیلات کوتاه باشه.

۴- اولویت هاتون تغییر کرده

تغییر ذهنیت هیچ ایرادی نداره، زندگی همینه! تغییر می کنه، ما تغییر می کنیم، افراد دیگه تغییر می کنن، مثل تغییر فصل ها. با تغییر شرایط خارجی باید انعطاف پذیر باشیم. یکی از مشتریام به خاطر اینکه باردار شد بعضی از کارهاشو به حالت تعلیق درآورد، چون اولویت براش تغییر کرده بود. گاهی لازمه ی تغییر در اولویت، رها کردن برخی از اموره! چه موقت باشن، چه دائمی.

۵- حسی بهش ندارید

سیز گودین نویسنده و کارآفرین آمریکایی می گه: رها کن یا استثنایی باش، حد وسط برای بازنده هاست. وقتی از کنار کاری که روزی براتون با اهمیت بوده بیخیال رد میشید، این یه علامت خطره. شما رو نمی دونم ولی برای من زمانی که روی این کره خاکی دارم خیلی ارزشمنده و دوست ندارم صرف چیزی بشه که دوسش ندارم، برای همین اون کارو به کلی رها می کنم!

۶- اون کارو برای دیگران انجام میدید نه خودتون

این واقعا بغرنجه. مخصوصا در دنیای شبکه های اجتماعی! جایی که بیشتر زندگی مون روی صفحه های نمایشه. یکی از مراجعینم خجالت می کشید کاری که شروع کرده رو رها کنه، چون نگران این بود که اطرافیان چطوری بهش نگاه میکنن. حقیقت اینه که اونا هم راحت می شن. افرادی که واقعا به شما اهمیت می دن بهترین ها رو براتون می خوان و کسانی که براشون مهم نیستید هم اصلا اهمیتی نمی دن!

۷- فکر می کنید چیزی رو باید ثابت کنید

چنین قراری نیست! وقتی می خواید برای رها کردن تصمیم بگیرید، کاری کنید که حس آزادی به شما بده. تسکین پیدا کردن، یکی از بزرگترین شاخص هاییه که نشون می ده تو هر زمینه ای از زندگی خودتون تصمیم درست رو گرفتید.

گاهی رها کردن باعث می شه پول، زمان و هدفی که براش زحمت کشیدیم رو از دست بدیم. اما در بلند مدت می بینید که براتون چیزای بزرگتری به دنبال داره. آریانا هافینگتون جمله جالبی داره. اون می گه: آیا می دونستید گاهی رها کردن یه پروژه به کامل کردنش کمک می کنه؟ اینکه می گن برنده ها هرگز تسلیم نمی شن اشتباهه، اتفاقا یه فرد موفق گاهی رها می کنه، یه رابطه رو، یه عادت اشتباه و خیلی چیزای دیگه رو. این افراد، پیروز هستند چون می دونند چه زمانی باید رها کنند، شما چطور؟


کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )
Sending
User Review
0 (0 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

ساره ۰۴ آذر ۱۳۹۵

خیلی خوب بود . ممنون

منا ۰۲ آذر ۱۳۹۵

واقعا باید هرچی روحیه رو ضعیف میکنه از خودمون دور کنیم

mary ۲۷ آبان ۱۳۹۵

خیلی امیدبخش بود ممنون