درمان دیابت با رژیم لاغری

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » درمان دیابت با رژیم لاغری
چگونه کاهش وزن می تواند دیابت نوع 2 را از بین ببرد؟

درمان دیابت با رژیم لاغری

یکی از مهم ترین عوامل برای پیشگیری از دیابت رژیم غذایی صحیح و انجام ورزش است  با غذاهایی که می خوریم می توانیم قندخون را کنترل یا بالا ببریم پس کاهش وزن می تواند موجب مهار دیابت نوع دو شود. حتی کاهش ۵ درصدی از وزن تاثیر بسیاری در کنترل دیابت دارد بنابراین درمان دیابت با رژیم لاغری چیزی غیرممکن نیست.

درمان دیابت با رژیم لاغری چگونه است؟

افراد می توانند با کاهش ۱۵ کیلوگرم از وزن، دیابت نوع ۲ را تا حدود زیادی به عقب باز گردانند. این در حالی است که باور عمومی می گوید دیابت یک بیماری دائمی است. اگر بیشتر افراد با این هدف درمان دیابت تلاش کنند و پزشکان نیز این مورد را مد نظر قرار دهند میزان مشکلاتی که مردم با این بیماری دارند و هزینه های درمان هر دو می توانند به شدت کاهش بیابند.

افرادی که به تازگی مبتلا به دیابت نوع ۲ دارند می توانند بعد از انجام یک برنامه غذایی کاهش وزن، میزان قند خون خود را به حالت طبیعی بازگرداندند. همچنین در یک تحقیق در سال ۲۰۱۶ افرادی که بیش از ۱۰ سال مبتلا به دیابت نوع ۲ بودند توانستند بعد از کاهش ۱۵ کیلوگرم وضعیت قند خون خود را به حالت عادی باز گردانند.

بنابراین شانس افراد برای درمان دیابت نوع ۲ در پنج سال ابتدایی مبتلا شدن بیشتر است. دیابت نوع ۲ یک بیماری است که بهترین روش پیشگیری از آن جلوگیری از افزایش وزن مخصوصا در ناحیه شکمی است اما کسانی که درگیرش شده اند نیز همچنان می توانند روی کاهش وزن حساب ویژه باز کنند. شاید همه نتوانند به چنین نتیجه ای برسند اما ارزشش را دارد که شانس شان را امتحان کنند. دریافت قرص و تزریق دارو در واقع درمان درجه دو این بیماری به حساب می آید و فرد مجبور است تا پایان عمر درگیر آن بماند.

راهنماهای کنونی برای کنترل دیابت نوع ۲ شامل کاهش سطح قند خون و خطر بیماری های قلبی است که به صورت کلی توسط داروها و توصیه هایی برای تغییر سبک زندگی از نظر برنامه غذایی و ورزش انجام می گیرد.

اما بسیاری از افراد تلاشی برای کاهش وزن و تثبیت آن نمی کنند و دلیلش هم این است که نمی دانند با این کار ممکن است به صورت کامل بیماری را مهار کنند. بسیاری از پزشکان نیز از این مسئله آگاهی ندارند و شاید به همین خاطر است که راهنمایی و ترغیب مناسبی برای بیمارانشان در نظر نمی گیرند.

بسیاری از مراکز خدماتی نمی توانند برنامه ساختارمندی برای کاهش وزن ارائه دهند اما در تحقیقاتی که انجام شد محققان روی برنامه غذایی کار کرده بودند. ما امیدواریم به زودی چنین برنامه هایی به زودی در دسترس عموم قرار بگیرد.

برای دیدن تاثیرات کاهش وزن برای دیابت چقدر باید وزن کم کرد؟

اگر کاهش وزن ساده بود سازمان های بهداشتی در دنیا هر سال بیلیون ها دلار خرج نمی کردند. کاهش وزن و تثبیت آن می تواند دشوار باشد. گام مهم برای موفقیت این است که برنامه ای مناسب پیدا کنیم و مرتب ادامه اش دهیم. همچنین وجود کارشناس و راهنمای تغذیه نیز برای گام برداشتن در مسیر درست لازم است. وقتی بدانید یک نفر مواظبتان است هم پایبندی تان بالا می رود و هم در خصوص انتخاب های غذایی از او کمک می گیرید.

برای بهبودی از دیابت چه مقدار وزن باید کم کرد؟

در بررسی های صورت گرفته مقدار وزن کم شده هر چقدر افزایش یاید درصد بهبودی نیز بیشتر می شود. کاهش وزن افرادی که مورد پژوهش قرار گرفته بودند از ۵ تا ۱۵ کیلوگرم متفاوت بود و دقیقا نمی توان گفت این مقدار چند درصد وزن بدنشان است. متخصصان معتقدند که کاهش تنها ۵ درصد از وزن بدن تاثیرات مثبتی از جمله بهبود کنترل گلیسمی و کاهش نیاز به داروهای پایین آورنده گلوکز به همراه دارد. به علاوه کاهش ۵ درصد از وزن بدن برای بهبود کنترل گلیسمی، لیپیدها و فشار خون لازم است.

