کدام ورزش هوازی و قدرتی برای کاهش وزن بهتر است؟

خانه » زندگی رژیمی » ورزش و زیبایی » کدام ورزش هوازی و قدرتی برای کاهش وزن بهتر است؟

بسیاری از افرادی که می خواهند وزن کم کنند معمولا با خود درگیر هستند که کدام ورزش هوازی و قدرتی  برای کاهش وزن انجام دهند؟  این دو از شایع ترین انواع ورزش هستند اما به سختی متوجه می شوید کدامیک بهتر است.  در این مقاله می خواهیم تمام دانستنی ها برای ورزش هوازی و قدرتی را برای شما ارائه دهیم.

 


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

ورزش هوازی بعد از هر دوره انجام، کالری بیشتری می سوزاند

دانشمندان بر روی مقدار کالری سوزی افراد در طول فعالیت های مختلف پژوهش هایی را انجام دادند که بر اساس آنها می توانید با استفاده از وزن بدنتان حساب کنید در طول فعالیت های مختلف از جمله ورزش هوازی و قدرتی چه مقدار کالری می سوزانید.

اگر وزنتان ۷۳ کیلوگرم باشد در هر ۳۰ دقیقه دویدن با سرعت کم ۲۵۰ کالری می سوزانید. اگر با سرعت بیشتری بدوید می توانید در ۳۰ دقیقه حدود ۳۶۵ کالری بسوزانید. از سوی دیگر اگر به همین اندازه با وزنه کار کنید ممکن است تنها ۱۳۰ تا ۲۲۰ کالری بسوزانید.  به طور کلی در یک دوره زمانی مشخص ورزش هوازی کالری بیشتری نسبت به ورزش قدرتی می سوزاند.

ورزش هوازی و قدرتی

 

با انجام ورزش قدرتی هر روز کالری بیشتری  بسوزانید

یک دوره ورزش قدرتی به اندازه ورزش هوازی کالری سوزی نمی کند اما مزایایی دیگر دارد. برای مثال ورزش قدرتی در ساخت عضله از ورزش هوازی تاثیر گذارتر است. عضلات نسبت به دیگر بافت های بدن از جمله چربی ها در حالت استراحت کالری بیشتری می سوزاند به همین خاطر بهترین کار برای افزایش سرعت سوخت و ساز در حالت استراحت ساخت عضله است.

محققان سرعت سوخت و ساز بدن افراد را طی ۲۴ هفته انجام ورزش های قدرتی سنجیدند  که در مردان ورزش قدرتی باعث افزایش ۹ درصد سرعت سوخت و ساز در حالت استراحت شد و این تاثیر در خانم ها کمتر بود و باعث افزایش ۴ درصدی شد در حالی که این اتفاق به نظر خوب است اما مهم است بدانید شامل چه مقدار کالری می شود.

برای مردان سوخت و ساز در طول یک روز ۱۴۰ کالری افزایش پیدا کرد. در خانم ها این مقدار تنها ۵۰ کالری بود. از این رو، ورزش قدرتی و ساخت عضله سوخت و ساز را به شدت بالا نمی ببرد اما می تواند مقداری به کالری سوزی روزانه اضافه کند.  با این حال ورزش قدرتی مزایای دیگری نیز برای کالری سوزی دارد.

در واقع سرعت سوخت و ساز در حالت استراحت تا ۳۸ ساعت پس از انجام ورزش هوازی بالا می ماند در حالی که چنین گزارشی از ورزش های هوازی داده نشده است. این یعنی کالری سوزی ورزش های قدرتی تنها به زمان انجام آنها محدود نمی شود. ممکن است برای ساعت ها و حتی روزها پس از انجامشان همچنان کالری سوزی کنید.

ورزش های ترکیبی با سرعت بالا همان مزایای ورزش هوازی اما در زمان کمتر را دارد. با اینکه ورزش قدرتی و هوازی از شناخته شده ترین انواع ورزش هستند اما انتخاب های دیگری نیز هست.

یکی از این انتخاب های ورزش های ترکیبی با سرعت بالا  ( HIIT ) است که شامل دوره های کوتاه ورزش با شدت بالا و دوره های ورزش با شدت پایین برای ریکاوری است. معمولا این نوع از ورزش چیزی حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. ورزش هایی مانند دویدن، طناب زدن یا دیگر ورزش هایی که با وزن بدن انجام می شوند.

 

HIIT کالری بیشتری را می سوزاند

بررسی هایی که تاثیر ورزش های هوازی، قدرتی و HIIT را با یکدیگر مقایسه کردند نشان دادند نتیجه  ورزش (HIIT )  25تا ۳۰ درصد نسبت به دیگر ورزش ها کالری بیشتری سوزانده بود. با این حال این بدان معنا نیست که دیگر انواع ورزش مفید نیستند.

 

استفاده از چندین نوع ورزش بهترین کار است

انجمن پزشکی ورزشی آمریکا یکی از بزرگترین ارگان هایی است که توصیه های ورزشی ارائه می دهد آنها بر اساس مشاهدات خود توصیه هایی برای کاهش وزن ارائه کرده اند:

 

در هفته چه مقدار باید ورزش کنیم؟

انجمن پزشکی ورزشی آمریکا بر این عقیده است که کمتر از ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط یا شدت بالا در طول هفته برای کاهش وزن کافی نیست. انجام بیش از ۱۵۰ دقیقه ورزش در طول هفته برای بسیاری از افراد معادل رسیدن به کاهش وزن البته در کنار برنامه غذایی مناسب است. تحقیقات نشان داده است که وقتی افراد سطح بالایی از فعالیت بدنی را در برنامه خود دارند وزن بیشتری نیز کم می کنند.

 

ورزش های هوازی و قدرتی برای کاهش وزن

جالب است بدانید بررسی های انجمن پزشکی ورزشی آمریکا نشان داده است که ورزش های قدرتی اثر زیادی در کاهش وزن ندارند. این را باید به خاطر بسپارید که با ورزش های قدرتی حتی اگر وزنتان هم تغییری نکند فرم بدنتان بهبود پیدا می کند. برای مثال ورزش های قدرتی برای افزایش بافت عضلانی و کاهش بافت چربی بسیار مفید هستند.

اگر عضلات و چربی هایتان به یک اندازه تغییر کنند ( یعنی چربی جای خود را به عضله دهد ) بدون شک در ترازو تغییری نمی بینید اما وضعیت سلامتتان فوق العاده بهتر می شود.

تحقیقی روی ۱۱۹ فرد چاق صورت گرفته بود که تمام موارد دخیل در کاهش وزن از جمله ورزش مد نظر بود. محققان داوطلبان را به سه گروه هوازی، قدرتی و هوازی بعلاوه قدرتیتقسیم بندی کردند. بعد از ۸ ماه آنهایی که جزو گروه هوازی و هوازی بعلاوه قدرتی بودند بیشترین وزن و چربی را سوزانده بودند.

همچنین دو گروه قدرتی و هوازی بعلاوه قدرتی نیز بیشترین مقدار عضله را اضافه کرده بودند. روی هم رفته گروه هوازی بعلاوه قدرتی بهترین فرم بدنی را بین هر سه گروه داشت دلیلش این بود که آنها هم وزن کم کرده بودند هم چربی و بافت عضلانی شان نیز افزایش پیدا کرده بود.  بنابراین به این نتیجه می رسیم برنامه ای که هم شامل ورزش هوازی باشد و هم قدرتی بهترین گزینه است.

 

نویسنده: دکتر گرنت تینسلی

حمایت شده توسط : 

    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*