کاهش سن ابتلا به بیماری قلبی در کشور

در حال حاضر ۱۵ میلیون بیمار قلبی در کشور وجود دارد و سن متوسط ابتلا به این بیماری در بین مردم ما به ۴۲ سال کاهش یافت. • چطور قلب کار می‌کند؟ به گزارش ایسنا، دکتر محمد حسین تقدیسی در نشست رویکرد نوین در ارتقا سلامت که با حضور کارشناسان بهداشت، مدیران گروه و مدیران […]

امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 1225

تاریخ انتشار

در حال حاضر ۱۵ میلیون بیمار قلبی در کشور وجود دارد و سن متوسط ابتلا به این بیماری در بین مردم ما به ۴۲ سال کاهش یافت. • چطور قلب کار می‌کند؟

کاهش سن ابتلا به بیماری قلبی در کشور - 2 - - اخبار به گزارش ایسنا، دکتر محمد حسین تقدیسی در نشست رویکرد نوین در ارتقا سلامت که با حضور کارشناسان بهداشت، مدیران گروه و مدیران شبکه‌های بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در ساختمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد به نقش رویکرد نوین آموزش و ارتقا سلامت در دستیابی به نقشه علمی و سلامتی کشور اشاره کرد و افزود: یکی از مهم ترین انتظاراتی که نقشه علمی جامع کشور از ما دارد این است که بتوانیم تا سال 1404 به مقام اول علمی و بهداشتی کشور برسیم بطوریکه بر اساس آن بیماری های غیر واگیر در کشور کنترل و از بروز هزینه و مرگ و میرهای ناشی از آن کاسته شود و این امکان تنها با توجه به امر آموزش و ارتقا سلامت در کشور امکان پذیر است.
وی در ادامه با بیان اینکه روزانه 5180 حمله قلبی در کشور اتفاق می‌افتد تصریح کرد: متاسفانه به دلیل بی‌توجهی به فرهنگ آموزش و ارتقا سلامت در کاهش بیماری‌های غیر واگیر، هزینه‌های زیادی بابت این بیماری‌ها در جامعه پرداخت می‌شود به طوری که در حال حاضر 15 میلیون بیمار قلبی در کشور وجود دارد و سن متوسط ابتلا به این بیماری در بین مردم ما به 42 سال کاهش یافت.

تقدیسی خاطر نشان کرد: بسیاری از هزینه‌های بهداشتی و درمانی در کشور در اثر شیوع بیماری‌های غیر واگیر تحمیل می‌شود به طوری که جبران آن هم برای نظام سلامت و هم برای خود بیماران بسیار سنگین و غیر قابل پرداخت است و بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده هزینه هر تخت سی سی یو، 40 میلیون تومان است که بر اساس آمارهای غیر رسمی این رقم بسیار بیشتر از میزان اعلام شده از طریق تریبون دولتی است.
به گفته مدیر کل اسبق دفتر آموزش و ارتقا سلامت وزارت بهداشت، با وجود هزینه‌های بسیار سنگین بیماری‌های غیرواگیر نظیر مشکلات قلبی و عروقی در کشور، هنوز هیچ برآوردی از هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم این بیماری بطور دقیق برآورد نشده است و این در حالی است که در کشور آمریکا میلیاردها دلار صرف هزینه‌های غیر مستقیم این بیماری می‌شود.

وی در ادامه افزود: سالیانه بیش از 19 هزار نفر در کشور بر اثر سانحه جان خود را از دست می‌دهند که این اتفاقات هزینه‌های بسیار سنگینی را متحمل کشور می‌کند در حالی که بسیاری از این حوادث و هزینه‌ها با آموزش و ارتقا سلامت کاهش و کنترل می یابد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران کنترل و پیشگیری را رویکرد جدید سازمان جهانی بهداشت در سال جدید عنوان کرد و گفت: با تغییر سبک زندگی افراد و اجرای یک سری برنامه‌های عملیاتی سیستماتیک بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر کنترل می‌شوند به طوری که با در پیش گرفتن چنین برنامه‌هایی باید تا سال 2020 بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت، فشار خون و غیره تا سقف 25 درصد، مصرف نمک تا سقف 30 درصد و عدم تحرک بین مردم حدود 10 درصد تلقیل یابد که البته رسیدن به این اهداف تنها با اصلاح مولفه‌های اجتماعی، کنترل اجتماعی، اصلاح سبک زندگی و توجه به امر آموزش و ارتقاء سلامت امکان پذیر است.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*