کاهش وزن تنها برای کنترل سطح قند خون مناسب نیست

پژوهشگران به وجود رابطه بین افسردگی، چاقی و دیابت پی بردند. کاهش وزن و بهبود کنترل گلیسمی با افزایش سطح انرژی، خواب بهتر و افزایش سلامت کلی بدن همراه است. بنابراین روی هم رفته نه تنها مشکل دیابتتان بهبود پیدا می کند بلکه کیفیت زندگی نیز بالاتر می رود.

چگونه می توانیم کاهش وزن را شروع کنیم؟

ابتدا باید با پزشک یا مشاور تغذیه مشورت کنید تا با در نظر گرفتن شرایط جسمانی و سلامتتان برنامه غذایی به شما بدهد. اگر می خواهید از همین الان شروع کنید بهترین کار این است که در یک یا دو وعده روز تغییراتی ایجاد کنید. غذاهای ناسالم و فرآوری شده را در برنامه غذایی خود شناسایی کنید. سعی کنید از غذاهایی مانند فیبر و پروتئین استفاده کنید که به کنترل قند خون کمک می کنند. سبزیجات را تبدیل به پای ثابت تمام وعده ها کنید. در نهایت با کمک مشاور تغذیه عادات بد غذایی و سبک زندگی خود را تغییر دهید.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

توصیه ای برای درمان دیابت با رژیم لاغری

توصیه نهایی این است که بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ تا جایی که می توانند برنامه غذایی بی خطری را جهت کاهش وزن و حفظ وزن کاهش یافته به کار بگیرند. هزینه برای یک برنامه غذایی مناسب در دراز مدت می تواند جلوی بسیاری از هزینه های درمانی دیگر را بگیرد پس از همین امروز به فکر باشید تا هم سلامتتان را دوباره بدست بیاورید و هم به جیب خود خدمتی کرده باشید.

عدم درمان دیابت چه عوارضی دارد؟

اگر دیابت نادیده گرفته شود، در بلند مدت آسیب های جدیدی به بدن وارد می کند. این آسیب ها از قبیل:

 • فشارخون بالا
 • از دست دادن شنوایی
 • از دست دادن کلیه ها
 • بیماری قلبی- عروقی
 • ضعف سیستم ایمنی
 • عفونت های پوستی و … می باشد.

کنترل دیابت با گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان دارویی درمان قطعی برای درمان دیابت نیست اما در کنار درمان دیابت با رژیم لاغری می توانند نقش موثری برای کنترل سطح قندخون باشند. این ضد دیابت های طبیعی عبارتند از:

 • سیر و پیاز: ترکیبات پیاز و سیر با با بالا بردن انسولین خون،‌ نقش بسیار مهمی‌ در كاهش قند خون دارند.
 • شنبلیله: بذر شنبلیله برای درمان دیابت مفید معرفی شده است. مصرف این سبزی باعث کاهش قند خون و تسکین پرنوشی و پرادراری می شود.
 • دم کرده گیاه گزنه: عصاره این گیاه نقش محافظت کننده در برابر بالارفتن قندخون بدن دارد.
 • دارچین:  هم برای کاهش وزن مناسب است و هم اثر كاهندگی بر قند خون دارد.

حقایقی درباره رژیم افراد دیابتی

به دلیل اینکه فقط یک نوع دیابت وجود ندارد و انواعی از قبیل پیش دیابت، دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲، دیابت بارداری دارد پس یک نوع رژیم برای افراد دیابتی کارساز نیست. بسیاری از افراد دیابتی نوع ۲ چاق هستند و نیاز به یک برنامه برای کنترل وزن دارند.

با این وجود، اگر فردی ۱۷ ساله و ورزشکار، دیابت نوع ۱ داشته باشد نیاز به یک رژیم پرکالری دارد. قند خون را می توان به روش های مختلفی از جمله رژیم کم کربوهیدرات، رژیم غذایی پر فیبر، رژیم غذایی کم چرب و انواع دیگر رژیم غذایی کنترل کرد.  قبل از هر کاری بسیار مهم است که با پزشک یا متخصص تغذیه ی خود صحبت کنید تا تشخیص داده شود چه نوع برنامه ای برای شما کارساز است.

افسانه: افراد دیابتی اجازه ی خوردن هیچ گونه شیرینی را ندارید

خوردن کمی شیرینی برای افراد دیابتی هیچ اشکالی ندارد، به شرطی که یک برنامه ی غذایی متعادل باشد. برنامه غذایی که میزان کربوهیدرات را حساب کرده باشد. با این وجود باید مقدار قند غذاها و نوشیدنی ها را کم کنید. زیرا اگر این میزان بیش از حد شود، دیگر کنترل قند خون و وزن کار ساده ای نخواهد بود.

شیرینی و افراد دیابتی

افسانه: افراد دیابتی هرچقدر می خواهند میوه بخورند

میوه خوب است اما مقدار بیش از حد آن، می تواند کنترل دیابت را به هم بزند. در کنار ویتامین ها و مواد معدنی، میوه قند طبیعی نیز دارد که می تواند گلوکز خون را بالا ببرد. میوه ی تازه نسبت به آب میوه یک برتری دارد. آن هم این است که میوه ی تازه حاوی فیبر است و روند افزایش گلوکز را کند می کند. از میوه های تازه لذت ببرید، اما به مقداری که استفاده می کنید دقت کنید.

