ژن عامل آسم کودکان شناسایی شد

خانه » اخبار » ژن عامل آسم کودکان شناسایی شد
دانشمندان بیمارستان کودکان فیلادلفیا موفق به شناسایی ژنی شده‌اند که عامل ایجاد آسم در کودکان است و می‌تواند نویدبخش درمان‌های جدید برای میلیون‌ها مبتلا باشد.
یک نسخه معیوب این ژن می‌تواند دیواره راه‌های تنفس را تضعیف کرده و افراد را در معرض خطر بیماری‌های تنفسی قرار دهد. به گزارش ایسنا، محققان امیدوارند که این اخبار بتواند به درمان‌های جدید برای افراد مبتلا به آسم منجر شود. آن‌ها همچنین امیدوارند که در طولانی مدت بتوان با استفاده از ژن درمانی و تعویض دی‌ان‌ای معیوب با یک نسخه سالم به درمان بیماران کمک کرد.

دانشمندان دی‌ان‌ای هزار و ۱۷۳ کودک مبتلا به آسم شدید را با دی‌ان‌ای دو هزار و ۵۲۲ فرد سالم مقایسه کرده و دریافتند که افراد مبتلا با احتمال بیشتری در برخورداری از یک تنوع ژنی خاص مواجهند.
این ژن به کنترل چگونگی اتصال سلول‌های موجود در دیواره‌های راه‌های تنفسی انسان می‌پردازد. در افراد دارای نسخه معیوب این ژن، پیوند سلول‌ها کمتر موثر است و آن‌ها را در برابر مواد محرک که منجر به حمله آسم می‌شود، آسیب‌پذیر می‌کند.
دانشمندان بر این باورند که این ژن عامل اصلی یکی از هر پنج مورد مبتلا به آسم است. این پژوهش در مجله Nature Genetics منتشر شده است.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط مستقیم