میوه برای افراد دیابتی

افسانه: نمک به حساب نمی آید

نمک روی سطح قند خون تاثیری ندارد، اما مخصوصا در افراد حساس به نمک، با فشار خون در ارتباط است. فشار خون و حساسیت به نمک، در افرادی که دیابت نوع ۲ دارند بسیار شایع است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ که مشکل کلیه دارند نیز، در خطر فشار خون بالا قرار دارند.

فشار خون بالا از دلایل اصلی افزایش خطر بیماری های قلبی و سکته ی مغزی است. به افراد دیابتی توصیه می شود نمک مصرفی خود را به کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز، برسانند.

مصرف نمک و دیابت

افسانه: چربی را کنار بگذارید.

از آنجا که چربی در دستگاه گوارش، تخلیه معده را کند می کند. مقداری چربی می تواند جلوی افزایش گلوکز خون بعد از یک وعده ی غذایی را بگیرد و به کنترل قند خون کمک کند. از آنجا که افراد دیابتی بیشتر در خطر بیماری های قلبی هستند، خوردن مقداری چربی سالم می تواند آثار مفیدی روی سلامت داشته باشد.

چربی و نقش آن در دیابت

افسانه: بسیاری از غذاها ممنوع است

در واقع هیچ غذایی ممنوع نیست حتی پیتزا!، اگر به میزان پروتئین، مقدار کربوهیدرات، چربی و نمک آن دقت کنید. اگر دیابت دارید، از پروتئین های بدون چربی، غلات کامل، محصولات لبنی کم چربی، میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید. کمتر از غذاهای پر چرب و مواد غذایی که حاوی قند متمرکز هستند استفاده کنید.

افسانه: کربوهیدرات کم، کلید کار است

برنامه های غذایی که کربوهیدرات پایین دارند، می توانند به کنترل دیابت کمک کنند. اما این روش ممکن است برای همه کارساز نباشد. برخی از رژیم های کم کربوهیدرات، میزان بالایی چربی دارند که برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ خوب نیست.

چون این افراد در خطر بیماری های قلبی هستند. به دنبال رژیم کم کربوهیدراتی باشید که بین مواد پروتئینی و چربی سالم، تعادل ایجاد کرده باشد. کنترل کربوهیدرات در برنامه غذایی مهم است، اما شاید یک رژیم کم کربوهیدرات مناسب شما نباشد.

Sending
User Review
4 (4 votes)
ترتیبی که مجله سلامتی دکتر کرمانی برای خواندن مطالب دیابت به شما توصیه می کند.
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

محمد ۰۴ تیر ۱۴۰۰

باسلام؛من ۳۸ سالمه؛سال گذشته قند خود وA1C خودم رو گرفتم قبل تاشنه ۱۳۱ و بعد ناشتا ۱۸۵ بود و سه ماهه ۷/۵ بود با مراجعه به فوق تخصص و تجویز دارو مخصوصا رژیم غذایی و یک ساعت پیاده روی آخر شب بسیار عالی کنار بطوری که دکتر آرزوهایم را قطع کرد و گفت تو اگه اضافه وزن رو کم کنی؛این بطور کلی درمان میشه بشرط مراقب بودن-اینطور هم شد ولی مدتیه زدن به جاده خاکی والا بعضی وقت ها بعد نهار میره ۲۶۰ البته تو این مدت استرس کاری داشتم و اون روز ساندویچ خوردم-ناباوری خوشبختانه همون روز با تغییر رویه و خوردن دارچین ۱۵۰ اومد خونه میخواستم ببینم اگه دوباره ورزش و شروع کنم و تغذیه رو ردیف کنم دوباره به جان عادی یم بر میگردم

کارشناس به اندام ۱۴ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز 100 درصدهمینطوره

رقیه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

عالی هستین ممنون

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

ممنون از همراهی شما دوست عزیز

حمید نوشاد ۰۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام پدر من دیابت داره و همیشه گرسنه هست و لاغر شده و بیشتر وقتها خسته هست چه کار کنیم برنج و نان هم میخوره مننون میشم

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز باید به پزشک مراجعه کنید و داروهای تجویز شده رو مصرف کنن

خوشبین ۱۳ فروردین ۱۴۰۰

سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون من قند ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۱۵ است اما A1C خونم ۶/۵ هست آیا تنها با رژیم غذایی و کم کردن وزن A1C طبیعی میشه؟

کارشناس به اندام ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز کاهش وزن به شما کمک زیادی میکنه که قند خونتون پایین بیاد

رقیه ۱۳ دی ۱۳۹۹

سلام مادر مم دیابت نوع دو داره خبلی لاغر شده میخوام بدونم از دیابت هستش قند خون ناشتا 390 هست

کارشناس به اندام ۱۶ دی ۱۳۹۹

دوست عزیز، بله یکی از علائم دیابت افزایش متابولیسم و در نتیجه کاهش وزنه.